Technika, technologie, nowości

Automatyzacja w służbie najwyższej efektywności

Nowoczesne maszyny do załadunku i rozładunku

Dodane:

/

W czasach, gdy odpowiednio wykwalifikowani pracownicy są na wagę złota, kwestia automatyzacji zakładów produkcyjnych staje się kluczowa. Warto zainteresować się urządzeniami do automatycznego rozładunku i załadunku, oferowanymi przez włoską firmę Neomec, które dostępne są w Polsce za sprawą dystrybutora – firmy ITA. Są to maszyny dostosowane do potrzeb zarówno małych, jak i bardzo dużych firm, pozwalające na maksymalne zwiększenie wydajności pracy.

O tym, jakie korzyści płyną z zainwestowania w maszyny do automatycznego załadunku i rozładunku można było przekonać się podczas tegorocznych targów DREMA. Na stoisku firmy ITA zaprezentowano nowoczesne urządzenie do transportu elementów PLANET włoskiej firmy Neomec, która specjalizuje się w produkcji tego typu rozwiązań.

Remedium na problemy z pracownikami

– W związku z tym, że przez ostatnie kilka lat rynek pracy w Polsce bardzo mocno się zmienił, dziś większość producentów z branży drzewno-meblarskiej ma inne spojrzenie na kwestię automatyzacji – mówi Andrzej Głuchowski z firmy ITA. – Pojawił się problem związany z siłą roboczą, co zapewne potwierdzi większość pracodawców.

„Operatorzy wolą wykonywać zadania bardziej kreatywne, w których mogą się wykazać i rozwijać swoje umiejętności. W takich realiach automatyzacja wydaje się być naturalnym i niezastąpionym rozwiązaniem. Co ważne, jest to nie tylko sposób na zwiększenie wydajności produkcji. Automatyzacja daje również możliwość lepszego wykorzystania potencjału pracowników.”

Z drugiej strony mamy do czynienia ze zmianą mentalności pracowników: trudno znaleźć osoby gotowe do wykonywania ciężkich fizycznie prac, które są męczące i uciążliwe. Operatorzy wolą wykonywać zadania bardziej kreatywne, w których mogą się wykazać i rozwijać swoje umiejętności.

W takich realiach automatyzacja wydaje się być naturalnym i niezastąpionym rozwiązaniem. Co ważne, jest to nie tylko sposób na zwiększenie wydajności produkcji. Automatyzacja daje również możliwość lepszego wykorzystania potencjału pracowników.

– To mit, że automatyzacja powoduje zmniejszenie obsady w firmach i generuje bezrobocie – podkreśla Andrzej Głuchowski. – Liczba pracowników pozostaje ta sama, ale kieruje się ich do bardziej ambitnych zadań. Natomiast maszyny wykonują te czynności, które dla człowieka byłyby zbyt uciążliwe czy czasochłonne, co wpływa na zwiększenie wydajności całego procesu produkcji.

Optymalne rozwiązania dla dużych i małych zakładów

Podczas targów DREMA na stoisku ITA można było obejrzeć nowoczesne urządzenie do załadunku i rozładunku PLANET firmy Neomec. Fot. Aleksandra Lamek

Warto podkreślić, że obecnie Polska stała się jedną z głównych „fabryk” Europy.

– Liczba osób zatrudnionych w przemyśle sięga w naszym kraju 21 procent, jesteśmy zatem w grupie największych producentów i mamy duże szanse na wzrost eksportu naszych towarów. To sprawia, że przedsiębiorcy wymuszają na firmach zajmujących się produkcją nowoczesnych maszyn pewne zmiany, poszukując rozwiązań, które w optymalny sposób będą dostosowane do ich potrzeb – przekonuje Andrzej Głuchowski.

Odpowiedzią na rosnące wymagania producentów z branży drzewnej jest oferta włoskiej firmy Neomec. W portfolio znajdziemy różne rodzaje rozwiązań dostosowanych do wielu profili działalności.

– Mówimy tu o szeregu urządzeń, które dopasowujemy do budżetu i wymagań klientów – zapewnia Andrzej Głuchowski. – Współpracujemy chociażby z bardzo wieloma firmami związanymi z branżą drzwi: są wśród nich m.in. Classen, Porta czy Win-Door. W tej ostatniej firmie mamy już zamontowane 42 urządzenia podająco-rozładowcze dostosowane specjalnie do produkcji drzwi.

Reklama

Cel: lepsze warunki pracy i wyższa wydajność

Firma Neomec oferuje także kompleksowo zaprojektowane ciągi technologiczne, które zapewniają całkowicie zautomatyzowany przesuw elementów. Maszyny mogą służyć np. do załadunku i rozładunku listew czy też elementów płytowych przed wejściem do lakierni.

– Polakierowane elementy trudno jest zdjąć i ułożyć w taki sposób, aby ich nie uszkodzić, dlatego by wyeliminować taką możliwość, lepiej skorzystać z odpowiednio zaprogramowanej maszyny – przekonuje Andrzej Głuchowski.

Dziś nie ulega wątpliwości, że Polacy są bardzo otwarci na wszelkie nowinki techniczne i chętnie inwestują w zaawansowane technologicznie rozwiązania. – Wcześniej jeździliśmy z naszymi klientami do Włoch, żeby pokazać im najnowsze maszyny, a dziś to firmy z Danii czy Niemiec odwiedzają polskie zakłady, żeby podejrzeć nowości. Przedsiębiorcy rozumieją, że trzeba dostosowywać się do zmieniającego się świata i jego realiów – a w tym przypadku oznacza to polepszenie warunków pracy przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności – podsumowuje Andrzej Głuchowski.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Exit mobile version