Od stuleci wiadomo, że poddając drewno działaniu bardzo wysokich temperatur bliskich spalaniu, zmienia się jego struktura chemiczna. Jak wykorzystać ten proces, by nadać drewnu nowe, korzystne właściwości? Na to pytanie zna odpowiedź firma WDE Maspell, specjalista w dziedzinie obróbki termicznej drewna.
Zagadnieniem obróbki termicznej drewna firma WDE Maspell zajmuje się od 2013 roku. W ramach szeroko zakrojonych badań, w których wzięli udział specjaliści z Włoch, Francji i Szwecji, postanowiono zweryfikować technologię VAC WOOD na siedmiu najczęściej występujących w Europie gatunkach drzew (jodła, świerk, sosna, jesion, buk, topola i dąb).
Udowodniono, że proces próżniowej obróbki termicznej zwiększa trwałość oraz zmienia estetykę drewna, a jego właściwości stają się podobne do drewna gatunków tropikalnych.
Na czym polega obróbka termiczna drewna?
Obróbka termiczna to proces polegający w skrócie na przetrzymywaniu drewna w temperaturze pomiędzy 160 a 230° C. W zależności od temperatury i czasu trwania obróbki, można otrzymać różne rezultaty. Skutkiem tej obróbki jest częściowa piroliza drewna. Efektem procesu z punktu widzenia fizyki jest zmiana jego struktury.
Drewno staje się ciemniejsze, bardziej kruche oraz twardsze. Traci również część swojej masy, od 4 do 9 proc. – w zależności od gatunku, temperatury obróbki oraz czasu jej trwania. Pary substancji, które wydzielają się podczas obróbki termicznej, przechodzą do środowiska, w którym obróbka jest wykonywana.
Jeżeli chodzi o zmiany chemiczne, to główną zmianą jest modyfikacja polisacharydów, dzięki czemu drewno po obróbce termicznej jest znacznie mniej higroskopijne.
Ulepszyć drewno, nie szkodząc środowisku
Jak już wspomniano, obróbka termiczna zachodzi w przedziale temperatur zapłonu drewna. Aby zapobiec zapalaniu się drewna w czasie obróbki, stosuje się różne metody. Do neutralizacji środowiska można stosować azot lub przegrzaną parę.
Wykorzystuje się również metodę autoklawu i obróbkę termiczną pod ciśnieniem, zawsze w środowisku gazów neutralnych. Metody te mają jednak dwie wady. Pierwsza to ciągła obecność w środowisku, w którym zachodzi obróbka termiczna jej odchodów w postaci par wydzielonych substancji.
Substancje te częściowo pozostają w obrobionym termicznie drewnie, powodując jego przykry zapach. Drugą wadą jest szkodliwość dla środowiska.
Drewno po zakończeniu obróbki termicznej musi zostać schłodzone do bezpiecznej temperatury. W tradycyjnych technologiach do komory podawana jest woda ze spryskiwaczy. Parując, odbiera ona ciepło od drewna. Wytworzona w ten sposób para, zawierająca sporo zanieczyszczeń, musi zostać skondensowana (skroplona) i oczyszczona.
Innowacyjne rozwiązania prosto z Włoch
Przy zastosowaniu technologii próżniowej obróbki termicznej, pary wydzielające się z obrabianego drewna są na bieżąco odciągane przy pomocy pompy próżniowej oraz skraplane. Gazowa frakcja odpadów jest dopalana w urządzeniu „post-burner”.
Dzięki temu drewno obrobione termicznie przy zastosowaniu technologii VAC WOOD nie ma przykrego zapachu lub jest on mało odczuwalny. Schładzanie drewna odbywa się poprzez wymuszony obieg powietrza między podwójną ścianą komory.
Kondycjonowanie drewna następuje poprzez podawanie do komory pary wodnej, wytworzonej w generatorze. Równomierne podawanie ciepła do obrabianego drewna zapewnia zastosowanie wzdłużno-poprzecznego systemu wentylacji LO-LA.