Connect with us

Aktualności

Branża meblarska jest w trudnej sytuacji, ale zaczyna wychodzić na ścieżkę poprawy!

Raport B+R Studio

Dodane:

/

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski
Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski


Polska branża meblarska w dalszym ciągu znajduje się w ciężkiej sytuacji, chociaż ostatnie badania wskazują na jej nieznaczną poprawę.
4 maja nastąpiło odmrożenie handlu, co w znacznym stopniu powinno ograniczyć wcześniej prognozowane spadki w branży meblarskiej do minus 25%, czyli około 12,5 mld zł mniej w stosunku do wyniku z roku 2019, który wynosił 50,5 mld zł.
Rezygnacja z wyjazdów urlopowych mieszkańców Europy może jednak pomóc w odrabianiu strat, a dodatkowo pomogłoby chłodne lato. Branży sprzyjać będzie tania złotówka. Skala utraty obrotów w okresie marzec-maj szacowana jest na 4 mld złotych.
Przeciętne zatrudnienie zostało ograniczone ze 164 do 153 tyś etatów – głównie poprzez ograniczanie czasu pracy, ale około 4 tysiące osób trwale straciło pracę.

Opracowanie dr inż. Tomasz Wiktorski, B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego przy współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli

B+R Studio Tomasz Wiktorski we współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli przeprowadziło od drugiej połowy marca br. 5 fal badania monitorującego sytuację w wśród firm branży meblarskiej. Po dramatycznych tygodniach spadków zamówień, sytuacja przestała się pogarszać i zaczyna okazywać oznaki odbicia.

W związku z regulacjami wprowadzonymi w wyniku epidemii koronawirusa w całej Europie sytuacja w polskiej branży meblarskiej stała się dramatyczna z dnia na dzień. Zamknięcie możliwości handlu i zalecenia pozostania w domach spowodowały, że 16 i 17 marca wydarzyło się trzęsienie ziemi, które wstrzymało polską lokomotywę eksportową.

Podstawę do aktualizacji wcześniejszych prognoz daje otwarcie placówek handlowych od początku maja, a niej jak wstępnie prognozowano dopiero w czerwcu. Prognoza wyniku opiera się również na założeniu, że na jesienie nie będzie ponownej fali epidemicznej i związanej z tym możliwymi restrykcjami dla handlu.

Szacowany wynik produkcji sprzedanej branży meblarskiej w 2020 roku podnosimy do 38  miliardów złotych wobec 50,5 mld w 2019 roku co oznacza spadek o 25%!
Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w firmach działających na rynku kontraktowym w sektorze HoReCa. Firmy produkujące meble mieszkaniowe do sprzedaży w handlu tradycyjnym otrzymały nowe zlecenia i stopniowo zwiększają produkcję.

„W naszym przypadku 95% produkcji była skierowana na eksport, a w tym 80% do Wielkiej Brytanii. Naszym rynkiem jest rynek kontraktowy: restauracje, bary, hotele. Rynek Wielkiej Brytanii będzie zamknięty z pewnością do września. Skłonność zakupu wyposażenia po rozpoczęciu działań naszych klientów będzie niewielka. Będzie nam trudno przetrwać ten rok bez dalszej pomocy Rządu .”

„Pierwsze tygodnie otwarcia sklepów w Polsce okazały się optymistyczne jeśli chodzi o poziom zamówień, natomiast wg informacji handlowców, zamówienia pochodziły od klientów zdecydowanych na zakup. Nie było klientów potencjalnych, którzy odwiedzają sklepy, aby zorientować się w asortymencie.”

Ostatnie badanie pokazało poprawę nastrojów i poprawę oceny sytuacji w firmach. Odsetek podmiotów oceniających ogólną kondycję firm jako złą lub krytyczna zmniejszył się z 52% na początku kwietnia do 18, a odsetek oceniających jako dobrą lub bardzo dobrą wzrósł z 16 do 47%.

„Powoli następuje poprawa nastrojów wśród starych klientów, pojawiają się nowe zapytania od nowych klientów. Jest duża szansa, że w naszym przypadku wrócimy już do normalnego poziomu zamówień już we wrześniu br.

Reklama

Szacuję, że nastąpi wzrost ilości zamówień i stabilizacja w trzecim i czwartym kwartale 2020 roku na poziomie około 70% roku 2019.”

Duży wpływ na poprawę ocen miały zarówno powracające zamówienia jak i wdrożone rozwiązania tarcz antykryzysowych.
Na przestrzeni kolejnych tygodni odsetek ocen „dobrych” wzrósł z 3 do 25%, a ocen „słabych” spadł z 40 do 14%. Grono oceniających rozwiązania „przeciętnie” utrzymuje się na poziomie około 55%.

„Dla naszej firmy kluczowe jest otwarcie się rynków eksportowych, zwłaszcza sektora HoReCa. Nie jest to jednak zależne od naszego rządu. Czekamy natomiast na zatwierdzenie programu pomocowego dla dużych przedsiębiorstw w PFR uwzględniającego pomoc płynnościową z możliwością jej umorzenia do 75% . To jest kluczowe dla nas aby można było przetrwać !!!!!”

„Potrzebujemy wydłużenia okresu wspierania dofinansowania do wynagrodzeń pracowniczych i ZUS.”

„Potrzebne jest wsparcie państwa przez subwencje na ubezpieczenia sprzedaży na dawnych warunkach ubezpieczyciele obcięli limity albo zdecydowanie podnieśli koszty.”

„Mamy wstrzymaną akcję wydawania gwarancji dla nowych podmiotów, rozpoczęliśmy procedurę budowy nowego zakładu i wstrzymano nam udzielenie kredytu przy wkładzie własnym na prawie 30%. Przydałyby się gwarancje rządowe dla nowych inwestycji.”

Na podstawie przeprowadzonych badań oszacowano poziom deklarowanych przychodów w porównaniu do analogicznych miesięcy z roku ubiegłego. Było to mianowicie: 49% w kwietniu, 55% w maju i 69% w czerwcu.  Należy jednak zwrócić uwagę, że ciągle prawe 30% firm pracuje z wykorzystaniem poniżej połowy swoich możliwości.

W ślad za poprawą ocen dotyczących nowych zamówień oraz spodziewanych przychodów poprawia się wykorzystanie mocy produkcyjnych w firmach. Oczywiście jest ono bardzo odległe od zadowalającego poziomu, ale optymizmem napawa fakt zatrzymania spadków i odwrócenia trendu. Obawy firm dotyczą jednak trwałości trendu – wpłynęły obecnie zamówienia, których klienci nie mogli składać w kwietniu i maju, a po drugie niepewność rodzi sytuacja epidemiczna na jesieni.

„Odnotowaliśmy powrót zamówień do poziomu sprzed wybuchu pandemii. Mamy nadzieję, że to nie jest korekta techniczna, ale stały trend.”

Reklama

„Dla nas zmniejsza się strumień nowych zamówień – w zeszłym roku planowaliśmy produkcję na 6-8 tygodni, teraz 4-6 tygodni. Odnotowujemy wstrzymanie projektów, które miały być dokończone w najbliższych miesiącach, teraz planowane zakończenie przesuwa się daleko poza rok 2020. Nadal towarzyszy nam duża niepewność w prowadzeniu działalności dotycząca zamówień, kondycji finansowej klientów, spontanicznej działalności legislacyjnej, zagrożenia epidemiologicznego, które może spowodować zamknięcie zakładu i innych.”

„Pomimo dobrego maja spodziewamy się w kolejnych miesiącach spowolnienia.”

Powodem kryzysu w branży meblarskiej jest brak popytu wynikający z zakazu handlu, zaleceń pozostania w domach i nagłego spadku wskaźników ufności konsumenckiej. Odcięcie popytu było najistotniejszym problemem dla wszystkich ankietowanych. Istotność tego czynnika stopniowo malała w ostatnich falach badania.
Drugim w hierarchii ważności problemem są zatory płatnicze i problemy z płynnością finansową. Tu sytuacja zaczęła się poprawiać w drugiej połowie kwietnia od kiedy ruszyły instrumenty antykryzysowe.

Stopniowo wzrastało natomiast znaczenie problemów z nieobecnością pracowników. Najniżej oceniano problemy z zaopatrzeniem.

Mając w pamięci trudności z pozyskaniem pracowników oraz dostępne narzędzia antykryzysowe większość firm ograniczyła czas pracy, ale nie dokonała dużych cięć.

W dłuższej perspektywie branży potrzebne są instrumenty pobudzające popyt zarówno krajowy jak i zagraniczny.

„Idealnie byłoby wprowadzić stawkę VAT preferencyjną na meble – 8% taką jaką ma na przykład budowlanka. Pomogłaby dodatkowa ulga podatkowa dla Kowalskiego – np. remontowa!”

„Proponujemy akcję promującą polskie wyroby na rynkach zagranicznych.”

„Należy jak najszybciej znieść ograniczenia podróży i zwiększyć aktywność w zakresie zapraszania misji gospodarczych.”

Reklama

Źródło: Opracowanie dr inż. Tomasz Wiktorski, B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego przy współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli.

Ankiety i szacunki zrealizowane w okresie od 24 marca do 05 czerwca na wytypowanej próbie firm branży meblarskiej.

– 25.03.2020: 15 podmiotów:
(2 małe, 4 średnie, 9 dużych).
– 08.04.2020: 25 podmiotów:
(1 mikro, 7 małych, 4 średnie, 13 dużych).
– 22.04.2020: 35 podmiotów:
( 3 mikro, 7 małych, 11 średnich, 14 dużych).
– 15.05.2020: 28 podmiotów:
(1 mikro, 7 małych, 9 średnich, 11 dużych).
– 01.06.2020: 28 podmiotów:
(7 małych, 9 średnich, 12 dużych).

Raport B+R Studio

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Badanie B+R Studio. 15 podmiotów branży meblarskiej.

Badanie B+R Studio. 15 podmiotów branży meblarskiej.

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Roland Auer rezygnuje z funkcji Prezesa Zarządu

Zmiany w zarządzie Schattdecor SE

Dodane:

/

Schattdecor
Roland Auer od ponad 30 lat był zaangażowany w pracę dla Schattdecor SE, a dziś, w powodów osobistych rezygnuje z funkcji prezesa zarządu tej spółki. fot. Schattdecor

Roland Auer, wspólnie z Radą Nadzorczą oraz rodziną Schatt, ogłasza swoją rezygnację ze stanowiska Prezesa Zarządu Schattdecor SE z powodów osobistych. Decyzja ta, podjęta przy wsparciu rodziny Schatt i Rady Nadzorczej, była trudna po ponad 30 latach pracy w firmie specjalizującej się w produkcji powierzchni dekoracyjnych.

Opr. J.O., źródło: Schattdecor

Auer odegrał kluczową rolę w międzynarodowej ekspansji Schattdecor, szczególnie przyczyniając się do powstania Schattdecor Polska. Od 2017 roku pełnił funkcję Prezesa Zarządu Grupy. Rada Nadzorcza i rodzina Schatt wyraziły wdzięczność za jego znaczący wkład i lata wspólnej pracy, zapewniając jednocześnie o swoim pełnym wsparciu.

Aby zapewnić płynne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, firma podjęła szereg kompleksowych działań. Dr Derick Beitel, Członek Zarządu ds. finansów, obejmie funkcję Rzecznika Zarządu. Claudia Küchen, Członek Zarządu ds. designu, marketingu i komunikacji, przejmie odpowiedzialność za HR. Robert Vuga, związany z grupą od 24 lat i dotychczas kierujący zakładami w Rosji i Turcji, został mianowany przez Radę Nadzorczą na Członka Zarządu ds. Sprzedaży.

– Zadbaliśmy o to, aby nasz obecny Zarząd, wszystkie struktury w firmie oraz cały zaangażowany zespół zapewnili bezproblemowe przejście przez tę zmianę. Pragniemy zapewnić naszych klientów, dostawców i partnerów o dalszej współpracy, bezpieczeństwie dostaw i serwisie na najwyższym poziomie – podkreślają Reiner Schulz, Przewodniczący Rady Nadzorczej Schattdecor SE, oraz Anja Schatt-Steiner w imieniu rodziny Schatt.Czytaj dalej

Aktualności

W drodze do Net Zero

Dodane:

/

Do 2050 roku producent materiałów drewnopochodnych – Grupa EGGER z Austrii zobowiązała się osiągnąć cel Net Zero, czyli maksymalni ograniczyć emisję gazów cieplarnianych podczas produkcji. Firma inwestuje w odnawialne źródła energii, stosuje ekologiczne rozwiązania podczas całego procesu produkcji i zarządzania.

Aby osiągnąć ten cel, konieczne są wielomilionowe inwestycje, które już są realizowane. I tak produkcja w zakładzie EGGER w Unterradlberg, dzięki instalacji nowego wymiennika ciepła, jest wolna od gazu ziemnego.

EGGER ma również plany dla zakładu w St. Johannw Tyrolu. Powstaje tam nowa elektrownia oparta na odnawialnych źródłach energii. Austriacki producent płyt przeszedł również na dużą skalę na środki wiążące produkowane przy użyciu energii elektrycznej, generowanej neutralnie pod względem emisji CO2.

Celem jest ekologia

Zrealizowanie celu Net Zero 2050 ma być osiągnięty etapami. Do 2030 roku bezpośrednie emisje z własnych zakładów firmy mają być zmniejszone o co najmniej 30%, pośrednie emisje z zakupionej energii o co najmniej 40%, a pośrednie emisje w górę i w dół łańcucha dostaw o co najmniej 10%. Rok bazowy dla celów klimatycznych to 2022.

– Zbudowaliśmy znaczną wiedzę w zakresie obliczania śladu węglowego – mówi Thomas Leissing, dyrektor finansowy Grupy EGGER. – Przyczyny naszych emisji są dokładnie znane i jesteśmy świadomi, gdzie musimy interweniować. Cieszymy się, że możemy teraz ogłosić kolejne kroki w drodze do Net Zero. Ta ścieżka będzie nadal konsekwentnie realizowana, nadal wymaga wielu działań, ale jesteśmy przekonani, że osiągniemy wyznaczone sobie cele.

Zmiany w zakładzie w Unterradlberg

Jednym z działań zrealizowanych w zakładzie w Unterradlberg jest produkcja pierwszych płyt wiórowych bez użycia gazu ziemnego. Odbywa się to od początku lutego br., po około roku budowy. W zakładzie zainstalowano nowy wymiennik ciepła, który jest używany do podgrzewania oleju termalnego, potrzebnego do obsługi prasy surowcowej i czterech linii laminacyjnych. Proces ten wcześniej wymagał użycia gazu ziemnego. Nowy wymiennik ciepła jest zasilany parą z istniejącej elektrowni na biomasę. Oznacza to, że zakład w Unterradlberg nie używa już gazu ziemnego.

Nowa elektrownia w St. Johann w Tyrolu

W siedzibie grupy EGGER planowana jest budowa elektrowni, która dostarczy ciepło i energię elektryczną do procesów produkcyjnych przy użyciu kotła parowego i skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej z paliw biogenicznych. Dzięki tej inwestycji EGGER zredukuje wykorzystanie paliw kopalnych w tym miejscu prawie do zera i będzie mógł dostarczać otaczającym społecznościom jeszcze bardziej zrównoważone ciepło sieciowe. Zakład w St. Johann w Tyrolu posiada już od 2008 roku system kotłów, który generuje energię termalną dla zakładów produkcyjnych i dostaw ciepła sieciowego dla okolicznych gmin, spalając biomasę i biogeniczne resztki produkcyjne. Projekt elektrowni zakłada znaczną rozbudowę: oprócz energii termalnej, nowa elektrownia będzie w przyszłości generować także własną energię elektryczną na potrzeby procesów produkcyjnych.

EGGER pokryje wtedy co najmniej 80% własnych potrzeb energetycznych w zakładzie w St. Johann. Nowa elektrownia, która powstaje zgodnie z najnowszymi standardami przemysłowymi, ma zostać oddana do użytku w pierwszym kwartale 2026 roku. Będzie ona kosztowała ok. 80 milionów euro.

Eko-prąd przy produkcji

W trosce o ekologię EGGER planuje także ograniczyć surowce chemiczne wymagane do produkcji materiałów drewnopochodnych. Chociaż stanowią one niewielki składnik samych produktów, są znacznym czynnikiem napędzającym emisję. EGGER pokrywa część swoich potrzeb na środki wiążące dzięki własnym zakładom żywicznym w Wismarze, Radauti i Hexham. Elektryczność jest także źródłem energii w produkcji kleju, będącego środkiem wiążącym przy produkcji płyt drewnopochodnych. Od 1 stycznia 2024 roku trzy zakłady żywicne używają wyłącznie energii elektrycznej generowanej neutralnie pod względem emisji CO2. Pochodzi ona z energii wodnej, wiatrowej lub słonecznej.

Eko-partnerzy

EGGER kupuje środki wiążące również od zewnętrznych dostawców. Droga do Net Zero wymaga wspólnych rozwiązań i współpracy z partnerami i dostawcami z Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, gdzie wiele firm również dba o standardy ekologiczne, w tym założenia Net Zero. Mając na uwadze te priorytety EGGER będzie używał środków wiążących do produkcji surowych płyt, które są produkowane z wykorzystaniem energii elektrycznej generowanej neutralnie pod względem emisji CO2. Ta zmiana dotyczy wszystkich zakładów produkujących płyty EGGER w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii i dotyczy grup produktów płyt wiórowych i MDF.

Grupa EGGER

Grupa EGGER to rodzinna firma, działająca od 1961 roku. Jej siedziba znajduje się w St. Johann w Tyrolu, w Austrii. Początkowa produkcja w St. Johann obejmowała 30m szesc. płyty wiórowej. Aktualnie firma posiada ponad 20 zakładów, zlokalizowanuch m.in. w Austrii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Argentynie, Turcji, włoszech i Polsce (Biskupiec), np. w Unterradlberg, Wörgl, Brilon, Bevern, Gifhorn, Bünde, Wismar, Lexington, Caorso, produkujących taką ilość materiałów drewnopochodnych w czasie krótszym niż 2 minuty. W ofercie Grupy znajdują się głównie płyty drewnopochdne m.in. płyty OSB z pióro-wpustem, płyty z prostymi krawędziami w różnych klasach technicznych, płyty poszyciowe DHF, płyty wykończeniowe Ergo Board oraz tarcica.

Transparentne raportowanie

EGGER stosuje wysokie standardy w zakresie zarządzania zrównoważonym rozwojem i transparentnego systemu raportowania. Producent materiałów drewnopochodnych regularnie poddaje się analizom przez zewnętrzne i renomowane agencje ratingowe ESG. Agencje te ponownie wystawiły firmie EGGER dobrą ocenę: po raz czwarty firma otrzymała status Prime w ISS ESG Corporate Rating oraz po raz piąty srebrny medal EcoVadis.

ReklamaCzytaj dalej

Aktualności

Nowe przepisy dotyczące drewna energetycznego w Polsce – nadchodzące zmiany regulacyjne

Drewno w energetyce

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Niebawem wykorzystanie drewna w energetyce zostanie ograniczone. Fot Archiwum

Wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała wyraża nadzieję, że najpóźniej we wrześniu br. rozpoczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące drewna energetycznego. Projektowane rozporządzenie ma na celu precyzyjne określenie definicji oraz warunków wykorzystania tego surowca w przemyśle. Decyzja ta jest odpowiedzią na wyzwania nowej unijnej dyrektywy RED III, nakładającej na Polskę zwiększone cele odnawialnych źródeł energii do 2030 roku.

Opr. J.O., źródło: PAP

Rozporządzenie, które trafiło właśnie do konsultacji międzyresortowych, ma za zadanie ograniczyć spalanie pełnowartościowego drewna w masowej energetyce. Wiceminister Dorożała podkreśla, że celem jest skierowanie pełnowartościowego drewna do przemysłu drzewnego zamiast jego niszczącego spalania w kotłach elektrowni. – Nie ma uzasadnienia dla spalania tak cennego surowca, który może być wykorzystywany w produkcji przemysłowej – zaznacza minister.

Zgodnie z projektowanymi przepisami, drewno energetyczne będzie musiało spełniać surowo określone parametry jakościowe, które mają na celu zmniejszenie presji na wyrąb lasów. Surowiec taki musi mieć obniżoną wartość techniczną lub cechy uniemożliwiające jego przemysłowe wykorzystanie. Do drewna energetycznego zaliczać się będą między innymi pozostałości drzewne z leśnictwa, produkty uboczne przetworzenia drewna oraz surowce z upraw energetycznych.

Nowe regulacje mają również na celu zgodność z unijnymi wytycznymi dotyczącymi biomasy drzewnej jako źródła odnawialnego. Wprowadzone definicje i kryteria jakościowe mają zapobiec nadużyciom oraz zapewnić zrównoważone wykorzystanie zasobów leśnych.

Mimo że projekt rozporządzenia jest jeszcze w fazie konsultacji międzyresortowych, Wiceminister Dorożała wyraził optymizm co do szybkiego przebiegu procesu legislacyjnego. – Liczę na to, że nowe przepisy mogą wejść w życie najpóźniej we wrześniu tego roku – podkreśla Dorożała.

Konsultacje międzyresortowe mają na celu zebranie uwag i opinii różnych ministerstw oraz instytucji, które mogą wnosić swoje sugestie do projektu. Wiceminister Dorożała jest przekonany, że dzięki temu proces legislacyjny będzie przebiegał sprawnie i efektywnie.

O nowych przepisach dotyczących drewna energetycznego będzie można dowiedzieć się więcej w najbliższych miesiącach, gdyż ich wprowadzenie może mieć istotny wpływ na polski przemysł drzewny oraz energetykę.Czytaj dalej

Aktualności

Wyłączanie kolejnych obszarów leśnych z gospodarki leśnej to wątpliwa ochrona lasów?

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mające na celu ochronę lasów, mogą przynieść nieoczekiwane, negatywne skutki – ostrzegają naukowcy. Zamiast wspierać rozwój lasów, mogą one prowadzić do ich zamierania, spadku bioróżnorodności oraz zwiększenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Na początku tego roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska zainicjowało działania pod hasłem „wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie”, wyłączając kolejne obszary Polski z gospodarki leśnej. Jednak najnowsze opracowania naukowe wskazują, że korzyści przyrodnicze i środowiskowe tych działań mogą być wątpliwe. Wieloletnie doświadczenia pokazują, że natura sama nie radzi sobie ze zmianami wywołanymi przez działalność człowieka.

Profesorowie Bogdan Brzeziecki (SGGW), Jarosław Socha (UR Kraków) oraz Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (PAN) wskazują, że większość europejskich lasów to silnie przekształcone, uproszczone drzewostany, często niedostosowane do siedliska. Wyłączenie ich ze zrównoważonej gospodarki leśnej i zaniechanie działań adaptacyjnych może doprowadzić do ich rozpadu i dodatkowej emisji CO2.

Przykłady z USA pokazują, że wyłączanie lasów z aktywnej gospodarki prowadzi do ich zamierania i zwiększenia emisji dwutlenku węgla.

Najnowsze badania pokazują, że ochrona przyrody poprzez zamykanie jej w rezerwatach nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Brak ingerencji człowieka prowadzi do spadku bioróżnorodności i zaniku cennych gatunków roślin.

Naukowcy podkreślają, że w dobie antropocenu, działalność człowieka jest nierozerwalnie związana z przyrodą. Wyłączanie kolejnych polskich lasów z gospodarki leśnej oznacza także mniej ekologicznego i odnawialnego surowca drzewnego dla przemysłu. Konieczność importu drewna zza granicy zwiększa ślad węglowy i zanieczyszczenie środowiska, a zastępowanie drewna tworzywami sztucznymi generuje tony odpadów.

– Zależy nam na zrównoważonej gospodarce leśnej, która zachowa zdrowe lasy dla przyszłych pokoleń i zapewni ekologiczny surowiec polskim producentom – tłumaczy Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. – Decyzje dotyczące ochrony przyrody i klimatu powinny być oparte na naukowych danych i analizach, a nie podejmowane pod wpływem emocji i chwilowych korzyści politycznych. Zapraszamy organizacje ekologiczne do dialogu, aby wspólnie wypracować rozwiązania, które zapewnią ochronę najcenniejszych polskich lasów i zminimalizują koszty społeczne i gospodarcze – dodaje Michał Strzelecki.Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).