Connect with us

Technika, technologie, nowości

Biomasa w przemyśle drzewnym

Jakie korzyści można czerpać z wykorzystania odpadu drzewnego do produkcji pelletu?

Dodane:

/

Kurier Drzewny

W Polsce obserwujemy niewykorzystaną nadwyżkę odpadu drzewnego w postaci trociny, zrębki czy pyłów, który można przetworzyć na alternatywne, ekologiczne paliwo energetyczne – pellet. Wykorzystanie surowca uznawanego dotąd za odpad i dostrzeżenie w nim produktu ubocznego mogą stanowić dochodowy filar dla wielu firm zarówno z branży drzewnej, jak i meblarskiej.

Kurier Drzewny

Wybór polskiego producenta linii do granulacji, jakim jest firma BMG Pelleting Expert, to przede wszystkim bezpieczeństwo, doradztwo, serwis, wsparcie, a także gwarancja szybkich rozwiązań technicznych dla zapewnienia ciągłości produkcji pelletu i generowania stałego zysku. Fot. BMG Pelleting Expert

Polska firma BMG Pelleting Experts, wychodząc naprzeciw zakładom, które w codziennej pracy generują odpady powstałe w wyniku obróbki surowca drzewnego, oferuje kompleksowe rozwiązania w dziedzinie produkcji pelletu oraz jego spalania. Oferta skierowana jest głównie do małych i średnich stolarni, tartaków i producentów mebli. Profesjonalne linie granulacji o wydajności 200 – 800 kg/h to inwestycja, która spłaca się w przedziale od roku do dwóch lat, w zależności od ceny pozyskania surowca do granulacji.

 

Technologia granulacji

Przy produkcji pelletu bardzo istotny jest odpowiedni dobór technologii granulacji. Zmienne parametry surowca, w szczególności jego wilgotności, zawsze rodziły problemy związane z produkcją dobrej jakości pelletu. BMG Pelleting Experts może tutaj pochwalić się nie tylko odpowiednią wiedzą, jaką posiadła, ale także doświadczeniem oraz różnymi rozwiązaniami do granulacji, nawet trudno granulujących się gatunków drzew liściastych. Granulator – serce systemu granulacji – z uwagi na duże obciążenia podczas produkcji pelletu z biomasy musi być solidny i wytrwały. W przeciwnym razie jego żywotność będzie bardzo krótka. Wybór polskiego producenta linii do granulacji to przede wszystkim bezpieczeństwo, doradztwo, serwis, wsparcie, a także gwarancja szybkich rozwiązań technicznych dla zapewnienia ciągłości produkcji pelletu i generowania stałego zysku.

 

Palniki i kotły na pellet

Wzrost zainteresowania produkcją pelletu przez małe oraz średnie firmy i generowania przy tym dodatkowych zysków z dotąd niewykorzystanego materiału, zwiększają dostępność na rynku ekologicznego opału, jakim jest pellet drzewny. Z roku na rok wzrasta również popyt klientów indywidualnych na ekologiczne, a przy tym czyste i wygodne dla użytkownika rozwiązania pozyskania ciepła. Tak więc przedsiębiorstwo oferuje rozwiązania w zakresie palników i kotłów na pellet, mających zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i firmach ogrzewających większe powierzchnie. Bardzo popularne, ekonomiczne i wygodne rozwiązanie przy dostosowaniu obecnej kotłowni do palenia pelletem stanowi zastosowanie palnika na pellet. Wybierając palnik, należy zwrócić szczególną uwagę na jego funkcjonalność, kompatybilność z obecnie funkcjonującymi elementami kotłowni, technologię oraz niezawodność pracy nawet przy zanieczyszczonym pellecie.

Aby zminimalizować koszty ogrzewania hal coraz więcej firm decyduje się na produkcję pelletu dla własnych potrzeb z materiałów, które w kotłowniach z palnikiem na pellet wymagają niezawodnej technologii.

BMG Pelleting Experts stosuje proste i niezawodne rozwiązania przy produkcji palników, które gwarantują ciągłość pracy nawet z niskiej jakości zanieczyszczonym pelletem. Dopracowane rozwiązania zastosowane przez firmę bez najmniejszego problemu radzą sobie z pelletem o dużej zawartości popiołu, tj. buczyny, dębiny, MDF-u czy nawet agro-pelletu, który może być dużo tańszy od najbardziej pożądanego pelletu sosnowego. Stosowane przez firmę palniki to urządzenia najnowszej generacji. Innowacyjny mechanizm czyszczenia stanowi obrotowa komora paleniskowa, dzięki czemu nie jest konieczne czyszczenie palnika. Palnik ten jest bardzo przyjazny dla użytkowników.
Wykorzystanie rotacyjnej komory spalania to z kolei wygoda i komfort wynikający z oszczędności czasu, którego nie trzeba poświęcać na jego czyszczenie oraz możliwość spalania pelletu gorszej jakości i agro-pelletów. Komora paleniskowa, obracając się, oczyszczana jest z popiołów i żużli, dzięki temu palnik cały czas pracuje efektywnie, bez spadków mocy i nigdy nie dochodzi do jego zapychania się. Obecnie w ofercie BMG Pelleting Experts znajdują się palniki o mocy od 5 do 250 kW mające zastosowanie zarówno w kotłowniach przemysłowych, jak i małych kotłowniach domowych. Firma wyróżnia się wiedzą techniczną i doświadczeniem, które umożliwiają poszukiwanie coraz lepszych i wygodniejszych rozwiązań. Zrzesza ona także pasjonatów i ekspertów w swojej dziedzinie, dynamicznie nadążając za potrzebami rynku granulacji oraz pelletu drzewnego zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Atutami współpracy z BMG Pelleting Experts są: chęć dzielenia się zdobytą wiedzą i otwartość na współpracę, które prowadzą do zastosowania satysfakcjonujących rozwiązań spełniających potrzeby klientów, również na etapie oferowanego przez firmę serwisu urządzeń.

Firma BMG Pelleting Experts proponuje konsultacje i rozwiązania w następujących zakresach:
– nowych, kompleksowych linii granulacji,
– rozbudowy i podwyższenia efektywności pracy dla istniejących linii granulacji,
– materiałów eksploatacyjnych – rolki i matryce dla większości typów granulatorów,
– technologii spalania – kotły i palniki na pellet dla przedsiębiorców oraz klientów indywidualnych.

BMG Pelleting Experts sp. z o.o.
ul. Rumiankowa 13
80-177 Gdańsk
tel.: (+48) 530 199 320
e-mail: biuro@pelletingexperts.com
www.pelletingexperts.co

Kurier Drzewny

Wybór polskiego producenta linii do granulacji, jakim jest firma BMG Pelleting Expert, to przede wszystkim bezpieczeństwo, doradztwo, serwis, wsparcie, a także gwarancja szybkich rozwiązań technicznych dla zapewnienia ciągłości produkcji pelletu i generowania stałego zysku. Fot. BMG Pelleting Expert

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Kontynuuj czytanie
Reklama prenumerata
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przegląd Meblarski

Nowe ostrza krążkowe OLFA

Bezproblemowe cięcie tkanin

Dodane:

/

OLFA
Obrotowe ostrza OLFA Endurance o średnicy 45 i 60 mm zachowują niezbędną do cięcia ostrość dwukrotnie dłużej niż produkowane od lat standardowe ostrza RB45 i RB60. Fot. OLFA

Ponad czterdzieści lat temu firma OLFA opracowała kolejne, w pełni oryginalne narzędzie – nóż krążkowy. Został wymyślony jako narzędzie do cięcia tkanin. W ciągu minionych lat to rozwiązanie zrewolucjonizowało zarówno rynek artystyczny, jak i rzemieślniczy na całym świecie. Nóż redukuje czas potrzebny do cięcia materiału co najmniej o połowę. Nie wymagając użycia dużej siły, tnie szybko i łatwo nawet kilka warstw tkaniny. W efekcie narzędzie to bardzo często zastępuje tradycyjne nożyce.

W ostatnim czasie firma OLFA, zachęcona pozytywnymi opiniami użytkowników, wprowadziła na rynek nowe, obrotowe ostrza OLFA Endurance o średnicy 45 i 60 mm. Zachowują one niezbędną do cięcia ostrość dwukrotnie dłużej niż produkowane od lat standardowe ostrza RB45 i RB60. Efekt ten osiągnięto dzięki specjalnemu szlifowaniu ostrza wykonanego z wolframowej stali narzędziowej o zastrzeżonym składzie chemicznym. Wydłużenie czasu pomiędzy zmianami ostrza pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Wewnętrzne testy OLFA, które dały podstawy do takich wniosków, wykonano odpowiednio:
– ostrzem RB45H zamocowanym w chwycie RTY-2/C, którym cięto złożone na cztery bawełniane sukno o szer. 900 mm i grub. 0,2 mm, maksymalna liczba cięć wykonanych tym ostrzem bez pozostawienia miejsc nieprzeciętych w linii cięcia wyniosła 2000, w teście tym standardowe ostrze RB45 nie przekroczyło 1000 cięć;
– ostrzem RB60H zamocowanym w chwycie RTY-3/G cięto również złożone na cztery bawełniane sukno, maksymalna liczba cięć wykonanych tym ostrzem bez pozostawienia miejsc nieprzeciętych w linii cięcia wyniosła 2000, w teście tym standardowe ostrze RB60 nie przekroczyło 1000 cięć.

Ostrze OLFA Endurance 45H pasuje do każdego noża na ostrze OLFA 45 mm: RTY-2G, RTY-2C, RTY-2NS i RTY-2/DX, a 60H do wszystkich noży obrotowych OLFA 60 mm: RTY-3G i RTY-3/DX.
Charakterystyczny dla nowych ostrzy jest centralny, okrągły otwór. W ostrzach standardowych jest otwór wielowypustowy. Ułatwia to ich rozróżnienie, zapewniając użytkownikom łatwiejszą obsługę. Należy pamiętać, że cięcie musi odbywać się na macie podkładowej.

OLFA

Obrotowe ostrza OLFA Endurance o średnicy 45 i 60 mm zachowują niezbędną do cięcia ostrość dwukrotnie dłużej niż produkowane od lat standardowe ostrza RB45 i RB60. Fot. OLFA

OLFA

Obrotowe ostrza OLFA Endurance o średnicy 45 i 60 mm zachowują niezbędną do cięcia ostrość dwukrotnie dłużej niż produkowane od lat standardowe ostrza RB45 i RB60. Fot. OLFA

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Skanery nowej generacji Woodeye Microtec

Dodane:

/

Microtec

Microtec

3 maja firma Microtec, światowy lider rozwiązań do skanowania i optymalizacji zarówno dla przemysłu tartacznego, jak i drzewnego, ogłosiła oficjalną integrację oraz włączenie FinScan i WoodEye do rodziny Microtec. Następstwem tej wiadomości jest jednoczesne ogłoszenie przez firmę Microtec powstania nowej generacji skanerów wzdłużnych do dalszego przetwarzania elementów drewnianych.

Microtec

Od lewej: Leif Erlandsson – CEO Microtec Linköping (Szwecja), Frank Jöst, CEO Microtec HQ(Bressanone/Venice, Włochy), Allan Flink – CEO Microtec Espoo (Finlandia). Fot. Microtec

– Razem z kolegami z Włoch połączyliśmy siły i ciężko pracowaliśmy w zeszłym roku, aby móc teraz zaoferować nową gamę skanerów, która łączy w sobie to, co najlepsze z dwóch światów – Woodeye i Goldeneye. Dzięki nowej wspólnej platformie przeniesiemy skanowanie drewna na nowy poziom – mówi Stefan Nilsson, CSO w Microtec Linköping.
Microtec Linköping w Szwecji pozostanie centrum kompetencji w zakresie produktów dedykowanych dalszej obróbce drewna i stąd odbywać się będzie kierowanie rozwojem, sprzedażą i produkcją skanerów nowej generacji. Skanery przeznaczone wyłącznie do zastosowań tartacznych w dalszym ciągu opracowywane będą przez Microtec we Włoszech.
Asortyment zostanie definiowany przez dwie linie produktów: nowe skanery Microtec Goldeneye do drewna miękkiego i skanery Woodeye do drewna twardego. Skanery są oparte na nowej platformie, opracowanej w zeszłym roku przez wspólny zespół z Włoch i Szwecji.

 

Innowacja w centrum rozwoju produktu

Wszystkie skanery Microtec będą dostarczane z nowym oprogramowaniem, które oferuje niezrównaną wydajność wykrywania i najnowocześniejszą technologię przetwarzania obrazu.
Nowe oprogramowanie i interfejs użytkownika mają również nowe możliwości w wielu obszarach. Skanery charakteryzują się większą liczbą parametrów do rozpoznawania defektów, które mogą zostać zastosowane m.in. przy produkcji parkietów i desek podłogowych. Dzięki takim rozwiązaniom szkolenia i instalacje podczas wdrożenia maszyn staną się szybsze i łatwiejsze. Firma Microtec będzie przedstawiać bardziej szczegółowo oferowane nowinki techniczne podczas nadchodzących wydarzeń dla profesjonalistów z branży obróbki drewna.
Nowa, wspólna platforma zapewnia lepszą precyzję wykrywania defektów przy wyższych prędkościach z optymalną rozdzielczością i rozszerzonymi możliwościami optymalizacji pod kątem różnych rozmiarów materiałów i zastosowań.
– Razem łączymy kompetencje, kluczowe technologie i mocne strony wszystkich firm w jedną globalną markę. Wprowadzenie nowej serii jest spektakularnym wynikiem współpracy naszych połączonych zasobów i specjalistycznej wiedzy – mówi Nilsson.

„Wszystkie skanery Microtec będą dostarczane z nowym oprogramowaniem, które oferuje niezrównaną wydajność wykrywania i najnowocześniejszą technologię przetwarzania obrazu.”

 

Dostępni na całym świecie

Nowa struktura Microtec będzie składać się z sześciu różnych biur i centrów kompetencji na całym świecie. Centra technologiczne zlokalizowane będą w sześciu różnych miejscach: siedziba główna w Bressanone i Wenecji we Włoszech, były Finscan – obecnie Microtec Espoo w Finlandii, Microtec Linköping – dawny WoodEye w Szwecji, biuro w Vancouver w Kanadzie oraz Lucidyne będący oddziałem Microtec w Corvallis w Stanach Zjednoczonych.
– Klienci będą mieli dostęp do naszego rozszerzonego portfolio produktów z dowolnego miejsca. Będziemy dążyć do wspólnego celu: oferowania odbiorcom najlepszych usług i produktów na całym świecie, przy jednoczesnym zachowaniu naszej obecności na poziomie lokalnym i regionalnym – twierdzi Stefan Nilsson.

 

Kontakty dla polskich klientów

Dla Europy Wschodniej i Środkowej, a szczególnie Polski, w zakresie organizacji działalności Microtec, niewiele się zmieni. Projekty będą, tak jak poprzednio, realizowane głównie przez pracowników ze Szwecji, z siedziby firmy WoodEye AB, obecnie Microtec Linköping. Projekty i serwis będą wspierane nie tylko z niemieckiego biura w Rosenheim, ale w przyszłości zrealizują je również inżynierowie z włoskich lub fińskich biur grupy Microtec. Dzięki nowej, globalnej organizacji Microtec, obejmującej również biura w Ameryce Północnej, całodobowe wsparcie techniczne będzie dostępne 24/7 przez wszystkie dni w roku.
Od strony sprzedażowej Erik Liljengren będzie nadal pełnił funkcję Area Sales Manager na całą Europę Wschodnią. Będzie nadal brał czynny udział w wydarzeniach, takich jak DREMA w Poznaniu, oraz odwiedzał klientów z całej Polski, aby lepiej zrozumieć ich potrzeby dotyczące skanerów. Lokalną osobą kontaktową ds. sprzedaży wszystkich skanerów dedykowanych dalszej obróbce desek i elementów drewnianych w Polsce, podobnie jak w latach ubiegłych, będzie mieszkający w Polsce Tomasz Hejman.

 

Nowy skaner dostępny od 11 maja

Nowy, wspólnie opracowany skaner został uruchomiony 11 maja. Zawiera on wiele ciekawych rozwiązań, co z pewnością będzie skłaniało do omówienia tego z naszymi sprzedawcami. Skanery będą dostępne jako Microtec WoodEye i Microtec Goldeneye oraz będą miały nową wspólną platformę sprzętową. Dzięki niej możliwe będzie umieszczenie większej liczby kamer po każdej stronie skanera. Ma to duże znaczenie, jeśli chodzi o precyzję w pracy skanera przy dużych prędkościach. Pozwoli to również na wykorzystanie większej liczby czujników do wykrywania wad z każdej strony. Generalnie, nowy skaner daje dużo więcej możliwości konfiguracji sprzętu względem oczekiwań i pozwala na uzyskanie optymalnej rozdzielczości bez różnicy odnośnie rozmiaru elementu, który ma być skanowany.

 

Z systemem autodiagnostyki

Nowy interfejs użytkownika poprawił użyteczność dzięki bardziej czułym na różne zmienne rozwiązaniom. Skaner zawiera teraz system śledzenia zużycia swoich elementów i system autodiagnostyki, co umożliwia szybką reakcję w przypadku konieczności wymiany poszczególnych części zamiennych.

 

Bezkonkurencyjna detekcja i doskonałe oprogramowanie

Podsumowując, nowa generacja skanerów oferuje to, co najlepsze z dwóch światów – bezkonkurencyjną detekcję, oprogramowanie i przetwarzanie obrazu WoodEye w połączeniu z wiodącymi na świecie komponentami sprzętowymi Microtec.
– Mamy nadzieję, że będziemy mogli spotkać się z Państwem i opowiedzieć więcej na temat naszych nowości podczas kolejnej edycji targów DREMA lub innej możliwej formy spotkania – podsumowuje Stefan Nilsson.

Microtec Goldeneye

Microtec Goldeneye. Fot. Microtec

Microtec Goldeneye

Microtec Goldeneye. Fot. Microtec

Microtec

Microtec Woodeye. Fot. Microtec

Microtec

Microtec Woodeye. Fot. Microtec

 

Sprzedaż i doradztwo w Polsce:
Tomasz Hejman,
+48 660 444 576,
tomasz.hejman@springer.eu

Sprzedaż i doradztwo w Europie Wschodniej:
Erik Liljengren,
+46 70 649 5112,
erik.liljengren@microtec.eu

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

35% szybsze procesy magazynowe

Regały wspornikowe z ochroną przed warunkami atmosferycznymi dla Obenauf

Dodane:

/

OHRA
Regały wspornikowe firmy OHRA ułatwiły dostęp do przechowywanych belek konstrukcyjnych i płyt oraz uczyniły cały proces magazynowania i pobierania z magazynu bardziej efektywnym. Fot. OHRA Regalanlagen GmbH

Firma Obenauf, z siedzibą w Lublanie w Słowenii, zmieniła sposób przechowywania surowca. Dotychczas drewno konstrukcyjne o długości do 13 metrów było składowane na podłodze, teraz układane jest na regałach wspornikowych firmy OHRA w nowym centrum dystrybucyjnym. Wsporniki regałowe służą również jako podpora dla dachu, który chroni przechowywane artykuły przed warunkami atmosferycznymi. Dzięki przejściu z magazynowania blokowego na magazynowanie w regałach o wysokości 5,7 m z sześcioma poziomami składowania, sprzedawca specjalizujący się w materiałach do krycia dachów był w stanie osiągnąć znacznie większą pojemność magazynową, zwiększyć szybkość procesów magazynowania i pobierania artykułów z magazynu o 35 procent oraz znacznie ograniczyć uszkodzenia przechowywanych towarów.

 
W swoim nowym centrum dystrybucyjnym słoweńskie przedsiębiorstwo Obenauf składuje teraz drewno konstrukcyjne o długości do 13 metrów na regałach wspornikowych firmy OHRA o wysokości 5,7 metra, a nie jak dotychczas – na podłodze. Sprzedawca materiałów budowlanych, który specjalizuje się w branży dekarskiej i ciesielskiej, zwiększył w ten sposób szybkość procesów magazynowania i pobierania z magazynu o 35 procent w porównaniu z poprzednim magazynem blokowym.

 

Nowy magazyn dla szybszych dostaw

Dzięki wysokim stanom magazynowym artykułów, firma Obenauf gwarantuje szybką dostawę, nawet w małych ilościach, bezpośrednio do magazynu swoich klientów. W celu dalszego zapewnienia wysokiej wydajności dostaw firma wybudowała nowy magazyn w Kranju. Zaopatruje on dekarzy, cieśli i producentów domów prefabrykowanych w materiały budowlane i półfabrykaty. W fazie planowania główny nacisk położono na dodatkowe pomieszczenia do składowania drewna budowlanego o długości do 13 metrów, ponieważ dekarze i cieśle coraz częściej zamawiają takie elementy w Obenauf. Do tej pory firma składowała te elementy drewniane, jak również 6-metrowe płyty warstwowe do izolacji dachu na podłodze w magazynie blokowym. Utrudniało to dostęp do poszczególnych artykułów i niejednokrotnie powodowało uszkodzenia podczas przenoszenia. Ponadto towary znajdujące się w strefie zewnętrznej nie były wcześniej chronione przed warunkami atmosferycznymi.

 

Nowe regały w magazynie zewnętrznym

Aby ułatwić dostęp do artykułów i uczynić cały proces magazynowania i pobierania z magazynu bardziej efektywnym, firma Obenauf zdecydowała się na wyposażenie magazynu zewnętrznego w regały wspornikowe firmy OHRA. Firma od kilku lat korzysta z systemów regałowych europejskiego lidera na rynku regałów wspornikowych. OHRA zainstalowała w nowym magazynie zewnętrznym dwa rzędy regałów jednostronnych i dwustronnych. Na sześciu poziomach składowania i ze zmiennie zawieszonymi wspornikami o długości 1,25 m oferują one znacznie więcej miejsca niż byłoby to możliwe w przypadku składowania podłogowego. Na górnym końcu wsporników regałów zamontowane są dźwigary dachowe, a dwumetrowej głębokości dach o nachyleniu 6 stopni niezawodnie chroni składowane towary przed warunkami atmosferycznymi.

 

Mniej uszkodzeń towarów, większa niezawodność dostaw

OHRA dostarczyła regały w ciągu trzech miesięcy, zostały one zmontowane bezpośrednio przy dostawie. Dzięki temu nowe centrum dystrybucyjne mogło zostać otwarte na czas. Dzięki nowemu magazynowi firma Obenauf mogła ograniczyć uszkodzenia składowanych towarów, znacznie zwiększyć efektywność procesów magazynowych, a jednocześnie jeszcze bardziej poprawić niezawodność dostaw.
– Wielu cieśli i dekarzy odwiedziło już nasze nowe centrum dystrybucji, aby przekonać się o tym, co udało nam się zrealizować wspólnie z firmą OHRA. Dzięki regałom wspornikowym mają oni bardzo dobry przegląd różnorodności towarów, które są u nas obecnie składowane – mówi Gregor Grilc, dyrektor zarządzający w firmie Obenauf.

 

Słoweński specjalista w dziedzinie dachów

W ciągu kilku lat firmie Obenauf udało się zdobyć pozycję specjalisty w dziedzinie dachów w Słowenii, gdzie dekarze, cieśle, hydraulicy, architekci i prywatni inwestorzy mogą znaleźć wszystko, co jest związane z dachami. Dzięki biurom w Lublanie i Mariborze oraz punktom serwisowym w Novo mesto i Kranju, firma jest obecna w prawie wszystkich częściach Słowenii. Obok materiałów budowlanych wiodących producentów oferta obejmuje również wysokowydajne usługi, takie jak szkolenia dla klientów lub dostawy małych ilości bezpośrednio do magazynu klienta. Obenauf jest członkiem holdingu Spitzer, wiodącej firmy dekarskiej na rynku austriackim.

 

Jeden z liderów w zakresie magazynowania

OHRA od ponad 40 lat jest jednym z liderów rynku europejskiego w zakresie technologii magazynowania ciężkich ładunków. Regały wspornikowe i paletowe będącej specjalistą od składowania szczególnie długich, ciężkich i nieporęcznych towarów firmy OHRA sprawdziły się na rynku techniki magazynowej. Charakteryzują się one szczególnie wysoką nośnością, wytrzymałością i trwałością. Oferta obejmuje zarówno proste rozwiązania regałowe, jak i kompletne hale regałowe oraz kompleksowe, w pełni zautomatyzowane systemy magazynowania i kompletacji zamówień dla przedsiębiorstw o każdej wielkości oraz dla różnych branż. Wszystkie produkty OHRA są wytwarzane w naszym własnym zakładzie produkcyjnym w Kerpen (Niemcy). Dzisiaj OHRA jest reprezentowana w 14 krajach europejskich przez własne biura sprzedaży, a w kolejnych 14 krajach przez partnerów handlowych.

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Pięć trendów, które odmienią rynek w Polsce

Budownictwo z drewna

Dodane:

/

Portal drzewny
Nowoczesne budownictwo drewniane może zyskać na znaczeniu w segmencie Premium, gdzie oczekuje się nie tylko atrakcyjnej bryły, ale i wysokich standardów. Fot. Mat. pras.

Budownictwo drewniane jest przyszłościowe. Musi jednak, podobnie jak branża budowlana, zmierzyć się z kluczowymi wyzwaniami społecznymi i środowiskowymi. Szybkie tempo realizacji inwestycji i ograniczona emisja dwutlenku węgla do atmosfery to atuty, dzięki którym ma przewagę nad konwencjonalnym. Nie bez znaczenia są wydajność energetyczna procesu powstawania budynków i uzyskane parametry, a tych nie spełniają wszystkie budynki z drewna. Dlatego sektor budownictwa drewnianego w Polsce czeka przebudowa. Oto najważniejsze trendy, które to zmienią.

Kurier Drzewny

Destrukcyjny wpływ procesów budowlanych na środowisko możemy ograniczyć jeszcze bardziej, wybierając gotowe moduły z drewna. Ponieważ są one produkowane w fabryce, redukowana jest ilość odpadów powstających na miejscu budowy i jej uciążliwość dla otoczenia. Fot. Mat. pras.

Prefabrykacja

Przyszłość budownictwa należy do prefabrykacji. Kierunek powszechny w wielu państwach Europy Zachodniej, USA i Kanadzie zaczyna być popularny również w Polsce, a dostęp do wysokiej jakości prefabrykatów jest łatwiejszy dzięki uruchomionej w Czarnkowie nowoczesnej fabryce STEICO z trzema ciągami produkcyjnymi. Schodzące z linii wysoko przetworzone elementy mają zasilać głównie rodzimy rynek, który dotychczas był pomijany przez producentów, w większości kierujących swoją ofertę do inwestorów za granicą.
Prefabrykacja może poprawić powszechne przekonanie o jakości i solidności budynków z drewna i być konkurencyjna w stosunku do budownictwa konwencjonalnego, które silnie odczuwa brak rąk do pracy i drożejące koszty robocizny. Budowanie z prefabrykatów wymaga mniejszej liczby pracowników, a dzięki precyzyjnie wykonanym elementom jest dokładniejsze i zajmuje znacznie mniej czasu, co wpływa na skrócenie całego procesu inwestycyjnego.
 
– Prefabrykaty są wytwarzane w wyspecjalizowanym zakładzie pod stałym nadzorem, a do produkcji stosujemy wysokiej jakości surowce, dlatego są o wiele dokładniejsze niż konstrukcje wykonywane na miejscu budowy. Dostarczone z fabryki elementy należy jedynie zmontować, a obecnie ekipom wykonawczym zajmuje to zaledwie dwa dni – mówi Kasper Binert, doradca techniczny firmy STEICO.
 
Dostęp do wysokiej jakości prefabrykatów i coraz większe doświadczenie w ich montażu wyspecjalizowanych firm wykonawczych to krok milowy na drodze do unowocześnienia sektora budownictwa drewnianego, które do tej pory kojarzyło się z gospodarczym systemem realizacji inwestycji. Coraz więcej zrealizowanych obiektów, nie tylko mieszkalnych, ale i użyteczności publicznej, dowodzi, że z prefabrykatów drewnianych można budować trwale, bezpiecznie i z zachowaniem najwyższych standardów.

 

Energooszczędność

Dom „z drewna” można zbudować na wiele sposobów. Pomimo naturalnych właściwości surowca, nie każdy budynek, który zostanie z niego wykonany, będzie spełniał obowiązujące regulacje prawne i normy efektywności energetycznej. Trzeba również pamiętać o tym, że przepisy dotyczące charakterystyki energetycznej będą coraz bardziej rygorystyczne, co wynika z założeń klimatycznych Unii Europejskiej. Dlatego tak ważny będzie świadomy i rozsądny wybór technologii oraz materiałów budowlanych, które pozwolą uzyskać wymagane parametry, nie narażając inwestora w niedługim czasie od ukończenia budowy na kosztowną i pracochłonną modernizację.
 
– Drewno poddane obróbce i przy zastosowaniu odpowiednich technologii pozwala wznosić budynki nie tylko w wymaganym standardzie energooszczędnym, ale również niskoenergetycznym, pasywnym, a nawet plus energetycznym przy realnych nakładach kosztów i pracy – podkreśla Michał Komorowski, menedżer działu technicznego firmy STEICO.
 
Dla przykładu: chociaż przegrody zewnętrze w systemie budowlanym STEICO są węższe od tradycyjnych, powszechnie stosowanych rozwiązań, są od nich znacznie cieplejsze. W swojej konstrukcji niemal w całości wykonane są z materiałów termoizolacyjnych z włókien drzewnych, które są doskonałym izolatorem. Podobnie belki dwuteowe czy fornir klejony warstwowo LVL, które stosuje się w konstrukcji domów w technologii szkieletowej, są nie tylko bardziej stabilne wymiarowo od drewna litego, ale również energooszczędniejsze. Smuklejsze przekroje belek stropowych STEICOjoist, słupków STEICOwall i elementów konstrukcyjnych ze STEICOLVL redukują straty ciepła przez mostki termiczne nawet do 50 proc. w stosunku do drewna litego czy klejonego.

 

Potrzeba komfortu

Domy z drewna to świadomy wybór życia w zgodzie z naturą. Coraz więcej Polaków chce mieszkać w zdrowych budynkach, równocześnie jednak oczekuje komfortu i wygody. Nie mają być one uzależnione od obsługi skomplikowanych instalacji; nie chcemy również ponosić większych kosztów na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń. To kolejny powód, dla którego segment budownictwa drewnianego czeka proces modernizacji. W centrum zainteresowania muszą znaleźć się technologie i materiały, które ten komfort będą mogły zapewnić, bez wyższego zapotrzebowania grzewczego. Jest to możliwe wyłącznie w budynkach o wysokiej szczelności i doskonałej izolacji cieplnej. Dlatego w konstrukcji przegród budynków projektowanych w technologii STEICO stosuje się termoizolację z naturalnych włókien drzewnych. Nie tylko sprzyja to zdrowiu i dobremu samopoczuciu mieszkańców, ale dodatkowo działa jak bufor ciepła w zimie oraz bariera dla upałów w lecie. W pomieszczeniach panuje stała temperatura niezależnie od pory roku i pogody, która jest na zewnątrz. Budynek skutecznie chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a uzyskanie i utrzymanie wymaganej temperatury nie nakłada na mieszkańców nadmiernych obowiązków.
Nowoczesne budownictwo drewniane może zyskać na znaczeniu w segmencie Premium, gdzie oczekuje się nie tylko atrakcyjnej bryły, ale też wysokich standardów.

 

Ekologia

Rosnąca świadomość ekologiczna powoduje, że zaczynamy podejmować decyzje, które pomogą minimalizować negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko. Dotyczą one nie tylko stylu życia czy preferencji żywieniowych, ale coraz częściej również budynków, w których chcemy mieszkać, uczyć się i pracować. Wykonane z drewna są zdrowe dla użytkowników, a jednocześnie pozwalają ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Zatrzymują go w swojej konstrukcji i magazynują przez cały okres użytkowania, dzięki czemu nie trafia on do atmosfery.
Destrukcyjny wpływ procesów budowlanych na środowisko możemy ograniczyć jeszcze bardziej, wybierając gotowe moduły z drewna. Ponieważ są one produkowane w fabryce, redukujemy ilość odpadów powstających na miejscu budowy i jej uciążliwość dla otoczenia.
Podczas realizacji inwestycji z prefabrykatów zużywamy również mniej wody – nawet do 70 proc. w stosunku do tradycyjnych prac budowlanych. Po skończonym cyklu użytkowania budynek może zostać poddany utylizacji, a materiał wykorzystany ponownie.
– Materiały konstrukcyjne i termoizolacyjne produkowane z drewna zachowują najlepsze właściwości naturalnego surowca, które dodatkowo optymalizujemy w procesie przemysłowym. Budowane z nich domy są tak samo zdrowe i ekologiczne, ale mają jednak lepsze parametry jakościowe i cieplne od tych wznoszonych z drewna litego – potwierdza Michał Komorowski. – Warto również wiedzieć, że surowiec do produkcji jest pozyskiwany ze zrównoważonej gospodarki leśnej i możemy zoptymalizować jego przerób. Nawet elementy, które nie zostaną wykorzystane na potrzeby budowlane, w fabryce zostaną przetworzone na inne cele, a odpady na biomasę, co nie byłoby możliwe na miejscu budowy.
Domy z drewna w systemie konstrukcyjnym STEICO idealnie wpisują się w rosnące w siłę trendy proekologiczne, a ochrona środowiska jest realizowana podwójnie. Budynek wiążąc CO2 nie pogłębia efektu cieplarnianego, a dzięki optymalnej termoizolacji z włókien drzewnych redukuje zapotrzebowanie na energię cieplną, co również skutkuje mniejszą produkcją dwutlenku węgla i jego przenikaniem do atmosfery.

 

Odpowiedzialność społeczna

Działania podejmowane w celu zapobiegania skutkom degradacji środowiska i zmianom klimatycznym nie ominą również budownictwa. Przedsiębiorstwa działające w tym obszarze będą musiały uwzględniać nie tylko własną politykę, ale również ochronę środowiska i interesy społeczne. Coraz większe znaczenie będzie miał wpływ budynków na otoczenie, zarówno w fazie budowy, jak i całym okresie ich użytkowania. Dlatego zrównoważone budownictwo musi przestawić się na naturalne materiały odnawialne o niskim śladzie węglowym oraz technologie, które wymagają znacznie mniej energii niż metody konwencjonalne i generują niższe koszty środowiskowe. To dobry prognostyk dla budownictwa drewnianego, które optymalnie spełnia te oczekiwania.
 
Współodpowiedzialność za kształtowanie wspólnej przestrzeni oraz dbanie o zdrowie i samopoczucie jej mieszkańców będą wpływały na racjonalne decyzje inwestycyjne. Nie można budować z materiałów, które zagrażają dobru ludzi i planety. Dotyczy to zarówno budynków indywidualnych, jak i inwestycji publicznych. Jednocześnie jednak na znaczeniu nabiera czas realizacji procesów budowlanych, a te wymagania jest w stanie pogodzić wyłącznie nowoczesne budownictwo drewniane w technologii prefabrykowanego szkieletu. Władze samorządowe polskich miast i gmin już dostrzegły jego zalety. Oprócz skróconego cyklu operacyjnego i korzyści ekonomicznych związanych z niższymi kosztami eksploatacji budynków, doceniają również możliwość zapewnienia komfortu użytkownikom i aspekty zdrowotne. Te ostatnie nabierają szczególnego znaczenia w przypadku szkół, żłobków i przedszkoli.
 
Prefabrykowane budownictwo drewniane może być również odpowiedzią na naglące potrzeby sektora budownictwa komunalnego, wpływając nie tylko na znaczny wzrost tempa realizacji inwestycji, ale również zapewnienie zdrowych warunków ich mieszkańcom. Pionierskie na razie działania podjęte przez władze Gdańska, gdzie w 2017 roku powstały budynki z lokalami komunalnymi w technologii modułowej, stanowią doskonały przykład zminimalizowania negatywnego wpływu procesów budowlanych na środowisko, a jednocześnie współodpowiedzialności za zapewnienie odpowiedniego standardu życia mieszkańcom borykającym się z problemem wykluczenia społecznego.

Kurier Drzewny

Prefabrykowane budownictwo drewniane może być również odpowiedzią na naglące potrzeby sektora budownictwa komunalnego, wpływając nie tylko na znaczny wzrost tempa realizacji inwestycji, ale również zapewnienie zdrowych warunków ich mieszkańcom. Fot. Mat. pras.

Kurier Drzewny

Materiały konstrukcyjne i termoizolacyjne produkowane z drewna zachowują najlepsze właściwości naturalnego surowca, które dodatkowo optymalizujemy w procesie przemysłowym. Fot. Mat. pras.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Reklama

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).