Connect with us


Aktualności

Chwała Ukrainie! Chwała bohaterom!

Solidarni z Ukrainą

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Bucza. Fot. Лєна Чиченіна / Facebook


Agresja Rosji na Ukrainę zburzyła dotychczasowy porządek świata. Dziś jest 3 marca, ósmy dzień walk. Ukraina stawia dzielny opór najeźdźcy, a świat nakłada na Rosję szereg sankcji. Trudno dziś myśleć o przyszłości, a nawet o jutrze. Liczy się tu i teraz. Pomoc, wsparcie, działanie i nadzieja. O tej niesprawiedliwej wojnie, aktualnych realiach oraz roli naszej branży w walkach i odbudowie kraju rozmawiamy z Wasylem Masiukiem z Ukrainy, przewodniczącym stowarzyszenia non-profit „Instytut Rozwoju Leśnictwa i Drzewiarstwa” oraz redaktorem gazety drzewnej „Derewoobrobnyk”.

Kurier Drzewny

Kharkiv (Charków). Fot. Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie charkowskim

Alicja Bagnucka: 24 lutego 2022 roku zaczęła tworzyć się nowa historia. Ukraina została zaatakowana przez Rosję. Wydarzyło się coś, co nie miało się zdarzyć. Zaburzony został wieloletni pokój na kontynencie. Był to szok dla całego świata, chociaż niektórzy proroczo przewidywali, że taki scenariusz może zaistnieć. Jakie były tam nastroje przed wybuchem wojny? Czy ktokolwiek spodziewał się takiego obrotu spraw?
Wasyl Masiuk: Wojna Rosji z Ukrainą rozpoczęła się 20 lutego 2014 roku, gdy Rosja zajęła Półwysep Krymski oraz część ukraińskich obwodów – Ługańskiego i Donieckiego, kiedy rosyjski atak był zaskoczeniem zarówno dla Ukrainy, jak i świata.
Jednak pomimo tego, że wojna trwa już 8 lat, pomimo głośnych wypowiedzi prezydenta USA, że decyzja o ataku na Ukrainę przez Rosję została już podjęta -ani społeczeństwo ukraińskie, ani ukraińscy eksperci, ani władze ukraińskie nie oczekiwały pełnej skali rosyjskiej agresji, zwłaszcza dla samej Rosji. Cały świat ostrzegał rosyjskie przywództwo przed konsekwencjami. Dlatego 24 lutego był dla większości z nas dużym zaskoczeniem.

Alicja Bagnucka: Z wielkim szacunkiem i podziwem oglądamy oraz czytamy o bohaterskiej obronie ojczyzny przez Armię Ukrainy oraz jej mieszkańców, którzy pozostali w kraju, by walczyć o niepodległość. Jest to wzór do naśladowania dla całej Europy oraz świata. Jak wyglądają przygotowania do walk w miejscu, w którym jesteś? Jak wygląda tam teraz codzienność?
Wasyl Masiuk: Armia Ukraińska i obrona terytorialna były w stanie wytrzymać pierwszy atak wroga, utrzymać kontrolę nad krajem i kontrolę sił oporu. Jako obywatele przeżyliśmy strach i szok, ale dzięki pozytywnym doświadczeniom Rewolucji Godności (2013 – 2014) struktury wolontariuszy, które aktywnie działały w latach 2014 – 2015, szybko wznowiły swoją działalność. Mamy wielu chętnych, którzy chcą wstąpić do wojska, a pierwsze 100 tys. osób już jest w Armii Ukraińskiej. Wejście w życie 1 stycznia 2022 r. ustawy „O narodowym oporze”, która przewiduje utworzenie obrony terytorialnej, nastąpiło w bardzo dobrym momencie. Pełni nie tylko funkcje pomocnicze, ale w wielu miastach i wsiach zadaje znaczne ciosy armii wroga.
Ukraina przetrwała i szybko zwiększa swój potencjał militarny czy organizacyjny. Jestem dumny z Ukraińców i sposobu, w jaki zachowujemy się w tych trudnych czasach. Jestem też bardzo wdzięczny moim polskim przyjaciołom i wszystkim tym, którzy nas wspierają i sprawiają, że nasze wspólne zwycięstwo jest nieuniknione.

Alicja Bagnucka: Ludzkie cierpienie oraz tragedia, które dotknęły mieszkańców oraz osoby przebywające na Ukrainie, są wręcz niewyobrażalne. Łzy cisną się do oczu, a w gardle ściska z przerażenia. Kiedy pierwsza fala szoku minęła, ludzie ruszyli na pomoc swoim braciom i siostrom. Braterstwo odrodziło się w nowej formie – współpracy na froncie, jak też pomocy międzynarodowej oraz międzykontynentalnej. Pomoc na przejściu granicznym jest już całodobowa, a dary do Ukrainy płyną z całego świata. Z Twojego punktu widzenia, co jeszcze możemy zrobić? Jak możemy pomóc Wam w tej tragedii? Co wydaje się być najpotrzebniejsze?
Wasyl Masiuk: Róbcie to, co każe Wam serce. Róbcie to, co robicie najlepiej, zgodnie ze swoim doświadczeniem, kwalifikacjami, wiedzą i zasobami. Razem wygramy! Dziękuję za Wasze wsparcie.

Alicja Bagnucka: Choć mamy XXI wiek i wydaje się to niewyobrażalne, to jednak ta wojna niesie za sobą ogromną dezinformację i propagandę ze strony Rosji, która próbuje zmienić oblicze prawdy oraz przekazuje nieprawdziwe wiadomości zarówno do swoich obywateli, jak i na Ukrainie. Gdybyś mógł przekazać światu wieść z walczącego kraju, jaki byłby to przekaz?
Wasyl Masiuk: Rosja oferuje światu nowoczesną formę faszyzmu. Kłamstwa, prowokacje, dezinformacje są częścią tego procesu. To wojna nie tylko przeciwko Ukrainie. To jest wojna przeciwko Polsce, Europie, Stanom Zjednoczonym, przeciwko całemu wolnemu i demokratycznemu światu! Dlatego sprowadzę mój przekaz do świata do prostego stwierdzenia: Zatrzymajmy dziś razem rosyjski faszyzm!

Alicja Bagnucka: Jesteś związany z przemysłem drzewnym od lat – jesteś redaktorem znanej nam wszystkim gazety „Derewoobrobnyk”, przewodniczącym stowarzyszenia non-profit „Instytut Rozwoju Leśnictwa i Drzewiarstwa”, a uprzednio zajmowałeś się także maszynami do drewna. Powiedz nam czy na Ukrainie w tym momencie (03.03.2022 r.), na terenach, które nie są objęte nalotami, odbywa się jakaś produkcja, działa przemysł? Czy ktokolwiek jeszcze chodzi do pracy? Czy firmy i zakładowe majątki zostały porzucone z dnia na dzień, a wszyscy ruszyli na front?
Wasyl Masiuk: Dziś nie mam wystarczających informacji, aby odpowiedzieć na te pytania. Są firmy, które nie działają. Są też takie, które pracują na potrzeby wojska i uchodźców i które nadal realizują swoje zamówienia. Znam przykłady, kiedy firmy meblarskie zaczęły produkować metalowe konstrukcje przeciwczołgowe, łóżka dla uchodźców. Przedsiębiorstwa zajmujące się pozyskiwaniem drewna i tartaki dostarczały drewno do budowy umocnień, rowów itp. Leśnicy i myśliwi z własną bronią zorganizowani są w jednostki obrony terytorialnej. Do takiej jednostki w obwodzie lwowskim zapisało się już około 1000 osób i trwają działania organizacyjne zmierzające do jej utworzenia. Obywatele naszego kraju są zmobilizowani i gotowi do walki z wrogiem. „Ukraińcy będą się opierać” – tak napisano na obrazie słynnego ukraińskiego artysty Nikity Titowa, który kupiłem na aukcji charytatywnej na rzecz Armii Ukraińskiej 18 grudnia ubiegłego roku. Szkoda, że ​​Rosjanie nie usłyszeli tych słów.

Alicja Bagnucka: Firmy z sektora drzewnego, jak też pozostałe zakłady z innych branż boleśnie odczują przerwy w pracy. Zniszczone zostaną fabryki i maszyny, będą straty w surowcu i stanach magazynowych. Nie wiadomo czy będzie do czego wracać. Sytuacja może być katastrofalna, jeśli wojna potrwa przez długi czas, a Rosja nie przestanie bezpodstawnie bombardować. Wspomniałeś o chęci utworzenia Światowego Funduszu Solidarności Leśników i Drzewiarzy z Ukrainą. Na czym w ogólnym zarysie ma polegać ten projekt? Jak moglibyśmy się do niego włączyć? W czym można by pomóc? Czy macie już wstępne pomysły i propozycje?
Wasyl Masiuk: Pomysł stworzenia takiego funduszu zrodził się dwa dni temu w wyniku rozmowy z Jarosławem Schroederem, który także zaproponował przeprowadzenie tego wywiadu. Zespół gazety „Derevoobrobnyk” oraz Instytut Rozwoju Leśnictwa i Produkcji Drzewnej (IRLID) postanowili kontynuować pracę i znaleźć to, co może nam się przydać w tych trudnych czasach. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że wojna będzie długa, nie skończy się w dwa, trzy dni… Przed nami miesiące, a może i lata walki, a potem odbudowa zbombardowanej infrastruktury.
Nasz zespół ma kontakty w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Pierwszym zadaniem, jakie sobie postawiliśmy, jest znalezienie funduszy na pomoc ludziom, którzy albo stali się przymusowymi migrantami, albo stracili domy, pracę i środki do życia. Drugi etap związany będzie z tym, że wojna przerywa łańcuch dostaw. Naszym zadaniem jest jak najszybsze ich przywrócenie. Trzeci etap to odbudowa Ukrainy. Nasz kraj doznał ogromnych zniszczeń. Leśnictwo, stolarstwo i meblarstwo to te branże, na które będzie duże zapotrzebowanie przy odbudowie kraju.
Więc teraz, w pierwszej fazie, szukamy środków na pomoc rodzinom ofiar wojny. W drugim etapie chcemy pomóc ożywić działalność firm.
Jesteście gotowi nam pomóc? Napiszcie, zadzwońcie i porozmawiamy o tym, co możemy razem zrobić!

Kontakt do nas:
Wasyl Masiuk: tel. +38 093 323 9000, e-mail: vasyl.masyuk@derevynnyk.com
Ludmyła Pszenycka:
tel. +38 093 323 9014,
e-mail: derevynnyk@derevynnyk.com

Alicja Bagnucka: Trudno dziś myśleć o przyszłości, ale wszyscy żyjemy nadzieją i wiarą, że demokracja zwycięży, a zbrodniarze wojenni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za swoje czyny. Co nas czeka jutro, za tydzień, miesiąc albo rok? Jakie mogą być scenariusze? Czy chciałbyś zaryzykować i przewidzieć przyszłość dla Ukrainy, Europy czy świata?
Wasyl Masiuk: Ukraina razem ze światem zwycięży! Na pewno!
Wtedy dwa procesy będą odbywać się równolegle. Pierwszy to odbudowa Ukrainy oraz nasza integracja z UE i NATO, a także wzmocnienie Armii i Marynarki Wojennej Ukrainy. Chcemy, aby ukraińskie, polskie i światowe stolarstwo, meble oraz leśnictwo były ważną częścią tej odbudowy.
Drugim procesem jest, po pierwsze, osłabienie gospodarcze Rosji, demilitaryzacja Rosji i być może jej rozpad na kilka niepodległych państw (wydaje mi się, że wiele okupowanych narodów Rosji chciałoby niepodległości) oraz defaszyzacja (deputinizacja) Rosji. To są duże i złożone procesy, które zajmą sporo czasu. Wierzę, że zakończą się sukcesem.

Chwała Ukrainie! Chwała bohaterom!

Alicja Bagnucka: Chwała!

Kurier Drzewny

Kurier Drzewny

Reklama

 • Kurier Drzewny

  Bucza. Fot. Лєна Чиченіна / Facebook

 • Kurier Drzewny

  Wasyl Masiuk z Ukrainy, przewodniczący stowarzyszenia non-profit „Instytut Rozwoju Leśnictwa i Drzewiarstwa” oraz redaktor gazety drzewnej „Derewoobrobnyk”. Fot. Archiwum rozmówcy

 • Kurier Drzewny

  Yareks Technotrade, producent mebli pod Lwowem rozpoczął produkowanie artykułów dla potrzeb obrony. Fot. Archiwum rozmówcy

 • Kurier Drzewny

  Kharkiv (Charków). Fot. Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie charkowskim

 • Kurier Drzewny

  Kharkiv (Charków). Fot. Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie charkowskim

 • Kurier Drzewny

 • Kurier Drzewny

 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Dni Otwarte INTOREX SA w firmie Technodrewno

W dniach 5-7 czerwca 2024 roku firma INTOREX SA serdecznie zaprasza do Golęczewa k. Poznania na Dni Otwarte

Dodane:

/

Mapka dojazdu

W dniach 5-7 czerwca 2024 roku firma INTOREX SA serdecznie zaprasza do Golęczewa k. Poznania na Dni Otwarte, które będą niepowtarzalną okazją do zapoznania się z najnowszymi technologiami w produkcji galanterii drewnianej. Wydarzenie, które odbędzie się nowej siedzibie firmy Technodrewno skierowane jest do małych, średnich i dużych zakładów produkcyjnych, a uczestnicy będą mogli poznać innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz nowoczesne maszyny.

Opr. J.O

Podczas Dni Otwartych zaprezentowane zostaną dwie nowe maszyny, które z pewnością przyciągną uwagę wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami w obróbce drewna:

 • Centrum tokarsko-frezarskie z możliwością szlifowania TKC-1500 AS
 • Tokarko-frezarka z możliwością szlifowania CKX-1600 BT

Dodatkowo, przedstawiona zostanie również zregenerowana i w pełni funkcjonalna maszyna używana:

 • Szlifierka LAM-1300

Innowacyjne technologie w praktyce

Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli na żywo zobaczyć technologię toczenia, frezowania, wiercenia i szlifowania. Demonstracje te będą wykorzystywać programy obróbcze wygenerowane za pomocą zaawansowanego oprogramowania CAD/CAM Intor-Edit oraz SolidCAM 3D. To doskonała okazja, aby zobaczyć nowoczesne technologie w działaniu i porozmawiać z ekspertami na temat ich zastosowania w praktyce.

Oferta CEHPOL i dodatkowe atrakcje

To nie koniec atrakcji! Swoje produkty i usługi zaprezentuje także firma CEHPOL, będąca przedstawicielem producenta okleiniarek CEHISA oraz pił pionowych ELCON.

Podczas Dni Otwartych dostępne będą również informacje na temat aktualnych dotacji UE oraz atrakcyjnych ofert leasingowych, co może być niezwykle pomocne dla przedsiębiorstw planujących inwestycje w nowoczesne technologie.

Zaproszenie na ciepły posiłek

Nie tylko technologie będą na nas czekały! Dla wszystkich gości organizatorzy zapewniają ciepły posiłek oraz kiełbaski z grilla.

Serdecznie zapraszamy w dniach 5-7 czerwca 2024 roku w godzinach od 10:00 do 16:00 do Golęczewa k. Poznania. To wyjątkowa okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, skorzystać z fachowego doradztwa oraz spędzić miło czas w towarzystwie specjalistów z branży. Do zobaczenia!

Technodrewno

Tokarko-frezarka z możliwością szlifowania CKX-1600 BT. Fot. Technodrewno

Technodrewno

Centrum tokarsko-frezarskie z możliwością szlifowania TKC-1500 AS. Fot. TechnodrewnoCzytaj dalej

Aktualności

GLOTECH – Perfekcyjne Narzędzia Dla Majsterkowiczów Domowych

Dodane:

/

Majsterkowiczom, pasjonatom domowych prac stolarskich oraz hobbystom nieustannie poszukującym efektywnych rozwiązań do obróbki drewna, Glotech prezentuje nową linię tarcz do cięcia. Czy chcesz przeciąć drewno, płytę wiórową czy materiały stolarskie dla własnych potrzeb? Tarcze Glotech to odpowiedź na Twoje potrzeby, zapewniając nie tylko precyzję, ale także ekonomiczność w użytkowaniu.

Rozwiązania dla Majsterkowiczów

Tarcze Glotech zostały zaprojektowane z myślą o domowych majsterkowiczach, oferując niezawodność i trwałość przy standardowych pracach stolarskich. Dzięki wykorzystaniu optymalnego gatunku węglików spiekanymi, są one niezwykle ostre i efektywne nawet podczas intensywnego użytkowania. Bez względu na to, czy pracujesz przy pilarkach ręcznych czy stolikowych, Glotech gwarantuje profesjonalne rezultaty w atrakcyjnej cenie.

Wybór Tarczy Odpowiedniej dla Twoich Potrzeb

W ofercie Glotech znajdziesz różnorodne tarcze, dopasowane do różnych rodzajów obróbki drewna i materiałów stolarskich:

 • Seria GT604: Idealna do cięcia płyt wiórowych, OSB, MDF oraz innych materiałów drewnopochodnych. Zaprojektowana z myślą o standardowych pracach majsterkowiczów, wyposażona w trapezowo-proste zęby dla precyzyjnego cięcia.
 • Seria GT605: Doskonała do cięcia drewna litego, klejonego oraz sklejki. Z zastosowaniem na przemian skośnej geometrii zębów, zapewnia efektywne i czyste cięcie przy minimalnym wysiłku.
 • Seria GT010: Przeznaczona do cięcia drewna wzdłuż słojów, idealna do obróbki desek, drewna budowlanego czy szalunkowego. Wyposażona w ząb prosty dla płynnego cięcia wzdłuż włókien drewna.
 • Seria GT210: Specjalnie zaprojektowana do cięcia drewna w poprzek słojów oraz innych materiałów stolarskich. Dzięki na przemian skośnej geometrii zębów, zapewnia stabilność i precyzję cięcia.

Różnorodne Zastosowania, które Cię Zachwycą

 • Meble Ogrodowe: Planujesz zbudować własny zestaw mebli do ogrodu? Tarcze Glotech sprawią, że cięcie desek czy elementów drewnianych będzie szybkie i precyzyjne, pozwalając Ci stworzyć meble, które będą ozdobą Twojego ogrodu.
 • Projekty Dekoracyjne: Chcesz ozdobić swój dom unikatowymi elementami dekoracyjnymi? Tarcze Glotech ułatwią Ci cięcie różnorodnych materiałów, takich jak sklejka czy płyta pilśniowa, które możesz wykorzystać do wykonania ozdób ścian czy dekoracji wnętrz.
 • Konserwacja i Remonty: Czas na odświeżenie swojego mieszkania? Tarcze Glotech sprawdzą się doskonale podczas cięcia płyt OSB, drewnianych listew czy elementów wykończeniowych, umożliwiając szybkie i precyzyjne prace remontowe.

Kompatybilność i Wydajność

Tarcze Glotech zostały opracowane z myślą o kompatybilności z najpopularniejszymi modelami pilarek ręcznych oraz stołowych dostępnych na rynku. Niezależnie od tego, czy pracujesz w domowym warsztacie czy na budowie, Glotech zapewnia optymalną wydajność i trwałość. Dodatkowo, specjalne rowki kompensacyjne wpływają na obniżenie temperatury pracy, co zwiększa żywotność tarczy i minimalizuje wpływ na korpus narzędzia.

Podsumowanie

Tarcze Glotech to nie tylko narzędzia, to partnerzy w Twoich domowych projektach stolarskich. Dzięki ich konstrukcji oraz precyzyjnym osiągom, każda praca staje się łatwiejsza i bardziej efektywna. Wybierz Glotech i doświadcz rewolucji w świecie majsterkowania domowego!
Aby dowiedzieć się więcej o ofercie tarcz GLOTECH® lub skonsultować swoje potrzeby z naszym zespołem technicznym, skontaktuj się z nami już dziś. Możesz również wejść na stronę WWW i poznać nasze nowe tarcze: https://globus-wapienica.eu/products/c99-narzedzia-glotech

ReklamaCzytaj dalej

Aktualności

Od dekady rozwijają się jako poddostawca branży meblarskiej

10cio lecie firmy NOWIGO

Dodane:

/

Firma NOWIGO powstała 10 lat temu, a jej genezą było zapotrzebowanie różnego rodzaju listwy meblowe, spowodowane potrzebą większej produkcji przez zakłady meblarskie. Pierwszymi klientami przedsiębiorstwa byli duzi odbiorcy z regionu Wielkopolski. Obecnie NOWIGO jest rozpoznawalną marką i z sukcesem obsługuje kontrahentów z terenu całego kraju.

Już od 10 lat NOWIGO, producent wyrobów drzewnych z Pomarzanowic koło Poznania, słynie z wysokiej jakości produktów, wśród których można znaleźć fryzy liściaste i iglaste, listwy meblowe dedykowane stelażom mebli tapicerowanych oraz różnorodne elementy meblowe.

„Firma NOWIGO w tym roku obchodzi 10cio lecie swojego istnienia. Przez ten czas dynamicznie się rozwija w oparciu o współpracę z czołowymi producentami mebli, którzy budują swój sukces w oparciu o kompetentnych dostawców.”

Wykorzystując surowce liściaste i iglaste, firma przygotowuje produkty dedykowane do zastosowania w pracach wykończeniowych oraz stelażowych.

Trwałość i uniwersalność użycia tych prefabrykatów pozwala na tworzenie funkcjonalnych mebli oraz dodatków do wyposażenia domu i ogrodu.

Dzięki możliwościom dostosowania produktów pod konkretne zamówienie klienta, NOWIGO zyskuje uznanie wśród klientów z branży meblarskiej, stolarskiej oraz architektury ogrodowej. Nowym elementem w ofercie firmy są także listwy łączone na mikrowczepy, które poszerzają możliwości zastosowania drewna w różnych dziedzinach.

Bogata oferta tych produktowa obejmuje fryzy, listwy oraz elementy drzewne w szerokiej gamie wymiarów, idealnych do stosowania w stelażach do mebli tapicerowanych, meblach litych, płytach klejonych, stolarskich oraz galanterii drzewnej.

Solidne wsparcie dla Kępna

– Jesteśmy dumni z naszego dziedzictwa jako producenta wyrobów drzewnych, i z przyjemnością podejmujemy nowe wyzwania – mówi Grzegorz Kujawa, prezes zarządu firmy NOWIGO.

Mimo obecnie trudnego rynku przedsiębiorstwo obsługuje obecnie setki odbiorców, oferując im prefabrykaty wysokiej jakości, zachowując przy tym dużą otwartość na bieżące potrzeby rynku.

Zgodnie z tą strategią firma otworzyła w 2023 roku punkt sprzedaży w Kępnie, które jest kolebką producentów mebli tapicerowanych. Dzięki zapleczu magazynowemu, transportowi i wsparciu technicznemu klienci NOWIGO zyskują wysoki jakości obsługę, która sprawdza się nawet w sytuacjach kryzysowych. – Obecnie mamy do czynienia z trendem specjalizacji, gdzie firmy produkujące meble kupują gotowe komponenty, jednocześnie koncentrując się na produkcji, w różnych jej aspektach – podkreśla Grzegorz Kujawa. – Współpraca z naszą firmą ma także ekonomiczne uzasadnienie, bowiem jako poddostawca jesteśmy w stanie zaoferować produkty tańsze od tych, które są w stanie wytworzyć nasi klienci.

Nie muszą mieć oni bowiem dodatkowego parku maszyn, suszarni, pracowników oraz dodatkowych kosztów.

Jakie perspektywy?

Siła firmy NOWIGO tkwi w specjalizacji i partnerskich relacjach z kooperantami. Skupia się na produkcji listew handlowych, pozwalając jej klientom skoncentrować się na swoich obszarach specjalizacji, bez konieczności inwestowania w dodatkowe zaplecze produkcyjne. Elastyczność i jakość pozwalają firmie utrzymać pozycję na rynku, pomimo trudności, jakie mogą się pojawić.

Dodatkowo NOWIGO to optymiści, którzy wierzą, że z pasją, innowacyjnością i odpowiednią strategią można pokonywać wszelkie wyzwania. Dlatego firma jest stale otwarta na nowe możliwości, nowych klientów i nowe rynki. Stąd też, w najbliższym czasie planuje kontynuować ekspansję, być może otworzyć kolejne punkty sprzedaży, choć szczegółów jeszcze nie znamy.

– Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy z nami. Dziękujemy naszym dotychczasowym klientom za zaufanie, które nam udzielili przez te dziesięć lat. Bez tego wsparcia nie bylibyśmy tam, gdzie jesteśmy dzisiaj. Patrząc w przyszłość, pełni nadziei i z determinacją, czekamy na kolejne wyzwania i sukcesy – podsumowuje Grzegorz Kujawa.Czytaj dalej

Aktualności

Istotne forum wymiany informacji z rynku paliw alternatywnych

Biomasa

Dodane:

/

Powermeetings
Forum Biomasy i Paliw Alternatywnych od dwóch dekad przyciąga rzeszę profesjonalistów zainteresowanych tematem. Fot. Powermeetings.eu

Podczas 13. edycji wiosennego Forum Biomasy i Paliw Alternatywnych, zorganizowanego przez powermeetings.eu w dniach 21-22 marca 2024 roku w Krakowie skupiono się na technologiach związanych z biomasą i paliwami alternatywnymi. Wydarzenie, obchodzące 20-lecie działalności, przyciągnęło przedstawicieli branży energetycznej, przemysłowej oraz instytucji rządowych.

Rozpoczynając konferencję, Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, podkreślił wagę słuchania branży związanej z biomasą i paliwami alternatywnymi oraz wdrażania jej wniosków. Zapewnił o pełnej współpracy i uwzględnianiu postulatów, co przekłada się na udoskonalenie projektów legislacyjnych. Podkreślił również istotę suwerenności energetycznej kraju poprzez wsparcie alternatywnych źródeł energii i rozproszoną energetykę.

Konieczna transformacja

Jednym z głównych tematów dyskusji była dekarbonizacja sektora ciepłowniczego w kontekście europejskich regulacji, szczególnie pakietu „Fit for 55”.
Dorota Jeziorowska z Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych przedstawiła liczne problemy wynikające z tych regulacji, podkreślając istotną rolę ciepłownictwa systemowego w polskich miastach. Wskazała na konieczność transformacji systemów ciepłowniczych oraz odpowiedniego finansowania inwestycji, aby osiągnąć cele dekarbonizacji.

Omawiając przyszłość sektora, dr inż. Ilona Olsztyńska z SGS Polska przedstawiła najważniejsze regulacje dotyczące rynku biomasy i paliw alternatywnych. Zwróciła uwagę na nowe cele UE do 2030 roku, a także na zasady zrównoważonego wykorzystania biomasy i emisji gazów cieplarnianych.

Ważnym aspektem konferencji było także omówienie możliwości finansowania inwestycji w sektorze energetycznym. Iwona Poliwka z Metropolis Doradztwo Gospodarcze przedstawiła różne środki wsparcia, w tym Fundusz Modernizacyjny Kogeneracja, który umożliwia inwestycje w nowoczesne jednostki wytwórcze.

Podczas dyskusji o dostępności surowców opałowych Tomasz Majerowski z DGLP przedstawił potencjał pozyskania biomasy w Polskim Grupie Leśnej. Z kolei Ryszard Jelonek z Biomasa Partner Group omówił znaczenie biomasy agro jako alternatywnego paliwa w ciepłownictwie, przedstawiając innowacyjne rozwiązania spalania.

Biały certyfikat korzyści

Jednym z głównych tematów poruszanych podczas forum były korzyści płynące z uzyskania Białego Certyfikatu, potocznie zwanego świadectwem efektywności energetycznej. Paweł Wysokulski z ARP ENERGIA wyjaśnił zasady przyznawania tych certyfikatów oraz wymienił potencjalne korzyści finansowe dla przedsiębiorstw. Ustawa o efektywności energetycznej z 2016 roku umożliwia uzyskanie certyfikatu dla inwestycji poprawiających efektywność energetyczną o co najmniej 10 Toe (tona oleju ekwiwalentnego) w ciągu roku.

Rekompensata za obniżenie poboru

Bogumił Ciżowski z Enspirion przedstawił DSR (Demand Side Response) jako sposób na rekompensatę kosztów energii elektrycznej poprzez czasowe obniżenie poboru mocy z sieci. Ta elastyczność w zarządzaniu energią pozwala nie tylko na zachowanie stabilności w Krajowym Systemie Energetycznym, ale także na redukcję emisji CO2.

Technologie przetwarzania RDF

Ireneusz Suszyna z VECOPLAN Poland oraz Victor Rodriquez z APISA by Tornum zaprezentowali innowacyjne instalacje do produkcji i suszenia biomasy. Ich prezentacje skupiały się na możliwościach wykorzystania RDF (Refuse Derived Fuel) w sektorze energetyki cieplnej.

Od węgla do biomasy

Prezes PEC Gniezno, Jarosław Grobelny, podkreślił konieczność przekształcenia systemu ciepłowniczego z wykorzystaniem biomasy. Dzięki zastąpieniu miału węglowego biomasą, firma osiągnęła status efektywnego systemu ciepłowniczego, co przyczyniło się do ograniczenia emisji CO2.

Samowystarczalność energetyczna

Firma SYLVA zaprezentowała własną drogę transformacji energetycznej, opartą na wykorzystaniu produktów ubocznych własnej produkcji do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Dzięki temu, firma osiągnęła samowystarczalność energetyczną, korzystając wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.

Na zakończenie konferencji omówiono aktualne trendy na rynku biomasy. Prelegenci, tak jak Ramunas Waszkiewicz z Baltpool czy Marek Kępa z Javelin Global Connodities, podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat cen i popytu na biomasę, uwzględniając globalne zmiany rynkowe.

ReklamaPodsumowanie i perspektywy

XIII Forum Biomasy i RDF stanowiło doskonałą okazję do wymiany doświadczeń oraz zaprezentowania nowych technologii i rozwiązań w zakresie efektywnego zarządzania energią. Organizatorzy zapewniają, że kolejne spotkanie, zaplanowane na jesień tego roku, będzie równie inspirujące i pełne wartościowych dyskusji.Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).