Connect with us

Aktualności

Branża meblarska jest w trudnej sytuacji, ale zaczyna wychodzić na ścieżkę poprawy!

Raport B+R Studio

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski
Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Polska branża meblarska w dalszym ciągu znajduje się w ciężkiej sytuacji, chociaż ostatnie badania wskazują na jej nieznaczną poprawę.
4 maja nastąpiło odmrożenie handlu, co w znacznym stopniu powinno ograniczyć wcześniej prognozowane spadki w branży meblarskiej do minus 25%, czyli około 12,5 mld zł mniej w stosunku do wyniku z roku 2019, który wynosił 50,5 mld zł.
Rezygnacja z wyjazdów urlopowych mieszkańców Europy może jednak pomóc w odrabianiu strat, a dodatkowo pomogłoby chłodne lato. Branży sprzyjać będzie tania złotówka. Skala utraty obrotów w okresie marzec-maj szacowana jest na 4 mld złotych.
Przeciętne zatrudnienie zostało ograniczone ze 164 do 153 tyś etatów – głównie poprzez ograniczanie czasu pracy, ale około 4 tysiące osób trwale straciło pracę.

Opracowanie dr inż. Tomasz Wiktorski, B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego przy współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli

B+R Studio Tomasz Wiktorski we współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli przeprowadziło od drugiej połowy marca br. 5 fal badania monitorującego sytuację w wśród firm branży meblarskiej. Po dramatycznych tygodniach spadków zamówień, sytuacja przestała się pogarszać i zaczyna okazywać oznaki odbicia.

W związku z regulacjami wprowadzonymi w wyniku epidemii koronawirusa w całej Europie sytuacja w polskiej branży meblarskiej stała się dramatyczna z dnia na dzień. Zamknięcie możliwości handlu i zalecenia pozostania w domach spowodowały, że 16 i 17 marca wydarzyło się trzęsienie ziemi, które wstrzymało polską lokomotywę eksportową.

Podstawę do aktualizacji wcześniejszych prognoz daje otwarcie placówek handlowych od początku maja, a niej jak wstępnie prognozowano dopiero w czerwcu. Prognoza wyniku opiera się również na założeniu, że na jesienie nie będzie ponownej fali epidemicznej i związanej z tym możliwymi restrykcjami dla handlu.

Szacowany wynik produkcji sprzedanej branży meblarskiej w 2020 roku podnosimy do 38  miliardów złotych wobec 50,5 mld w 2019 roku co oznacza spadek o 25%!
Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w firmach działających na rynku kontraktowym w sektorze HoReCa. Firmy produkujące meble mieszkaniowe do sprzedaży w handlu tradycyjnym otrzymały nowe zlecenia i stopniowo zwiększają produkcję.

„W naszym przypadku 95% produkcji była skierowana na eksport, a w tym 80% do Wielkiej Brytanii. Naszym rynkiem jest rynek kontraktowy: restauracje, bary, hotele. Rynek Wielkiej Brytanii będzie zamknięty z pewnością do września. Skłonność zakupu wyposażenia po rozpoczęciu działań naszych klientów będzie niewielka. Będzie nam trudno przetrwać ten rok bez dalszej pomocy Rządu .”

„Pierwsze tygodnie otwarcia sklepów w Polsce okazały się optymistyczne jeśli chodzi o poziom zamówień, natomiast wg informacji handlowców, zamówienia pochodziły od klientów zdecydowanych na zakup. Nie było klientów potencjalnych, którzy odwiedzają sklepy, aby zorientować się w asortymencie.”

Ostatnie badanie pokazało poprawę nastrojów i poprawę oceny sytuacji w firmach. Odsetek podmiotów oceniających ogólną kondycję firm jako złą lub krytyczna zmniejszył się z 52% na początku kwietnia do 18, a odsetek oceniających jako dobrą lub bardzo dobrą wzrósł z 16 do 47%.

„Powoli następuje poprawa nastrojów wśród starych klientów, pojawiają się nowe zapytania od nowych klientów. Jest duża szansa, że w naszym przypadku wrócimy już do normalnego poziomu zamówień już we wrześniu br.

Szacuję, że nastąpi wzrost ilości zamówień i stabilizacja w trzecim i czwartym kwartale 2020 roku na poziomie około 70% roku 2019.”

Duży wpływ na poprawę ocen miały zarówno powracające zamówienia jak i wdrożone rozwiązania tarcz antykryzysowych.
Na przestrzeni kolejnych tygodni odsetek ocen „dobrych” wzrósł z 3 do 25%, a ocen „słabych” spadł z 40 do 14%. Grono oceniających rozwiązania „przeciętnie” utrzymuje się na poziomie około 55%.

„Dla naszej firmy kluczowe jest otwarcie się rynków eksportowych, zwłaszcza sektora HoReCa. Nie jest to jednak zależne od naszego rządu. Czekamy natomiast na zatwierdzenie programu pomocowego dla dużych przedsiębiorstw w PFR uwzględniającego pomoc płynnościową z możliwością jej umorzenia do 75% . To jest kluczowe dla nas aby można było przetrwać !!!!!”

„Potrzebujemy wydłużenia okresu wspierania dofinansowania do wynagrodzeń pracowniczych i ZUS.”

„Potrzebne jest wsparcie państwa przez subwencje na ubezpieczenia sprzedaży na dawnych warunkach ubezpieczyciele obcięli limity albo zdecydowanie podnieśli koszty.”

„Mamy wstrzymaną akcję wydawania gwarancji dla nowych podmiotów, rozpoczęliśmy procedurę budowy nowego zakładu i wstrzymano nam udzielenie kredytu przy wkładzie własnym na prawie 30%. Przydałyby się gwarancje rządowe dla nowych inwestycji.”

Na podstawie przeprowadzonych badań oszacowano poziom deklarowanych przychodów w porównaniu do analogicznych miesięcy z roku ubiegłego. Było to mianowicie: 49% w kwietniu, 55% w maju i 69% w czerwcu.  Należy jednak zwrócić uwagę, że ciągle prawe 30% firm pracuje z wykorzystaniem poniżej połowy swoich możliwości.

W ślad za poprawą ocen dotyczących nowych zamówień oraz spodziewanych przychodów poprawia się wykorzystanie mocy produkcyjnych w firmach. Oczywiście jest ono bardzo odległe od zadowalającego poziomu, ale optymizmem napawa fakt zatrzymania spadków i odwrócenia trendu. Obawy firm dotyczą jednak trwałości trendu – wpłynęły obecnie zamówienia, których klienci nie mogli składać w kwietniu i maju, a po drugie niepewność rodzi sytuacja epidemiczna na jesieni.

„Odnotowaliśmy powrót zamówień do poziomu sprzed wybuchu pandemii. Mamy nadzieję, że to nie jest korekta techniczna, ale stały trend.”

„Dla nas zmniejsza się strumień nowych zamówień – w zeszłym roku planowaliśmy produkcję na 6-8 tygodni, teraz 4-6 tygodni. Odnotowujemy wstrzymanie projektów, które miały być dokończone w najbliższych miesiącach, teraz planowane zakończenie przesuwa się daleko poza rok 2020. Nadal towarzyszy nam duża niepewność w prowadzeniu działalności dotycząca zamówień, kondycji finansowej klientów, spontanicznej działalności legislacyjnej, zagrożenia epidemiologicznego, które może spowodować zamknięcie zakładu i innych.”

„Pomimo dobrego maja spodziewamy się w kolejnych miesiącach spowolnienia.”

Powodem kryzysu w branży meblarskiej jest brak popytu wynikający z zakazu handlu, zaleceń pozostania w domach i nagłego spadku wskaźników ufności konsumenckiej. Odcięcie popytu było najistotniejszym problemem dla wszystkich ankietowanych. Istotność tego czynnika stopniowo malała w ostatnich falach badania.
Drugim w hierarchii ważności problemem są zatory płatnicze i problemy z płynnością finansową. Tu sytuacja zaczęła się poprawiać w drugiej połowie kwietnia od kiedy ruszyły instrumenty antykryzysowe.

Stopniowo wzrastało natomiast znaczenie problemów z nieobecnością pracowników. Najniżej oceniano problemy z zaopatrzeniem.

Mając w pamięci trudności z pozyskaniem pracowników oraz dostępne narzędzia antykryzysowe większość firm ograniczyła czas pracy, ale nie dokonała dużych cięć.

W dłuższej perspektywie branży potrzebne są instrumenty pobudzające popyt zarówno krajowy jak i zagraniczny.

„Idealnie byłoby wprowadzić stawkę VAT preferencyjną na meble – 8% taką jaką ma na przykład budowlanka. Pomogłaby dodatkowa ulga podatkowa dla Kowalskiego – np. remontowa!”

„Proponujemy akcję promującą polskie wyroby na rynkach zagranicznych.”

„Należy jak najszybciej znieść ograniczenia podróży i zwiększyć aktywność w zakresie zapraszania misji gospodarczych.”

Źródło: Opracowanie dr inż. Tomasz Wiktorski, B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego przy współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli.

Ankiety i szacunki zrealizowane w okresie od 24 marca do 05 czerwca na wytypowanej próbie firm branży meblarskiej.

– 25.03.2020: 15 podmiotów:
(2 małe, 4 średnie, 9 dużych).
– 08.04.2020: 25 podmiotów:
(1 mikro, 7 małych, 4 średnie, 13 dużych).
– 22.04.2020: 35 podmiotów:
( 3 mikro, 7 małych, 11 średnich, 14 dużych).
– 15.05.2020: 28 podmiotów:
(1 mikro, 7 małych, 9 średnich, 11 dużych).
– 01.06.2020: 28 podmiotów:
(7 małych, 9 średnich, 12 dużych).

Raport B+R Studio

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Badanie B+R Studio. 15 podmiotów branży meblarskiej.

Badanie B+R Studio. 15 podmiotów branży meblarskiej.

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij aby skomentować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aktualności

Chroń drewniane okna, drzwi i okładziny przed uszkodzeniem przez grad

Ochrona stolarki przed czynnikami atmosferycznymi

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny

Ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi, drewniane okna, drzwi i okładziny są coraz bardziej zagrożone uszkodzeniami spowodowanymi gradobiciem. Powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 od Teknos ma nową warstwę nawierzchniową premium, która wygina się pod wpływem gradobicia, zapobiegając pękaniu warstwy powłoki, a tym samym chroniąc drewno znajdujące się tuż pod nią.

 
Aby powłoka lakiernicza skutecznie chroniła drewno, musi być nienaruszona i nie może mieć pęknięć. Dlatego powstała unikalna technologia TEKNOFINISH HAILRESIST, dzięki której stworzono powłokę uginającą się pod wpływem gradobicia i pochłaniającą energię uderzenia, co chroni w ten sposób przed pękaniem lakieru ochronnego. Efekt przetestowano w ramach projektu badawczego. Powierzchnie pokryte TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 zapewniają klasę odporności na grad HW 3.

 

Nadaje się on do wszystkich gatunków drewna stosowanych w stolarce zewnętrznej w obszarach gradowych. Podobnie jak w przypadku istniejących lakierów nawierzchniowych Teknos, zalecany system obejmuje wstępną obróbkę drewna iglastego za pomocą AQUA PRIMER 2907-02, a następnie warstwę nawierzchniową lub TEKNOL AQUA 1410-01 w celu ochrony przed sinizną oraz AQUAPRIMER 2900 dla wyrównania koloru i idealnie równych powierzchni, a także warstwę wierzchnią.

 

„Elastyczna powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 będzie działać wielokrotnie. Ta wyjątkowa technologia stanowi ogromne korzyści dla producentów okien, drzwi i okładzin drewnianych na obszarach objętych gradem.”

 
Aplikacja TEKNOFINISH HAILRESIST nie stwarza żadnych problemów. Produkt jest zgodny z EN 927-10 oraz ma doskonałe właściwości wyrównujące i przyczepne. 4800 może być barwiony na wszystkie półprzezroczyste kolory. Dzięki wysokiej przezroczystości uzyskuje naturalne kolory z niezawodną ochroną przed promieniowaniem UV i doskonałą odpornością na warunki atmosferyczne.
– Burze gradowe są coraz większym wyzwaniem w wielu regionach, dlatego ważne jest, aby producenci oferowali właściwe rozwiązanie – mówi Søren Juhl Hansen, dyrektor ds. zarządzania produktami w firmie Teknos. – Rozwiązania samonaprawiające się na bazie mikrokapsułek zapewniają naprawę, którą można uwolnić tylko raz. Natomiast elastyczna powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 będzie działać wielokrotnie. Ta wyjątkowa technologia stanowi ogromne korzyści dla producentów okien, drzwi i okładzin drewnianych na obszarach objętych gradem.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Hybrydowa platforma eventowa firmy Hettich

„Hettich Xperience days” 2021

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny

Firma Hettich, mimo pandemii, zamierza dotrzeć do wszystkich klientów i partnerów na całym świecie, organizując hybrydowy event 2021 roku – „Hettich Xperience days”.

 
Od czasu pandemii, planowanie udziału w jakichkolwiek targach z branży było utrudnione: czy gdzieś będzie nowy „lockdown”? Czy klienci nie będą chcieli lub mogli uczestniczyć w targach? Jak możemy najlepiej chronić zdrowie pracowników, klientów i partnerów? Firma Hettich, analizując te kwestie, postawiła na wydarzenie hybrydowe – Hettich Xperience days!

 

Dynamiczna platforma hybrydowa zapewnia elastyczność!

W przyszłym roku Hettich będzie pierwszą firmą z branży, która zorganizuje event, jakiego jeszcze nie było. Jako twórca platformy produktowej, firma zamierza przenieść jej zalety na wydarzenie nowego formatu.

 
Aczkolwiek tak długo, jak rozwój wydarzeń pozostaje nieprzewidywalny, głównym celem jest zminimalizowanie ryzyka dla wszystkich partnerów rynkowych.
– Dzięki naszym „Hettich Xperience days” przekazujemy jasny komunikat na 2021 rok – oznajmia Uwe Kreidel, dyrektor zarządzający Hettich. – Ta nowa, dynamiczna platforma eventowa jest rewolucyjna dla naszej branży. W niepewnych czasach możemy zaoferować wszystkim uczestnikom dużą elastyczność i w ten sposób zmaksymalizować zasięg. Zapraszamy naszych klientów i partnerów na całym świecie do przyłączenia się do nas w przyszłym roku.

 

Dłuższy czas trwania i eventy na całym świecie

Wydarzenia w ramach „Hettich Xperiencedays” na całym świecie będą trwały kilka tygodni jako całościowy program „hybrydowy” – zaczną się od wiosny 2021 roku. Oprócz fizycznej prezentacji nowych produktów oraz możliwości obejrzenia show na miejscu, dostępnych będzie wiele wirtualnych formatów z ekscytującymi występami na żywo.
Będzie to atrakcyjna, nowoczesna formuła komunikacji informacji, inspiracji, różnorodnych elementów i form przekazu w firmie Hettich, na całym świecie.

„Wydarzenia w ramach „Hettich Xperience days” na całym świecie będą trwały kilka tygodni jako całościowy program „hybrydowy” – zaczną się od wiosny 2021 roku. Oprócz fizycznej prezentacji nowych produktów oraz możliwości obejrzenia show na miejscu, dostępnych będzie wiele wirtualnych formatów z ekscytującymi występami na żywo.”

– Nasza nowa platforma eventowa obfituje w atrakcyjne moduły, które można łączyć na różne sposoby. Przy wsparciu międzynarodowych zespołów sprzedaży możemy zaoferować zindywidualizowany program dla każdej grupy docelowej, przez cały czas trwania eventu – wyjaśnia Kreidel. – Pomimo Covid-19 możemy intensywnie kontaktować się z naszymi klientami oraz partnerami ze wszystkich rynków regionalnych i zainspirować ich naszymi rozwiązaniami – zarówno „offline” na miejscu, jak i „online”, zgodnie z preferencjami.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

DIEFFENBACHER wyprodukuje najdłuższą na świecie prasę w trybie ciągłym

Inwestycje

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny
Fabryka cienkich płyt pilśniowych o dużej gęstości (THDF) w Nanning w Chinach. Fot. DIEFFENBACHER

Guangxi Lelin zamówił fabrykę MDF z 80-metrową prasą w trybie ciągłym CPS+ produkcji DIEFFENBACHER. Dzięki niej firma ustanowi rekord świata w zakresie najdłuższej ciągłej prasy używanej do produkcji płyt drewnopochodnych.

80-metrowa prasa jest głównym komponentem zakładu MDF zamówionego u DIEFFENBACHER w lipcu br. przez chińskiego producenta paneli drewnopochodnych Guangxi Lelin Forestry Development Co, Ltd.

– Planując największą na świecie fabrykę MDF, cieszymy się, że po raz kolejny firma ta jest partnerem projektu – mówi Wei Mingkuai, prezes Guangxi Lelin.
Fabryka THDF w Nanning, która produkuje płyty o grubości do 1 mm, została zamówiona przez Guangxi Lelin od DIEFFENBACHER w czerwcu 2018 roku i oddana do użytku w październiku 2019.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z wydajności naszej linii THDF oraz wsparcia udzielonego przez DIEFFENBACHER przed, w trakcie i po zakończeniu budowy instalacji. W pełni zasłużyli na zaufanie, jakim ich obdarzaliśmy – twierdzi Wei Mingkuai. – Zgodnie z mottem „Nigdy nie zmieniaj zwycięskiego zespołu”, ta firma był logicznym wyborem dla naszego nowego projektu. Z niecierpliwością czekamy na pogłębienie współpracy.
Oprócz CPS +, przedsiębiorstwo dostarczy dodatkowy sprzęt z systemem magazynowania. Dzięki najnowocześniejszym systemom automatyki i sterowania linia MDF sprosta najwyższym wymaganiom cyfryzacji.

Rozpoczęcie budowy zakładu planowane jest na drugi kwartał 2021 roku w mieście Chongzuo w południowych Chinach, niedaleko granicy z Wietnamem. Uruchomienie planowane jest na jesień 2021 roku.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Idealne rozwiązanie do wykańczania płaskich i profilowanych krawędzi

Elektronarzędzia

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Portal Drzewny
Maszyna nadaje się do pracy zarówno w litym drewnie, tworzywach sztucznych, jak i fornirze. Fot. Mafell

Firma MAFELL wprowadziła do swojej oferty ciekawą nowość – w pełni profesjonalną, wygodną w użyciu frezarkę do krawędzi model KF1000.

 

Kurier Drzewny

Maszyna nadaje się do pracy zarówno w litym drewnie, tworzywach sztucznych, jak i fornirze. Fot. Mafell

Maszyna nadaje się do wykańczania płaskich i profilowanych krawędzi. Można nią pracować zarówno w litym drewnie, tworzywach sztucznych, jak i fornirze. Frezarka KF1000 jest przeznaczona do frezowania małych promieni i profili oraz wyrównywania doklejek przy prostych i kształtowanych elementach. Wyposażona została w cyfrową elektronikę, która zapewnia płynny rozruch, stałą prędkość pod obciążeniem, redukcję prędkości bez obciążenia i ochronę przed przeciążeniem. Dodatkową zaletą jest bardzo cicha praca tego urządzenia. Poziom głośności osiąga tylko 71 dB (A).

 

Płynna regulacja obrotów

Kurier DrzewnyUszczelnienie w kształcie labiryntu chroni wrzeciono i łożysko przed najmniejszymi cząstkami, pyłem i wiórami. Dzięki płynnej regulacji od 4000 do 25 000 obrotów na minutę można dostosować prędkość frezowania do optymalnej obróbki różnego rodzaju materiału.

W płynny sposób nastawia się dokładną głębokość frezowania dzięki radełkowanej obręczy i skali 1/10 m. Wymiana frezów zabiera tylko kilka sekund, ponieważ jest wbudowana blokada wrzeciona. Czyste miejsce pracy zapewnia adapter do podłączenia zewnętrznego odciągu, a to, że adapter jest regulowany, pozwala na dopasowanie go do pozycji roboczej. Frezarka KF1000 wyposażona jest w duży, nieuchylny stół roboczy, który pewnie prowadzi maszynę nawet przy skośnych krawędziach, zapewniając dokładne wyniki pracy.

 

Bez nieestetycznych śladów

Ciekawostką jest pierścieniowy hamulec cierny, który – w przypadku frezowania delikatnych materiałów – zapobiega powstawaniu brzydkich śladów przy obróbce. Przy obróbce narożników można podłączyć specjalny ogranicznik, który daje niezawodne prowadzenie maszyny po materiale. Tuleja zaciskowa ma średnicę 8 mm, co pozwala bez problemu obrabiać nawet krawędzie z litego drewna przy użyciu frezów dostępnych w sprzedaży.

Kontynuuj czytanie

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).