Connect with us

Technika, technologie, nowości

Cenione urządzenia konstruktorów i pracowników

Maszyny

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny
Urządzenia konstruktorów FAMADU mają ugruntowaną pozycję na rynku. Od lewej: HSPP - hydrauliczny ścisk do klejenia parkietu dwuwarstwowego, DASC - szczotkarka i DBNA - podnośnik nożycowy. Fot. Rafał Brudnicki

Fabryka Maszyn i Urządzeń Przemysłowych FAMAD sp. z o.o. z Paczkowa wykonuje kolejny krok na wytyczonej sobie drodze do osiągnięcia pozycji lidera w produkcji urządzeń stosowanych w procesie związanym z technologią klejenia, obróbki i uszlachetniania drewna. Z wielką przyjemnością odwiedziliśmy stanowisko znanych od lat redakcji Kuriera pracowników paczkowskiej firmy, którym tradycyjnie przewodził prezes Mieczysław Fluder, a które w tym roku znajdowało się vis-à-vis naszego stoiska.

 

Kurier Drzewny

PDFD – linia do łączenia elementów drewnianych na długość w wersji dwuczopiarkowej – topowy produkt fabryki z Paczkowa. Fot. Rafał Brudnicki

 

Kilka słów o firmie

Ponad dwa miesiące temu informowaliśmy państwa o naszej wizycie w Fabryce FAMAD w Paczkowie, położonym nieco na wschód od Kotliny Kłodzkiej, tuż przy granicy z Czechami. Firma w ostatnim okresie dokonała głębokiej modernizacji, stając się zakładem na wskroś nowoczesnym, w którym zatrudniona jest znakomita miejscowa kadra inżynierska. Tym samym produktów firmy nie mogło zabraknąć podczas tegorocznych targów DREMA stanowiących dla niej ważną część kampanii reklamowej i okazję do zdobycia nowych klientów. Jest to zatem kolejny mały krok w kierunku osiągnięcia pozycji lidera w kategorii maszyn, które od ponad 65 lat wytwarza fabryka, której to powierza historia firmy niestraszne zmiany uwarunkowań gospodarczych i politycznych. Jak wielokrotnie zaznaczał prezes Mieczysław Fluder, firma FAMAD pragnie zaspokoić potrzeby klientów, zapewniając najlepszej jakości urządzenia i usługi, które wyróżnia wysoka jakość, funkcjonalność, niezawodność i nowoczesność, co dostarczy wszystkim klientom spółki maksymalnej satysfakcji z ich użytkowania. Owe słowa w ostatnim okresie stały się dewizą firmy.
 
Spośród bardzo bogatej oferty fabryki nasz rozmówca wyróżnił następujące grupy urządzeń. Po pierwsze, są to maszyny i urządzenia dla przemysłu meblarskiego stosowane w procesach technologicznych meblarstwa, liniach oklejania, lakierowania, olejowania, woskowania oraz transporcie międzyoperacyjnym. Po drugie, maszyny i urządzenia dla przemysłu drzewnego przeznaczone dla producentów stolarki budowlanej okienno-drzwiowej, deski podłogowej i parkietu, po trzecie, transport technologiczny – urządzenia stosowane w mechanizacji prac transportowych oraz automatyzacji operacji załadowczo-rozładunkowych w liniach produkcyjnych i po czwarte, cylindry hydrauliczne stosowane w maszynach dla przemysłu budowlanego, rolniczego, samochodowego, drogowego, leśnego i innych. Dodatkową, ale bardzo ważną kategorię, stanowią maszyny i urządzenia na specjalne zamówienie indywidualnych klientów, nadzór nad montażem, serwis i szkolenia personelu inwestora.
DREMA 2016
 
Pomiędzy 13 a 16 września 2016 roku na 32. Międzynarodowych Targach Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA w Poznaniu w pawilonie nr 69 w hali nr 5 nasi rozmówcy zaprezentowali kilka swoich urządzeń, z których FAMAD zdołał już zasłynąć. Najbardziej rozpoznawalną z nich, z której konstruktorzy fabryki są szczególnie dumni, jest linia do łączenia elementów drewnianych PDFD, występująca w dwóch wersjach. Jedną z nich chcielibyśmy państwu zaprezentować. Spore zainteresowanie zwiedzających wzbudziły również prezentowane: podnośnik nożycowy DBNA, szczotkarka DASC i hydrauliczny ścisk do klejenia parkietu dwuwarstwowego HSPP.

 

PDFD – linia do łączenia elementów drewnianych na długość w wersji dwuczopiarkowej

Nie mogło zabraknąć na poznańskich targach wiodącego urządzenia fabryki, jakim jest do tej pory linia do łączenia elementów drewnianych na długość, będąca laureatem takich nagród, jak: „Najlepszy Produkt Opolszczyzny“ i Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich DREMA. Zbudowana jest ona z gniazda frezarko-czopiarek DFC 60, obrabiającego czoła listew i z prasy do łączenia na długość. Na prasie do łączenia na długość PHSL dokonuje się połączenie elementów w listwę o długości do 6,6 m.b. z możliwością zaprogramowania do ośmiu międzycięć dzielących listwę na odcinki o długości zaprogramowanej przez obsługę maszyny. Maszyna posiada również urządzenia transportujące, które pełnią także rolę czopowania wstępnego. Maksymalna wydajność linii wynosi do 7200 m.b. na jedną zmianę. Urządzenie, wyposażone w mikroprocesorowy układ sterowania, może dzięki niemu w sposób elastyczny dostosowywać parametry pracy do potrzeb użytkownika. Linia jest przeznaczona m.in. do obróbki elementów typu „calzing”, jak i elementów do produkcji blatów, które łączy się „na kreskę”. W maszynie zastosowano stół odbiorczy z automatycznym podawaniem listew na przenośnik, wprowadzający prasy PHSL, umożliwiający obsługę linii przez jednego pracownika podającego elementy. Sam stół odbiorczy wyposażono w przesłonę buforującą, która zwiększa płynność pracy i wydajność. W omawianej linii materiał podawany jest ręcznie, pracuje ona jednak w cyklu automatycznym. Jej elementy można na życzenie klienta konfigurować na różne sposoby.

 

Dane techniczno-eksploatacyjne

Szerokość pakietu wejściowego frezarko-czopiarki może wynosić 600 mm. Linia może łączyć (kleić) elementy o szerokości 30 – 155 mm, długości 170 – 900 mm i grubości 20 – 70 mm przy wykorzystaniu ciśnienia roboczego powietrza 0,6 MPa, zapotrzebowaniu na sprężone powietrze w wielkości ok. 25 m3/h. Linia osiąga wydajność roboczą na poziomie do 2,5 (listwa 6000) cykli na minutę. Długość elementu sklejonego może oscylować pomiędzy 4500 – 6000 mm. Napięcie sterujące i robocze wynosi odpowiednio 24 V DC i 3/N/PE 400 V 50 Hz przy maksymalnym zapotrzebowaniu na moc rzędu 78 kW.

 

Działanie linii dwuczopiarkowej PDFD

Działanie linii DPFD przebiega w następujący sposób. Operator podaje listwy drewniane na wózek pierwszej frezarko-czopiarki, co zapoczątkowuje cykl pracy frezarek. Pierwsza frezarka ma za zadanie wyrównanie czół całego pakietu i wyfrezowanie zarysu wczepu. Tak obrobiony pakiet zostaje podany na stół drugiej frezarko-czopiarki, na którym zostaje obrobiona jego druga strona, jak również zaaplikowany klej. Elementy podawane dzięki transporterowi łańcuchowemu z czopiarki DFC – 60 D wprowadzane zostają do zespołu wstępnego czopowania, w którym przy pomocy kompletu wałów i dociskacza następuje wstępny zacisk złącza klinowego krawędziaków zanim zostaną wprowadzone do prasy. Tak zaczopowane zostają przekierowane na stół prasy, na którym, gdy już uzyskają oczekiwaną długość, nastąpi ich przycięcie na zaplanowany wymiar. Kolejny krok to przekierowanie ich przy pomocy listwy spychającej i listwy dociskowej na łoże dociskowe, na którym są prasowane. Tak sklejona i sprasowana listwa trafia na stół odbiorczy prasy, gdy w tym samym czasie, a dokładnie po przemieszczeniu krawędziaków w obszar łoża dociskowego, toczy się już proces podawania kolejnych elementów na stół prasy. Sprawia to, że linia pracuje w sposób ciągły. Należy dodać, że linia posiada możliwość wykonania międzycięć wstępnie zaczopowanej listwy przy ośmiu możliwych do zaprogramowania odcinkach i dokładności pomiaru ok. 10 mm na pojedynczym odcinku. Dokładność zależy od ilości i długości czopowanych elementów.

 

Frezarko-czopiarka DFC 60 D

Wspomniana wyżej frezarko-czopiarka DFC 60 D może obrabiać elementy wsadowe o długości 170 – 900 mm przy wysokości frezowania 20 – 155 mm, szerokości pakietu elementów obrabianych 600 mm i przy użyciu narzędzi o długości zębów 10 mm i opcjonalnie 5, 15 oraz 20 mm. Cykl pracy frezarki jest automatyczny z ręcznym podawaniem materiału. Wydajność, jaką może osiągać, to ok. ok. 2,5 cyklu na minutę przy wymaganym ciśnieniu roboczym powietrza 0,6 MPa, zapotrzebowaniu na sprężone powietrze wielkości ok. 10 m3/h, prędkości roboczej wózka 10 – 23 m/min i powrotnej 32 m/min, napięciu roboczym 3 x 400 + N + PE V AC, częstotliwości 50 Hz, napięciu sterującym 24 V DC. Układ rozruchowy napędów freza to tzw. SOFTSTART, a kontrola prędkości obrotowej wrzeciona wynosi 6000 – 4500 obr./min. Frezy robocze, jakie występują we frezarce, mają średnicę od Φ 200 do 250. Zabezpieczenie przed spadkiem ciśnienia powietrza osiąga granicę poniżej 0,45 MPa.

 

Prasa PHSL

Parametry wspomnianej wyżej, zastosowanej w linii PDFD prasy PHSL przedstawiają się następująco. Wydajność linii dwubiegowej – jednoczopiarkowej prasy PHSL wynosi do 3 cykli na minutę przy możliwości prasowania elementów klejonych o szerokości 35 – 155 mm, grubości 20 – 70 mm, długości pomiędzy 4500 a 6600 mm przy wymaganym ciśnieniu roboczym powietrza 0,6 MPa, zapotrzebowaniu na sprężone powietrze wielkości 15 m3/h, napięciu roboczym 3 x 400 + N + PE V AC, częstotliwości 50 HZ i napięciu sterującym 24 V DC. Wysokość robocza podawania wynosi 890 – 910. Wysokość robocza i całkowita urządzenia to odpowiednio: 900 – 920 mm i 1475 mm. Wysokość całkowita stołu podawczo-odbiorczego wynosi 1060, w tym roboczego 900 – 920 mm, długość 1100 mm, a szerokość 678 mm. Stół odbiorczy różni się od poprzedniego długością i szerokością. Wynoszą one odpowiednio: 2100 i 732 mm. Moc zainstalowana frezarko- czopiarki DFC 60 D wynosi kolejno dla: piłofrezu czopiarki 2 x 6 kW, taśmociągu wózka 2 x 0,55 kW, napędu jezdnego wózka 2 x 2,2 kW, napędu wrzeciona 2 x 18,5 kW, napędu rolek zesp. Spych + napędu łapy 0,37 kW, napędu spychacza łapy 0,75 kW, napędu piłek podcinających 2 x 1,1 kW, napędu taśmy odbiorczej 1,1 kW. Dla napędu przenośnika PTŁŁ (łańcuchy) moc zainstalowana wynosi 2 x 1,5 kW, a dla silnika piły poprzecznej prasy do łączenia na długość PHSL 3,5 kW. Z kolei dla pomp: napędu ZWCz i siłownika hydraulicznego moce te wynoszą odpowiednio: 4,0 i 3,0 kW. Całkowita moc zainstalowana sięga 74 kW.
 
Linia PDFD-I, tak jak pozostałe urządzenia firmy FAMAD, została stworzona przy zastosowaniu systemu zarządzania jakością, spełniając jednocześnie wymagania normy PN-EN ISO 9001:2001 w zakresie projektowania, produkcji i sprzedaży maszyn oraz urządzeń tak dla przemysłu drzewnego i meblarskiego, jak i transportu technologicznego, a także armatury przemysłowej i cylindrów hydraulicznych.

Kurier Drzewny

Na pierwszym planie: DBNA – podnośnik nożycowy. Fot. Rafał Brudnicki

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Aktualności

Chroń drewniane okna, drzwi i okładziny przed uszkodzeniem przez grad

Ochrona stolarki przed czynnikami atmosferycznymi

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny

Ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi, drewniane okna, drzwi i okładziny są coraz bardziej zagrożone uszkodzeniami spowodowanymi gradobiciem. Powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 od Teknos ma nową warstwę nawierzchniową premium, która wygina się pod wpływem gradobicia, zapobiegając pękaniu warstwy powłoki, a tym samym chroniąc drewno znajdujące się tuż pod nią.

 
Aby powłoka lakiernicza skutecznie chroniła drewno, musi być nienaruszona i nie może mieć pęknięć. Dlatego powstała unikalna technologia TEKNOFINISH HAILRESIST, dzięki której stworzono powłokę uginającą się pod wpływem gradobicia i pochłaniającą energię uderzenia, co chroni w ten sposób przed pękaniem lakieru ochronnego. Efekt przetestowano w ramach projektu badawczego. Powierzchnie pokryte TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 zapewniają klasę odporności na grad HW 3.

 

Nadaje się on do wszystkich gatunków drewna stosowanych w stolarce zewnętrznej w obszarach gradowych. Podobnie jak w przypadku istniejących lakierów nawierzchniowych Teknos, zalecany system obejmuje wstępną obróbkę drewna iglastego za pomocą AQUA PRIMER 2907-02, a następnie warstwę nawierzchniową lub TEKNOL AQUA 1410-01 w celu ochrony przed sinizną oraz AQUAPRIMER 2900 dla wyrównania koloru i idealnie równych powierzchni, a także warstwę wierzchnią.

 

„Elastyczna powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 będzie działać wielokrotnie. Ta wyjątkowa technologia stanowi ogromne korzyści dla producentów okien, drzwi i okładzin drewnianych na obszarach objętych gradem.”

 
Aplikacja TEKNOFINISH HAILRESIST nie stwarza żadnych problemów. Produkt jest zgodny z EN 927-10 oraz ma doskonałe właściwości wyrównujące i przyczepne. 4800 może być barwiony na wszystkie półprzezroczyste kolory. Dzięki wysokiej przezroczystości uzyskuje naturalne kolory z niezawodną ochroną przed promieniowaniem UV i doskonałą odpornością na warunki atmosferyczne.
– Burze gradowe są coraz większym wyzwaniem w wielu regionach, dlatego ważne jest, aby producenci oferowali właściwe rozwiązanie – mówi Søren Juhl Hansen, dyrektor ds. zarządzania produktami w firmie Teknos. – Rozwiązania samonaprawiające się na bazie mikrokapsułek zapewniają naprawę, którą można uwolnić tylko raz. Natomiast elastyczna powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 będzie działać wielokrotnie. Ta wyjątkowa technologia stanowi ogromne korzyści dla producentów okien, drzwi i okładzin drewnianych na obszarach objętych gradem.

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Drewniane schody na lata

Pomysł na piękne wnętrze

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier drzewny
Schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów. Fot. JAF Polska

Schody łączą kondygnacje, oddzielają strefę dzienną od nocnej i wytyczają ciąg komunikacyjny. Jednak oprócz funkcjonalności, są również efektowną ozdobą domu – zwłaszcza te wykonane z drewna. Jaki gatunek tarcicy wybrać, żeby cieszyć się ich urokiem jak najdłużej? Na to pytanie odpowiada Paweł Torz, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

 

Kurier Drzewny

Schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów. Fot. JAF Polska

Schody to jeden z najbardziej skomplikowanych, a zarazem podatnych na zużycie elementów architektury budynku. Muszą być one dopasowane do kształtu klatki schodowej oraz pomieszczeń, przy okazji będąc wygodnymi i trwałymi w użyciu. W związku z tym, schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów.
Drewno jako materiał jest piękne, ciepłe w dotyku i pozwala na niemal dowolne możliwości obróbki. Wprowadza do wnętrza przyjazny, naturalny klimat, pasując zarówno do tradycyjnych wnętrz, jak i nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji. Schody z drewna są także ekskluzywnym dopełnieniem dla stali, betonu i szkła. Zalecane wymiary określają przepisy budowlane, natomiast materiał i sposób wykończenia leżą po naszej stronie. Co więc wybrać, by służyło nam na lata?

 

Schody z drewna

Kluczową decyzją jest wybór odpowiedniego gatunku drewna i jego odpowiednie zabezpieczenie. Z założenia na bok odkładamy gatunki miękkie, chociaż mogą nadać się na niektóre elementy konstrukcyjne. Drewno na schody musi być twarde i odporne na długotrwałe użytkowanie, czyli duże obciążenia, ścieranie, przypadkowy upadek ciężkiego przedmiotu i wiele innych zdarzeń.
 
– Najchętniej wybierane przez producentów schodów są zazwyczaj gatunki rodzime. Drewnem najbardziej popularnym jest niezmiennie dąb. Choć dębowe schody są droższe w wykonaniu ze względu na relatywnie wyższą cenę tarcicy dębowej, ich wysoką cenę rekompensują imponująca żywotność drewna oraz jego niepowtarzalne walory estetyczne. Ciekawym rozwiązaniem są obecnie schody jesionowe – barwione i wykończone na dąb. Ze względu na zbliżoną budowę, te dwa gatunki posiadają bardzo podobne właściwości, przy czym jesion jest prawie dwa razy tańszy. Ostatnimi czasy popularność, zwłaszcza na rynku skandynawskim, zyskują schody z wangami malowanymi na biało, których trepy wykonane są z naturalnego dębu. Wanga to belka, w którą wsuwane lub nasadzane są stopnie. Nadaje się do tego drewno olchowe, które jest miękkie i znacznie tańsze, ale w tej roli sprawdza się znakomicie. Z gatunków nieco bardziej egzotycznych prym wiodą: modrzew syberyjski, sapelli i iroko (przede wszystkim na schody zewnętrzne). Posiadamy również orzech amerykański w czterech klasach jakości: od bezsęcznej po sękatą. To bardzo ładny gatunek o nieregularnym usłojeniu, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Świetnie komponuje się z orzechowymi meblami – mówi Paweł Torz, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

 

Betonowe, samonośne, dywanowe

Najpopularniejszym wariantem są schody betonowe, obłożone z zewnątrz drewnem. Drewniane stopnie układa się na betonowej konstrukcji. Takie rozwiązanie zajmuje jednak sporo miejsca.
 
– Czasem jest też nieosiągalne ze względu na zbyt małą nośność stropu. Dlatego bardzo popularne są drewniane schody samonośne. Elementy konstrukcyjne takich schodów mogą być w całości drewniane lub metalowe. Ciekawą odmianą są schody dywanowe, które prezentują się lekko i designersko. To zasługa braku widocznych elementów konstrukcyjnych. Efekt lekkości możemy uzyskać też w schodach spiralnych bez podstopnic. Niestety są one mniej wygodne w codziennej eksploatacji. Zwłaszcza dla osób starszych lub małych dzieci. Z tego samego powodu ważnym elementem jest przemyślane umieszczenie balustrad. Mimo że poręcz nie każdemu musi się podobać, to pełni swoją funkcję i znacząco podnosi bezpieczeństwo użytkowania. Balustrada w schodach dywanowych stanowi integralną część konstrukcji, która odpowiada za przenoszenie obciążeń. Schody mogą być również wyposażone w spocznik, czyli płaską platformę łączącą biegi schodowe. Wyznacza on miejsce wygodnego postoju w drodze na szczyt – wyjaśnia Paweł Torz.

 

Konserwacja

A co w przypadku konserwacji schodów wykonanych z drewna? Do wyboru mamy klasycznie lakier oraz olej.
– Powierzchnia olejowana jest mniej śliska, a zarysowania mniej widoczne. Olej możemy też łatwo uzupełnić, przeprowadzając miejscową renowację. Lakier jest bardziej odporny na zabrudzenia i łatwo utrzymamy go w czystości. Niestety ziarenka piasku, zgrzytające pod podeszwą buta, mogą zostawić na nim trwały ślad. Lakierowanych schodów nie odnowimy fragmentarycznie, za to wymagają tego rzadziej. Niezależnie od rodzaju wykończenia, schody posiadają trudno dostępne zakamarki. Dlatego tak istotna jest ich precyzyjna konserwacja. Solidnie zabezpieczone drewniane schody to satysfakcja z każdym stopniem -zapewnia, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Wydajna i niezawodna technologia dla idealnych powierzchni

Propozycje od firmy Dieffenbacher

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny
W pełni zautomatyzowane urządzenia do laminowania w krótkim cyklu przeznaczone są do laminowania paneli podłogowych i konstrukcyjnych mebli papierem impregnowanym żywicą melaminową. Fot. Dieffenbacher

Urządzenia do laminowania w krótkich cyklach Dieffenbacher są tworzone w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Zastosowana technika laminowania doskonale sprawdza się zarówno w branży meblarskiej, jak i podłogowej. Sprzęt do laminowania dostosowany jest do płyt wiórowych, wielowarstwowych, MDF, sklejki i wielu innych.

 

Kurier Drzewny

W pełni zautomatyzowane urządzenia do laminowania w krótkim cyklu przeznaczone są do laminowania paneli podłogowych i konstrukcyjnych mebli papierem impregnowanym żywicą melaminową. Fot. Dieffenbacher

Projektując nowe maszyny, specjaliści Dieffenbacher biorą pod uwagę życzenia i wymagania klientów, aby uzyskać indywidualne, dopasowane do ich potrzeb rozwiązania. W firmowym portfolio znajdują się również urządzenia manipulacyjne dedykowane płytom, a także automatyzacja i modernizacja już istniejących, krótkocyklowych obiektów laminujących.
Laminowanie krótkimi cyklami można zastosować do powlekania następujących produktów:
– paneli konstrukcyjnych z litego drewna, np. dębu, buku i innych gatunków,
– płyt o wysokim połysku,
– wytłaczanych powierzchni,
– blatów kuchennych,
– płyt podłogowych,
– paneli drewnianych na ściany i sufity.

 

Zautomatyzowane laminowanie w krótkim cyklu

W pełni zautomatyzowane urządzenia do laminowania w krótkim cyklu przeznaczone są do laminowania paneli podłogowych i konstrukcyjnych mebli papierem impregnowanym żywicą melaminową.
Laminowanie powierzchni rozpoczyna się od automatycznego podawania surowca, takiego jak płyty i stosy papieru. Następnie układane są pakiety prasy, przy czym układ jest tutaj zmienny. Produkt jest obrabiany w podstawowym procesie prasy hydraulicznej o krótkim cyklu. Urządzenia te wyróżniają się za sprawą szybkiego, a jednocześnie dokładnego procesu laminowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku procesu w rejestrze (EIR), który zapewnia bezproblemowe wykończenie oraz laminowanie powierzchni dekoracyjnych i strukturalnych. Prasy charakteryzują się średnimi do wysokich ciśnień roboczych. Krótkie czasy cykli umożliwiają wydajne procesy produkcyjne. Obrabiany produkt jest automatycznie przycinany ze wszystkich stron i układany w stos. Na życzenie firma oferuje systemy laminowania z segmentowymi piłami liniowymi.
 

Projektując nowe maszyny, specjaliści Dieffenbacher biorą pod uwagę życzenia i wymagania klientów, aby uzyskać indywidualne, dopasowane do ich potrzeb rozwiązania.

 

Urządzenia do laminowania proszkowego

Laminowanie proszkowe to specjalna, nowo opracowana metoda laminowania powierzchni na prasach krótkocyklowych. Do nakładania na panele wykorzystuje się w tym przypadku specjalny proszek żywiczny zamiast zwykłego papieru melaminowego. Końcowy produkt ma bardzo trwałą powierzchnię, a do spektrum zastosowań można dodać obróbkę prawdziwych oklein drewnianych.

 

Linie opłaszczowujące

Zintegrowane, sprawdzone na rynku maszyny do spinania taśm gotowych, powlekanych i niepowlekanych paneli. Stosy można dodawać i usuwać za pomocą wózka widłowego, jak również zautomatyzowanego połączenia z przejezdnymi wózkami i systemami magazynowania. Proces wiązania może być realizowany indywidualnie lub łączony i zautomatyzowany z dalszymi procesami zakładowymi.

 

Systemy przechowywania dla stosów folii i paneli

Opracowane przez Dieffenbacher systemy wysokiego składowania i wspornikowe dla stosów folii oraz paneli są sterowane w prosty sposób za pomocą jednostek magazynowania i pobierania. Do organizacji służą: odpowiedni, zautomatyzowany system zarządzania magazynem i logistyka magazynowa z różnymi interfejsami zewnętrznymi. Co bardzo ważne, istniejące systemy transportowe można łączyć automatycznie.

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Szlifierka do zrobotyzowanych procesów wykańczania powierzchni

Nowe rozwiązanie OnRobot

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny
OnRobot dostarcza małym i średnim przedsiębiorstwom przystępne cenowo rozwiązania ukierunkowane na aplikacje, łatwe do skonfigurowania i konserwacji. Fot. OnRobot

OnRobot wprowadził na rynek OnRobot Sander, w pełni elektryczną szlifierkę mimośrodową do zautomatyzowanych aplikacji wykańczania, takich jak szlifowanie i polerowanie. Jest to najnowsze narzędzie OnRobot w coraz szerszym wachlarzu prostych i ekonomicznych rozwiązań z zakresu automatyzacji, ukierunkowanych na aplikacje.

 
Tradycyjne rozwiązania do zautomatyzowanego szlifowania często wymagają dodatkowego sprzętu do wdrożenia i konserwacji. Wraz z wprowadzeniem na rynek szlifierki OnRobot Sander firmy przemysłowe zyskują dostęp do kompletnego, natychmiast gotowego do pracy narzędzia, które jest łatwe w obsłudze i kompatybilne ze wszystkimi wiodącymi robotami współpracującymi oraz lekkimi robotami przemysłowymi.

 

Automatyczne przełączanie

Pełny zestaw szlifierki zawiera wszystko, czego potrzebują klienci OnRobot, aby zautomatyzować proces szlifowania w szybki i prosty sposób: narzędzie uruchamia się zaraz po podłączeniu, jest wyposażone w różne talerze do szlifowania i polerowania, łatwy w obsłudze software do programowania, możliwość montażu czujnika siły/momentu obrotowego i zmieniarkę ziarnistości (Grit Changer), umożliwiającą automatyczne przełączanie między różnymi ziarnistościami bez interwencji operatora.

 

Intuicyjne oprogramowanie

Programowanie szlifierki do wykonywania prostych aplikacji wykańczania powierzchni jest łatwe dzięki wbudowanemu intuicyjnemu oprogramowaniu. OnRobot idzie jednak o krok dalej, umieszczając na narzędziu przycisk „Zachowaj pozycję”, dzięki któremu użytkownik może ręcznie ustawiać punkty zwrotu bez korzystania z panelu programowania robota. Oprogramowanie szlifierki posiada różne opcje planowania ścieżki – prowadzenie ręczne, kształt oraz punkty – i pozwala użytkownikowi na dostosowanie obrotów, optymalizację trwania cyklu czy poziomu spójności.
Wszechstronne narzędzie szlifierskie dla małych i średnich firm
– OnRobot dostarcza małym i średnim przedsiębiorstwom przystępne cenowo rozwiązania ukierunkowane na aplikacje, łatwe do skonfigurowania i konserwacji. OnRobot Sander to wszechstronne narzędzie szlifierskie zapewniające wszystkie funkcje i korzyści, jakich nasi klienci oczekują od technologii automatycznego szlifowania; jednak bez trudności i kosztów związanych z tradycyjnymi narzędziami – mówi Enrico Krog Iversen, prezes OnRobot.

 

Dla płaskich i nierównych geometrii

Szlifierka może być stosowana do płaskich, zakrzywionych i nierównych geometrii. Wyposażona jest w wymienne standardowe talerze do obsługi szerokiej gamy materiałów. Dodany do urządzenia czujnik siły/momentu obrotowego pozwala szlifierce dostosować się do zmian powierzchni lub niewspółliniowego ustawienia części, podnosząc jednocześnie spójność i jakość oraz ograniczając poziom odpadów. Wszystkie zaawansowane funkcje obsługiwane są przez coboty Universal Robots, ale narzędzie można też łatwo zintegrować ze wszystkimi wiodącymi markami robotów.

 

Oszczędności kosztów w porównaniu ze szlifierkami pneumatycznymi

OnRobot Sander to lekkie (1,2 kg razem z talerzem) rozwiązanie łączące ze sobą moc bezszczotkowego silnika elektrycznego (do 10 tys. obr./min) z kosztami eksploatacji wynoszącymi zaledwie 5 proc. kosztów eksploatacji pneumatycznych systemów szlifierskich. Tradycyjne urządzenia szlifierskie wykorzystują zewnętrzne sprężarki, dlatego też są drogie i podatne na rozszczelnienie. Bezszczotkowy silnik jest trwały i niezawodny. Oferuje żywotność taką samą lub większą w porównaniu z konkurencyjnymi systemami pneumatycznymi.

 

Demokratyzacja automatyki

– OnRobot angażuje się w demokratyzację automatyki, produkt po produkcie i aplikacja po aplikacji. Dostarczamy gotowe do użycia rozwiązania dostępne dla firm, które dopiero zaczynają przygodę z automatyzacją. Eliminujemy koszty i komplikacje związane z automatyzacją, pozostawiając klientom najważniejszą funkcjonalność, której potrzebują do wykonania pracy – zapewnia Enrico Krog Iversen.

 

Bezpieczniejsze środowisko pracy

Proces szlifierski często wiąże się z niebezpieczną pracą wśród zanieczyszczeń, która jest źródłem potencjalnych zagrożeń dla zdrowia pracowników, począwszy od osłabiającego zespołu wibracyjnego wywoływanego przez urządzenia ręczne o intensywnych drganiach, skończywszy na uszkodzeniach płuc wywołanych cząstkami stałymi. OnRobot Sander eliminuje te zagrożenia i wykorzystuje czyste talerze z papierem ściernym 3M, które pozwalają na usuwanie większej ilości pyłu, zapewniając w ten sposób pracownikom bezpieczniejsze środowisko w porównaniu z konkurencyjnymi systemami.

 

Większe zainteresowanie robotyką i automatyzacją

– Zauważamy coraz większe zainteresowanie ze strony firm, które nie mają żadnego doświadczenia w zakresie robotyki, ale szukają sposobów na uzupełnienie swojej siły roboczej przez zastosowanie automatyzacji. Te przedsiębiorstwa poszukują prostych, łatwych w obsłudze rozwiązań, takich jak szlifierka OnRobot Sander, które można łatwo wdrożyć do różnych zadań w ramach wiodącej aplikacji – podsumowuje prezes.
 
Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment rozwiązań do zastosowań współpracujących, m.in. chwytaki elektryczne, czujniki siły i momentu, chwytaki podciśnieniowe, laureata wielu nagród – chwytak Gecko oraz zmieniarki narzędzi. Ta nowa kombinacja produktów umożliwia szybszą i prostszą automatyzację takich zadań, jak: pakowanie, kontrola jakości, przenoszenie materiałów, obsługa maszyn, montaż oraz wykańczanie powierzchni.

Kontynuuj czytanie

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).