Connect with us


Technika, technologie, nowości

Cenione urządzenia konstruktorów i pracowników

Maszyny

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Urządzenia konstruktorów FAMADU mają ugruntowaną pozycję na rynku. Od lewej: HSPP - hydrauliczny ścisk do klejenia parkietu dwuwarstwowego, DASC - szczotkarka i DBNA - podnośnik nożycowy. Fot. Rafał Brudnicki


Fabryka Maszyn i Urządzeń Przemysłowych FAMAD sp. z o.o. z Paczkowa wykonuje kolejny krok na wytyczonej sobie drodze do osiągnięcia pozycji lidera w produkcji urządzeń stosowanych w procesie związanym z technologią klejenia, obróbki i uszlachetniania drewna. Z wielką przyjemnością odwiedziliśmy stanowisko znanych od lat redakcji Kuriera pracowników paczkowskiej firmy, którym tradycyjnie przewodził prezes Mieczysław Fluder, a które w tym roku znajdowało się vis-à-vis naszego stoiska.

 

Kurier Drzewny

PDFD – linia do łączenia elementów drewnianych na długość w wersji dwuczopiarkowej – topowy produkt fabryki z Paczkowa. Fot. Rafał Brudnicki

 

Kilka słów o firmie

Ponad dwa miesiące temu informowaliśmy państwa o naszej wizycie w Fabryce FAMAD w Paczkowie, położonym nieco na wschód od Kotliny Kłodzkiej, tuż przy granicy z Czechami. Firma w ostatnim okresie dokonała głębokiej modernizacji, stając się zakładem na wskroś nowoczesnym, w którym zatrudniona jest znakomita miejscowa kadra inżynierska. Tym samym produktów firmy nie mogło zabraknąć podczas tegorocznych targów DREMA stanowiących dla niej ważną część kampanii reklamowej i okazję do zdobycia nowych klientów. Jest to zatem kolejny mały krok w kierunku osiągnięcia pozycji lidera w kategorii maszyn, które od ponad 65 lat wytwarza fabryka, której to powierza historia firmy niestraszne zmiany uwarunkowań gospodarczych i politycznych. Jak wielokrotnie zaznaczał prezes Mieczysław Fluder, firma FAMAD pragnie zaspokoić potrzeby klientów, zapewniając najlepszej jakości urządzenia i usługi, które wyróżnia wysoka jakość, funkcjonalność, niezawodność i nowoczesność, co dostarczy wszystkim klientom spółki maksymalnej satysfakcji z ich użytkowania. Owe słowa w ostatnim okresie stały się dewizą firmy.
 
Spośród bardzo bogatej oferty fabryki nasz rozmówca wyróżnił następujące grupy urządzeń. Po pierwsze, są to maszyny i urządzenia dla przemysłu meblarskiego stosowane w procesach technologicznych meblarstwa, liniach oklejania, lakierowania, olejowania, woskowania oraz transporcie międzyoperacyjnym. Po drugie, maszyny i urządzenia dla przemysłu drzewnego przeznaczone dla producentów stolarki budowlanej okienno-drzwiowej, deski podłogowej i parkietu, po trzecie, transport technologiczny – urządzenia stosowane w mechanizacji prac transportowych oraz automatyzacji operacji załadowczo-rozładunkowych w liniach produkcyjnych i po czwarte, cylindry hydrauliczne stosowane w maszynach dla przemysłu budowlanego, rolniczego, samochodowego, drogowego, leśnego i innych. Dodatkową, ale bardzo ważną kategorię, stanowią maszyny i urządzenia na specjalne zamówienie indywidualnych klientów, nadzór nad montażem, serwis i szkolenia personelu inwestora.
DREMA 2016
 
Pomiędzy 13 a 16 września 2016 roku na 32. Międzynarodowych Targach Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA w Poznaniu w pawilonie nr 69 w hali nr 5 nasi rozmówcy zaprezentowali kilka swoich urządzeń, z których FAMAD zdołał już zasłynąć. Najbardziej rozpoznawalną z nich, z której konstruktorzy fabryki są szczególnie dumni, jest linia do łączenia elementów drewnianych PDFD, występująca w dwóch wersjach. Jedną z nich chcielibyśmy państwu zaprezentować. Spore zainteresowanie zwiedzających wzbudziły również prezentowane: podnośnik nożycowy DBNA, szczotkarka DASC i hydrauliczny ścisk do klejenia parkietu dwuwarstwowego HSPP.

 

PDFD – linia do łączenia elementów drewnianych na długość w wersji dwuczopiarkowej

Nie mogło zabraknąć na poznańskich targach wiodącego urządzenia fabryki, jakim jest do tej pory linia do łączenia elementów drewnianych na długość, będąca laureatem takich nagród, jak: „Najlepszy Produkt Opolszczyzny“ i Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich DREMA. Zbudowana jest ona z gniazda frezarko-czopiarek DFC 60, obrabiającego czoła listew i z prasy do łączenia na długość. Na prasie do łączenia na długość PHSL dokonuje się połączenie elementów w listwę o długości do 6,6 m.b. z możliwością zaprogramowania do ośmiu międzycięć dzielących listwę na odcinki o długości zaprogramowanej przez obsługę maszyny. Maszyna posiada również urządzenia transportujące, które pełnią także rolę czopowania wstępnego. Maksymalna wydajność linii wynosi do 7200 m.b. na jedną zmianę. Urządzenie, wyposażone w mikroprocesorowy układ sterowania, może dzięki niemu w sposób elastyczny dostosowywać parametry pracy do potrzeb użytkownika. Linia jest przeznaczona m.in. do obróbki elementów typu „calzing”, jak i elementów do produkcji blatów, które łączy się „na kreskę”. W maszynie zastosowano stół odbiorczy z automatycznym podawaniem listew na przenośnik, wprowadzający prasy PHSL, umożliwiający obsługę linii przez jednego pracownika podającego elementy. Sam stół odbiorczy wyposażono w przesłonę buforującą, która zwiększa płynność pracy i wydajność. W omawianej linii materiał podawany jest ręcznie, pracuje ona jednak w cyklu automatycznym. Jej elementy można na życzenie klienta konfigurować na różne sposoby.

 

Dane techniczno-eksploatacyjne

Szerokość pakietu wejściowego frezarko-czopiarki może wynosić 600 mm. Linia może łączyć (kleić) elementy o szerokości 30 – 155 mm, długości 170 – 900 mm i grubości 20 – 70 mm przy wykorzystaniu ciśnienia roboczego powietrza 0,6 MPa, zapotrzebowaniu na sprężone powietrze w wielkości ok. 25 m3/h. Linia osiąga wydajność roboczą na poziomie do 2,5 (listwa 6000) cykli na minutę. Długość elementu sklejonego może oscylować pomiędzy 4500 – 6000 mm. Napięcie sterujące i robocze wynosi odpowiednio 24 V DC i 3/N/PE 400 V 50 Hz przy maksymalnym zapotrzebowaniu na moc rzędu 78 kW.

 

Działanie linii dwuczopiarkowej PDFD

Działanie linii DPFD przebiega w następujący sposób. Operator podaje listwy drewniane na wózek pierwszej frezarko-czopiarki, co zapoczątkowuje cykl pracy frezarek. Pierwsza frezarka ma za zadanie wyrównanie czół całego pakietu i wyfrezowanie zarysu wczepu. Tak obrobiony pakiet zostaje podany na stół drugiej frezarko-czopiarki, na którym zostaje obrobiona jego druga strona, jak również zaaplikowany klej. Elementy podawane dzięki transporterowi łańcuchowemu z czopiarki DFC – 60 D wprowadzane zostają do zespołu wstępnego czopowania, w którym przy pomocy kompletu wałów i dociskacza następuje wstępny zacisk złącza klinowego krawędziaków zanim zostaną wprowadzone do prasy. Tak zaczopowane zostają przekierowane na stół prasy, na którym, gdy już uzyskają oczekiwaną długość, nastąpi ich przycięcie na zaplanowany wymiar. Kolejny krok to przekierowanie ich przy pomocy listwy spychającej i listwy dociskowej na łoże dociskowe, na którym są prasowane. Tak sklejona i sprasowana listwa trafia na stół odbiorczy prasy, gdy w tym samym czasie, a dokładnie po przemieszczeniu krawędziaków w obszar łoża dociskowego, toczy się już proces podawania kolejnych elementów na stół prasy. Sprawia to, że linia pracuje w sposób ciągły. Należy dodać, że linia posiada możliwość wykonania międzycięć wstępnie zaczopowanej listwy przy ośmiu możliwych do zaprogramowania odcinkach i dokładności pomiaru ok. 10 mm na pojedynczym odcinku. Dokładność zależy od ilości i długości czopowanych elementów.

Reklama

 

Frezarko-czopiarka DFC 60 D

Wspomniana wyżej frezarko-czopiarka DFC 60 D może obrabiać elementy wsadowe o długości 170 – 900 mm przy wysokości frezowania 20 – 155 mm, szerokości pakietu elementów obrabianych 600 mm i przy użyciu narzędzi o długości zębów 10 mm i opcjonalnie 5, 15 oraz 20 mm. Cykl pracy frezarki jest automatyczny z ręcznym podawaniem materiału. Wydajność, jaką może osiągać, to ok. ok. 2,5 cyklu na minutę przy wymaganym ciśnieniu roboczym powietrza 0,6 MPa, zapotrzebowaniu na sprężone powietrze wielkości ok. 10 m3/h, prędkości roboczej wózka 10 – 23 m/min i powrotnej 32 m/min, napięciu roboczym 3 x 400 + N + PE V AC, częstotliwości 50 Hz, napięciu sterującym 24 V DC. Układ rozruchowy napędów freza to tzw. SOFTSTART, a kontrola prędkości obrotowej wrzeciona wynosi 6000 – 4500 obr./min. Frezy robocze, jakie występują we frezarce, mają średnicę od Φ 200 do 250. Zabezpieczenie przed spadkiem ciśnienia powietrza osiąga granicę poniżej 0,45 MPa.

 

Prasa PHSL

Parametry wspomnianej wyżej, zastosowanej w linii PDFD prasy PHSL przedstawiają się następująco. Wydajność linii dwubiegowej – jednoczopiarkowej prasy PHSL wynosi do 3 cykli na minutę przy możliwości prasowania elementów klejonych o szerokości 35 – 155 mm, grubości 20 – 70 mm, długości pomiędzy 4500 a 6600 mm przy wymaganym ciśnieniu roboczym powietrza 0,6 MPa, zapotrzebowaniu na sprężone powietrze wielkości 15 m3/h, napięciu roboczym 3 x 400 + N + PE V AC, częstotliwości 50 HZ i napięciu sterującym 24 V DC. Wysokość robocza podawania wynosi 890 – 910. Wysokość robocza i całkowita urządzenia to odpowiednio: 900 – 920 mm i 1475 mm. Wysokość całkowita stołu podawczo-odbiorczego wynosi 1060, w tym roboczego 900 – 920 mm, długość 1100 mm, a szerokość 678 mm. Stół odbiorczy różni się od poprzedniego długością i szerokością. Wynoszą one odpowiednio: 2100 i 732 mm. Moc zainstalowana frezarko- czopiarki DFC 60 D wynosi kolejno dla: piłofrezu czopiarki 2 x 6 kW, taśmociągu wózka 2 x 0,55 kW, napędu jezdnego wózka 2 x 2,2 kW, napędu wrzeciona 2 x 18,5 kW, napędu rolek zesp. Spych + napędu łapy 0,37 kW, napędu spychacza łapy 0,75 kW, napędu piłek podcinających 2 x 1,1 kW, napędu taśmy odbiorczej 1,1 kW. Dla napędu przenośnika PTŁŁ (łańcuchy) moc zainstalowana wynosi 2 x 1,5 kW, a dla silnika piły poprzecznej prasy do łączenia na długość PHSL 3,5 kW. Z kolei dla pomp: napędu ZWCz i siłownika hydraulicznego moce te wynoszą odpowiednio: 4,0 i 3,0 kW. Całkowita moc zainstalowana sięga 74 kW.
 
Linia PDFD-I, tak jak pozostałe urządzenia firmy FAMAD, została stworzona przy zastosowaniu systemu zarządzania jakością, spełniając jednocześnie wymagania normy PN-EN ISO 9001:2001 w zakresie projektowania, produkcji i sprzedaży maszyn oraz urządzeń tak dla przemysłu drzewnego i meblarskiego, jak i transportu technologicznego, a także armatury przemysłowej i cylindrów hydraulicznych.

Kurier Drzewny

Na pierwszym planie: DBNA – podnośnik nożycowy. Fot. Rafał Brudnicki

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Galeria

Nowa odsłona stolarki drewnianej marki Eko-Okna na targach Fensterbau Frontale 2024

Eko-Okna na Fensterbau Frontale 2024

Dodane:

/

Drzwi Naturo 68 z czytnikiem linii papilarnych, butelkowo zielone drzwi Naturo 80 czy okrągłe Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey – firma Eko-Okna z Kornic zaprezentowała na targach Fensterbau Frontale drewnianą stolarkę w nowej odsłonie. Goście docenili innowacje, wyjątkowy design i jakość wykonania, potwierdzając to, z czego słynie marka: nowoczesność i solidność.

Międzynarodowe targi okien, drzwi i fasad Fensterbau Frontale odbywały się w dniach 19-22 marca w Niemczech. W Norymberdze swoje firmy zaprezentowało kilkuset wystawców z całego świata. Jak mówią przedstawiciele Eko-Okna, firma przyjechała na targi z jasno określonymi celami.

– Chcieliśmy nie tylko zaprezentować produkty, ale także podkreślić naszą innowacyjność i jakość wśród konkurencji – mówi Marzena Bauerek, kierownik działu marketingu w Eko-Oknach. – Celem było przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów oraz nawiązanie nowych relacji biznesowych. I to się udało.

Okna i drzwi prosto z natury

Te targi były dla przedsiębiorstwa z Kornic okazją, by zaprezentować drewnianą stolarkę w nowej odsłonie. Pojawiły się drzwi Naturo 68 z czytnikiem linii papilarnych o bardzo nowoczesnym wyglądzie. Nie zabrakło też butelkowo zielonych drzwi Naturo 80, klasycznych i eleganckich, idealnych do projektów renowacyjnych.

Nowoczesny design

– Fani designu mogli podziwiać unikalne okna Naturo 80 ALU, z aluminiowymi nakładkami, które można lakierować w kolorach z całej palety RAL. Dla ceniących sobie prostotę i ciepło mieliśmy funkcjonalne okno Naturo 80 i system przesuwny Naturo 68 HST – mówi Adrian Nowacki, zastępca kierownika produkcji okien drewnianych.

By zaprezentować możliwości produkcji okien nietypowych, Eko-Okna przywiozły okrągłe Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey.

Sukces na targach

Firma Eko-Okna może być zadowolona z udziału w targach. Jak mówią jej przedstawiciele, reakcje odwiedzających oraz potencjalnych klientów były bardzo pozytywne. Produkty spotkały się z zainteresowaniem – goście zwracali uwagę na ich estetykę, innowacyjność oraz wysoką jakość wykonania. Setki osób wyraziły zainteresowanie nawiązaniem współpracy biznesowej z Eko-Oknami.

„Firma Eko-Okna może być zadowolona z udziału w targach Fensterbau Frontale w Norymberdze. Jak mówią jej przedstawiciele, reakcje odwiedzających oraz potencjalnych klientów były bardzo pozytywne. Produkty spotkały się z zainteresowaniem – goście zwracali uwagę na ich estetykę, innowacyjność oraz wysoką jakość wykonania”

Tegoroczne doświadczenia sprawiły, że firma planuje kontynuować obecność na przyszłych edycjach targów Fensterbau Frontale oraz uczestniczyć w innych podobnych wydarzeniach branżowych. Opinie odbiorców są informacją zwrotną wykorzystywaną do doskonalenia strategii marketingowej oraz w procesie technologicznym, by lepiej odpowiadać na potrzeby zmieniającego się rynku.

Targi Fensterbau Frontale

Targi Fensterbau Frontale odbywają się co dwa lata, jednocześnie z targami Holz-Handwerk. Podczas edycji w 2022 roku, oba wydarzenia zgromadziły ponad 28 tysięcy odwiedzających z ponad 100 państw oraz 708 wystawców z 33 krajów. Wystawcy prezentowali produkty i usługi na powierzchni 13 hal.

Okna Naturo 68

Drewniany system okienny o najmniejszej głębokości zabudowy. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, produkt ten cechuje się wysoką energooszczędnością. System dostępny jest w dwóch wersjach: STANDARD oraz ALU. Na targach firma zaprezentowała m.in. okrągłe okna Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey.

ReklamaOkna Naturo 80

Naturo 80 to system będący ewolucją Naturo 76, jednego z najpopularniejszych rozwiązań z drewna. Nieznacznie powiększona głębokość zabudowy pozwala na zastosowanie większych pakietów szklenia, co umożliwia zaoferowanie odbiorcom poprawionych parametrów termicznych całych konstrukcji. Okna Naturo 80 tworzone są w oparciu o etycznie pozyskiwany surowiec, który podlega specjalnej obróbce poprawiającej jego parametry. Do tworzenia profili używane jest drewno klejone z kilku warstw dla uzyskania lepszych parametrów statycznych i podniesienia trwałości. Okna pokrywane są czterema warstwami lakierów TEKNOS, które chronią je przed działaniem szkodliwych czynników oraz pozwalają na uzyskanie walorów estetycznych.Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Wraca zainteresowanie na drzewną biomasę

Kongres Pelletu w Łodzi

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Rok 2023 był dla producentów peletu negatywnym skutkiem hossy w 2022 roku – stwierdził Szymon Karwowski, dyrektor handlowy Sylva z Wiele, podczas panelu wieńczącego tegoroczny Kongres Pelletu zorganizowany w dniach 18 – 19 kwietnia w Łodzi przez powermmtings.eu.

W 2023 roku sprzedaż pelletu bardzo spadła. Popyt był na bardzo niskim poziomie, podobnie jak ceny. Po trzech miesiącach br. zauważono, że zmiany nie są już takie gwałtowne i nastąpiło wyrównanie popytu oraz podaży do poziomu z poprzednich lat z lekką tendencją wzrostową. Nienaturalnie wysoki popyt z 2022 r. stał się okazją do spekulacji rynkowych, szczególnie pośredników, a wysoka cena pelletu w 2022 r. spowodowała wycofanie się wielu inwestorów z instalacji na pellet i biomasę.

Obecnie wszystko wskazuje na to, że wraca zainteresowanie, czego potwierdzeniem są wnioski o dotacje z programu „Czyste Powietrze”, liczba wniosków na piece zasilane pelletem przekroczyła pompy ciepła i piece gazowe. Zwiększony popyt doprowadzi do wzrostu cen, które dla większości producentów są poniżej kosztów wytworzenia.

Kaskadowe wykorzystania biomasy

Występujący paneliści dokonali także podsumowania spotkania nt. produkcji pelletu w zgodzie z Dyrektywą RED III i zasadą kaskadowego wykorzystania biomasy drzewnej oraz innych zmianach wynikających z polityki klimatycznej UE, a Zielonego Ładu w szczególności, w kontekście produkcji Czystej Energii. Ma temu służyć zasada kaskadowego wykorzystania biomasy drzewnej według hierarchii: produkty drewnopochodne, przedłużanie ich cyklu życia, ponowne użycie, recykling, bioenergia i trwałe składowanie.

Międzynarodowy rynek

Potencjał międzynarodowego rynku pelletu drzewnego również został omówiony. Światowym liderem globalnej produkcji pelletu drzewnego są kraje UE, które zwiększają moce produkcyjne, np. Ameryka Północna i Azja. Europa przewodzi też w konsumpcji pelletu, głównie na cele grzewcze. Kraje, które w ostatnich latach zużywały najwięcej pelletu drzewnego, to Wielka Brytania – produkcja prądu oraz Korea, Japonia, Niemcy, Francja, Włochy, Dania i Szwecja. Wysokie ceny peletu w 2022 r. zachęciły producentów do uruchomienia nowych mocy produkcyjnych, ale znaczna ich część została uruchomiona wtedy, gdy ceny pelletu już spadały z powodu łagodnej zimy, wysokich zapasów i zmniejszonego zapotrzebowania.

Były niedobory surowców

Do tego odnotowano niedobory surowców w Skandynawii i krajach bałtyckich, ponieważ działalność produkcyjna w tartacznictwie zmniejszyła się z powodu spowolnienia gospodarczego na świecie. Zmniejszony popyt na pellet przemysłowy w drugiej połowie 2022 r. skłonił niektórych producentów do podniesienia jakości i wdrożenia certyfikacji np. ENplus, aby zaopatrywać klientów „premium”. Niemcy są obecnie największym producentem i konsumentem pelletu drzewnego. Również we Francji nastąpił silny wzrost popytu i produkcji w ciągu minionych lat. Natomiast we Włoszech szacuje się spory popyt na sezon 2024/2025.

Popyt na pellet „premium”

Poziom cen pelletu przemysłowego pozostaje pod presją ze względu na wysokie zapasy i niskie ceny energii, które mogą utrzymać się do III kwartału tego roku, a następnie przewiduje się wzrost popytu i cen. Taka sytuacja może podtrzymywać trend przejścia z produkcji przemysłowej na „premium”, ponieważ w niektórych regionach obecne ceny zakupu pelletu przemysłowego są zbliżone lub poniżej kosztów produkcji. Popyt na pellet „premium” nadal rośnie w głównych krajach konsumenckich Europy, ale produkcja rośnie obecnie w szybszym tempie.

Ciepła zima = obniżenie cen

Obecny spadek cen jest skutkiem ciepłej zimy, dużych zapasów i odsprzedaży pelletu wcześniej zgromadzonego przez elektrownie. Przed sezonem zimowym ceny były niższe niż przed rokiem, ale wyższe od średnich poziomów. A to był pierwszy rok bez rosyjskiego pelletu i z tego powodu nabywcy obawiali się braków, więc zgromadzili spore zapasy. Tymczasem warunki pogodowe sprawiły, że popyt na biomasę był ograniczony, mniejszy od spodziewanego. Odbiorcy poszukiwali możliwości zbycia zbędnego paliwa, co jeszcze bardziej wpływało na obniżenie cen.

– Nastąpiła zmiana struktury dostaw pelletu w Europie. Nadszedł spadek eksportu z krajów bałtyckich i wzrost eksportu z USA do Europy i Japonii. Pellet z USA zastępuje rosyjski. Ceny zrębki leśnej też znacząco spadają. Ale obecnie i tak jest droższa od pelletu. Import biomasy leśnej w Polsce jest niewielki i spada, a w Danii jest duży i rośnie. Podobnie w Szwecji i Francji – mówił Tomasz Stępień, jeden z prelegentów.

Inne zastosowanie pelletu

– Kończy się era kontraktów długoterminowych. Wszystkie działania związane z prowadzoną giełdą biomasy są licencjonowane i nadzorowane przez Krajową Radę Regulacji Energetyki – oznajmił Ramunas Waszkiewicz, kierownik ds. rozwoju rynku Baltpool.

Na giełdzie widać zmieniające się zastosowanie peletu drzewnego, głównie dla ogrzewania komunalnego i komercyjnego i w sporej części – przemysłowego, do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Główne czynniki kosztów i decyzji handlowych wynikają dla producentów peletu z cen surowca drzewnego, prądu, oprocentowania kredytu oraz kosztów zezwoleń na emisję CO2, ceny OZE. Na ceny peletu wpływ mają ceny energii, unijna i krajowa polityka dekarbonizacji oraz unijne i krajowe programy dotacyjne.

ReklamaCertyfikat ENplus

Coraz więcej nabywców oczekuje od producentów certyfikowanego pelletu drzewnego. Najbardziej popularny jest certyfikat ENplus. Krótki opis procesu certyfikacji ENplus, zmiany w certyfikacji oraz strukturę certyfikacji w SGS omówił Jerzy Musik, kierownik techniczny z SGS Polska.

Kurier Drzewny

II Kongres Pelletu odbył się w kwietniu w Łodzi. Organizatorzy zapraszają już za rok. Fot. Archiwum

Jeżeli producent spełni wszystkie wymagania certyfikacyjne, to Komitet ENplus wysyła fakturę licencyjną dotyczącą opłaty rocznej i zaplanowanej wielkości produkcji. Jeśli opłaty zostaną dokonane i wzór worka zatwierdzony, to Komitet przesyła informację do producenta i do Jednostki Certyfikującej w celu wystawienia certyfikatu. Jest podpisywany kontrakt i producent może pellet sprzedawać jako certyfikowany w klasie ENplus.

Ważne zmiany w certyfikacji

Od 1 stycznia 2024 r. są zmiany w procedurze. Teraz Jednostka Certyfikująca realizuje cały proces certyfikacji. Wprowadzono platformę Radix Tree, gdzie producent komunikuje się bezpośrednio z Komitetem ENplus. Oprócz rocznego audytu wprowadzono dodatkowe, niezapowiedziane pobranie próbki i badanie pelletu. Dodano wymaganie o numerze seryjnym danej partii produkcji.

Wyznaczono okres przejściowy od 1 stycznia 2024 r. do 1 stycznia 2025 r.

Ponadto dodano dwa nowe parametry: długości pelletu oraz wprowadzono obowiązek bilansu masy ENplus GD 3004:2024, żeby nie sprzedać więcej niż się wyprodukowało. Zmieniono też zakres wewnętrznej kontroli jakości i podzielono ją na dwa etapy – podczas produkcji i workowania oraz sprzedawania w detalu.

Nowe zobowiązania podwyższają koszty produkcji.
W pierwszym roku są największe, a w następnym o 1/3 niższe.

Technologia produkcji pelletu
i efektywne zarządzanie energią to kolejna część dwudniowego Kongresu Pelletu. Z tymi tematami zapoznamy państwa już w przyszłym miesiącu.Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Przenośnik do zadań specjalnych

Specjaliści od transportu bioodpadów

Dodane:

/

Four Stal
Krzysztof Głowacki, prezes firmy Four Stal z dumą prezentuje część napędową przenośnika odpopielającego. Fot. Four Stal

Przenośnik do materiałów pochodzenia drzewnego, w tym zanieczyszczonych – to propozycja firmy Four Stal z Elbląga na transport bioodpadów leśnych. To rozwiązanie jednocześnie innowacyjne i… proste.

Firma Four Stal specjalizuje się w produkcji urządzeń technicznych, m.in. podajników ślimakowych, przenośników rolkowych, zgrzebłowych, redlerów, wygarniaczy hydraulicznych, znajdujących zastosowanie podczas transportowania sypkich lub drobnoziarnistych materiałów.

Technologia dla ekologii

– Jako przedsiębiorstwo technologiczne podjęliśmy się zadania stworzenia przenośnika odpowiadającego możliwościom transportu różnych materiałów pochodzenia drzewnego, również zanieczyszczonych i ponadwymiarowych – mówi Krzysztof Głowacki, prezes firmy Four Stal. – Transformacja energetyczna, która dokonuje się w naszym kraju wymusza spalanie odpadów drzewnych, nie zawsze pochodzenia tartacznego. Odpady leśne posiadają nienormatywne wymiary, o różnej wielkości i wilgotności, zdarzają się również zanieczyszczone piaskiem, kamieniami.

W związku z tym pojawił się problem transportowania tak zróżnicowanego materiału przenośnikami łańcuchowymi.

Firma Four Stal posiadała doświadczenie w produkcji różnego rodzaju urządzeń transportujących. Swoje doświadczenie wykorzystała dla stworzenia przenośnika do materiałów pochodzenia drzewnego.

Jest problem – jest rozwiązanie

Przy transporcie bioodpadów pojawiło się wiele problemów, m.in. trzeba było wyeliminować zatory wewnątrz przenośnika, spowodowane blokowaniem się zbyt długiego materiału.

– Dzięki zastosowaniu podwójnych kół usytuowanych jedno nad drugim uzyskaliśmy większą wysokość koryta, bez potrzeby zwiększania wielkości kół napędowych i napinających – wyjaśnia prezes firmy.

Kolejnym problemem były długie przestoje serwisowe. Aby skrócić czas prac serwisowych oraz uzyskać dostępność do wnętrza przenośnika, zastosowane zostało koryto jednopoziomowe (łańcuch transportowy i nawroty pracują tu w jednym korycie).

Kurier Drzewny

Załadunek biomasy na przenośnik łańcuchowy. Fot. Four Stal

Przenośnik został tak skonstruowany, że dostęp do niego jest od góry, co pozwala na szybkie przeprowadzenie prac serwisowych oraz zlokalizowanie usterki. Zdjęcie górnej pokrywy powoduje łatwy dostęp do wnętrza przenośnika i jego podzespołów.

Doświadczenie i innowacje

Kolejnym rozwiązaniem było zastosowanie koryta jednopoziomowego, które ogranicza możliwości zasypu biomasy, a wprowadzenie podawania materiału od boku poprawiło płynność transportu materiału podajnikiem.

– Wprowadzając boczny zasyp zastosowaliśmy dzielony wał w miejscu wysypu, który ograniczał przesyp między przenośnikami. Umożliwiło to transport nienormatywnych wielkości materiału – dodaje prezes Krzysztof Głowacki. – Jesteśmy również producentem magazynów na biomasę z hydrauliczną podłogą wygarniającą. Do naszych podłóg idealne zastosowanie znalazły przenośniki, które zostały tak zaprojektowane, aby suwak wygarniacza przechodził przez środek przenośnika i sypał materiał na dolny łańcuch, co eliminuje przesypywanie materiału przez górny łańcuch nawrotny.

Jak mówi prezes Four Stal, te rozwiązania – połączone z solidną i wytrzymałą konstrukcją – pozwoliły stworzyć urządzenia niezawodnie, łatwe w obsłudze i, co ważne, o krótkim czasie serwisowym.

Dostosowane do potrzeb klientów

Elbląski producent podjął współpracę między innymi z firmą z Danii, poszerzając ofertę o układy odpopielania dla kotłów biomasowych dużej mocy.

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, oferowane maszyny są dostosowywane do nowych rozwiązań technologicznych i indywidualnych oczekiwań klienta.

Four Stal
Firma Four Stal specjalizuje się w produkcji urządzeń technicznych.
Jej główną działalnością są podajniki oraz magazyny biomasy. W ofercie są m.in.: podajniki ślimakowe, przenośniki rolkowe, zgrzebłowe, redlery, wygarniacze hydrauliczne – urządzenia sprawdzające się podczas transportowania sypkich lub drobnoziarnistych materiałów.

ReklamaCzytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Tu o obróbce drewna wiedzą wszystko

Udany udział firmy Maszyny Leśne na Targach Las Expo

Dodane:

/

Udział w Targach Las Expo uważamy za udany – mówi Sebastian Kłoda z firmy Maszyny Leśne z Cieszyna, która sprzedaje m.in. maszyny firmy Posch. Już pierwszego dnia nabywcę znalazła mobilna piło-łuparka SpaltFix S-375.

– Branża drzewna to wymagający sektor, maszyny do obróbki drewna powinny być wydajne, niezawodne i solidne – mówi Sebastian Kłoda z właściciel firmy Maszyny Leśne, która sprzedaje produkty firmy Posch i specjalizuje się w doradztwie i szkoleniach w zakresie procesów wdrażania.

– Ważna jest tu nie tylko kwestia jakości procesu obróbki drewna, precyzji, ale też bezpieczeństwa. Oferowane przez nas maszyny i urządzenia takie są, przekonują się o tym od lat nasi klienci, którzy na co dzień na nich pracują.
Na kieleckich Targach Las Expo firma Maszyny Leśne Jana Kłody prezentowała swoje najważniejsze maszyny – korowarki, piłołuparki, łuparki, automat do rozpałki, czy wciągarkę.

Debiut piłopuparki SpaltFix S-415

– Pierwszy raz prezentowaliśmy piłołuparkę SpaltFix S-415 – mówi Sebastian Kłoda. – To maszyna do cięcia i łupania drewna kominkowego,o bardzo dużej średnicy, mocna i stabilna. Waży aż 3 ton. Adresowana jest do dużych producentów. Na razie maszyn tego modelu jest w Polsce niewiele. Na targach cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Piło-łuparka spaltFix S-375

Mobilna piło-łuparka SpaltFix S-375 tnie i rozłupuje kłody o średnicy do 37 cm na 2, 4, 6 lub 8 części jednocześnie. Długość cięcia od 20 do 50 cm, regulowana.

Hydrauliczny posuw drewna transportuje je za pomocą przenośnika taśmowego do piły tarczowej. Dzięki pochylonemu do tyłu przenośnikowi ładującemu, cykl cięcia zostaje dopasowany do średnicy kłody i tym samym również przy małych średnicach osiągana jest możliwie najwyższa wydajność. Hydrauliczny dociskacz drewna i regulowany docisk drewna, który otwiera się przy cięciu, zapobiegają zakleszczeniu się drewna.

Komfortowa obsługa odbywa się za pomocą jednoręcznego sterownika joystickowego.

Korowanie na żądanie

Zainteresowaniem odwiedzających cieszyła się też korowarka Schalprofi 500. To produkt, który jest obecny na polskim rynku od ok. 20 lat i nadal cieszy się uznaniem klientów. Zdaniem przedstawicieli firmy Maszyny Leśne, jest to model uniwersalny, znajdujący zastosowanie w wielu obszarach. Znajduje się m.in. w parku maszynowym Urzędów Morskich, kupują ją sadownicy czy ogrodnicy. Jest dedykowana do drewna do średnicy 24 cm.

„Schalprofi 500. to produkt, który jest obecny na polskim rynku od ok. 20 lat i nadal cieszy się uznaniem klientów. ”

ReklamaPrzybyli, zobaczyli, kupili

Już pierwszego dnia targów nabywców znalazła łuparko-pilarka SpaltFix S-375. Jak mówi Sebastian Kłoda, kupili ją klienci znad morza, którzy przyjechali do Kielc rozejrzeć się za maszyną z tego segmentu. S-375 tnie i łupie drewno do 37 cm, to bardzo wydajny, bezpieczny i znany na rynku od lat model.

Klienci cenią doświadczenie

Jak udział w tegorocznych targach ocenia firma Maszyny Leśne?
– Uważam, że było lepiej niż w poprzednich latach – mówi Sebastian Kłoda .- Dużo ludzi ogląda nasze maszyny, klienci zbierają konkretne informacje, dopytują o szczegóły techniczne, możliwe rozwiązania. Liczymy, że część z nich zdecyduje się na nasze maszyny.

SpaltFix S-415 Multi

SpaltFix S-415 ma zwiększona wydajność, połączoną z oszczędnością, co w praktyce oznacza możliwość pocięcia większej liczby polan bez konieczności wymiany noża.

Dzięki widiowej tarczy piły i systemowi łupania, multi automat do wytwarzania drewna opałowego SpaltFix S-Multi w ciągu jednego cyklu roboczego przetwarza kłody drzewne o maks. średnicy 41 cm na 2, 6 lub 12 polan – i to bez wymiany noża. Kłody są cięte na odcinki o długości wynoszącej 20–50 cm, a następnie przekazywane wahaczem kołyskowym do łupania. Zanim to się stanie, są skracane przez tarczę piły z węglika spiekanego WIDIA.

Co ważne dla producentów – powstałe w wyniku cięcia czyste wióry drzewne mogą być dalej wykorzystywane.Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).