Fabryka Maszyn i Urządzeń Przemysłowych FAMAD sp. z o.o. z Paczkowa wykonuje kolejny krok na wytyczonej sobie drodze do osiągnięcia pozycji lidera w produkcji urządzeń stosowanych w procesie związanym z technologią klejenia, obróbki i uszlachetniania drewna. Z wielką przyjemnością odwiedziliśmy stanowisko znanych od lat redakcji Kuriera pracowników paczkowskiej firmy, którym tradycyjnie przewodził prezes Mieczysław Fluder, a które w tym roku znajdowało się vis-à-vis naszego stoiska.

PDFD – linia do łączenia elementów drewnianych na długość w wersji dwuczopiarkowej – topowy produkt fabryki z Paczkowa. Fot. Rafał Brudnicki
Kilka słów o firmie
Ponad dwa miesiące temu informowaliśmy państwa o naszej wizycie w Fabryce FAMAD w Paczkowie, położonym nieco na wschód od Kotliny Kłodzkiej, tuż przy granicy z Czechami. Firma w ostatnim okresie dokonała głębokiej modernizacji, stając się zakładem na wskroś nowoczesnym, w którym zatrudniona jest znakomita miejscowa kadra inżynierska. Tym samym produktów firmy nie mogło zabraknąć podczas tegorocznych targów DREMA stanowiących dla niej ważną część kampanii reklamowej i okazję do zdobycia nowych klientów. Jest to zatem kolejny mały krok w kierunku osiągnięcia pozycji lidera w kategorii maszyn, które od ponad 65 lat wytwarza fabryka, której to powierza historia firmy niestraszne zmiany uwarunkowań gospodarczych i politycznych. Jak wielokrotnie zaznaczał prezes Mieczysław Fluder, firma FAMAD pragnie zaspokoić potrzeby klientów, zapewniając najlepszej jakości urządzenia i usługi, które wyróżnia wysoka jakość, funkcjonalność, niezawodność i nowoczesność, co dostarczy wszystkim klientom spółki maksymalnej satysfakcji z ich użytkowania. Owe słowa w ostatnim okresie stały się dewizą firmy.
Spośród bardzo bogatej oferty fabryki nasz rozmówca wyróżnił następujące grupy urządzeń. Po pierwsze, są to maszyny i urządzenia dla przemysłu meblarskiego stosowane w procesach technologicznych meblarstwa, liniach oklejania, lakierowania, olejowania, woskowania oraz transporcie międzyoperacyjnym. Po drugie, maszyny i urządzenia dla przemysłu drzewnego przeznaczone dla producentów stolarki budowlanej okienno-drzwiowej, deski podłogowej i parkietu, po trzecie, transport technologiczny – urządzenia stosowane w mechanizacji prac transportowych oraz automatyzacji operacji załadowczo-rozładunkowych w liniach produkcyjnych i po czwarte, cylindry hydrauliczne stosowane w maszynach dla przemysłu budowlanego, rolniczego, samochodowego, drogowego, leśnego i innych. Dodatkową, ale bardzo ważną kategorię, stanowią maszyny i urządzenia na specjalne zamówienie indywidualnych klientów, nadzór nad montażem, serwis i szkolenia personelu inwestora.
DREMA 2016
Pomiędzy 13 a 16 września 2016 roku na 32. Międzynarodowych Targach Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA w Poznaniu w pawilonie nr 69 w hali nr 5 nasi rozmówcy zaprezentowali kilka swoich urządzeń, z których FAMAD zdołał już zasłynąć. Najbardziej rozpoznawalną z nich, z której konstruktorzy fabryki są szczególnie dumni, jest linia do łączenia elementów drewnianych PDFD, występująca w dwóch wersjach. Jedną z nich chcielibyśmy państwu zaprezentować. Spore zainteresowanie zwiedzających wzbudziły również prezentowane: podnośnik nożycowy DBNA, szczotkarka DASC i hydrauliczny ścisk do klejenia parkietu dwuwarstwowego HSPP.
PDFD – linia do łączenia elementów drewnianych na długość w wersji dwuczopiarkowej
Nie mogło zabraknąć na poznańskich targach wiodącego urządzenia fabryki, jakim jest do tej pory linia do łączenia elementów drewnianych na długość, będąca laureatem takich nagród, jak: „Najlepszy Produkt Opolszczyzny“ i Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich DREMA. Zbudowana jest ona z gniazda frezarko-czopiarek DFC 60, obrabiającego czoła listew i z prasy do łączenia na długość. Na prasie do łączenia na długość PHSL dokonuje się połączenie elementów w listwę o długości do 6,6 m.b. z możliwością zaprogramowania do ośmiu międzycięć dzielących listwę na odcinki o długości zaprogramowanej przez obsługę maszyny. Maszyna posiada również urządzenia transportujące, które pełnią także rolę czopowania wstępnego. Maksymalna wydajność linii wynosi do 7200 m.b. na jedną zmianę. Urządzenie, wyposażone w mikroprocesorowy układ sterowania, może dzięki niemu w sposób elastyczny dostosowywać parametry pracy do potrzeb użytkownika. Linia jest przeznaczona m.in. do obróbki elementów typu „calzing”, jak i elementów do produkcji blatów, które łączy się „na kreskę”. W maszynie zastosowano stół odbiorczy z automatycznym podawaniem listew na przenośnik, wprowadzający prasy PHSL, umożliwiający obsługę linii przez jednego pracownika podającego elementy. Sam stół odbiorczy wyposażono w przesłonę buforującą, która zwiększa płynność pracy i wydajność. W omawianej linii materiał podawany jest ręcznie, pracuje ona jednak w cyklu automatycznym. Jej elementy można na życzenie klienta konfigurować na różne sposoby.
Dane techniczno-eksploatacyjne
Szerokość pakietu wejściowego frezarko-czopiarki może wynosić 600 mm. Linia może łączyć (kleić) elementy o szerokości 30 – 155 mm, długości 170 – 900 mm i grubości 20 – 70 mm przy wykorzystaniu ciśnienia roboczego powietrza 0,6 MPa, zapotrzebowaniu na sprężone powietrze w wielkości ok. 25 m3/h. Linia osiąga wydajność roboczą na poziomie do 2,5 (listwa 6000) cykli na minutę. Długość elementu sklejonego może oscylować pomiędzy 4500 – 6000 mm. Napięcie sterujące i robocze wynosi odpowiednio 24 V DC i 3/N/PE 400 V 50 Hz przy maksymalnym zapotrzebowaniu na moc rzędu 78 kW.
Działanie linii dwuczopiarkowej PDFD
Działanie linii DPFD przebiega w następujący sposób. Operator podaje listwy drewniane na wózek pierwszej frezarko-czopiarki, co zapoczątkowuje cykl pracy frezarek. Pierwsza frezarka ma za zadanie wyrównanie czół całego pakietu i wyfrezowanie zarysu wczepu. Tak obrobiony pakiet zostaje podany na stół drugiej frezarko-czopiarki, na którym zostaje obrobiona jego druga strona, jak również zaaplikowany klej. Elementy podawane dzięki transporterowi łańcuchowemu z czopiarki DFC – 60 D wprowadzane zostają do zespołu wstępnego czopowania, w którym przy pomocy kompletu wałów i dociskacza następuje wstępny zacisk złącza klinowego krawędziaków zanim zostaną wprowadzone do prasy. Tak zaczopowane zostają przekierowane na stół prasy, na którym, gdy już uzyskają oczekiwaną długość, nastąpi ich przycięcie na zaplanowany wymiar. Kolejny krok to przekierowanie ich przy pomocy listwy spychającej i listwy dociskowej na łoże dociskowe, na którym są prasowane. Tak sklejona i sprasowana listwa trafia na stół odbiorczy prasy, gdy w tym samym czasie, a dokładnie po przemieszczeniu krawędziaków w obszar łoża dociskowego, toczy się już proces podawania kolejnych elementów na stół prasy. Sprawia to, że linia pracuje w sposób ciągły. Należy dodać, że linia posiada możliwość wykonania międzycięć wstępnie zaczopowanej listwy przy ośmiu możliwych do zaprogramowania odcinkach i dokładności pomiaru ok. 10 mm na pojedynczym odcinku. Dokładność zależy od ilości i długości czopowanych elementów.
Frezarko-czopiarka DFC 60 D
Wspomniana wyżej frezarko-czopiarka DFC 60 D może obrabiać elementy wsadowe o długości 170 – 900 mm przy wysokości frezowania 20 – 155 mm, szerokości pakietu elementów obrabianych 600 mm i przy użyciu narzędzi o długości zębów 10 mm i opcjonalnie 5, 15 oraz 20 mm. Cykl pracy frezarki jest automatyczny z ręcznym podawaniem materiału. Wydajność, jaką może osiągać, to ok. ok. 2,5 cyklu na minutę przy wymaganym ciśnieniu roboczym powietrza 0,6 MPa, zapotrzebowaniu na sprężone powietrze wielkości ok. 10 m3/h, prędkości roboczej wózka 10 – 23 m/min i powrotnej 32 m/min, napięciu roboczym 3 x 400 + N + PE V AC, częstotliwości 50 Hz, napięciu sterującym 24 V DC. Układ rozruchowy napędów freza to tzw. SOFTSTART, a kontrola prędkości obrotowej wrzeciona wynosi 6000 – 4500 obr./min. Frezy robocze, jakie występują we frezarce, mają średnicę od Φ 200 do 250. Zabezpieczenie przed spadkiem ciśnienia powietrza osiąga granicę poniżej 0,45 MPa.
Prasa PHSL
Parametry wspomnianej wyżej, zastosowanej w linii PDFD prasy PHSL przedstawiają się następująco. Wydajność linii dwubiegowej – jednoczopiarkowej prasy PHSL wynosi do 3 cykli na minutę przy możliwości prasowania elementów klejonych o szerokości 35 – 155 mm, grubości 20 – 70 mm, długości pomiędzy 4500 a 6600 mm przy wymaganym ciśnieniu roboczym powietrza 0,6 MPa, zapotrzebowaniu na sprężone powietrze wielkości 15 m3/h, napięciu roboczym 3 x 400 + N + PE V AC, częstotliwości 50 HZ i napięciu sterującym 24 V DC. Wysokość robocza podawania wynosi 890 – 910. Wysokość robocza i całkowita urządzenia to odpowiednio: 900 – 920 mm i 1475 mm. Wysokość całkowita stołu podawczo-odbiorczego wynosi 1060, w tym roboczego 900 – 920 mm, długość 1100 mm, a szerokość 678 mm. Stół odbiorczy różni się od poprzedniego długością i szerokością. Wynoszą one odpowiednio: 2100 i 732 mm. Moc zainstalowana frezarko- czopiarki DFC 60 D wynosi kolejno dla: piłofrezu czopiarki 2 x 6 kW, taśmociągu wózka 2 x 0,55 kW, napędu jezdnego wózka 2 x 2,2 kW, napędu wrzeciona 2 x 18,5 kW, napędu rolek zesp. Spych + napędu łapy 0,37 kW, napędu spychacza łapy 0,75 kW, napędu piłek podcinających 2 x 1,1 kW, napędu taśmy odbiorczej 1,1 kW. Dla napędu przenośnika PTŁŁ (łańcuchy) moc zainstalowana wynosi 2 x 1,5 kW, a dla silnika piły poprzecznej prasy do łączenia na długość PHSL 3,5 kW. Z kolei dla pomp: napędu ZWCz i siłownika hydraulicznego moce te wynoszą odpowiednio: 4,0 i 3,0 kW. Całkowita moc zainstalowana sięga 74 kW.
Linia PDFD-I, tak jak pozostałe urządzenia firmy FAMAD, została stworzona przy zastosowaniu systemu zarządzania jakością, spełniając jednocześnie wymagania normy PN-EN ISO 9001:2001 w zakresie projektowania, produkcji i sprzedaży maszyn oraz urządzeń tak dla przemysłu drzewnego i meblarskiego, jak i transportu technologicznego, a także armatury przemysłowej i cylindrów hydraulicznych.

Na pierwszym planie: DBNA – podnośnik nożycowy. Fot. Rafał Brudnicki