Galeria
Cięcie drewna zgodnie z ideą Przemysłu 4.0
Salvamac SalvaPush_2000
Dążenie do w pełni cyfrowego środowiska w zakresie przemysłu obróbki drewna spowodowało ulepszenie dostępnych technologii. Salvamac stale pracuje nad rozwojem swoich urządzeń oraz uzupełnia je o możliwość cyfrowej komunikacji pomiędzy wszystkimi komponentami elektrycznymi, umożliwiając łatwe i szybkie wprowadzanie danych oraz lepsze zarządzanie produkcją.
Wszechstronna piła
SalvaPush_2000 to flagowa optymalizerka do cięcia poprzecznego Salvamac. Urządzenie wprowadzono na rynek na początku 2019 roku i było efektem 20-letniej pracy zespołu ds. cięcia poprzecznego Salvamac. Piła SalvaPush_2000 nadaje się do cięcia pojedynczych kawałków drewna z optymalizacją długości oraz desek przy użyciu wstępnie ustalonego cyklu cięcia. Urządzanie sprawdza się w wielu segmentach rynku litego drewna, stosowane jest w produkcji m.in.: okien i drzwi; mebli; belek i domów; podłóg; mebli tapicerowanych; paneli klejonych i lameli; palet; mebli ogrodowych oraz zabawek dla dzieci.
Pełna komunikacja w zakładzie
– Maszynę można łatwo zintegrować z innymi urządzeniami i danymi w fabryce – wyjaśnia Ziemowit Dołkowski, współwłaściciel w firmie Salvamac. – SalvaPush_2000 odbiera listy cięć bezpośrednio z biura. Urządzenie można połączyć w linię z innymi maszynami tnącymi lub frezarkami za pomocą automatycznych systemów załadunku i rozładunku.
Czytelna grafika na dużym ekranie dotykowym, w połączeniu z cyfrową komunikacją pomiędzy wszystkimi komponentami elektrycznymi, umożliwia łatwe i szybkie wprowadzanie danych oraz wygodniejszą pracę.
W kierunku Przemysłu 4.0
– Nasza piła ma wiele zalet urządzenia opracowanego w duchu Przemysłu 4.0 – mówi Ziemowit Dołkowski. – Po pierwsze, umożliwia ono łatwą integrację z kierownictwem firmy. Po drugie, w pile zastosowaliśmy najnowsze osiągnięcia w zakresie importu danych kodów kreskowych i związanych z nim systemów zarządzania „just in time” – od opracowania zamówienia klienta do gotowego produktu. To właśnie dzięki temu SalvaPush_2000 jest unikalnym rozwiązaniem do produkcji jednostkowej. Operator może łatwo zarządzać pojedynczymi elementami, ładując je na maszynę. Po odczytaniu odpowiedniego kodu kreskowego zarządzanie odbywa się dzięki specjalnemu oprogramowaniu, które zarządza danymi w całym procesie. Elastyczne i zaawansowane rozwiązania technologiczne pozwalają na komunikację zarówno „w górę”, jak i „w dół” z oprogramowaniem stosowanym przez daną firmę.
Piła jest dostarczana z nową wersją oprogramowania, które każdy może łatwo i całkowicie zarządzać, np. za pośrednictwem smartfonu z grafiką przypominającą wygląd strony internetowej.
– Wygodę ustawiania danych zapewniają duży ekran dotykowy oraz połączenie w komunikacji cyfrowej wszystkich komponentów elektronicznych – dodaje współwłaściciel. – Co więcej, urządzenie ma nowe rozwiązania mechaniczne, zarówno dla systemów cięcia, jak i popychających, które są częścią pełnego cyfrowego zarządzania systemami komunikacji maszyn, nie tylko w zakresie ich elementów elektronicznych, ale przede wszystkim w kierunku zewnętrznych systemów informatycznych.
Sprawdzone rozwiązanie
– Otrzymujemy pozytywne opinie o nowych mechanizmach w SalvaPush_2000 – oznajmia Ziemowit Dołkowski. – Docenione zostały m.in. w produkcji elementów konstrukcyjnych oraz specjalnych palet, gdzie doceniono wprowadzone rozwiązania, zarówno w systemach tnących, jak i pchających. Specjalny system z paskiem zębatym o szerokości 55 mm i 33 paskami z twardej stali zapewnia wysoką precyzję i wydajność. Dla lepszej solidności i niezawodności zastosowano w urządzeniu aluminiową dużą i solidną belkę, którą zamocowano w konstrukcji stalowej na wysokości 135 mm i 120 mm. Belka jest dodatkowo zakryta i zabezpieczona specjalną stalową osłoną. Wszystko to gwarantuje długą żywotność maszyny bez pyłu i problemów z obsługą.
Doskonały wybór w produkcji sof
Dobrym przykładem, w której SalvaPush_2000 sprawdza się doskonale, jest produkcja sof.
– Ze względu na różnorodność oferowanych modeli, taka produkcja jest czasem bardzo skomplikowana – tłumaczy Ziemowit Dołkowski. – Niewielkie serie oraz produkcja jednostkowa nie są rzadkością. W porównaniu ze starszymi i bardziej tradycyjnymi systemami tnącymi, piła stała się maszyną idealną do cięcia kosztów dla dużego producenta tego typu mebli. Uzysk drewna wzrósł o około 9 proc., liczba potrzebnych operatorów jest o połowę niższa niż wcześniej i nie potrzebują już oni wykwalifikowanych operatorów – cięcie można wykonać bezpiecznie, a dane statystyczne łatwo wygenerować.
Postawić na optymalizację
– SalvaPush_2000 to prawdziwa rewolucja w zakresie podejścia do problemów na rynku – zapewnia współwłaściciel. – Nasza sieć i jej siła umożliwiają wprowadzanie nowych produktów dla branży drewna litego w takiej cenie, która pozwoli wielu firmom na wybór tej ścieżki technologicznej. Strategia jest jasna: zoptymalizować proces i wykorzystać wszystkie aspekty, które pozwolą nam na produkcję maszyn o najwyższej jakości i przystępnych cenach dla klienta.
Kierunek przyszłość
Salvamac stale się rozwija. Pomimo pandemii COVID-19, w 2020 roku rynek klientów wzrósł o kolejne 50 proc. Obecnie głównymi odbiorcami urządzeń firmy są zakłady z Europy, jak i Polski.
– Naszym celem na lata 2021 – 2022 jest rozwój krajowego rynku, zwiększając w nim swój udział i stając się prawdziwym liderem – informuje Ziemowit Dołkowski. – Poszerzanie gamy produktów, innowacje i inwestycje to składniki naszego sukcesu.
Aktualności
Drewno materiałem przyszłości
Wszystkich zainteresowanych tematyką drewna i jego przyszłości zapraszamy do udziału w międzynarodowej Konferencji: Drewno Materiałem Przyszłości, która odbędzie się 8 października 2024 w IBL w Sękocinie Starym.
Organizatorami wydarzenia są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie, Polskie Towarzystwo Leśne oddział w Warszawie oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz p. Witolda Kossa Dyrektora Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
W trakcie konferencji zaplanowano wystąpienia ekspertów nie tylko z Polski, ale również z takich krajów jak Niemcy, Finlandia, Szwecja oraz Austria. Udział zagranicznych gości gwarantuje szeroką perspektywę i pozwala na porównanie doświadczeń oraz podejść do zarządzania zasobami leśnymi i rozwoju przemysłu drzewnego na poziomie europejskim. Prezentacje międzynarodowych prelegentów będą koncentrować się na nowoczesnych technologiach przetwórstwa drewna, strategiach promowania zrównoważonego wykorzystania surowców naturalnych oraz budowaniu pozytywnego wizerunku leśników i branży drzewnej.
Celem konferencji jest nie tylko promocja drewna jako kluczowego surowca w nowoczesnej gospodarce, ale również wzmocnienie wizerunku polskiego sektora leśnego i drzewnego. Dyskusje będą obejmować kwestie związane z zrównoważonym rozwojem, ekologicznymi rozwiązaniami w przemyśle oraz innowacjami technologicznymi, które mogą pomóc w dalszym rozwoju branży.
Jednym z priorytetów spotkania będzie wymiana wiedzy na temat budowania pozytywnego wizerunku leśników oraz roli drewna w transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Drewno, jako odnawialny surowiec, staje się coraz bardziej popularnym materiałem, który może zastąpić tradycyjne, nieodnawialne zasoby w wielu branżach – od budownictwa po produkcję mebli i papieru.
Organizatorzy
Patronat honorowy
Dzisiaj w Poznaniu rozpoczęła się 40. edycja targów DREMA, najważniejszego wydarzenia dla branży obróbki drewna i produkcji mebli w Polsce. Gości targowych powitał Andrzej Półrolniczak, dyrektor projektu, a także Piotr Poziomski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego oraz Artur Wolkenstein, prezes zarządu Stowarzyszenia Parkieciarze Polscy.
J.O.
Tradycyjnie DREMA skupia się na innowacjach technologicznych i nowoczesnych rozwiązaniach w produkcji mebli oraz obróbce drewna. – DREMA jest nie tylko miejscem prezentacji najnowszych osiągnięć technologicznych, ale także platformą edukacyjną dla młodych adeptów rzemiosła drzewnego –podkreślił podczas konferencji otwarcia Andrzej Półrolniczak. Dyrektor również wskazał na dzisiejsze problemy branży dotyczące dostępności wykwalifikowanych pracowników. – Naszym celem jest nie tylko pokazywanie nowych technologii, ale również inspirowanie młodych ludzi do podjęcia kariery w tej dynamicznie rozwijającej się branży – podsumowuje Półrolniczak.
– Jesteśmy głęboko przekonani, że wydarzenia takie jak DREMA są kluczowe dla przyszłości naszego przemysłu, pomagając nam nie tylko sprostać wyzwaniom, ale także kreować nowe możliwości rozwoju – powiedział podczas ceremonii otwarcia Piotr Poziomski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.
Targi Drema potrwają przez cztery dni, oferując uczestnikom nie tylko wgląd w najnowsze osiągnięcia technologiczne, ale również inspirację do tworzenia przyszłości polskiego przemysłu drzewnego i meblarskiego.
Więcej informacji: www.drema.pl
Dzisiejsze otwarcie Targów DREMA rozpoczęło się od inauguracji Forum Technologów (paw. 6) zrzeszającego ekspertów z branży. Zaproszeni goście przez najbliższe dni poprowadzą wykłady i prezentacje dotyczące nowoczesnych technologii w przemyśle drzewnym i meblarskim.
W ramach nowości została uruchomiona Strefa Zrównoważonego Rozwoju (paw. 5a), skierowania do przedsiębiorców, którzy poszukują wsparcia przy wprowadzaniu zasad społecznie odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju do swoich firm.
Ciekawym punktem dla zwiedzających jest także Strefa Wiedzy organizowana przez drewno.pl, która dostarczy kolejną dawkę teorii i praktyki z różnych dziedzin związanych z przetwórstwem i obróbką drewna oraz prowadzeniem biznesu.
W poszukiwaniu widowiskowych show zachęcamy odwiedzić paw. 3, gdzie odbywają się Dni Parkieciarza wraz z Mistrzostwami w Formule Ojciec i Syn.
Ewenementem na skalę targowych wydarzeń jest Fabryka Mebli na Żywo składająca się z 3 części: zrobotyzowanej fabryki firmy Lazzoni (paw.6), Cyfrowej Stolarni firmy Infotec, a także produkcji komponentowej w paw. 5, stworzonej przez członków i partnerów Stowarzyszenia DROMA.
Finał pierwszego dnia odbędzie się w Sali Ziemi podczas uroczystej gali (wstęp za okazaniem zaproszenia). W programie zaplanowane są wręczenia nagród i jubileuszowych dyplomów. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Pectus.
Galeria
Nowa odsłona stolarki drewnianej marki Eko-Okna na targach Fensterbau Frontale 2024
Eko-Okna na Fensterbau Frontale 2024
Drzwi Naturo 68 z czytnikiem linii papilarnych, butelkowo zielone drzwi Naturo 80 czy okrągłe Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey – firma Eko-Okna z Kornic zaprezentowała na targach Fensterbau Frontale drewnianą stolarkę w nowej odsłonie. Goście docenili innowacje, wyjątkowy design i jakość wykonania, potwierdzając to, z czego słynie marka: nowoczesność i solidność.
Międzynarodowe targi okien, drzwi i fasad Fensterbau Frontale odbywały się w dniach 19-22 marca w Niemczech. W Norymberdze swoje firmy zaprezentowało kilkuset wystawców z całego świata. Jak mówią przedstawiciele Eko-Okna, firma przyjechała na targi z jasno określonymi celami.
– Chcieliśmy nie tylko zaprezentować produkty, ale także podkreślić naszą innowacyjność i jakość wśród konkurencji – mówi Marzena Bauerek, kierownik działu marketingu w Eko-Oknach. – Celem było przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów oraz nawiązanie nowych relacji biznesowych. I to się udało.
Okna i drzwi prosto z natury
Te targi były dla przedsiębiorstwa z Kornic okazją, by zaprezentować drewnianą stolarkę w nowej odsłonie. Pojawiły się drzwi Naturo 68 z czytnikiem linii papilarnych o bardzo nowoczesnym wyglądzie. Nie zabrakło też butelkowo zielonych drzwi Naturo 80, klasycznych i eleganckich, idealnych do projektów renowacyjnych.
Nowoczesny design
– Fani designu mogli podziwiać unikalne okna Naturo 80 ALU, z aluminiowymi nakładkami, które można lakierować w kolorach z całej palety RAL. Dla ceniących sobie prostotę i ciepło mieliśmy funkcjonalne okno Naturo 80 i system przesuwny Naturo 68 HST – mówi Adrian Nowacki, zastępca kierownika produkcji okien drewnianych.
By zaprezentować możliwości produkcji okien nietypowych, Eko-Okna przywiozły okrągłe Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey.
Targi Fensterbau Frontale
Targi Fensterbau Frontale odbywają się co dwa lata, jednocześnie z targami Holz-Handwerk. Podczas edycji w 2022 roku, oba wydarzenia zgromadziły ponad 28 tysięcy odwiedzających z ponad 100 państw oraz 708 wystawców z 33 krajów. Wystawcy prezentowali produkty i usługi na powierzchni 13 hal.
Sukces na targach
Firma Eko-Okna może być zadowolona z udziału w targach. Jak mówią jej przedstawiciele, reakcje odwiedzających oraz potencjalnych klientów były bardzo pozytywne. Produkty spotkały się z zainteresowaniem – goście zwracali uwagę na ich estetykę, innowacyjność oraz wysoką jakość wykonania. Setki osób wyraziły zainteresowanie nawiązaniem współpracy biznesowej z Eko-Oknami.
„Firma Eko-Okna może być zadowolona z udziału w targach Fensterbau Frontale w Norymberdze. Jak mówią jej przedstawiciele, reakcje odwiedzających oraz potencjalnych klientów były bardzo pozytywne. Produkty spotkały się z zainteresowaniem – goście zwracali uwagę na ich estetykę, innowacyjność oraz wysoką jakość wykonania”
Tegoroczne doświadczenia sprawiły, że firma planuje kontynuować obecność na przyszłych edycjach targów Fensterbau Frontale oraz uczestniczyć w innych podobnych wydarzeniach branżowych. Opinie odbiorców są informacją zwrotną wykorzystywaną do doskonalenia strategii marketingowej oraz w procesie technologicznym, by lepiej odpowiadać na potrzeby zmieniającego się rynku.
Okna Naturo 68
Drewniany system okienny o najmniejszej głębokości zabudowy. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, produkt ten cechuje się wysoką energooszczędnością. System dostępny jest w dwóch wersjach: STANDARD oraz ALU. Na targach firma zaprezentowała m.in. okrągłe okna Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey.
Okna Naturo 80
Naturo 80 to system będący ewolucją Naturo 76, jednego z najpopularniejszych rozwiązań z drewna. Nieznacznie powiększona głębokość zabudowy pozwala na zastosowanie większych pakietów szklenia, co umożliwia zaoferowanie odbiorcom poprawionych parametrów termicznych całych konstrukcji. Okna Naturo 80 tworzone są w oparciu o etycznie pozyskiwany surowiec, który podlega specjalnej obróbce poprawiającej jego parametry. Do tworzenia profili używane jest drewno klejone z kilku warstw dla uzyskania lepszych parametrów statycznych i podniesienia trwałości. Okna pokrywane są czterema warstwami lakierów TEKNOS, które chronią je przed działaniem szkodliwych czynników oraz pozwalają na uzyskanie walorów estetycznych.
Aktualności
Zmiana terminu i synergia między projektami pozwoliły wrócić na drogę świetności
Połączone ze sobą, odbywające się w cyklu dwuletnim targi Holz-Handwerk i Fensterbau Frontale powróciły teraz do terminu wiosennego. I była to bardzo dobra decyzja, choć na sukces tegorocznej edycji norymberskich targów wpłynęło więcej czynników niż tylko zmiana w kalendarzu.
Targi w Norymberdze są od wielu lat dla naszej redakcji przyczynkiem do odwiedzin jednych z najciekawszych, europejskich imprez wystawienniczych skierowanych do branży obróbki drewna i produkcji mebli. Organizatorzy wprawdzie nazywają Holz – Handwerk targami dla rzemiosła, ale w mojej opinii wybiegają one swoją zawartością znacznie dalej poza zakres potrzeb małych warsztatów stolarskich.
Dodatkową wartość dla wystawców i zwiedzających są równolegle odbywające się Fensterbau Frontale, gdzie w całej okazałości prezentują się producenci stolarki otworowej (drewno, aluminium, PCV). Co budujące – w tym roku w FBF wzięło udział wzięło 36 firm z Polski, a m.in. EkoOkna, Polkres Edwood, Sigroll i wiele innych.
Statystycznie rzecz ujmując…
Na kilka tygodni przed targami spotkałem się plotkami, że tegoroczny Holz – Handwerk to nie będzie to, co kiedyś. Że nie będzie takiej firmy i takiej też nie będzie. I powiem tak: jeżeli ktoś podjął decyzję o tym, aby „odpuścić” sobie targi w Norymberdze – niech żałuje. W ciągu czterech dni odwiedziło je łącznie około 75 000 osób z 112 krajów, które spotkały się na terenie Targów Norymberskich z 973 wystawcami z 44 krajów, aby omówić najnowsze trendy w swojej dziedzinie: w obróbce drewna, produkcji mebli, a także w produkcji stolarki otworowej. Targi w tym roku zostały uzupełnione przez wszechstronny program towarzyszący, który zawierał ciekawe konferencje oraz prezentacje poruszające aktualne zagadnienia branżowe.
„W ciągu czterech dni targi Holz-Handwerk oraz Fensterbau Frontale odwiedziło łącznie około 75 000 osób z 112 krajów, które spotkały się na terenie Targów Norymberskich z 973 wystawcami z 44 krajów.”
„W ciągu czterech dni targi Holz-Handwerk oraz Fensterbau Frontale odwiedziło łącznie około 75 000 osób z 112 krajów, które spotkały się na terenie Targów Norymberskich z 973 wystawcami z 44 krajów.”
Uczestnictwo w Holz-Handwerk i Fensterbau Frontale z mojej perspektywy pozwoliło zagłębić się w nowych produktach i technologiach produkcji, a także nawiązać cenne kontakty oraz zaktualizować wiedzę z zakresu aktualnych wyzwań branży na arenie międzynarodowej. Jakie wnioski udało się wyciągnąć?
Pomimo lub właśnie z powodu napiętej sytuacji w branży budowlanej, połączenie targów Holz- Handwerk i Fensterbau Frontale ponownie cieszyło się dużą popularnością w tym roku, przyciągając odwiedzających z sektorów stolarskiego, ciesielskiego, architektonicznego oraz okiennego i fasadowego z całego świata do Norymbergi.
Świetna atmosfera, żywe dyskusje w halach wystawowych i bardzo pozytywna opinia ze wszystkich stron, pozwalają nie tylko organizatorom, ale także uczestnikom spojrzeć na cztery udane dni targów z dużym zadowoleniem. Jak podkreślają organizatorzy – niezależne badanie ankietowe potwierdziło również jakość odwiedzających targi oraz wysoki odsetek obecności osób podejmujących decyzje. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Holz-Handwerk cieszył się tak dużym zainteresowaniem, pomimo warunków gospodarczych panujących w branży budowlanej i że ponownie udało nam się zaprezentować wszystkie wymagania operacyjne branży stolarskiej oraz cały łańcuch obróbki drewna – mówi Stefan Dittrich, Dyrektor Wykonawczy Holz-Handwerk, NürnbergMesse. – Sukces wydarzenia jednoznacznie pokazuje: wyzwania, zwłaszcza te trudne, sprawiają, że Holz-Handwerk stają się jeszcze ważniejsze – dodaje Stefan Dittrich.
Bezcenne forum prezentacji
Najnowsze systemy profili, szkło w architekturze, technologia mocowania, systemy bezpieczeństwa, maszyny, systemy i wiele więcej czekało na odkrycie przez zwiedzających na stoiskach 644 wystawców na odbywających się równolegle targach Fensterbau Frontale. – Impreza po raz kolejny wyraźnie potwierdziła swoją pozycję jako wiodących na świecie targów branżowych dla okien, drzwi i fasad. W naszej opinii i nie tylko była ona głównym punktem spotkań dla odwiedzających z całego świata poszukujących najnowszych trendów i rozwiązań – mówi Elke Harreiß, Dyrektor Wykonawczy Fensterbau Frontale, NürnbergMesse. – Stoiska wystawców, niektóre z nich bardzo imponujące, prezentowały ekscytujące produkty, w tym wiele premier światowych zarówno od liderów rynku, jak i startupów – podsumowuje Elke Harreiß.
Specjalnymi atrakcjami w programie towarzyszącym były Forum Fensterbau Frontale, Forum Architektura-Okno-Fasada z towarzyszącymi wycieczkami oraz forum „Przewodnik po cyfryzacji”. Ciekawą przestrzeń prezentował pawilon „Młodzi Innowatorzy”, w której tworzenie zaproszono uczniów i studentów kierunków branżowych.
Obiektywna ocena
Mimo zewsząd napływających od dłuższego czasu sygnałów o spadkach w branży drzewnej i meblarskiej – próżno szukać marazmu nie tylko w Norymberdze, ale także na targach w Polsce, które mieliśmy okazję odwiedzić od początku br. Powstała teoria, że trudny czas weryfikuje dotychczasowe schematy działania i zmusza do poszukiwania nowych rozwiązań zmierzających do optymalizacji biznesu.
-
Aktualności7 dni temu
DREMA 2024 silnym impulsem do rozwoju przemysłu drzewno-meblarskiego
-
Aktualności6 dni temu
Stawiają kamień węgielny pod promocję drewna w Polsce
-
Aktualności6 dni temu
Targi DREMA wyróżnione przez Federację EUMABOIS
-
Aktualności5 dni temu
Profesjonalne narzędzia do obróbki drewna teraz w zasięgu ręki!
-
Aktualności4 dni temu
Nowe regulacje dotyczące drewna energetycznego spotkały się z zadowoleniem branży
-
Aktualności23 godziny temu
Felder Group Polska zaprasza na jesienną edycję Dni Otwartych
-
Aktualności4 godziny temu
Drewno materiałem przyszłości
-
Technika, technologie, nowości2 dni temu
Piły Multix Pro zapewniają dużą sztywność w trudnych warunkach pracy, charakterystycznych dla wysokowydajnych wielopił jedno – lub dwuwałowych
-
Przegląd Meblarski3 dni temu
Łożyska kulkowe – bezpieczna i bezproblemowa pomoc w transporcie
Komentarze