Connect with us

Aktualności

ASTHERM poleca systemy zrobotyzowane

Minął rok – liczony od jednej edycji targów DREMA do kolejnej. Tradycyjnie przeprowadzamy zatem „rachunek sumienia”, oglądamy się za siebie i analizujemy to, co się wydarzyło, jak również zastanawiamy się, co przyniesie przyszłość – mówi Paweł Szablewski z firmy ASTHERM.

Dodane:

/

ASTHERM
Nowością w ofercie ASTHERM będzie możliwość wyposażenia instalacji w systemy zrobotyzowane. Od początku istnienia przedsiębiorstwo współpracuje z japońską firmą MITSUBISHI. Wszystkie falowniki do urządzeń i układy sterowania PLC pochodzą od tego dostawcy. Fot. ASTHERM


– Minął rok – liczony od jednej edycji targów DREMA do kolejnej. Tradycyjnie przeprowadzamy zatem „rachunek sumienia”, oglądamy się za siebie i analizujemy to, co się wydarzyło, jak również zastanawiamy się, co przyniesie przyszłość – mówi Paweł Szablewski z firmy ASTHERM.

 
Alicja Bagnucka: Jaki był zatem dla Państwa ten miniony „rok”?
Paweł Szablewski: W tym czasie w naszej produkcji blisko 75 proc. dostaw obejmowało urządzenia do zakładów branży meblarskiej. Były to zarówno drobne dostawy, takie jak ściana malarska, chociaż większość, aż blisko 85 proc., stanowiły kompletne rozwiązania malarni elementów meblowych. Tego typu całościowe inwestycje składały się z: kabin lakierniczych jedno- lub wielostanowiskowych przeznaczonych do malowania ręcznego z robotami lakierniczymi, z filtracją suchą lub w wielu przypadkach mokrą, jak też z kabin suszących różnej wielkości i występujących w różnorodnej konfiguracji oraz stref szlifierskich, również różnych wielkości.

 
Alicja Bagnucka: Czy dostarczane przez Państwa rozwiązania to urządzenia katalogowe?
Paweł Szablewski: ASTHERM, jako firma projektująca i produkująca rozwiązania w swoim zakładzie, jest zawsze zainteresowany unifikacją produktu. Nasze oczekiwania w tym zakresie weryfikowane są przez klientów i w rezultacie urządzenia w każdej dostawie są inne, dostosowane do konkretnych oczekiwań, spodziewanych obciążeń, ilości miejsca na halach produkcyjnych i indywidualnych ustaleń. Efektem elastyczności i umiejętności dostosowania się do potrzeb klientów są wysokie oceny przeprowadzonych przez nas realizacji. To z kolei przekłada się na otrzymywanie kolejnych zleceń nie tylko w branży meblarskiej, ale również np. w najbardziej wymagającym przemyśle lotniczym.

 
Alicja Bagnucka: Kto odpowiada za realizację nowych pomysłów lub nietypowych zleceń?
Paweł Szablewski: Jest to zadanie doświadczonych i pracujących z nami od początku pracowników z działu konstrukcyjnego. Jak mówi obiegowe powiedzenie: „kto nie idzie do przodu, ten się cofa”. Pamiętamy o tym, dlatego też staramy się na bieżąco wprowadzać nowe rozwiązania, które czynią pracę w naszych urządzeniach bardziej ekonomiczną, a także wpływają na stabilizację jej warunków.

 
Alicja Bagnucka: Które z rozwiązań zasługuje na szczególną uwagę?
Paweł Szablewski: Warto wspomnieć chociażby wprowadzane już wielokrotnie rozwiązanie, jakim są układy nawilżania powietrza. Ich działanie powoduje utrzymanie parametrów wilgotnościowych na oczekiwanym poziomie, co przy aplikacji niektórych materiałów lakierniczych jest bardzo istotne. Ciekawostką tego układu jest to, że jego eksploatacja jest bardzo tania, nie generuje potrzeb wysokiej mocy energii elektrycznej. Co więcej, w okresie wysokich temperatur zapewnia schłodzenie powietrza dostarczanego do kabiny lakierniczej nawet o 10o C. Szczególnie w tym roku, po minionym upalnym lecie, wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jakie korzyści może to przynieść w lakierni. Prawie wszystkie instalacje ASTHERM są także wyposażane są w układy rekuperacji, co docenia bardzo wielu klientów.

 
Alicja Bagnucka: Na jakie jeszcze nowoczesne wyposażenie można liczyć, wybierając państwa systemy?
Paweł Szablewski: Nowością będzie możliwość wyposażenia instalacji w systemy zrobotyzowane. Od początku naszego istnienia współpracujemy z japońską firmą MITSUBISHI i wszystkie wykorzystywane w naszych urządzeniach falowniki i układy sterowania PLC pochodzą od tego dostawcy. Jest to koncern o globalnym zasięgu i różnych kierunkach działania. Nasza oferta nie dotyczy zatem tylko robotów tzw. „lakierniczych”, ale również wszelkich procesowych, które mogą służyć np. do wycinania skomplikowanych detali w płytach plastikowych, drewnopodobnych, podawania, skręcania etc. Przedsiębiorstwo zapewnia pełne wsparcie techniczne i technologiczne, co przekłada się na korzyści dla naszych klientów. Efektem tej współpracy są już pierwsze prace związane z robotyzacją procesów malowania u jednego z globalnych niemieckich producentów z branży metalowej. O nich oraz o wielu innych rozwiązaniach będzie można porozmawiać z nami w trakcie targów DREMA, na które bardzo serdecznie zapraszamy (stoisko nr 59 w pawilonie 3A). Będzie nam miło spotkać się z dotychczasowymi klientami i poznać nowych, którzy są zainteresowani rozwojem oraz rożnymi możliwościami, jakie możemy zaoferować.

 

Alicja Bagnucka:
Dziękuję za rozmowę.

ASTHERM

85 proc. zleceń w minionym roku stanowiły kompletne rozwiązania malarni elementów meblowych. Tego typu całościowe inwestycje składały się z: kabin lakierniczych jedno- lub wielostanowiskowych przeznaczonych do malowania ręcznego z robotami lakierniczymi, z filtracją suchą lub w wielu przypadkach mokrą, jak też z kabin suszących różnej wielkości i występujących w różnorodnej konfiguracji oraz stref szlifierskich, również różnych wielkości. Fot. ASTHERM

ASTHERM

„Efektem elastyczności i umiejętności dostosowania się do potrzeb klientów są wysokie oceny naszych realizacji, co z kolei przekłada się na otrzymywanie kolejnych zleceń”. Fot. ASTHERM

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Ruszył IX Ogólnopolski Kongres Meblarski: polskie meble – konkurencyjna Polska

Targi DREMA 2024

Dodane:

/

Kurier Drzewny
IX Ogólnopolski Kongres Meblarski skupił ekspertów z branży, którzy dyskutowali na temat bieżącej sytuacji w branży. Fot. Kurier Drzewny

Drugi dzień 40. edycji Międzynarodowych Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA rozpoczął się IX Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego. Uczestnicy mają nadzieję na dawkę najświeższych informacji oraz prognoz dotyczących branży meblarskiej.

J.O.

Drema 2024

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele sektora meblarskiego. Fot. Kurier Drzewny

Uczestników tegorocznej edycji Kongresu powitali Jarosław Michniuk, członek Rady Izby i prezes zarządu Paged Meble oraz Elżbieta Roeske, wiceprezes Grupy MTP (współorganizator wydarzenia).

Szczegóły dotyczące bieżącej sytuacji branży meblarskiej oraz perspektywy na przyszłość przedstawił Tomasz Wiktorski z firmy analitycznej B+R Studio. Wg eksperta – istnieją pewne przesłanki, aby sądzić, że sytuacja w branży producentów mebli ulega poprawie.

W kontekście całej branży drzewnej nie mogło zabraknąć dyskusji na temat surowca drzewnego. Dlatego tematem jednego z paneli dyskusyjnych były perspektywy zaopatrzenia w surowiec drzewny. Udział w nim wzięli przedstawiciele różnych sektorów obróbki drewna wskazując na główne problemy związane z pozyskaniem surowca drzewnego.

Uczestnicy Kongresu będą również rozmawiać na temat sytuacji ekonomicznej, a także możliwości, jakie daje wykorzystanie public relations w branży drzewnej i meblarskiej.

Organizatorem Kongresu jest Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, a patronem medialnym m.in. redakcja Kuriera Drzewnego.

Pełna relacja z wydarzenia już w październikowym wydaniu Kuriera Drzewnego – zaprenumeruj już dziś!



Czytaj dalej

Aktualności

DREMA otwiera swoje podwoje na kolejną edycję!

Warto odwiedzić

Dodane:

/

Dzisiaj w Poznaniu rozpoczęła się 40. edycja targów DREMA, najważniejszego wydarzenia dla branży obróbki drewna i produkcji mebli w Polsce. Gości targowych powitał Andrzej Półrolniczak, dyrektor projektu, a także Piotr Poziomski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego oraz Artur Wolkenstein, prezes zarządu Stowarzyszenia Parkieciarze Polscy.

J.O.

Tradycyjnie DREMA skupia się na innowacjach technologicznych i nowoczesnych rozwiązaniach w produkcji mebli oraz obróbce drewna. – DREMA jest nie tylko miejscem prezentacji najnowszych osiągnięć technologicznych, ale także platformą edukacyjną dla młodych adeptów rzemiosła drzewnego –podkreślił podczas konferencji otwarcia Andrzej Półrolniczak. Dyrektor również wskazał na dzisiejsze problemy branży dotyczące dostępności wykwalifikowanych pracowników. – Naszym celem jest nie tylko pokazywanie nowych technologii, ale również inspirowanie młodych ludzi do podjęcia kariery w tej dynamicznie rozwijającej się branży – podsumowuje Półrolniczak.

– Jesteśmy głęboko przekonani, że wydarzenia takie jak DREMA są kluczowe dla przyszłości naszego przemysłu, pomagając nam nie tylko sprostać wyzwaniom, ale także kreować nowe możliwości rozwoju – powiedział podczas ceremonii otwarcia Piotr Poziomski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Targi Drema potrwają przez cztery dni, oferując uczestnikom nie tylko wgląd w najnowsze osiągnięcia technologiczne, ale również inspirację do tworzenia przyszłości polskiego przemysłu drzewnego i meblarskiego.

Więcej informacji: www.drema.pl

Dzisiejsze otwarcie Targów DREMA rozpoczęło się od inauguracji Forum Technologów (paw. 6) zrzeszającego ekspertów z branży. Zaproszeni goście przez najbliższe dni poprowadzą wykłady i prezentacje dotyczące nowoczesnych technologii w przemyśle drzewnym i meblarskim.

W ramach nowości została uruchomiona Strefa Zrównoważonego Rozwoju (paw. 5a), skierowania do przedsiębiorców, którzy poszukują wsparcia przy wprowadzaniu zasad społecznie odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju do swoich firm.

Ciekawym punktem dla zwiedzających jest także Strefa Wiedzy organizowana przez drewno.pl, która dostarczy kolejną dawkę teorii i praktyki z różnych dziedzin związanych z przetwórstwem i obróbką drewna oraz prowadzeniem biznesu.

W poszukiwaniu widowiskowych show zachęcamy odwiedzić paw. 3, gdzie odbywają się Dni Parkieciarza wraz z Mistrzostwami w Formule Ojciec i Syn.

Ewenementem na skalę targowych wydarzeń jest Fabryka Mebli na Żywo składająca się z 3 części: zrobotyzowanej fabryki firmy Lazzoni (paw.6), Cyfrowej Stolarni firmy Infotec, a także produkcji komponentowej w paw. 5, stworzonej przez członków i partnerów Stowarzyszenia DROMA.

Finał pierwszego dnia odbędzie się w Sali Ziemi podczas uroczystej gali (wstęp za okazaniem zaproszenia). W programie zaplanowane są wręczenia nagród i jubileuszowych dyplomów. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Pectus.



Czytaj dalej

Aktualności

Eksport polskiego drewna do Chin rośnie pomimo zapowiedzi ograniczeń

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Pomimo zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ograniczeniu wywozu nieobrobionego drewna z Polski do Chin, eksport ten w rzeczywistości wzrósł. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym półroczu 2024 roku wartość eksportu drewna okrągłego z Polski do Chin wyniosła 1,2 mld zł, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu do analogicznego okresu 2023 roku.

– Obserwujemy wzrost zainteresowania chińskich odbiorców polskim surowcem drzewnym – powiedział Piotr Zgorzelski, wiceminister klimatu i środowiska. Wynika to z ograniczeń w pozyskiwaniu drewna w innych krajach, a także z wysokiej jakości naszego surowca.

Ministerstwo tłumaczy, że pomimo ogólnych zapowiedzi ograniczenia eksportu, nie wprowadzono konkretnych regulacji prawnych blokujących ten proceder. – Prowadzimy prace nad zmianami legislacyjnymi, które pozwolą na efektywniejsze zarządzanie zasobami leśnymi i ograniczenie wywozu surowca za granicę – dodaje Zgorzelski.

Przedstawiciele branży leśno-drzewnej wyrażają zaniepokojenie rosnącym eksportem drewna okrągłego. – Surowiec drzewny jest strategicznym zasobem dla naszej gospodarki – mówi prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. – Jego nadmierna sprzedaż za granicę prowadzi do niedoborów na rynku krajowym i ogranicza rozwój rodzimego przemysłu.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że podejmie zdecydowane działania w celu ograniczenia eksportu drewna okrągłego. – Musimy zadbać o zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi i zapewnić dostępność surowca dla polskich przedsiębiorców – kończy Zgorzelski.

Branża leśno-drzewna oczekuje konkretnych rozwiązań legislacyjnych, które zatrzymają wzrost eksportu drewna okrągłego do Chin i zagwarantują stabilne dostawy surowca dla krajowego przemysłu drzewnego.

Eksport rośnie

Pomimo zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ograniczeniu wywozu nieobrobionego drewna z Polski do Chin, eksport ten w rzeczywistości wzrósł. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym półroczu 2024 roku wartość eksportu drewna okrągłego z Polski do Chin wyniosła 1,2 mld zł, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu do analogicznego okresu 2023 roku.

– Obserwujemy wzrost zainteresowania chińskich odbiorców polskim surowcem drzewnym – powiedział Piotr Zgorzelski, wiceminister klimatu i środowiska. Wynika to z ograniczeń w pozyskiwaniu drewna w innych krajach, a także z wysokiej jakości naszego surowca. Ministerstwo tłumaczy, że pomimo ogólnych zapowiedzi ograniczenia eksportu, nie wprowadzono konkretnych regulacji prawnych blokujących ten proceder. = Prowadzimy prace nad zmianami legislacyjnymi, które pozwolą na efektywniejsze zarządzanie zasobami leśnymi i ograniczenie wywozu surowca za granicę – dodaje Zgorzelski.

Wzrost Eksportu i Obawy Branży

Przedstawiciele branży leśno-drzewnej wyrażają zaniepokojenie rosnącym eksportem drewna okrągłego. – Surowiec drzewny jest strategicznym zasobem dla naszej gospodarki – mówi prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. Jego nadmierna sprzedaż za granicę prowadzi do niedoborów na rynku krajowym i ogranicza rozwój rodzimego przemysłu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że podejmie zdecydowane działania w celu ograniczenia eksportu drewna okrągłego. – Musimy zadbać o zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi i zapewnić dostępność surowca dla polskich przedsiębiorców – kończy.

Potencjał Chińczyków

Chiny, jako jeden z największych rynków na świecie, mają ogromny potencjał w branży drzewnej. W ostatnich latach kraj ten stał się kluczowym odbiorcą drewna surowego, co wynika z rosnącego zapotrzebowania na materiały budowlane oraz meble. W 2020 roku Chiny odpowiadały za 45% polskiego eksportu drewna, co czyni je jednym z najważniejszych partnerów handlowych dla polskich producentów.

Wzrost zapotrzebowania

Chociaż w ostatnich latach chińska gospodarka borykała się z problemami, takimi jak spowolnienie wzrostu gospodarczego i ograniczenia związane z pandemią COVID-19, to obecnie sytuacja zaczyna się stabilizować. W miarę jak Chiny wracają do normalności, rośnie zapotrzebowanie na surowce, w tym drewno.

Eksperci wskazują, że chiński rynek może być bardziej otwarty na import drewna, co stwarza szansę dla polskich producentów. Trzeba pamiętać, że podaż mebli z Chin wzrósł od 2020 roku dwukrotnie!

Wyzwania dla polskiego przemysłu

Jednakże, rosnący eksport drewna z Polski do Chin wiąże się także z ryzykiem. W miarę jak polskie drewno staje się coraz bardziej poszukiwane, może dojść do niedoborów surowca na rynku krajowym, co zagraża rozwojowi polskiego przemysłu drzewnego. W związku z tym, kluczowe będzie wprowadzenie odpowiednich regulacji, które pozwolą na zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi, a także na zapewnienie stabilnych dostaw surowca dla krajowych producentów.

Czy jesteśmy skazani?

W obliczu rosnącej konkurencji na rynku globalnym, a także wyzwań związanych z ochroną środowiska, kluczowe będzie znalezienie równowagi pomiędzy eksportem a potrzebami krajowymi. Zrównoważony rozwój powinien stać się priorytetem nie tylko dla rządu, ale także dla przedsiębiorców w branży leśno-drzewnej. Wprowadzenie praktyk odpowiedzialnego zarządzania zasobami leśnymi oraz promowanie recyklingu i ponownego wykorzystania drewna mogą pomóc w zabezpieczeniu przyszłości polskiego przemysłu.

Potencjał współpracy z Chinami

Warto również zwrócić uwagę na potencjał współpracy z Chinami w zakresie technologii i innowacji.

Chiny są liderem w wielu dziedzinach technologicznych, co stwarza możliwości dla polskich producentów do nawiązywania partnerstw i korzystania z nowoczesnych rozwiązań. Wspólne projekty mogą przyczynić się do rozwoju branży drzewnej w Polsce, a także do zwiększenia konkurencyjności na rynku międzynarodowym.

Reklama



Branża leśno-drzewna stoi przed wieloma wyzwaniami, ale także przed ogromnymi możliwościami. Kluczowe będzie wprowadzenie odpowiednich regulacji, które pozwolą na zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi i zapewnienie stabilnych dostaw surowca dla krajowego przemysłu. Współpraca z Chinami oraz innowacyjne podejście do produkcji mogą przyczynić się do dalszego rozwoju polskiej branży drzewnej, co jest niezbędne dla jej przyszłości. W obliczu rosnącego eksportu drewna do Chin, ważne jest, aby polski przemysł był przygotowany na nadchodzące zmiany i potrafił wykorzystać swoje atuty na globalnym rynku.



Czytaj dalej

Aktualności

Jaka będzie przyszłość dla sektora leśno-drzewnego w Polsce?

KOOPDREW tuż, tuż…

Dodane:

/

KOOPDREW

Przed nami jedenasta edycja międzynarodowej konferencji Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego KOOPDREW 2024. To największe tego typu wydarzenie w branży leśno-drzewnej odbędzie się już 9 września br. w Poznaniu. W tym roku podczas debat, wykładów i dialogu wszyscy skupią się na jej przyszłości. Będą rozmawiać o wyzwaniach przedsiębiorstw przerabiających drewno i dostosowaniu całego sektora do zmian w lasach.

Nie masz planów na 9 września, to rezerwuj termin i przyjedź do stolicy Wielkopolski na KOOPDREW.

Nie może Ciebie tam zabraknąć.

Kongres rozpocznie się o godz. 10.00 od części okolicznościowej z okazji 30-lecia Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. To już tradycja, że podczas KOOPDREWU analitycy bankowi przekazują sporo wiedzy, która dotyczy naszej branży. Dlatego w pierwszej części przedstawiciel Banku PEKAO SA zaprezentuje analizę ekonomiczną sektora drzewnego.

Potem uczestnicy wydarzenia wysłuchają wykładu ekonomisty byłego ministra finansów, prof. Grzegorza Kołodki, który podzieli się wiedzą dotyczącą uwarunkowań i perspektyw rozwoju polskiej gospodarki.

W południe nastąpi prezentacja przedstawicieli Lasów Państwowych na temat „Kierunków i założeń w sprzedaży drewna”.

Po przerwie na kawę druga cześć wydarzenia rozpocznie się od wykładu prof. Krzysztofa Adamowicza z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Tematem będzie „Jak przygotować przemysł drzewny i społeczeństwo na zmiany w lasach?” Profesor opublikował ponad sto prac wysokiej jakości merytorycznej w różnych czasopismach naukowych. Spotkanie to będzie preludium do debaty dotyczącej przyszłości lasów z udziałem, w której udział wezmą naukowcy, leśnicy i przedsiębiorcy, m.in.: Janusz Dawidziuk – Polskie Towarzystwo Leśne, Wiesław Krzewina – RDLP w Poznaniu, Bogdan Czemko – były dyrektor PIGPD, Katarzyna Łapińska – regionalny dyrektor ochrony środowiska we Wrocławiu i Piotr Poziomski – prezydent PIGPD.

Nie zabraknie również wystąpień przedstawicieli firm EWD i Industria Pactum.

Ostatnia część kongresu będzie czasem na rozważania i rozmowy o przyszłości branży tartacznej w Polsce. Swoimi przemyśleniami i badaniami o polskim tartacznictwie podzieli się dr. hab. Marek Wieruszewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. To wieloletni znawca branży z wielką wiedzą na temat polskich tartaków.

Ten wykład to także wstęp do debaty, w której wezmą udział przedstawiciele firm zrzeszonych w Polskiej Izbie Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, np.: Dominik Walaszek z MARDOMU, Bartosz Burkietowicz z firmy BURKIETOWICZ i Adam Sosnowski, POLTAREX. Rozmowy dotyczyć będą automatyzacji, robotyzacji, nowoczesnego zarządzania zasobami ludzkimi oraz wyglądu polskiego tartaku w przyszłości.

Jak wiemy, ważna w komunikacji jest bezpośrednia rozmowa, dlatego uczestnicy KOOPDREWU będą mogli podyskutować, zadać pytania prelegentom oraz przeprowadzić dialog z przedstawicielami Lasów Państwowych.

Patronat honorowy obejmą Lasy Państwowe, a medialny GPD, KD Media, drewno.pl, Przemysł Drzewny, natomiast partnerami będą Bank PEKAO SA i DREMA, a sponsorami firmy EWD i Industria Pactum.

Szczegółowy program spotkania i informacje dotyczące uczestnictwa można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego w zakładce XI KOOPDREW.

Rejestracja użytkowników

KOOPDREW



Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).