Connect with us
 
levitra e funzionalità renale €83.17

Technika, technologie, nowości

Bezbłędna, szybka i wydajna praca z CNC

Produkcja stolarki i mebli z maszynami sterowanymi numerycznie

Dodane:

/

Felder
Doskonałe do produkcji okien: 5-osiowe centrum profit H500RS. W standardzie maszyna posiada 6 konsoli i 2-stanowiskowe pole robocze o długości 3740 (lub 5540 mm w opcji) oraz pozwala zamocować i obrobić w 100 proc. materiały do wysokości 250 mm. Fot. Felder

Austriacki producent obrabiarek do drewna Felder pod marką Format4 oferuje zróżnicowaną paletę obrabiarek sterowanych numerycznie, które znacznie różnią się nie tylko gabarytami, ale wyposażeniem i możliwościami obróbki, pozwalając na produkcję mebli, schodów, drzwi czy okien. Przyjrzyjmy się czterem modelom: creator 950, profit H200R, H300RL oraz H500RS.

Felder

Doskonałe do produkcji okien: 5-osiowe centrum profit H500RS. W standardzie maszyna posiada 6 konsoli i 2-stanowiskowe pole robocze o długości 3740 (lub 5540 mm w opcji) oraz pozwala zamocować i obrobić w 100 proc. materiały do wysokości 250 mm. Fot. Felder

Skoncentrowana technologia CNC na powierzchni zaledwie 4,8 m²

Szukasz urządzenia do czterostronnej obróbki różnych materiałów, które nie zajmuje dużo miejsca, dokonuje automatycznego pomiaru elementu, a do tego cechuje się prostą eksploatacją i minimalnymi potrzebami konserwacji? Warto przyjrzeć się przelotowemu centrum wiertarsko-frezarskiemu creator 950, które sprawdzi się zarówno we frezowaniu kieszeni pod zamki w drzwiach, jak i kołkowaniu elementów mebli.

Felder

Przelotowe centrum wiertarsko-frezarskie creator 950 sprawdzi się we frezowaniu kieszeni pod zamki w drzwiach oraz kołkowaniu elementów mebli. Do skorzystania z tej technologii wystarczy tylko 4,8 m² powierzchni. Fot. Felder

Centrum creator 950 w porównaniu do tradycyjnych maszyn numerycznych nie wymaga pozycjonowania przyssawek, konsoli, jak również wyboru pól pracy. Pozwala zaraz przystąpić do pracy i znacznie skrócić czas przygotowania. Na powierzchni tylko 4,8 m² oferuje skoncentrowaną technologię CNC. Już w standardzie możliwe jest 4-stronne formatowanie przy wszystkich wariantach tego centrum z elektrowrzecionem. Poza tym maszyna w wersji premium umożliwia wykonywanie kołkowania w obu poziomych płaszczyznach w osi X przy elementach np. korpusów meblowych oraz w standardzie dostępna jest stacja do kołkowania.

Wysokość obróbki przy tej obrabiarce wynosi od 6 do 80 mm, a szerokość obróbki 950 mm. Elementy obrobione mogą być wyładowywane także z tyłu, co pozwala przyszłemu użytkownikowi na optymalne umiejscowienie creatora 950 w zakładzie z uwzględnieniem własnego ciągu produkcyjnego.

Materiał transportowany jest w maszynie na leżąco, a jego podwójne prowadzenie w osi X realizowane jest poprzez dwa chwytaki. Każdy z nich napędza się przy wykorzystaniu listwy z zębami ewolwentowymi, co gwarantuje przesuw bez drgań. Dodatkowo stabilne prowadzenie materiału z przodu i z tyłu wspierają, dociskające go z góry, pneumatyczne dociski rolkowe. Dzięki nim podczas obróbki materiału, którą wykonują pracujące od góry zespoły robocze, nie dochodzi do jego przesunięcia w żadnej płaszczyźnie. Przekłada się to na dokładne wyniki pracy. Płynnie regulowane prędkości posuwu umożliwiają optymalne dopasowanie ich do zastosowanego materiału i typu obróbki, co pozwala osiągnąć jak najlepszą jakość końcowego produktu.

Felder

Przelotowe centrum wiertarsko-frezarskie creator 950 sprawdzi się we frezowaniu kieszeni pod zamki w drzwiach oraz kołkowaniu elementów mebli. Do skorzystania z tej technologii wystarczy tylko 4,8 m² powierzchni. Fot. Felder

Centrum CNC creator 950 w standardzie dokonuje automatycznego pomiaru, w osi X, elementu, który będzie obrabiany. Informację przekazuje do sterowania maszyny, eliminując przez to błędy. W opcji dostępny jest również automatyczny pomiar w osi Y.

Elektrowrzeciono główne o mocy 7,5 kW (S1) lub 12 kW (S6) zapewnia maszynie najwyższą wydajność i pozwala na precyzyjną obróbkę różnorodnych materiałów, gdyż moc z elektrowrzeciona bezpośrednio przenoszona jest na pracujące w materiale narzędzie. Obraca się z prędkością 24 000 obr./minutę i wyposażone jest w wysokiej jakości, charakteryzujące się wydłużoną żywotnością łożyska ceramiczne oraz pokrywę odciągową, regulowaną na wysokość, w zależności od modelu, automatycznie lub ręcznie.

Standardowa głowica wiertarska DH17 z 11 wrzecionami pionowymi, 6 poziomymi i 1 piłą tarczową zapewnia realizację obróbki elementów w pełnym zakresie. Opcjonalnie maszyna może zostać wyposażona w głowicę wiertarską DH25.

Felder

Uniwersalne, wielozadaniowe centrum obróbcze Format-4 profit H200R dedykowane jest szczególnie zakładom specjalizującym się w produkcji mebli skrzyniowych. Fot. Felder

Magazynek liniowy posiada 4 miejsca na narzędzia, co pozwala znacznie skrócić czas zamiany narzędzi. W opcji dodatkowo dostępny jest 4-miejscowy magazynek na agregaty. Zastosowanie agregatów poszerza wszechstronność tych centrów obróbczych, gdyż pozwala np. przy produkcji drzwi na frezowanie kieszeni pod zamki. Dla zwiększenia możliwości obróbczych creator 950 może zostać wyposażony w dodatkowe miejsce narzędziowe typu pick-up.

Intuicyjne programowanie realizowane jest za sprawą oprogramowania Format4 Woodflash, które umożliwia proste i szybie tworzenie programów obróbczych CNC.

Łatwe utrzymanie maszyny w czystości możliwe jest dzięki automatycznemu sterowaniu króćcami odciągowymi. Także automatyczne smarowanie centralne przekłada się na prostą eksploatację maszyny i niskie nakłady na konserwację.

Wielozadaniowe centrum do produkcji mebli skrzyniowych

Producent proponuje także interesujące technologie dla meblarstwa. Dwie sekcje robocze, możliwe zwiększenie wydajności zakładu o 100 proc., obróbka różnych materiałów oraz duża głowica dedykowana zwłaszcza producentom mebli skrzyniowych – to tylko wybrane zalety uniwersalnego, wielozadaniowego centrum obróbczego Format-4 profit H200R. Maszyna dedykowana jest szczególnie zakładom specjalizującym się w produkcji mebli skrzyniowych. Ma ona wiele zalet, które pozwolą znacznie usprawnić pracę w zakładzie.

Felder

Dokładna pozycja przyssawek próżniowych na konsolach wskazywana jest bardzo precyzyjnie przez laser, a opcjonalny system lightPos z diodami LED może stanowić efektywne wsparcie podczas ich pozycjonowania. Fot. Felder

Centrum obróbcze Format-4 profit H200R posiada pole pracy o szerokości 1280 mm i długości roboczej 3300 mm z podziałem na 2 niezależne sekcje podciśnieniowe. Kiedy maszyna pracuje na jednej stronie, operator może bezpiecznie montować element przeznaczony do obróbki na drugiej. To rozwiązanie pozwala na zwiększenie wydajności pracy o 100 proc. w stosunku do klasycznego, pojedynczego pola pracy. Wysokie przyssawki 100 mm działają z 2-obwodowym systemem mocowania podciśnieniowego. Pierwszy mocuje przyssawki do konsoli i solidnie trzyma, podczas gdy drugi obwód czeka aż operator zamocuje materiał aby go następnie pewnie unieruchomić. Wrzeciono o mocy 12 kW daje szerokie spektrum zastosowań – począwszy od obróbki płyty, a skończywszy na drewnie litym. Możliwość zastosowania agregatów kątowych poszerza spektrum pracy profit H200R. W zależności od konfiguracji maszyna ma 12 miejsc magazynkowych z możliwością rozbudowy do aż 31. Standardową głowicę wiercącą wyposażoną w 16 wrzecion można rozbudować do 26. Duża głowica opracowana została z myślą o producentach mebli skrzyniowych. Tarcze pił do rowkowania ustawiono po długości i szerokości maszyny, a wiertła poziome ułożono po 2 w osiach X i Y, tak aby bezproblemowo wykonywać otwory pod kołki i konfirmaty, które umożliwiają łatwy i sprawny montaż korpusów meblowych. W zależności od posiadanego miejsca w zakładzie maszynę można wyposażyć w kilka systemów bezpieczeństwa, takich jak: maty, bampery lub też kurtynę świetlną. Z myślą o producentach mebli skrzyniowych centrum obróbcze H200R ma 2 rzędy ograniczników bazowych, a dla wygody mocowania typowych korpusów przedni rząd cofnięto do środka. Ten zabieg zwiększa ergonomię pracy z małymi elementami. Jak przystało na nowoczesną maszynę, wyposażenie w skaner kodów kreskowych czy QR pozwala na szybką identyfikację formatki. Zaopatrzenie maszyny w nowoczesne sterowanie, połączone z autorskim oprogramowaniem F4 Integrate, dodatkowo wpływa na poszerzenie możliwości obróbczych i zwiększa przejrzystość obróbek już na etapie rysowania poszczególnych elementów mebla.

Felder

Rozwiązania CNC pozwalają na precyzyjną i szybką obróbkę elementów stolarki budowlanej oraz mebli. Fot. Felder

Krótszy czas obróbki drzwi o nietypowej szerokości

Kolejną interesującą propozycją producenta jest profit H300RL – centrum obróbcze CNC stworzone z myślą o stolarce wymagającej nadzwyczajnej szerokości roboczej.

Maszyna posiada pole pracy o szerokości 1580 mm i długości roboczej 5300 mm z podziałem na 2 niezależne pola oraz sekcje próżniowe z opcjonalną możliwością sterowania każdą konsolą z osobna. W momencie, kiedy maszyna pracuje na jednej stronie, operator bezpiecznie może montować element na drugiej. Długość pojedynczego elementu obrabianego może wynosić aż 2150 mm. To rozwiązanie pozwala na obróbkę klasycznych skrzydeł drzwi w pracy wahadłowej. Wysokie przyssawki 100 mm działają z 2-obwodowym systemem mocowania podciśnieniowego. Pierwszy obwód mocuje przyssawkę i solidnie trzyma, podczas gdy drugi czeka aż operator precyzyjnie dosunie element do bazy i uruchomi drugi obwód. Wrzeciono o mocy 12 kW lub 15 kW daje szerokie spektrum zastosowań przy obróbce drewna litego. W celu dodatkowego zwiększenia wydajności wrzeciono 15 kW może zostać wyposażone w system chłodzenia cieczą.

Możliwość zastosowania agregatów kątowych poszerza potencjał obróbczy profit H300LR. Maszynę można zaopatrzyć w interpolowaną oś C lub dla zwiększenia wydajności podczas głębokich frezowań kieszeni pod zamek lub zawiasy oraz w niezależnie sterowany, poziomy silnik frezarski z funkcją pochyłu o 7 stopni. Wyposażenie maszyny w dodatkowy silnik skraca czas obróbki skrzydła drzwi, gdyż nie zachodzi konieczność wymiany narzędzia z elektrowrzeciona na agregat kątowy. W zależności od konfiguracji maszyna posiada 12 miejsc magazynkowych z możliwością rozbudowy do aż 36. 18-miejscowy magazynek talerzowy porusza się razem z bramą po długości maszyny, tak aby potrzebne narzędzia były zawsze „pod ręką”. Standardowa głowica wiercąca wyposażona jest w 16 wrzecion, co pozwala na wykonanie nawiertów poziomych i pionowych. W zależności od miejsca jakim dysponuje zakład maszynę można wyposażyć w kilka systemów bezpieczeństwa, takich jak: maty, bampery lub kurtynę świetlną. Z myślą producentach mebli skrzyniowych centrum obróbcze H300LR posiada 2 rzędy ograniczników bazowych z przodu i na środku, a dla wygody mocowania typowych korpusów można dołożyć przedni rząd bazowy. Ten zabieg zwiększa ergonomię pracy z małymi elementami.

Nowoczesne wyposażenie w postaci skanera kodów kreskowych czy QR umożliwia bezbłędną identyfikację formatek. Z kolei intuicyjne sterowanie wraz z autorskim oprogramowaniem F4Integrate pozwala na poszerzenie możliwości obróbczych i zwiększa przejrzystość obróbek już na etapie rysowania elementów.

Kurier Drzewny

Potencjał obróbczy profit H300LR poszerza możliwość zastosowania agregatów kątowych. To centrum obróbcze zostało stworzone z myślą o stolarce wymagającej nadzwyczajnej szerokości roboczej. Fot. Felder

W pełni automatyczne pole robocze dla wydajnej produkcji okien prostych i łukowych

Ciekawą propozycją firmy jest 5-osiowe centrum profit H500RS, które ze względu na swoją masywną budowę, gabaryty i wyposażenie idealnie nadaje się do produkcji różnego rodzaju okien.

W standardzie maszyna posiada 6 konsoli i 2-stanowiskowe pole robocze o długości 3740 lub 5540 mm w opcji. Wówczas maszyna wyposażona jest w 8 lub 10 konsoli. Na centrum obróbczym profit H500RS można zamocować i obrobić w 100 proc. materiały do wysokości 250 mm. W tej klasie jest to rewelacyjne osiągnięcie. Natomiast najważniejszy parametr w pięcioosiowej maszynie, czyli wysokość osi Z, w tym przypadku 350 mm od konsoli, umożliwia szeroki zakres obróbki. W osi Y z kolei możliwa jest obróbka do 1505 mm. Poza tym obrabiarka może mieć system sterowania konsoli s-motion, polegający na automatycznym przestawianiu się konsoli, jak również przyssawek. Każda konsola w maszynie s-motion wyposażona jest w serwonapęd poruszający się po precyzyjnie oszlifowanej listwie zębatej.

W pełni automatyczne pole robocze bardzo dobrze sprawdza się podczas produkcji okien prostych i łukowych. Przy wykorzystaniu firmowego oprogramowania do projektowania okien F4Frame generowane programy zawierają już precyzyjne ustawienia konsoli i przyssawek. Po wczytaniu programów stół ustawia się automatycznie pod obrabiany element, a skomplikowane obróbki wymagające obróbek 4-stronnych odbywają się bez zmiany bazowania elementu. Podczas pracy przyssawki konsole automatycznie zmieniają swoje pozycje, aby przy jednym mocowaniu wykonać profil wewnętrzny i zewnętrzny skrzydła czy ramy okna. Korzystając z systemu s-motion można zwiększyć wydajność produkcyjną prawie o 50 proc., co stanowi znaczne przyspieszenie całego procesu produkcyjnego.

Mocowanie elementów odbywa się za pomocą pompy podciśnienia, której wydajność może osiągnąć nawet 250 m³/h. Dodatkowo system aktywacji próżni dla każdej konsoli zaopatrzony jest nie tylko w podciśnienie, ale również w ścisk za pomocą sprężonego powietrza. Stąd też każdą konsolę i zamocowane na niej przyssawki można aktywować dowolnie, co pozwala wygodnie obrabiać elementy łukowe. Maszyna zaopatrzona jest także w laserowy system pozycjonowania konsoli i przyssawek.

Profit H500RS standardowo posiada przyssawki z 2-obwodowym systemem ssania o wysokości 100 mm, by zapewnić możliwość pracy z narzędziami

wieloprofilowymi. Jest to ważne w pięcioosiowej maszynie, gdzie wrzeciono pracuje nie tylko w osi X Y Z , ale również w osi C w zakresie +/-270º oraz w A w zakresie +/-180º z możliwością ustawiania narzędzia pod kątem -10º od dolnej krawędzi materiału. Dzięki temu na tej maszynie można wykonać prawie każdy element. Z innowacyjnych rozwiązań, które tu zastosowano, warto wspomnieć o systemie chwytaków do ram okiennych. Została zwiększona średnica trzymania całego trzpienia, dzięki czemu podczas obróbki nie ma problemu z drganiem elementów. Dostępne są różne formy chwytaków do ram. Ich górna część dociskowa, w formie talerza, może być wymieniana lub zamieniana na inny typ.

Ze względu na liczbę narzędzi obróbczych, jakie mieszczą się w tym centrum, czyli od standardowych 34 do ponad 60, producent okien ma możliwość korzystania z wielu narzędzi dla wykonania różnorodnych profili. Pięcioosiowe wrzeciono, o mocy 12 lub 15 kW i 24000 obr./minutę, które chłodzone jest cieczą, pozwala na pracę w materiale o dowolnej twardości i grubości.

Łoże agregatu z dwoma osiami Z umożliwia szybkie zastosowanie na przemian zespołu wiertarskiego i wrzeciona głównego, a poruszający się synchronicznie, zamontowany na wysięgniku talerzowy magazynek narzędziowy znajduje się zawsze tam, gdzie jest potrzebny. Maszyna pracuje z dwoma osiami Z. Pierwsza jest od elektrowrzeciona, a druga od głowicy wiertarskiej. Te niezależne ruchy stwarzają możliwość pracy jakby „wahadłowej”. Gdy głowica wiertarska pracuje, to elektrowrzeciono może czekać na swoją kolej bez konieczności odstawiania narzędzia do magazynka. Takie rozwiązanie skraca czas obróbki oraz pozwala na zwiększenie wysokości obrabianego elementu. Podczas obróbki w pionie i poziomie całe pole robocze znajduje się w obrębie głowicy wiertarskiej.

Panel sterowania w centrum CNC profit H500RS składa się z czytelnego, 24-calowego monitora oraz oprogramowania F4Integrate. Na panelu technicznym maszyny widoczne są ustawienia odpowiednie dla elektrowrzeciona i głowicy wiertarskiej. W standardzie maszyna posiada funkcję widoku trójwymiarowego, dzięki której operator w czasie rzeczywistym widzi położenie przyssawek i element obrabiany w podglądzie trójwymiarowym. Poza tym widoczne są wszystkie powierzchnie w rzucie bocznym, pionowym oraz operacje przelotowe.

W tej maszynie system bezpieczeństwa w standardzie oparty został o trójdzielne maty bezpieczeństwa. Opcjonalnie można zastosować listwy dotykowe lub zaporę świetlną, która pozwala podwieźć po same konsole ciężkie elementy i załadować np. za pomocą wózka paletowego czy widłowego.

Reklama
  • Felder

    Doskonałe do produkcji okien: 5-osiowe centrum profit H500RS. W standardzie maszyna posiada 6 konsoli i 2-stanowiskowe pole robocze o długości 3740 (lub 5540 mm w opcji) oraz pozwala zamocować i obrobić w 100 proc. materiały do wysokości 250 mm. Fot. Felder

  • Felder

    Doskonałe do produkcji okien: 5-osiowe centrum profit H500RS. W standardzie maszyna posiada 6 konsoli i 2-stanowiskowe pole robocze o długości 3740 (lub 5540 mm w opcji) oraz pozwala zamocować i obrobić w 100 proc. materiały do wysokości 250 mm. Fot. Felder

  • Felder

    Przelotowe centrum wiertarsko-frezarskie creator 950 sprawdzi się we frezowaniu kieszeni pod zamki w drzwiach oraz kołkowaniu elementów mebli. Do skorzystania z tej technologii wystarczy tylko 4,8 m² powierzchni. Fot. Felder

  • Felder

    Przelotowe centrum wiertarsko-frezarskie creator 950 sprawdzi się we frezowaniu kieszeni pod zamki w drzwiach oraz kołkowaniu elementów mebli. Do skorzystania z tej technologii wystarczy tylko 4,8 m² powierzchni. Fot. Felder

  • Felder

    Uniwersalne, wielozadaniowe centrum obróbcze Format-4 profit H200R dedykowane jest szczególnie zakładom specjalizującym się w produkcji mebli skrzyniowych. Fot. Felder

  • Felder

    Dokładna pozycja przyssawek próżniowych na konsolach wskazywana jest bardzo precyzyjnie przez laser, a opcjonalny system lightPos z diodami LED może stanowić efektywne wsparcie podczas ich pozycjonowania. Fot. Felder

  • Kurier Drzewny

    Potencjał obróbczy profit H300LR poszerza możliwość zastosowania agregatów kątowych. To centrum obróbcze zostało stworzone z myślą o stolarce wymagającej nadzwyczajnej szerokości roboczej. Fot. Felder

  • Felder

    Rozwiązania CNC pozwalają na precyzyjną i szybką obróbkę elementów stolarki budowlanej oraz mebli. Fot. Felder

  • Felder
  • Felder
  • Felder
  • Felder
  • Felder
  • Felder
  • Kurier Drzewny
  • Felder

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Dokładny i szybki pomiar wilgotności materiałów drzewnych

Austriackie wilgotnościomierze Merlin

Dodane:

/

Penny Gondek
Nowość – wilgotnościomierz do posadzki oraz drewna surowego HM9 DUO, który pozwala na pomiar w pozycji pionowej (do 8 mm) oraz poziomej (do 40 mm). Fot. Penny Gondek

Jeżeli chcesz, aby wyroby z drewna cieszyły się długą żywotnością, to warto odpowiednio wyselekcjonować surowiec naturalny, z którego będą tworzone. Z pomocą przychodzą wilgotnościomierze HM9 austriackiej firmy Merlin Technology, które oferuje spółka Penny Gondek z Oleśnicy. Modele WS1, WS5 i WS13 WS25 służą do pomiaru wilgotności oklein, parkietu, mebli, płyt meblowych i drewna surowego. W ofercie pojawiła się także nowość: model HM9 DUO, dedykowany do posadzki oraz drewna surowego, który pozwala na pomiar w pozycji pionowej (do 8 mm) oraz poziomej (do 40 mm).

 
Poziom wilgotności drewna ma znaczenie bez względu na to czy buduje się dom, kładzie podłogę, czy tworzy meble.

 
Wilgotnościomierz to urządzenie, bez którego sprawne działanie w branży drzewnej byłoby po prostu niemożliwe. Sztuka pracy w drewnie wymaga tego, by jedne wyroby powstawały z materiału o określonym poziomie wilgotności, zaś inne z drewna o odmiennych parametrach. Dlatego warto zainwestować w wilgotnościomierz, dzięki któremu można mieć pewność, że przetwarzany materiał spełnia odpowiednie wymagania. Urządzenia Merlin są wykorzystywane przy wielu zadaniach.

 
– Wilgotnościomierze Merlin są niezbędne przy wytwarzaniu mebli, produkcji podłóg, paneli i parkietów oraz dla dostawców wyrobów drewnianych czy budowlanych. Służą do szybkiego i dokładnego mierzenia wilgotności materiałów drzewnych i surowca różnych gatunków – zapewnia Kamila Gondek z firmy Penny Gondek, dystrybuującej rozwiązania austriackiego producenta na polskim rynku.

 

Pomiar bezinwazyjny

Wilgotnościomierze dokonują pomiaru bezinwazyjnie, metodą pojemnościową. Zakres pomiaru pozwala na badanie wielu grup drewna. Mają automatyczną kompensację temperatury oraz funkcję autokalibracji i kontrolkę baterii (4 x 1,5 V AA). Menu przetłumaczone zostało w językach: angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, czeskim, rosyjskim i włoskim. Urządzenia cechują również niewielkie rozmiary (150 x 73 x 23 mm) i ważą zaledwie 150 x 73 x 23 mm. Zakres temperatury roboczej wynosi od 0 do 40° C, a przechowywania 20 – 60° C.

 
Wilgotnościomierze przeznaczone są do różnych zastosowań z głębokościami pomiarowymi od 0,5 mm do 40 mm.

 
– Gdy urządzenie pomiarowe zostanie dociśnięte do mierzonego przedmiotu, to zmienia się pole pomiarowe. Ta zmiana jest przetwarzana i oceniana przez procesor. Natomiast wyświetlacz LCD pokazuje zawartość wilgoci w procentach – mówi Kamila Gondek.

 

Reklama

Intuicyjna obsługa

Przycisk „start” służy do włączenia lub wyłączenia, a strzałka w górę lub w dół do wyboru grupy lub gęstości drewna.

 
– Najpierw należy sprawdzić i wybrać poprawną grupę drewna. Urządzenie należy przyłożyć do miejsca pomiaru lub powoli przesuwać po powierzchni zgodnie z włóknami drewna. Zawartość wilgotności pojawi się na wyświetlaczu natychmiast – wyjaśnia specjalistka z firmy Penny Gondek. – Dotykowy sensor musi być pokryty w całości z badanym materiałem drewnianym. Trzeba się upewnić, że maksymalna badana głębokość jest mniejsza niż minimalna grubość drewna. Jeżeli grubość nie jest większa niż ta głębokość, to żeby uzyskać dokładny pomiar, trzeba położyć badany materiał na podkładce styropianowej lub tym samym rodzaju drewna pod spodem.

 

Taka sama temperatura drewna i otoczenia

Temperatura drewna i otoczenia powinna być taka sama. Różnica +/-5° C nie daje dokładności pomiaru. Co ważne, należy chronić urządzenie od żywicy oraz wody.

 

Odpowiedni wybór oraz serwis

Mierniki Merlin to precyzyjne i bardzo trwałe urządzenia. Producent zapewnia, że wskaźnik może posłużyć przez długie lata. W Polsce urządzenia można zakupić w firmie Penny Gondek, która nie tylko oferuje sprzęt Merlin o najwyższej jakości, ale i zapewnia fachowe doradztwo w wyborze konkretnych modeli. Penny Gondek współpracuje z wykwalifikowaną kadrą.

 
– Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z asortymentem wilgotnościomierzy przeznaczonych zarówno dla dużych zakładów, jak i rzemieślników. Nasi doradcy z przyjemnością pomogą w wyborze odpowiedniego urządzenia – podsumowuje Kamila Gondek.

 

Penny Gondek

Strzałka w górę lub w dół służy do wyboru grupy lub gęstości drewna. Fot. Penny Gondek

Kurier Drzewny

Nowość – wilgotnościomierz do posadzki oraz drewna surowego HM9 DUO, który pozwala na pomiar w pozycji pionowej (do 8 mm) oraz poziomej (do 40 mm). Fot. Penny Gondek

 

Nowy model HM9 DUO

W ofercie producenta pojawił się nowy model wilgotnościomierza o nazwie HM9 DUO, który jest już dostępny także u polskiego dystrybutora, w firmie Penny Gondek. Nowe urządzenie służy do pomiaru wilgotności posadzki oraz drewna surowego.

 
– Nowy model stanowi połączenie miernika HM9 WS5 oraz HM9 WS25 – dodaje Kamila Gondek. – Urządzenie posiada 2 czujniki i pozwala na pomiar w pozycji pionowej do 8 mm, a w pozycji poziomej do 40 mm.

Reklama

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Kleje do aplikacji przemysłowej

Pewna spoina dla każdej produkcji

Dodane:

/

Bapco
Firma Bapco oferuje niezawodne kleje, które prezentowane są w trakcie najważniejszych wydarzeń branżowych. Fot. KD MEDIA

Kleje kontaktowe Bapco to szeroka oferta produktów skierowanych do profesjonalnej aplikacji przemysłowej w przemyśle drzewnym. Wyroby tej marki cieszą się bardzo dużą popularnością na europejskim rynku. Bapco jest obecnie jednym z wiodących dostawców klejów kontaktowych w aerozolu. Oferowane kleje dostępne są pod własną marką oraz sprzedawane na zasadach private label.

Bapco

Firma Bapco oferuje niezawodne kleje, które prezentowane są w trakcie najważniejszych wydarzeń branżowych. Fot. KD MEDIA

Niezawodne produkty i wsparcie techniczne

To, co cechuje markę Bapco, to doskonała jakość niezawodnych wyrobów, ale także wsparcie techniczne oraz posprzedażowe, dzięki któremu odbiorcy korzystać mogą z bogatej wiedzy doradców na każdym etapie swojej produkcji.

Własna, wydajna linia

Przedsiębiorstwo dysponuje własną, automatyczną linią do napełniania i zagazowywania aerozoli. Linia bardzo dobrze współpracuje z klejami kontaktowymi, które cechują się większą gęstością materiału w porównaniu z lakierami lub farbami. Docelowo automat będzie także przeznaczony do lakierów oraz czyścika. Poza podzespołem napełniającym i zgazowującym, w skład linii wchodzi również drukarka, która pozwala dowolnie oznaczać produkt, wraz z podaniem niezbędnych informacji, takich jak np. data produkcji. Urządzenie jest bardzo szybkie, ponieważ napełnia dwa aerozole jednocześnie w ciągu sekundy.

Wytrzymałe kleje do różnorodnych materiałów

Produkty z oferty przedsiębiorstwa sprawdzą ją się w wielu zastosowaniach w sektorze drzewnym. Niezależnie od powierzchni, doskonale zespolą materiały oraz zapewnią wytrzymałe połączenie. Różnorodne kleje pozwolą doskonale dobrać produkty do określonych materiałów.

Do produkcji mebli BSAA

BSAA to standardowy klej kontaktowy stosowany w produkcji mebli oraz w pracach stolarskich. Doskonale sprawdzi się do pogrubiania płyt i przyklejenia laminatów HPL. Ten produkt cechuje się regularnym i jednolitym strumieniem natrysku. Charakterystyczna dla niego jest ponadprzeciętna wytrzymałość termiczna przy delikatnej warstwie kleju.

Wysoka siła wiązania GPSA

Unikalna, gęsta mieszanka kleju GPSA pozwala na pracę w niskich temperaturach oraz zwiększoną wydajność na wsiąkliwych powierzchniach. Ten profesjonalny klej kontaktowy charakteryzuje się wysoką siłą wiązania. Sprawdzi się we wszelkich powierzchniach, w tym laminatów HPL i płyt drewnopochodnych, a nawet powierzchniach chłonnych, takich jak: MDF, cięta płyta meblowa oraz w klejeniu krzywoliniowym.

Do podłóg FLOOR

Klej kontaktowy FLOOR to bardzo dobry wybór w przypadku klejenia korka, filcu, wykładzin czy płytek dywanowych. Jest to produkt cechujący się dużą przyczepnością wstępną, co przekłada się na natychmiastowy chwyt nawet na pionowych elementach. Dodatkowo ten produkt charakteryzuje również regularny strumień natrysku.

Reklama

Klej tapicerski SOSA

SOSA to profesjonalny klej tapicerski o bardzo niskiej wsiąkliwości, który zapewnia elastyczną spoinę. Duża przyczepność tego kleju sprawia, że praca staje się wygodna i szybka. Klej sprawdza się w produkcji mebli miękkich, klejenia tkanin oraz materacy. Pozostaje na powierzchni tkanin, gąbek oraz pianek.

Do wymagających zastosowań HSSA

Ten klej kontaktowy to wyjątkowa mieszanka o wysokiej zawartości substancji stałych, która cechuje się wysoką siłą klejenia. Produkt pozostawia grubą warstwę kleju na klejonych powierzchniach. Z powodzeniem nadaje się do klejenia płyt meblowych laminatów HPL oraz twardych plastików, płyt typu Corian. Dodatkowo polecany jest do obrzeży meblowych krzywoliniowych, powierzchniowego klejenia płyt typu Corian oraz wszelkiego rodzaju klejenia powierzchni o wysokiej chłonności.

Odporny na temperaturę MOSA

Profesjonalny klej kontaktowy MOSA charakteryzuje się uniwersalną formułą. Jest odporny na działanie wysokiej temperatury, a powstała spoina jest bardzo elastyczna. Klej cechuje się dużą przyczepnością wstępną oraz regularnym strumieniem natrysku. Sprawdza się w produkcji i renowacji wnętrz nowych oraz używanych samochodów, autokarów, przyczep kempingowych czy łodzi. Polecany szczególnie do spajania większości materiałów wyposażenia wnętrz, takich jak: skóry, materiały i podsufitki.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

SmartCut to bardzo wydajne, w pełni automatyczne urządzenie

Posch: najbezpieczniejsze piły na rynku

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Inteligentna koncepcja cięcia SmartCut sprawia, że obsługa przez jedną osobę jest wygodna i bezpieczna. Fot. Materiały producenta

SmartCut to w pełni automatyczne piły do drewna, które są w stanie wyprodukować nawet 500 metrów sześciennych drewna opałowego rocznie. Inteligentna koncepcja cięcia sprawia, że mogą być obsługiwane przez jedną osobą bez straty na wydajności.

Kurier Drzewny

W pełni automatyczna piła do drewna opałowego tnie polana lub drewno okrągłe z dużą prędkością. Fot. Materiały producenta

Niewielka, w pełni automatyczna i bardzo wydajna to najważniejsze zalety nowoczesnej piły z oferty austriackiej firmy Posch. Wyróżnia się na rynku także tym, że jest zaprojektowana z uwzględnieniem komfortu użytkownika.

– Ta piła do drewna opałowego firmy Posch umożliwia pracę w sposób przyjazny dla pleców, bez konieczności schylania się w trakcie cięcia – zdradza Jan Kłoda, przedstawiciel austriackich rozwiązań na polskim rynku. – Na wysokości 100 cm ta automatyczna piła pobiera kłody, a następnie w pełni automatycznie tnie je na polana o wymaganej długości. Inteligentna koncepcja cięcia SmartCut sprawia, że ​​obsługa przez jedną osobę jest wygodna i bezpieczna.

Brzeszczot najwyższej klasy

Aby zapewnić płynną pracę w każdych, nawet najbardziej wymagających warunkach, SmartCut jest wyposażony w wysokiej jakości brzeszczot WIDIA, który opracowano ze wzmocnioną konstrukcją do w pełni automatycznych pił tarczowych. Urządzenia ma wiele przydatnych funkcji dodatkowych, co sprawia, że ​​obróbka drewna opałowego przebiega bez zakłóceń. Projekt wykorzystuje zjawisko grawitacji – kłoda przesuwa się z powrotem do ustawionego ogranicznika wzdłużnego, a SmartCut tnie następny kawałek.

Opóźnienie przełączania ułatwia pracę z kłodami o długości powyżej 33 cm.

Łatwe nie może być łatwiejsze

W pełni automatyczna piła do drewna opałowego tnie polana lub drewno okrągłe z dużą prędkością. W odstępach co 2,4 sekundy w pełni zautomatyzowane koryto do drewna porusza się i produkuje do 8 metrów sześciennych polan na godzinę, przy odpowiedniej długości cięcia i rozmiarze polan. Ładowanie jest bardzo łatwe. Urządzenie jest zatrzymywane za pomocą EasyStop, co gwarantuje zwiększone bezpieczeństwo. Operator wsuwa kłody do koryta na drewno, które stoi nieruchomo na ergonomicznej wysokości. SmartCut zaczyna pracę natychmiast po załadowaniu i za pomocą przenośnika taśmowego automatycznie wyrzuca pocięte na żądaną długość polana.

Hydrauliczna zmiana biegów

Piłę wyposażono w system SensoStart, który wykorzystuje czujniki ultradźwiękowe do wykrywania obecności polana i automatycznie rozpoczyna proces cięcia.

Przekonująca jest również hydrauliczna, trzypunktowa zmiana biegów.

Hydrauliczne przesunięcie trzypunktowego układu zawieszenia o 30 cm zapewnia łatwiejszy transport drogowy przy zmniejszonym promieniu.

Piła ma również bezstopniowy ogranicznik wzdłużny.

Z opcjonalnym ogranicznikiem komfortowym – z wysoką płytą oporową – wymaganą długość polan można ustawić w siatce co 1 cm bez użycia narzędzi, zgodnie z życzeniem.

Posch
Kurier Drzewny

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Nagrodzeni za wkład w zrównoważony rozwój i ochronę środowiska

STEICO na targach Domotex

Dodane:

/

STEICO
Nagrodzony podkład marki STEICO charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami w zakresie ściskania. Fot. STEICO

W trakcie targów Domotex 2023 w Hanowerze zaprezentowała się także firma STEICO, która pierwszego dnia wydarzenia została nagrodzona za swój ekologiczny podkład wykonany całkowicie z włókien drzewnych. Motto imprezy brzmiało: „Floored by Nature”. Nagrodę „Green Collection Award” wręczono firmom za ich wkład w zrównoważony rozwój i ochronę środowiska.

STEICO

Nagroda dla firmy STEICO wręczona podczas targów Domotex. Fot. STEICO

Trzy produkty w ramach serii EcoSilent

– W trakcie tegorocznej edycji Domotex zaprezentowaliśmy nową grupę produktów podłogowych z serii EcoSilent: STEICOEcoSilent, STEICOEcoSilent Flex i STEICOEcoSilent Premium. Są to podkłady z włókien drzewnych do parkietów i laminatów – wyjaśnia Filip Urbaniak z firmy STEICO. – Wszystkie doskonale poprawiają akustykę w pomieszczeniu, wygładzają nierówności oraz dzięki specjalnej strukturze włókna i wysokiej wytrzymałości na ściskanie chronią całą powierzchnię podłogi oraz delikatne połączenia paneli typu „klik-klik”. Różnice w ramach grupy dotyczą poziomu tłumienia dźwięków oraz wytrzymałości na ściskanie. Dostępne są różne formaty i grubości, w zależności od potrzeby użycia.

Nagroda w pierwszy dzień targów

W ramach tegorocznej edycji wystawy zorganizowano specjalną strefę Green Collection, gdzie zaprezentowano produkty ekologiczne. Dodatkowo zorganizowany był konkurs.

– Specjalne jury oceniało produkty, biorąc pod uwagę przede wszystkim aspekty ekologiczne, w tym również sam proces produkcyjny oraz zaangażowanie przedsiębiorstwa w zrównoważony rozwój – tłumaczy Filip Urbaniak. – Motto targów „Floored by Nature” kładzie nacisk na zrównoważony rozwój i zdrowie, kreując nową świadomość dla klientów. Produkty STEICO wyznaczają kierunek, ponieważ produkowane są wyłącznie ze świeżego drewna iglastego pochodzącego ze zrównoważonej gospodarki leśnej z certyfikatem PEFC, magazynują duże ilości CO2 oraz wytwarzane są w specjalnym procesie mokrym, gdzie naturalnym spoiwem dla włókien drzewnych jest lignina jako naturalny składnik drewna iglastego.

„Produkty STEICO produkowane są wyłącznie ze świeżego drewna iglastego pochodzącego ze zrównoważonej gospodarki leśnej z certyfikatem PEFC, magazynują duże ilości CO2 oraz wytwarzane są w specjalnym procesie mokrym, gdzie naturalnym spoiwem dla włókien drzewnych jest lignina jako naturalny składnik drewna iglastego”.

Nagrodzony produkt marki STEICO jest przeznaczony pod laminat i parkiet. Podkład charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami w zakresie ściskania (15 ton/m2) i tym parametrem wyróżnia się na rynku.

– Cechują go także doskonałe właściwości akustyczne, wygładza też nierówności punktowe, a dodatkowo działa jako izolacja cieplna. Ponadto, w odpowiednich grubościach, nadaje się do zastosowania wraz z systemami ogrzewania podłogowego – podsumowuje nasz rozmówca.

STEICO

Stoisko STEICO na tegorocznej edycji wydarzenia. Fot. STEICO

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej
Reklama

Targi


Targi branży drzewnej, meblarskiej i leśnej

17-19 marca 2023
LAS-EXPO, Kielce

23-25 marca 2023
Warsaw Home Gift&Deco
Nadarzyn

25-26 marca 2023
LUBDREW, Lublin

18-23 kwietnia 2023
Salone del Mobile. Milano
Mediolan, Włochy

Reklama

DREW-BUD

Nawrocki

Dodane w tym tygodniu


Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).