FABA to największy polski producent narzędzi do mechanicznej obróbki drewna oraz materiałów drewnopochodnych zarówno dla przemysłu meblarskiego, jak i tartacznego. Od ponad 30 lat europejski czołowy producent, istniejący pod nazwą „FABA” S.A., stawia na jakość i bezpieczeństwo produkowanych narzędzi. Z tego względu, że wszystkie narzędzia do maszynowej obróbki drewna są niebezpieczne w użytkowaniu, to ścisłe normy bezpieczeństwa muszą być przestrzegane na etapie projektowania, zaopatrzenia materiałowego oraz produkcji.

Stanowisko serwisowe w jednej z hurtowni fabrycznych. Fot. „FABA” S.A.
Jakość i bezpieczeństwo
– Żadne narzędzie nie może zejść z produkcji do magazynu wyrobów gotowych ani być wysłane do klienta, jeżeli nie przejdzie gruntownej kontroli – wyjaśnia Artur Pęcherzewski, dyrektor techniczny w „FABA” S.A. – Takie zasady obowiązują u nas od dawna i cały czas są weryfikowane oraz udoskonalane, gdyż wyroby produkowane w naszej firmie są najwyższej jakości – tak, aby w pełni usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagających klientów.
Właściwa kontrola
Na etapie projektowania, przy pomocy specjalistycznego sprzętu komputerowego, konstruktorzy korzystają z założeń europejskich norm bezpieczeństwa obowiązujących dla narzędzi do mechanicznej obróbki drewna.
– Konstrukcje specjalne wymagają niejednokrotnie analiz i symulacji komputerowych. Wszystkie zaprojektowane narzędzia są weryfikowane pod względem zgodności z normą przez drugiego inżyniera sprawdzającego dokumentację i podpisującego zwolnienie – przekazanie do produkcji – mówi Artur Pęcherzewski.
Mniejszy hałas na produkcji
Duży nacisk firma stawia na rozwój nowoczesnych narzędzi także pod względem emisji hałasu.
– Narzędzia pracujące z bardzo wysokimi obrotami emitują wysokie częstotliwości drgań własnych, podnosząc poziom hałasu w halach produkcyjnych – tłumaczy dyrektor techniczny. – Zadaniem konstruktorów jest opracowanie takich narzędzi, które zmniejszają emisję hałasu do minimum. W tym celu nasza firma zbudowała specjalne stanowisko badawcze do tego typu testów, gdzie przeprowadza się badania nowych zaprojektowanych narzędzi, szczególnie pił.
„Proces produkcji wszystkich narzędzi jest obarczony wieloma etapami kontroli międzyoperacyjnej, prowadzonej przez pracowników na poszczególnych stanowiskach – nazywamy to samokontrolą – lub też poprzez wyznaczone do tego celu osoby sprawdzające wyrywkowo lub całościowo poszczególne wyroby.”
Samokontrola
– Proces produkcji wszystkich narzędzi jest obarczony wieloma etapami kontroli międzyoperacyjnej, prowadzonej przez pracowników na poszczególnych stanowiskach – nazywamy to samokontrolą – lub też poprzez wyznaczone do tego celu osoby sprawdzające wyrywkowo lub całościowo poszczególne wyroby – informuje Artur Pęcherzewski.
– Newralgiczne operacje wymagają dodatkowej skrupulatnej kontroli jakości. Osoby, które posiadają zezwolenia na samokontrolę wyrobów, sprawdzają wykonanie operacji na wysokiej klasy urządzeniach kontrolno-pomiarowych. W każdym wydziale produkcyjnym znajdują się pomieszczenia kontroli jakości, gdzie pracownik osobiście lub przy pomocy osoby przeszkolonej dokonuje pomiarów międzyoperacyjnych. Wielokrotnie są to urządzenia elektroniczne wymagające dużej wiedzy operatora oraz odpowiedniego przeszkolenia. Wyznaczone osoby z wydziału kontroli jakości, które nie są związane z działem produkcji, „wychwytują” detale niezgodne z normami już na etapie wstępnym. W ten sposób możemy permanentnie korygować i jednocześnie eliminować usterki niezgodne i nienadające się do poprawienia. Weryfikacja kontroli wyrobów trwa na każdym etapie tworzenia wyrobów.
Sprawdzanie w punktach serwisowych
Narzędzia FABA również przechodzą gruntowną kontrolę podczas przywracania ich do pierwotnego stanu w punktach serwisowych firmy.
– Zastosowanie odpowiednich maszyn CNC z oprogramowaniem CAD/CAM pozwala odwzorować ścieżkę profilu, zachowując profil zgodny z oryginałem – wyjaśnia dyrektor techniczny. – Metoda elektroerozyjna EDG umożliwia najwyższą dokładność ostrzenia.
W narzędziach diamentowych po ostrzeniu przeprowadzane jest wyważanie dynamiczne w klasie G 2,5. Wyważenie każdego narzędzia jest ważnym elementem bezpieczeństwa zapewniającym o odpowiedniej jakości wyrobu. Firma ma kilka nowoczesnych, precyzyjnych i doskonałych wyważarek dynamicznych, na których wyważane jest 100 proc. narzędzi frezerskich. Komputerowe precyzyjne urządzenia wskazują miejsce wiercenia otworów z dokładnością do 0,1 grama niewyważenia resztkowego. Do każdego narzędzia dołączony jest protokół zapewniający o precyzyjnym wykonaniu wyważenia w odpowiedniej klasie. Obowiązujące normy odnośnie wyważania podnieśliśmy o jedną klasę „G” w stosunku do określonych norm. Poprawiliśmy przez to jakość narzędzi oraz dbałość o układy mechaniczne i kinematyczne obrabiarek, na których pracować będą narzędzia.
Weryfikacja z dokumentacją
Każde wykonane narzędzie jest także dokładnie kontrolowane przed spakowaniem i dostarczeniem wysyłki do klienta.
– Kontroler z działu kontroli jakości weryfikuje narzędzie także na zgodność z dokumentacją techniczną – zapewnia Artur Pęcherzewski. – Narzędzia profilowe sprawdzane są przy pomocy optycznego przyrządu pomiarowego – kontroluje się dokładność wykonanego profilu na zgodność z dokumentacją na ostrzach z dokładnością do 0,01 mm. Dodatkowo poprzez specjalną opcję weryfikuje się gładkość oraz chropowatość powierzchni natarcia i przyłożenia. Przecięcie powierzchni tnących o wysokiej jakości ma znaczenie dla jakości obróbki. Sprawdza się jednocześnie czy wszystkie wpisy na dokumentacjach kontroli międzyoperacyjnej są zaznaczone. Bez tego nie można przekazać narzędzia do zapakowania i wysyłki.
Lepsza jakość to dłuższa żywotność
Wszystkie wykonywane operacje na etapie tworzenia produktu, począwszy od projektu, poprzez produkcję, sprzedaż i serwis, gwarantują wydłużenie czasu pracy narzędzia i zmniejszają częstotliwość wymiany. Przekłada się to na żywotność narzędzi podnosząc ich trwałość i jednocześnie obniżając koszty nabytych wyrobów.
Bieżące audyty
Jakość i bezpieczeństwo produkowanych narzędzi w firmie FABA to priorytety, dlatego też częste kontrole są prowadzone dla polepszenia jakości wyrobów, jak też weryfikacji poszczególnych stanowisk pracy.
– Audyty poszczególnych procesów wykonywane są na bieżąco. Wszędzie tam, gdzie zdarzają się niedociągnięcia – tam intensyfikujemy działania zapobiegawcze w formie szkoleń załogi lub doradztwa specjalistycznych technologów – oznajmia dyrektor techniczny.
Specjalistyczne urządzenia badawcze
W ostatnich latach w firmie dokonano bardzo wielu zakupów urządzeń do kontroli wyrobów o wartości wielu milionów złotych. Znaczną część pieniędzy przeznaczono także na specjalistyczne urządzenia badawcze poprawiające jakość wyrobów oraz bezpieczeństwo.
– Inżynierowie konstruktorzy i technolodzy, korzystając z tych urządzeń, rozwijają dotychczas produkowane wyroby, jak też są w stanie opracować nowe, ciekawe konstrukcje – mówi Artur Pęcherzewski. – Urządzenia badawcze rozszerzają dodatkowo możliwości produkcyjne wyrobów, pozwalając w sposób świadomy na unikanie błędów w procesach produkcyjnych.
Ciągły rozwój i większe zadowolenie klientów
„FABA” S.A. stawia na jakość produkowanych wyrobów. Ciągły rozwój dla lepszej jakości cięcia i obróbki materiału podnosi nowoczesność, funkcjonalność, żywotność, bezpieczeństwo i zadowolenie klientów. To jest główny cel i przewodnia myśl towarzysząca produkcji narzędzi.
– Jeśli chcą Państwo być częścią projektu ciekawych rozwiązań firmy, zachęcamy do współpracy. Punkty sprzedażowo-serwisowe znaleźć można na stronie internetowej oraz w głównej siedzibie firmy w Baboszewie – dodaje Artur Pęcherzewski. – Informujemy, że od 23 marca do 29 kwietnia trwa promocja na nasze piły, podcinaki oraz frezy z ostrzami węglikowymi i diamentowymi. Zapraszamy do skorzystania z usług i zapoznania się z ofertą produktów w dobrej cenie. Szczegółowe informacje o promocjach znajdziecie Państwo na stronie www.faba.pl oraz Facebooku.