– Minął rok – liczony od jednej edycji targów DREMA do kolejnej. Tradycyjnie przeprowadzamy zatem „rachunek sumienia”, oglądamy się za siebie i analizujemy to, co się wydarzyło, jak również zastanawiamy się, co przyniesie przyszłość – mówi Paweł Szablewski z firmy ASTHERM.
Alicja Bagnucka: Jaki był zatem dla Państwa ten miniony „rok”?
Paweł Szablewski: W tym czasie w naszej produkcji blisko 75 proc. dostaw obejmowało urządzenia do zakładów branży meblarskiej. Były to zarówno drobne dostawy, takie jak ściana malarska, chociaż większość, aż blisko 85 proc., stanowiły kompletne rozwiązania malarni elementów meblowych. Tego typu całościowe inwestycje składały się z: kabin lakierniczych jedno- lub wielostanowiskowych przeznaczonych do malowania ręcznego z robotami lakierniczymi, z filtracją suchą lub w wielu przypadkach mokrą, jak też z kabin suszących różnej wielkości i występujących w różnorodnej konfiguracji oraz stref szlifierskich, również różnych wielkości.
Alicja Bagnucka: Czy dostarczane przez Państwa rozwiązania to urządzenia katalogowe?
Paweł Szablewski: ASTHERM, jako firma projektująca i produkująca rozwiązania w swoim zakładzie, jest zawsze zainteresowany unifikacją produktu. Nasze oczekiwania w tym zakresie weryfikowane są przez klientów i w rezultacie urządzenia w każdej dostawie są inne, dostosowane do konkretnych oczekiwań, spodziewanych obciążeń, ilości miejsca na halach produkcyjnych i indywidualnych ustaleń. Efektem elastyczności i umiejętności dostosowania się do potrzeb klientów są wysokie oceny przeprowadzonych przez nas realizacji. To z kolei przekłada się na otrzymywanie kolejnych zleceń nie tylko w branży meblarskiej, ale również np. w najbardziej wymagającym przemyśle lotniczym.
Alicja Bagnucka: Kto odpowiada za realizację nowych pomysłów lub nietypowych zleceń?
Paweł Szablewski: Jest to zadanie doświadczonych i pracujących z nami od początku pracowników z działu konstrukcyjnego. Jak mówi obiegowe powiedzenie: „kto nie idzie do przodu, ten się cofa”. Pamiętamy o tym, dlatego też staramy się na bieżąco wprowadzać nowe rozwiązania, które czynią pracę w naszych urządzeniach bardziej ekonomiczną, a także wpływają na stabilizację jej warunków.
Alicja Bagnucka: Które z rozwiązań zasługuje na szczególną uwagę?
Paweł Szablewski: Warto wspomnieć chociażby wprowadzane już wielokrotnie rozwiązanie, jakim są układy nawilżania powietrza. Ich działanie powoduje utrzymanie parametrów wilgotnościowych na oczekiwanym poziomie, co przy aplikacji niektórych materiałów lakierniczych jest bardzo istotne. Ciekawostką tego układu jest to, że jego eksploatacja jest bardzo tania, nie generuje potrzeb wysokiej mocy energii elektrycznej. Co więcej, w okresie wysokich temperatur zapewnia schłodzenie powietrza dostarczanego do kabiny lakierniczej nawet o 10o C. Szczególnie w tym roku, po minionym upalnym lecie, wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jakie korzyści może to przynieść w lakierni. Prawie wszystkie instalacje ASTHERM są także wyposażane są w układy rekuperacji, co docenia bardzo wielu klientów.
Alicja Bagnucka: Na jakie jeszcze nowoczesne wyposażenie można liczyć, wybierając państwa systemy?
Paweł Szablewski: Nowością będzie możliwość wyposażenia instalacji w systemy zrobotyzowane. Od początku naszego istnienia współpracujemy z japońską firmą MITSUBISHI i wszystkie wykorzystywane w naszych urządzeniach falowniki i układy sterowania PLC pochodzą od tego dostawcy. Jest to koncern o globalnym zasięgu i różnych kierunkach działania. Nasza oferta nie dotyczy zatem tylko robotów tzw. „lakierniczych”, ale również wszelkich procesowych, które mogą służyć np. do wycinania skomplikowanych detali w płytach plastikowych, drewnopodobnych, podawania, skręcania etc. Przedsiębiorstwo zapewnia pełne wsparcie techniczne i technologiczne, co przekłada się na korzyści dla naszych klientów. Efektem tej współpracy są już pierwsze prace związane z robotyzacją procesów malowania u jednego z globalnych niemieckich producentów z branży metalowej. O nich oraz o wielu innych rozwiązaniach będzie można porozmawiać z nami w trakcie targów DREMA, na które bardzo serdecznie zapraszamy (stoisko nr 59 w pawilonie 3A). Będzie nam miło spotkać się z dotychczasowymi klientami i poznać nowych, którzy są zainteresowani rozwojem oraz rożnymi możliwościami, jakie możemy zaoferować.
Alicja Bagnucka: Dziękuję za rozmowę.

85 proc. zleceń w minionym roku stanowiły kompletne rozwiązania malarni elementów meblowych. Tego typu całościowe inwestycje składały się z: kabin lakierniczych jedno- lub wielostanowiskowych przeznaczonych do malowania ręcznego z robotami lakierniczymi, z filtracją suchą lub w wielu przypadkach mokrą, jak też z kabin suszących różnej wielkości i występujących w różnorodnej konfiguracji oraz stref szlifierskich, również różnych wielkości. Fot. ASTHERM

„Efektem elastyczności i umiejętności dostosowania się do potrzeb klientów są wysokie oceny naszych realizacji, co z kolei przekłada się na otrzymywanie kolejnych zleceń”. Fot. ASTHERM