Connect with us
Technika, technologie, nowości

Bezbłędna, szybka i wydajna praca z CNC

Produkcja stolarki i mebli z maszynami sterowanymi numerycznie

Dodane:

/

Felder
Doskonałe do produkcji okien: 5-osiowe centrum profit H500RS. W standardzie maszyna posiada 6 konsoli i 2-stanowiskowe pole robocze o długości 3740 (lub 5540 mm w opcji) oraz pozwala zamocować i obrobić w 100 proc. materiały do wysokości 250 mm. Fot. Felder


Austriacki producent obrabiarek do drewna Felder pod marką Format4 oferuje zróżnicowaną paletę obrabiarek sterowanych numerycznie, które znacznie różnią się nie tylko gabarytami, ale wyposażeniem i możliwościami obróbki, pozwalając na produkcję mebli, schodów, drzwi czy okien. Przyjrzyjmy się czterem modelom: creator 950, profit H200R, H300RL oraz H500RS.

Felder

Doskonałe do produkcji okien: 5-osiowe centrum profit H500RS. W standardzie maszyna posiada 6 konsoli i 2-stanowiskowe pole robocze o długości 3740 (lub 5540 mm w opcji) oraz pozwala zamocować i obrobić w 100 proc. materiały do wysokości 250 mm. Fot. Felder

Skoncentrowana technologia CNC na powierzchni zaledwie 4,8 m²

Szukasz urządzenia do czterostronnej obróbki różnych materiałów, które nie zajmuje dużo miejsca, dokonuje automatycznego pomiaru elementu, a do tego cechuje się prostą eksploatacją i minimalnymi potrzebami konserwacji? Warto przyjrzeć się przelotowemu centrum wiertarsko-frezarskiemu creator 950, które sprawdzi się zarówno we frezowaniu kieszeni pod zamki w drzwiach, jak i kołkowaniu elementów mebli.

Felder

Przelotowe centrum wiertarsko-frezarskie creator 950 sprawdzi się we frezowaniu kieszeni pod zamki w drzwiach oraz kołkowaniu elementów mebli. Do skorzystania z tej technologii wystarczy tylko 4,8 m² powierzchni. Fot. Felder

Centrum creator 950 w porównaniu do tradycyjnych maszyn numerycznych nie wymaga pozycjonowania przyssawek, konsoli, jak również wyboru pól pracy. Pozwala zaraz przystąpić do pracy i znacznie skrócić czas przygotowania. Na powierzchni tylko 4,8 m² oferuje skoncentrowaną technologię CNC. Już w standardzie możliwe jest 4-stronne formatowanie przy wszystkich wariantach tego centrum z elektrowrzecionem. Poza tym maszyna w wersji premium umożliwia wykonywanie kołkowania w obu poziomych płaszczyznach w osi X przy elementach np. korpusów meblowych oraz w standardzie dostępna jest stacja do kołkowania.

Wysokość obróbki przy tej obrabiarce wynosi od 6 do 80 mm, a szerokość obróbki 950 mm. Elementy obrobione mogą być wyładowywane także z tyłu, co pozwala przyszłemu użytkownikowi na optymalne umiejscowienie creatora 950 w zakładzie z uwzględnieniem własnego ciągu produkcyjnego.

Materiał transportowany jest w maszynie na leżąco, a jego podwójne prowadzenie w osi X realizowane jest poprzez dwa chwytaki. Każdy z nich napędza się przy wykorzystaniu listwy z zębami ewolwentowymi, co gwarantuje przesuw bez drgań. Dodatkowo stabilne prowadzenie materiału z przodu i z tyłu wspierają, dociskające go z góry, pneumatyczne dociski rolkowe. Dzięki nim podczas obróbki materiału, którą wykonują pracujące od góry zespoły robocze, nie dochodzi do jego przesunięcia w żadnej płaszczyźnie. Przekłada się to na dokładne wyniki pracy. Płynnie regulowane prędkości posuwu umożliwiają optymalne dopasowanie ich do zastosowanego materiału i typu obróbki, co pozwala osiągnąć jak najlepszą jakość końcowego produktu.

Felder

Przelotowe centrum wiertarsko-frezarskie creator 950 sprawdzi się we frezowaniu kieszeni pod zamki w drzwiach oraz kołkowaniu elementów mebli. Do skorzystania z tej technologii wystarczy tylko 4,8 m² powierzchni. Fot. Felder

Centrum CNC creator 950 w standardzie dokonuje automatycznego pomiaru, w osi X, elementu, który będzie obrabiany. Informację przekazuje do sterowania maszyny, eliminując przez to błędy. W opcji dostępny jest również automatyczny pomiar w osi Y.

Elektrowrzeciono główne o mocy 7,5 kW (S1) lub 12 kW (S6) zapewnia maszynie najwyższą wydajność i pozwala na precyzyjną obróbkę różnorodnych materiałów, gdyż moc z elektrowrzeciona bezpośrednio przenoszona jest na pracujące w materiale narzędzie. Obraca się z prędkością 24 000 obr./minutę i wyposażone jest w wysokiej jakości, charakteryzujące się wydłużoną żywotnością łożyska ceramiczne oraz pokrywę odciągową, regulowaną na wysokość, w zależności od modelu, automatycznie lub ręcznie.

Standardowa głowica wiertarska DH17 z 11 wrzecionami pionowymi, 6 poziomymi i 1 piłą tarczową zapewnia realizację obróbki elementów w pełnym zakresie. Opcjonalnie maszyna może zostać wyposażona w głowicę wiertarską DH25.

Felder

Uniwersalne, wielozadaniowe centrum obróbcze Format-4 profit H200R dedykowane jest szczególnie zakładom specjalizującym się w produkcji mebli skrzyniowych. Fot. Felder

Magazynek liniowy posiada 4 miejsca na narzędzia, co pozwala znacznie skrócić czas zamiany narzędzi. W opcji dodatkowo dostępny jest 4-miejscowy magazynek na agregaty. Zastosowanie agregatów poszerza wszechstronność tych centrów obróbczych, gdyż pozwala np. przy produkcji drzwi na frezowanie kieszeni pod zamki. Dla zwiększenia możliwości obróbczych creator 950 może zostać wyposażony w dodatkowe miejsce narzędziowe typu pick-up.

Intuicyjne programowanie realizowane jest za sprawą oprogramowania Format4 Woodflash, które umożliwia proste i szybie tworzenie programów obróbczych CNC.

Łatwe utrzymanie maszyny w czystości możliwe jest dzięki automatycznemu sterowaniu króćcami odciągowymi. Także automatyczne smarowanie centralne przekłada się na prostą eksploatację maszyny i niskie nakłady na konserwację.

Wielozadaniowe centrum do produkcji mebli skrzyniowych

Producent proponuje także interesujące technologie dla meblarstwa. Dwie sekcje robocze, możliwe zwiększenie wydajności zakładu o 100 proc., obróbka różnych materiałów oraz duża głowica dedykowana zwłaszcza producentom mebli skrzyniowych – to tylko wybrane zalety uniwersalnego, wielozadaniowego centrum obróbczego Format-4 profit H200R. Maszyna dedykowana jest szczególnie zakładom specjalizującym się w produkcji mebli skrzyniowych. Ma ona wiele zalet, które pozwolą znacznie usprawnić pracę w zakładzie.

Felder

Dokładna pozycja przyssawek próżniowych na konsolach wskazywana jest bardzo precyzyjnie przez laser, a opcjonalny system lightPos z diodami LED może stanowić efektywne wsparcie podczas ich pozycjonowania. Fot. Felder

Centrum obróbcze Format-4 profit H200R posiada pole pracy o szerokości 1280 mm i długości roboczej 3300 mm z podziałem na 2 niezależne sekcje podciśnieniowe. Kiedy maszyna pracuje na jednej stronie, operator może bezpiecznie montować element przeznaczony do obróbki na drugiej. To rozwiązanie pozwala na zwiększenie wydajności pracy o 100 proc. w stosunku do klasycznego, pojedynczego pola pracy. Wysokie przyssawki 100 mm działają z 2-obwodowym systemem mocowania podciśnieniowego. Pierwszy mocuje przyssawki do konsoli i solidnie trzyma, podczas gdy drugi obwód czeka aż operator zamocuje materiał aby go następnie pewnie unieruchomić. Wrzeciono o mocy 12 kW daje szerokie spektrum zastosowań – począwszy od obróbki płyty, a skończywszy na drewnie litym. Możliwość zastosowania agregatów kątowych poszerza spektrum pracy profit H200R. W zależności od konfiguracji maszyna ma 12 miejsc magazynkowych z możliwością rozbudowy do aż 31. Standardową głowicę wiercącą wyposażoną w 16 wrzecion można rozbudować do 26. Duża głowica opracowana została z myślą o producentach mebli skrzyniowych. Tarcze pił do rowkowania ustawiono po długości i szerokości maszyny, a wiertła poziome ułożono po 2 w osiach X i Y, tak aby bezproblemowo wykonywać otwory pod kołki i konfirmaty, które umożliwiają łatwy i sprawny montaż korpusów meblowych. W zależności od posiadanego miejsca w zakładzie maszynę można wyposażyć w kilka systemów bezpieczeństwa, takich jak: maty, bampery lub też kurtynę świetlną. Z myślą o producentach mebli skrzyniowych centrum obróbcze H200R ma 2 rzędy ograniczników bazowych, a dla wygody mocowania typowych korpusów przedni rząd cofnięto do środka. Ten zabieg zwiększa ergonomię pracy z małymi elementami. Jak przystało na nowoczesną maszynę, wyposażenie w skaner kodów kreskowych czy QR pozwala na szybką identyfikację formatki. Zaopatrzenie maszyny w nowoczesne sterowanie, połączone z autorskim oprogramowaniem F4 Integrate, dodatkowo wpływa na poszerzenie możliwości obróbczych i zwiększa przejrzystość obróbek już na etapie rysowania poszczególnych elementów mebla.

Felder

Rozwiązania CNC pozwalają na precyzyjną i szybką obróbkę elementów stolarki budowlanej oraz mebli. Fot. Felder

Krótszy czas obróbki drzwi o nietypowej szerokości

Kolejną interesującą propozycją producenta jest profit H300RL – centrum obróbcze CNC stworzone z myślą o stolarce wymagającej nadzwyczajnej szerokości roboczej.

Maszyna posiada pole pracy o szerokości 1580 mm i długości roboczej 5300 mm z podziałem na 2 niezależne pola oraz sekcje próżniowe z opcjonalną możliwością sterowania każdą konsolą z osobna. W momencie, kiedy maszyna pracuje na jednej stronie, operator bezpiecznie może montować element na drugiej. Długość pojedynczego elementu obrabianego może wynosić aż 2150 mm. To rozwiązanie pozwala na obróbkę klasycznych skrzydeł drzwi w pracy wahadłowej. Wysokie przyssawki 100 mm działają z 2-obwodowym systemem mocowania podciśnieniowego. Pierwszy obwód mocuje przyssawkę i solidnie trzyma, podczas gdy drugi czeka aż operator precyzyjnie dosunie element do bazy i uruchomi drugi obwód. Wrzeciono o mocy 12 kW lub 15 kW daje szerokie spektrum zastosowań przy obróbce drewna litego. W celu dodatkowego zwiększenia wydajności wrzeciono 15 kW może zostać wyposażone w system chłodzenia cieczą.

Możliwość zastosowania agregatów kątowych poszerza potencjał obróbczy profit H300LR. Maszynę można zaopatrzyć w interpolowaną oś C lub dla zwiększenia wydajności podczas głębokich frezowań kieszeni pod zamek lub zawiasy oraz w niezależnie sterowany, poziomy silnik frezarski z funkcją pochyłu o 7 stopni. Wyposażenie maszyny w dodatkowy silnik skraca czas obróbki skrzydła drzwi, gdyż nie zachodzi konieczność wymiany narzędzia z elektrowrzeciona na agregat kątowy. W zależności od konfiguracji maszyna posiada 12 miejsc magazynkowych z możliwością rozbudowy do aż 36. 18-miejscowy magazynek talerzowy porusza się razem z bramą po długości maszyny, tak aby potrzebne narzędzia były zawsze „pod ręką”. Standardowa głowica wiercąca wyposażona jest w 16 wrzecion, co pozwala na wykonanie nawiertów poziomych i pionowych. W zależności od miejsca jakim dysponuje zakład maszynę można wyposażyć w kilka systemów bezpieczeństwa, takich jak: maty, bampery lub kurtynę świetlną. Z myślą producentach mebli skrzyniowych centrum obróbcze H300LR posiada 2 rzędy ograniczników bazowych z przodu i na środku, a dla wygody mocowania typowych korpusów można dołożyć przedni rząd bazowy. Ten zabieg zwiększa ergonomię pracy z małymi elementami.

Nowoczesne wyposażenie w postaci skanera kodów kreskowych czy QR umożliwia bezbłędną identyfikację formatek. Z kolei intuicyjne sterowanie wraz z autorskim oprogramowaniem F4Integrate pozwala na poszerzenie możliwości obróbczych i zwiększa przejrzystość obróbek już na etapie rysowania elementów.

Kurier Drzewny

Potencjał obróbczy profit H300LR poszerza możliwość zastosowania agregatów kątowych. To centrum obróbcze zostało stworzone z myślą o stolarce wymagającej nadzwyczajnej szerokości roboczej. Fot. Felder

W pełni automatyczne pole robocze dla wydajnej produkcji okien prostych i łukowych

Ciekawą propozycją firmy jest 5-osiowe centrum profit H500RS, które ze względu na swoją masywną budowę, gabaryty i wyposażenie idealnie nadaje się do produkcji różnego rodzaju okien.

W standardzie maszyna posiada 6 konsoli i 2-stanowiskowe pole robocze o długości 3740 lub 5540 mm w opcji. Wówczas maszyna wyposażona jest w 8 lub 10 konsoli. Na centrum obróbczym profit H500RS można zamocować i obrobić w 100 proc. materiały do wysokości 250 mm. W tej klasie jest to rewelacyjne osiągnięcie. Natomiast najważniejszy parametr w pięcioosiowej maszynie, czyli wysokość osi Z, w tym przypadku 350 mm od konsoli, umożliwia szeroki zakres obróbki. W osi Y z kolei możliwa jest obróbka do 1505 mm. Poza tym obrabiarka może mieć system sterowania konsoli s-motion, polegający na automatycznym przestawianiu się konsoli, jak również przyssawek. Każda konsola w maszynie s-motion wyposażona jest w serwonapęd poruszający się po precyzyjnie oszlifowanej listwie zębatej.

W pełni automatyczne pole robocze bardzo dobrze sprawdza się podczas produkcji okien prostych i łukowych. Przy wykorzystaniu firmowego oprogramowania do projektowania okien F4Frame generowane programy zawierają już precyzyjne ustawienia konsoli i przyssawek. Po wczytaniu programów stół ustawia się automatycznie pod obrabiany element, a skomplikowane obróbki wymagające obróbek 4-stronnych odbywają się bez zmiany bazowania elementu. Podczas pracy przyssawki konsole automatycznie zmieniają swoje pozycje, aby przy jednym mocowaniu wykonać profil wewnętrzny i zewnętrzny skrzydła czy ramy okna. Korzystając z systemu s-motion można zwiększyć wydajność produkcyjną prawie o 50 proc., co stanowi znaczne przyspieszenie całego procesu produkcyjnego.

Mocowanie elementów odbywa się za pomocą pompy podciśnienia, której wydajność może osiągnąć nawet 250 m³/h. Dodatkowo system aktywacji próżni dla każdej konsoli zaopatrzony jest nie tylko w podciśnienie, ale również w ścisk za pomocą sprężonego powietrza. Stąd też każdą konsolę i zamocowane na niej przyssawki można aktywować dowolnie, co pozwala wygodnie obrabiać elementy łukowe. Maszyna zaopatrzona jest także w laserowy system pozycjonowania konsoli i przyssawek.

Profit H500RS standardowo posiada przyssawki z 2-obwodowym systemem ssania o wysokości 100 mm, by zapewnić możliwość pracy z narzędziami

wieloprofilowymi. Jest to ważne w pięcioosiowej maszynie, gdzie wrzeciono pracuje nie tylko w osi X Y Z , ale również w osi C w zakresie +/-270º oraz w A w zakresie +/-180º z możliwością ustawiania narzędzia pod kątem -10º od dolnej krawędzi materiału. Dzięki temu na tej maszynie można wykonać prawie każdy element. Z innowacyjnych rozwiązań, które tu zastosowano, warto wspomnieć o systemie chwytaków do ram okiennych. Została zwiększona średnica trzymania całego trzpienia, dzięki czemu podczas obróbki nie ma problemu z drganiem elementów. Dostępne są różne formy chwytaków do ram. Ich górna część dociskowa, w formie talerza, może być wymieniana lub zamieniana na inny typ.

Ze względu na liczbę narzędzi obróbczych, jakie mieszczą się w tym centrum, czyli od standardowych 34 do ponad 60, producent okien ma możliwość korzystania z wielu narzędzi dla wykonania różnorodnych profili. Pięcioosiowe wrzeciono, o mocy 12 lub 15 kW i 24000 obr./minutę, które chłodzone jest cieczą, pozwala na pracę w materiale o dowolnej twardości i grubości.

Łoże agregatu z dwoma osiami Z umożliwia szybkie zastosowanie na przemian zespołu wiertarskiego i wrzeciona głównego, a poruszający się synchronicznie, zamontowany na wysięgniku talerzowy magazynek narzędziowy znajduje się zawsze tam, gdzie jest potrzebny. Maszyna pracuje z dwoma osiami Z. Pierwsza jest od elektrowrzeciona, a druga od głowicy wiertarskiej. Te niezależne ruchy stwarzają możliwość pracy jakby „wahadłowej”. Gdy głowica wiertarska pracuje, to elektrowrzeciono może czekać na swoją kolej bez konieczności odstawiania narzędzia do magazynka. Takie rozwiązanie skraca czas obróbki oraz pozwala na zwiększenie wysokości obrabianego elementu. Podczas obróbki w pionie i poziomie całe pole robocze znajduje się w obrębie głowicy wiertarskiej.

Panel sterowania w centrum CNC profit H500RS składa się z czytelnego, 24-calowego monitora oraz oprogramowania F4Integrate. Na panelu technicznym maszyny widoczne są ustawienia odpowiednie dla elektrowrzeciona i głowicy wiertarskiej. W standardzie maszyna posiada funkcję widoku trójwymiarowego, dzięki której operator w czasie rzeczywistym widzi położenie przyssawek i element obrabiany w podglądzie trójwymiarowym. Poza tym widoczne są wszystkie powierzchnie w rzucie bocznym, pionowym oraz operacje przelotowe.

W tej maszynie system bezpieczeństwa w standardzie oparty został o trójdzielne maty bezpieczeństwa. Opcjonalnie można zastosować listwy dotykowe lub zaporę świetlną, która pozwala podwieźć po same konsole ciężkie elementy i załadować np. za pomocą wózka paletowego czy widłowego.

 • Felder

  Doskonałe do produkcji okien: 5-osiowe centrum profit H500RS. W standardzie maszyna posiada 6 konsoli i 2-stanowiskowe pole robocze o długości 3740 (lub 5540 mm w opcji) oraz pozwala zamocować i obrobić w 100 proc. materiały do wysokości 250 mm. Fot. Felder

 • Felder

  Doskonałe do produkcji okien: 5-osiowe centrum profit H500RS. W standardzie maszyna posiada 6 konsoli i 2-stanowiskowe pole robocze o długości 3740 (lub 5540 mm w opcji) oraz pozwala zamocować i obrobić w 100 proc. materiały do wysokości 250 mm. Fot. Felder

 • Felder

  Przelotowe centrum wiertarsko-frezarskie creator 950 sprawdzi się we frezowaniu kieszeni pod zamki w drzwiach oraz kołkowaniu elementów mebli. Do skorzystania z tej technologii wystarczy tylko 4,8 m² powierzchni. Fot. Felder

 • Felder

  Przelotowe centrum wiertarsko-frezarskie creator 950 sprawdzi się we frezowaniu kieszeni pod zamki w drzwiach oraz kołkowaniu elementów mebli. Do skorzystania z tej technologii wystarczy tylko 4,8 m² powierzchni. Fot. Felder

 • Felder

  Uniwersalne, wielozadaniowe centrum obróbcze Format-4 profit H200R dedykowane jest szczególnie zakładom specjalizującym się w produkcji mebli skrzyniowych. Fot. Felder

 • Felder

  Dokładna pozycja przyssawek próżniowych na konsolach wskazywana jest bardzo precyzyjnie przez laser, a opcjonalny system lightPos z diodami LED może stanowić efektywne wsparcie podczas ich pozycjonowania. Fot. Felder

 • Kurier Drzewny

  Potencjał obróbczy profit H300LR poszerza możliwość zastosowania agregatów kątowych. To centrum obróbcze zostało stworzone z myślą o stolarce wymagającej nadzwyczajnej szerokości roboczej. Fot. Felder

 • Felder

  Rozwiązania CNC pozwalają na precyzyjną i szybką obróbkę elementów stolarki budowlanej oraz mebli. Fot. Felder

 • Felder
 • Felder
 • Felder
 • Felder
 • Felder
 • Felder
 • Kurier Drzewny
 • Felder

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Do każdego rodzaju drewna

Prasy Steblo pod znakiem uniwersalności

Dodane:

/

STEBLO
Większość dużych prac pneumatycznych powstaje na zamówienie. Fot. Kurier Drzewny

Dla małych i dużych przedsiębiorstw, uniwersalne, niezawodne, do każdego rodzaju drewna. Prasy ręczne i pneumatyczne dedykowane dla zakładów stolarskich prezentowała podczas targów Drema firma Steblo z Nowego Tomyśla. Zainteresowanych nie brakowało.

Firma Steblo, jeden z najbardziej znanych producentów na rynku drzewnym, funkcjonuje już ponad 30 lat. Na Międzynarodowych Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów Dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego Drema, prezentuje swoją ofertę już od samego początku ich istnienia.

– Jesteśmy bardzo uniwersalni, produkowane przez nas urządzenia sprawdzają się przy klejeniu każdego rodzaju drewna – mówi Edyta Łodyga, właścicielka przedsiębiorstwa. – Nasze prasy charakteryzują się ergonomiczną konstrukcją, wysoką jakością wykonania, dużą wydajnością i bezpieczeństwem użytkowania. Większość z naszych urządzeń jest prosta w obsłudze, bez zbędnych skomplikowanych technologii, solidna i może służyć długie lata.

W ciągu ponad trzydziestu lat istnienia na polskim rynku, firma sprzedała tysiące pras, klienci chętnie wracają po kolejne urządzenia.

Steblo wciąż się rozwija i podbija nowe rynki, maszyny tej firmy pracują również w Ukrainie, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii.

Kto jest klientem przedsiębiorstwa? – Nie da się wyodrębnić jednej grupy, ponieważ mamy bardzo szeroki przekrój klientów – mówi Edyta Łodyga. – Począwszy od majsterkowiczów, poprzez stolarzy, średnie przedsiębiorstwa, aż do największych graczy, jak Forte czy Ikea. Stale się rozwijamy i zdobywamy nowe rynki, choć równocześnie wciąż pozostajemy niewielką, rodzinną firmą.

Do wielu elementów drewnianych

Wśród oferty dla średnich i większych przedsiębiorstw, tego producenta, dużym zainteresowaniem cieszy się Prasa Typ-PMK przeznaczona do montażu i sklejania elementów drewnianych w korpusy meblowe, do montażu skrzyń, szuflad, innych konstrukcji ramowych przestrzennych.

Na prasie zamontowane są dociski oraz dwie przesuwne ściany, dzięki którym można kleić jeden lub dwa korpusy jednocześnie. Ściany przesuwne, po ustawieniu na żądany wymiar, blokowane są mechanicznie w celu uniemożliwienia ich przesunięcia.

Prasa posiada ergonomiczny pulpit sterowania z wbudowanymi zegarami do ustawiania zadanych ciśnień oraz dźwigniami do załączania docisków pionowych jak i poziomych.

Każdy docisk składa się z dwóch siłowników tłokowych Ø63 o skoku 125 mm. Dociski umieszczone są na stałych belkach: górnej poziomej i dwóch pionowych bocznych. Dociski można przesuwać odpowiednio: prawo-lewo na górnej belce i góra-dół na belkach bocznych, dodatkowo dociski z bocznych belek posiadają przeciwwagę, co sprawia, że przesuwanie góra – dół odbywa się samoczynnie.

Sterowanie dociskami prasującymi, zarówno pionowymi jak i poziomymi jest podłączone do zaawansowanego układu logicznego, dzięki czemu możliwe jest uruchamianie docisków dla danego kierunku jednocześnie lub każdego z osobna.
Pozwala to na montaż korpusów o różnej konstrukcji.

Dociski o działaniu pionowym znajdują się na belce poziomej, posiadają one łożyska toczne, dzięki czemu swobodnie można je rozsuwać. Całą belkę ustawiamy na żądaną wysokość po wciśnięciu przycisku na klamce i pneumatycznym odblokowaniu rygli. Belkę przestawiamy ręcznie, a dzięki zastosowaniu przeciwwag, łożysk liniowych oraz listew i kół zębatych odbywa się to płynnie.

Dociski o działaniu poziomym znajdują się na belce pionowej, a dzięki łożyskom liniowym można je ustawiać na żądanej wysokości i blokować. Całą belkę ustawiamy w żądanym położeniu po wciśnięciu przycisku na klamce i pneumatycznym odblokowaniu rygli. Belkę przestawiamy ręcznie, a dzięki zastosowaniu rolek poliuretanowych ruch odbywa się płynnie.

Każdy docisk pneumatyczny sterowany jest indywidualnie zaworem dźwigniowym z pulpitu umieszczonego z boku prasy z możliwością zatrzymania siłownika w każdej pozycji skoku. Dla bezpieczeństwa umieszczono awaryjny przycisk stop zatrzymujący prasowanie po jego wciśnięciu.

Prasa może być zasilana sprężarką o regulowanym ciśnieniu lub z linii sprężonego powietrza. Wielkość siły docisku siłownika pneumatycznego regulowana jest ciśnieniem powietrza, na znajdującym się w prasie reduktorze z zaworem zwrotnym, blokiem oczyszczania powietrza i zaworem bezpieczeństwa.

Idealna do drzwi

W zasadzie wszystkie prasy tego producenta mają szerokie spektrum możliwości, jeżeli chodzi o zastosowanie. Jedną z nich jest prasa Typ-PMJ, przeznaczona do montażu i sklejania prostokątnych elementów stolarskich tj. ram okiennych, drzwi, ram drewnianych i tapicerskich.

Z lewej strony pola roboczego zamocowana jest pionowa belka oporowa z możliwością regulacji pionu – ustawienia kąta prostego. Po górnym torze jezdnym przesuwają się na wózkach jezdnych pionowe belki I, II, III i IV. Łapy dociskowe każdego siłownika posiadają prowadzenie rolkowe.

Na belce I, II, III znajdują się pneumatyczne siłowniki ø125 o skoku 150 mm o działaniu pionowym szybko przestawiane. Każdy siłownik pneumatyczny sterowany jest indywidualnie zaworem dźwigniowym z pulpitu umieszczonego po lewej stronie prasy z możliwością zatrzymania siłownika w każdej pozycji skoku.

Belka IV posiada dwa siłowniki pneumatyczne o działaniu poziomym ø125 o skoku 150 mm, które przesuwane są góra- dół.

Belka po ustawieniu na żądany wymiar blokowana jest mechanicznie w celu uniemożliwienia jej przesunięcia.

Do zasilania prasy potrzebna jest sprężarka lub linia sprężonego powietrza.
Wielkość siły docisku siłownika pneumatycznego regulowana jest ciśnieniem powietrza, przez zainstalowanie reduktora z zaworem zwrotnym, blokiem oczyszczania powietrza i zaworem bezpieczeństwa.

Każdy siłownik posiada przeciwwagę co sprawia, że przesuwanie siłownika góra – dół odbywa się samoczynnie.

Do szybkiego klejenia

Prasa pneumatyczna do montażu szuflad posiada: pole robocze do szybkiego montażu (klejenia) szuflad – wyposażone w podtrzymki, opory boczne, dwa dociski górne, dwa dociski boczne, system przytrzymywania elementów podczas ściskania, pole robocze do montowania osprzętu do boków szuflad – wyposażone w stalową ocynkowaną płytę otworową, do której mocuje się bazy i uchwyty, dzięki temu montażysta ma możliwość dokręcania poszczególnych elementów okuć.

W ramach wyposażenie są też stojak do zamontowania ciśnieniowej nakładarki kleju, żuraw z balanserem, ułatwiający pracę podczas montażu okuć.

Funkcja przestawiania siłowników tłokowych umożliwia montaż szuflad o różnych długościach i wysokościach. Prasa jest zasilana sprężarką o regulowanym ciśnieniu lub linią sprężonego powietrza. Wielkość siły docisku siłownika pneumatycznego regulowana jest ciśnieniem powietrza.

Prasę do montażu szuflad można skonfigurować i dopasować indywidualnie, w zależności od zapotrzebowania klienta.

Dla mniejszych i bardzo dużych producentów

Oprócz szerokiej gamy pras pneumatycznych i hydraulicznych, producent oferuje wysokiej jakości stolarskie ściski śrubowe własnej produkcji. Są one idealne do klejenia drewna, wykonane na profilach stalowych. Zamocowane na dedykowanych stojakach, stanowią doskonałą alternatywę dla pras w zastosowaniach indywidualnych. W uzupełnieniu oferty firma proponuje nakładarki kleju: ręczne, mechaniczne lub ciśnieniowe.

– Jesteśmy w stanie dopasować naszą ofertę bardzo indywidualnie, w zależności od potrzeb klienta, wielkości jego produkcji, planów na przyszłość – wylicza Edyta Łodyga. – Ma to szczególne znacznie w przypadku dużych zakładów, które mają zróżnicowane potrzeby. Chodzi o to, abyśmy to my się dostosowali do nich, a nie oni do nas. 99 procent naszej produkcji teraz jest na indywidualne zamówienie. Właściwie większość dużych prac pneumatycznych powstaje na zamówienie.

Steblo

Prasy charakteryzują się ergonomiczną konstrukcją, wysoką jakością wykonania, dużą wydajnością i bezpieczeństwem użytkowania. Fot. Kurier Drzewny

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Postaw na zamknięte prowadniki

Gwarantowana ochrona przed pyłem i wiórami

Dodane:

/

Jak chronić przewody, kiedy pracujemy w trudnych warunkach? Jak poradzić sobie z kurzem, wiórami, brudem i innymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą wpływać na jakość okablowania? Niezawodną ochronę zapewniają zamknięte prowadniki kablowe igus®, znane również jako e-prowadniki.

Dlaczego zabezpieczenie kabli w zakładzie produkcyjnym jest tak istotne? W porównaniu do otwartych prowadników kablowych, zamknięte e-prowadniki są… całkowicie zamknięte. Wykonane są z dwóch rodzajów materiałów opracowanych przez firmę igus®: igumid G, które mogą być stosowane w temperaturach do +120 °C oraz igumid HT – do gorących wiórów do temperatury +850 °C.

Testy laboratoryjne i liczne certyfikaty sprawiają, że zamknięte prowadniki kablowe igus® stanowią bezpieczną ochronę przewodów dla maszyn działających w przemyśle drzewnym, robotów spawalniczych i obrabiarek od ponad 20 lat.

Złota czwórka od @igusa

W tym numerze prezentujemy 4 najlepsze zamknięte e-prowadniki, które chronią przewody przed pyłem, kurzem, brudem, błotem, kompostem, drewnem, włóknami tekstylnymi, pyłem papierowym, pastą szlifierską, chłodziwami, pyłem szklanym, odłamkami szkła, pyłem węglowym, piaskiem oraz innymi zanieczyszczeniami.

System R2.1 z – ekonomiczna i stabilna ochrona przed wiórami

System R2.1 to ekonomiczny, stabilny prowadnik kablowy o wysokości wewnętrznej 26, 40, 48 i 75 mm oraz bardzo szczelnej konstrukcji i mocnych podwójnych ogranicznikach, pozwalających na duże obciążenia oraz znaczne długości samonośne. Jego największą zaletą jest to, że jest dostępny w dwóch wersjach: otwieranej z obu stron wzdłuż promienia zewnętrznego, oraz otwieranej z obu stron wzdłuż promienia wewnętrznego.

Dla inwestorów ważna jest duża wysokość wewnętrzna i jednocześnie oszczędność kosztów, przy zastosowaniu tego urządzenia, a także jego cicha praca, dzięki zintegrowanemu hamulcowi, oraz gładka, pozbawiona krawędzi konstrukcja.

Tuby RX – do stosowania bezpośrednio w obszarach występowania wiórów
Wyjątkowo szczelne tuby RX najlepiej sprawdzają się w obszarze bezpośredniego odprowadzania wiórów. Ten zamknięty prowadnik kablowy ma gładki, zakrzywiony kontur zewnętrzny, który zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń.

Dostępne wysokości wewnętrzne od 42 do 73 mm. W tym przypadku istotna jest wyjmowana pokrywa wzdłuż promienia zewnętrznego, a także formowane wtryskowo krawędzie uszczelniające. Nie bez znacznie jest brak otworów, szczelin i podcięć. Seria RX40 została przetestowana pod kątem stopnia ochrony IP40 (TÜV Saarland).

System R4.1 – seria dla praktycznie każdej aplikacji

Gdy potrzebny jest prowadnik kablowy o wysokości wewnętrznej od 28 do 112 mm, polecamy sprawdzony system R4.1. Przeznaczony do praktycznie wszystkich zastosowań. Może być używany w celu dalszego wydłużenia żywotności aplikacji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. To rozwiązanie idealne do szczególnie wymagających zastosowań. Posiada dużą siłę pchającą przy długich przesuwach i przy znacznych długościach samonośnych, a także zintegrowany hamulec zapewniający cichą pracę. Sam system jest wytrzymały, cichy, modułowy.

Konstrukcja wykonana została z podcięciem dla najlepszej możliwej stabilności bocznej e-tuby zipper – dla małych przestrzeni montażowych.
System prowadników kablowych do ochrony przed wiórami w małej przestrzeni montażowej o wysokości wewnętrznej od 10 do 32 mm. Prowadniki kablowe zipper imponują swoją praktycznością i wydajnością, ponieważ funkcja suwaka znacznie skraca czas instalacji.

Ich plusem jest błyskawiczne otwieranie i zamykanie, a także mały skok zapewniający cichą i płynną pracę. Warto zwrócić uwagę również na wysokie przyspieszenia: 100 m/s2 i więcej.

Sprawdzone i niezawodne

Zamknięte e-prowadniki firmy igus® wykazują swoją niezawodność w różnych trudnych warunkach już od ponad 20 lat.Przedstawione powyżej cztery systemy, to tylko niewielki wybór spośród wielu możliwych rozwiązań oferowanych przez firmę igus®. Istnieją bowiem inne systemy zasilania, które mogą zapewnić przewodom dobrą ochronę przed brudem i wiórami. Wszystkie można znaleźć na stronie producentaCzytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Jeszcze wyższa jakość w ofercie BL System

Niezwykle wydajne maszyny leśne

Dodane:

/

BL System

Rewelacyjne pod względem technicznym, dostępne cenowo. Bezkonkurencyjni, jeśli chodzi o innowacje. Firma BL System, jeszcze do niedawna specjalista od mniejszych i średnich rozwiązań dla branży drzewnej, poszerza swoją ofertę o doskonałej jakości maszyny Pezzolato spa.

Jeszcze do niedawna specjalizowali się w małych i średnich maszynach: wciągarkach, łuparkach. Są bezkonkurencyjnym liderem w segmencie urządzeń do sprzedaży do drewna kominkowego.

Teraz mówią, że chcą zmienić ligę, zaistnieć jako dostawca maszyn dużych gabarytów, już nie za kilkadziesiąt tysięcy euro, ale za kilkaset.

Rębaki o legendarnej wydajności

Firma BL System niedawno zdecydowała się na wprowadzenie do oferty maszyn Pezzolato spa, włoskiego producenta cieszącego się dużą renomą na europejskich rynkach.

Profesjonalne rębaki na silniku volvo z wydajnością do 380 metrów sześciennych na godzinę, budzą ogromne zainteresowanie na polskim rynku.

W tej firmie maszyny nie czekają na klientów – wszystko sprzedaje się na bieżąco. – Jesteśmy kreatorem nowych rozwiązań, jesteśmy gotowi na nowe wyzwania, zarówno logistyczne, jak i serwisowe – mówi Łukasz Belski z firmy BL System. – Obecnie w naszej branży nadszedł czas nowych wyzwań.

Jak nie będziemy tych wyzwań podejmować, to będziemy stać w miejscu. Tymczasem nasi klienci potrzebują nowej oferty. Największe wyzwania współczesnych firm to obecnie dobrzy ludzie.

Nowe pokolenie to doskonale wykształcone, często uzdolnione technicznie osoby, które rzadko przywiązują się do jednego miejsca pracy.

Trzeba robić wszystko, aby zatrzymać w swojej firmie najlepszych. jeżeli chodzi o nowe technologie, to w ostatnim czasie, mam wrażenie, że zmiany są nieco wolniejsze, a czasem nawet wręcz niekorzystne, jeżeli się patrzy choćby na ilość czujników w które wyposażone są najnowsze maszyny.

Tylko indywidualna oferta

Łukasz Bleski podkreśla, że obecnie na rynku niezwykle ważne jest badanie potrzeb klientów i przygotowywanie dla nich indywidualnie dedykowanej oferty.

– Czasem klienci chcą kupić maszynę, zupełnie nie biorąc pod uwagę, tego czy ona jest odpowiednia do ich potrzeb, przede wszystkim chodzi tu o wydajność – opowiada przedstawiciel firmy BL System.

– Dopiero gdy dokładnie zrozumiemy potrzeby naszego klienta, jesteśmy w stanie znaleźć urządzenie, które będzie idealnie do nich dopasowane, z którego klient rzeczywiście będzie korzystał, będzie zadowolony i następnym razem wróci do nas.

Pezzolato, z racji tego, że już od kilkudziesięciu lat produkuje rębaki, ma możliwość dopasowania maszyny do indywidualnych potrzeb, również jeżeli chodzi o dodatkowe wyposażenie. – U nich właściwie można zamówić wszystko – dodaje Łukasz Belski. – Jeżeli potrzebujemy mieć na przykład dodatkowy podajnik, to oni zrobią dla nas podajnik, zawsze jest taka możliwość. Naszym klientom możemy zaoferować coś więcej niż inne firmy na rynku.

Pezzolato coraz bardziej popularne

Jeżeli chodzi o ofertę włoskiej firmy Pezzolato, to jednym z ciekawszych rozwiązań dostępnych za pośrednictwem BL System jest rozdrabniacz z linii Compost Line.

Podawanie materiału na tej maszynie, odbywa się za pomocą łańcucha i rolki hydraulicznej z regulowaną prędkością. Napęd za pomocą pasów klinowych “V”.

Moduł elektroniczny wyposażony został w licznik godzin. Maszyna posiada przeciwmłotki dobierające materiał wyjściowy, a także deflektor do odprowadzania materiału na podłoże. Długość kosza to 3500 mm, szerokość: 1800 mm, wysokość kosza: 800 mm. Max. rozwarcie walca podającego szacuje się na 400 mm. Średnica rozdrabniacza ma 960 mm. Prędkość obrotowa końcówki młota wynosi 62 m/s, wydajność produkcji na godzinę: 60 m³

Kolejnym bardzo ciekawym rozwiązaniem jest stacja tnąco-łupiąca włoskiej marki Pezzolato z linii RedLine.

Jej najważniejsze cechy, to średnica tarczy z zębami z węgliku wolframu: 1500 mm, maksymalna średnica kłody w tym urządzeniu wynosi: 600 mm, z kolei długość kłody: od 3400 do 6800 mm, siła łupania: 70t, maksymalna długość łupania: 600-1050 mm. Maszyna posiada silnik o mocy 55-75 kW.

BL System

Jeszcze do niedawna specjalizowali się w małych i średnich maszynach: wciągarkach, łuparkach. Fot. Materiały producentaCzytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Idealny wybór dla nowych przedsiębiorców

Traki taśmowe

Dodane:

/

SERRA
Uczestnictwo w międzynarodowych targach jest dla firmy SERRA przyczynkiem do spotkań z klientami oraz okazją do promocji swoich najlepszych rozwiązań dla tartacznictwa. Fot. KD Media

Nowoczesny trak taśmowy to kluczowe narzędzie dla przedsiębiorstw zajmujących się obróbką drewna. Dzięki optymalnemu modelowi o niskim nakładzie inwestycyjnym, rozpoczęcie pracy w tej technologii staje się bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej. Tego rodzaju maszyny są domeną firmy SERRA, która proponuje rozwiązania na miarę potrzeb.

Trak taśmowy SERRA Alpina KE 90 / KB 9 charakteryzuje się przekonującymi możliwościami sprzętowymi oraz prostą obsługą, umożliwiającą łatwą kontrolę pozycjonowania. Dodatkowo, dostępny jest również wariant z ręcznym systemem transportu kłód, oferujący równie efektywne działanie przy niższej cenie.

To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą osiągnąć efektywność podobną do urządzeń hydraulicznych, bez konieczności dużego nakładu finansowego. Trak taśmowy dostępny jest z silnikiem o mocy 18,5 kW (napęd elektryczny) lub 25 kW (benzyna), dając użytkownikowi wybór odpowiedniego napędu dla swoich potrzeb.

Najlepszy stosunek ceny do wydajności

Trak taśmowy SERRA Alpina KE 90 / KB 9 zachwyca nie tylko możliwościami sprzętowymi, ale również oferuje najkorzystniejszy stosunek ceny do wydajności na rynku. Bezstopniowy elektryczny system podawania, elektryczna regulacja wysokości i przycinarka to elementy, które sprawiają, że praca staje się bardziej precyzyjna i efektywna.

Głowica piły została zaprojektowana bezkompromisowo, wyposażona w automatyczny system smarowania, system ręcznego napinania piły oraz specjalne prowadzenie. To wszystko dostępne jest w rewelacyjnej cenie, co czyni ten trak taśmowy atrakcyjnym wyborem dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie wysoką jakość sprzętu przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów.

Dla ciężkich kłód o średnicy do 90 cm

Trak taśmowy został specjalnie zaprojektowany z myślą o ciężkich kłodach, których średnica sięga nawet 90 cm. Dwa główne opcje napędu – silnik benzynowy V2 chłodzony powietrzem lub powietrzem firmy Vanguard – pozwalają dostosować maszynę do różnych warunków i preferencji użytkownika. Dodatkowo, trak ten wyróżnia się innowacyjną koncepcją ramy podstawowej, co sprawia, że jest łatwy w obsłudze, a ręczny system napinania brzeszczotów pił dodatkowo ułatwia pracę operatora.

Solidny trak Africa XE

W 2005 roku wprowadzono na rynek trak taśmowy o nazwie Africa XE, stworzony z myślą o specyficznych warunkach pracy w Afryce. Jednak jego wyjątkowo solidna konstrukcja sprawiła, że szybko zdobył popularność na całym świecie. Model XE doskonale sprawdza się w przemyśle obróbki drewna okrągłego, a także jako dodatkowe narzędzie do cięcia bardzo ciężkiego drewna. Model dostępny jest w dwóch rozmiarach: XE 135 dla kłód o średnicy do 135 cm oraz XE 160 dla kłód do 160 cm. Ostatni z nich może bez problemu przeciąć blat stołu klienta o szerokości 140 cm w zaledwie kilka minut, co czyni go niezastąpionym narzędziem dla profesjonalistów z branży obróbki drewna.

Africa XE wyróżnia się optymalnym modelem dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z obróbką drewna przy minimalnym nakładzie inwestycyjnym.

Dostępny w dwóch wersjach napędu: 18,5 kW (napęd elektryczny) lub 25 kW (benzyna), co pozwala dostosować maszynę do indywidualnych potrzeb.

Łatwość obsługi, precyzja działania

Jednym z atutów Africa XE jest standardowa kontrola pozycjonowania, ułatwiająca precyzyjne ustawianie i ściąganie kłody. Bezstopniowy elektryczny system podawania, elektryczna regulacja wysokości oraz przycinarka sprawiają, że obsługa maszyny staje się intuicyjna i efektywna.

Bezproblemowa głowica piły oferuje automatyczny system smarowania, system ręcznego napinania piły, a także precyzyjne prowadzenie, co przekłada się na doskonałą jakość cięcia.

Africa XE została zaprojektowana z myślą o trudnych warunkach pracy, szczególnie w obszarach, gdzie drzewa są twardsze i pnie grubsze. Solidna konstrukcja sprawia, że jest ona odporna na intensywne obciążenia, co czyni ją doskonałym wyborem do przemysłowej obróbki drewna okrągłego. Model XE 135 jest dostosowany do kłód o średnicy do 135 centymetrów, natomiast XE 160 radzi sobie z kłodami do 160 centymetrów.

Trak taśmowy Africa XE to doskonałe połączenie solidności, wydajności i przystępnej ceny. Bez względu na to, czy prowadzisz niewielką firmę stolarską czy duże przedsiębiorstwo przemysłowe, ta maszyna sprosta oczekiwaniom, zapewniając precyzyjne cięcia nawet w najtrudniejszych warunkach. Inwestycja w Africa XE to pewność, że Twoje przedsiębiorstwo będzie rozwijać się w zgodzie z najnowszymi standardami technologicznymi.

Renomowany producent

Firma SERRA ma na koncie ponad 1450 realizacji na całym świecie. W maju zaprezentowała swoje najnowsze rozwiązania dla tartacznictwa na targach Ligna. Warto wspomnieć, że firma SERRA jest częścią grupy WINTERSTEIGER, co pozwala im na jeszcze większy rozwój i innowacje w branży.

SERRA, jako renomowany producent maszyn do obróbki drewna, od lat cieszy się uznaniem w branży dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, solidnej konstrukcji i nieustannej trosce o zadowolenie klienta. Firma ta, zakorzeniona w tradycji i nowoczesności, znalazła swoje miejsce jako pionier w dziedzinie pilarek taśmowych, oferując kompleksowe rozwiązania dla przedsiębiorców z branży drzewnej.

Od momentu powstania SERRA, firma zdążyła się wyróżnić jako producent wysokiej jakości maszyn do obróbki drewna. Początkowo skoncentrowana na rynku krajowym, szybko zdobyła uznanie również na arenie międzynarodowej. Dziś maszyny SERRA są dostępne na całym świecie, spełniając oczekiwania klientów z różnych regionów i kultur.

SERRA słynie z wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, które rewolucjonizują procesy przemysłowej obróbki drewna. Ich linia produktów obejmuje zaawansowane pilarki taśmowe, trakcje, rozdrabniacze, a także specjalistyczne systemy do obróbki drewna. Technologie stosowane przez SERRA pozwalają na efektywną produkcję przy jednoczesnym zachowaniu zrównoważonego podejścia do wykorzystania surowców.

Firma SERRA zdaje sobie sprawę, że różne przedsiębiorstwa w branży drzewnej mają różnorodne potrzeby. Dlatego oferuje wszechstronne rozwiązania, które można dostosować do indywidualnych wymagań klientów. Bez względu na to, czy prowadzisz niewielki tartak stolarski czy duże przedsiębiorstwo przemysłowe, SERRA ma odpowiednią maszynę, aby sprostać Twoim oczekiwaniom.

Warto podkreślić, że SERRA zawsze stawia na jakość swoich produktów i satysfakcję klientów. Solidna konstrukcja maszyn, innowacyjne podejście do technologii oraz profesjonalna obsługa klienta to elementy, które wyróżniają tę firmę na tle konkurencji. SERRA nieustannie rozwija swoje produkty, biorąc pod uwagę najnowsze trendy i potrzeby rynku.

Dla przedsiębiorców związanych z przemysłem drzewnym, SERRA to nie tylko producent maszyn, ale także zaufany partner oferujący kompleksowe rozwiązania. Firma ta, z historią sukcesu i globalnym zasięgiem, kontynuuje swoją misję dostarczania najnowocześniejszych technologii dla efektywnej i zrównoważonej obróbki drewna. SERRA – tam, gdzie innowacje spotykają się z tradycją, tworząc przyszłość branży drzewnej.

Kurier Drzewny

Uczestnictwo w międzynarodowych targach jest dla firmy SERRA przyczynkiem do spotkań z klientami oraz okazją do promocji swoich najlepszych rozwiązań dla tartacznictwa. Fot. KD Media

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio dodane

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).