Firma Baljer&Zembrod została założona w 1951 roku, od 1985 jej siedziba i zakład produkcyjny znajdują się w Altshausen na południu Niemiec. W ciągu wielu lat działalności wyspecjalizowała się w prodkukcji wozów do manipulacji i sortowania drewna okrągłego, dźwigów, różnych typów korowarek, mechanizacji placu drewna okrągłego oraz reduktorów napływów korzeniowych. Wytwarzane urządzenia mogą być użytkowane jako maszyny wolno stojące lub zostać zintegrowane w linii do manipulacji surowca (w przypadku większych zakładów przemysłu drzewnego).

Wóz do sortowania i manipulacji. Fot. Baljer&Zembrod
Z historii firmy
– Nasza firma istnieje na rynku od 1951 roku. Swoją działalność rozpoczynała od naprawy maszyn rolniczych typu traktory itp. W 1956 roku, we współpracy z tartakiem, który znajdował się w pobliżu, został opracowany pierwszy wózek do sortowania drewna. Projekt wózka do transportu, sortowania oraz manipulacji już wtedy się wyklarował – stanowił pojazd szynowy z napędem elektrycznym.
Tak więc od początku został stworzony generalny koncept maszyny i tak jest kontynuowany obecnie. Można powiedzieć, że do lat 80. firma produkowała tylko wózki. Do tego czasu rocznie zrobiono i sprzedawano ich około 100. W momencie gdy liczba tych maszyn zaczęła spadać z uwagi na nasycenie rynku, pojawiły się nowe plany produkcyjne. Wtedy właśnie rozpoczęliśmy produkcję pierwszych maszyn związanych z obróbką drewna okrągłego. Były to reduktory napływów korzeniowych. Pierwsze maszyny oparto na pile kapującej ulokowanej horyzontalnie, które równolegle do poziomu ziemi ścinały napływ korzeniowy. Na początku lat 90. oferta wzbgaciła się o korowarki z głowicami frezującymi – również nasz bardzo popularny produkt. Połowa tych lat należała z kolei do pierwszych korowarek otworowych (rotacyjnych).
W tym okresie weszliśmy z ofertą na polski rynek. W międzyczasie równolegle następował ciągły rozwój wózków sortujących. Pojawiały się nowe żurawie, które były bardziej wydajne i silniejsze. Jednym z nich był żuraw OBX 1, a obecnie stanowi on model OBX V, tzn. piątej generacji. Pierwsze żurawie, jakie pojawiły się w ofercie, nazwaliśmy imionami dwóch bohaterów z kreskówki, tj. Asterix i Obelix (jeden z żurawi był słabszy, a drugi silniejszy). Jednak w związku z ochroną praw, francuska firma rysunkowa domagała się sporej kwoty w związku z używaniem tych nazw, dlatego przeszliśmy na skróty ASX i OBX.
Teraz jesteśmy jedynym przedsiębiorstwem, które zajmuje się produkcją wózków sortujących. Poza tym w ofercie znajdują się również maszyny związane z obróbką drewna okrągłego, m.in.: reduktory napływów, korowarki, sortowanie i manipulacja drewna okrągłego. Specjaliści zajmują się również projektowaniem rozwiązań do manipulacji surowca, serwisem technicznym oraz dostawą części zamiennych do wszystkich typów produkowanych przez nas maszyn. Ściśle współpracujemy z takimi firmami, jak: Joerg Elektronik czy HOLTEC. Możemy powiedzieć, że jesteśmy mocno obecni w całej Europie. Oczywiście realizujemy również pojedyncze projekty, w których wysyłamy maszyny do Australii czy Ameryki Południowej. Problem polega jednak na tym, że wszystkie produkowane są indywidualnie według zapotrzebowania klienta.
W momencie kiedy potencjalny odbiorca pochodzi z innego kontynentu, wówczas ma miejsce problem z wymianą informacji, tak ważną jeśli chodzi o profesjonalną obsługę zamówienia. Dlatego też idea jest taka, żeby na każdym rynku, który jest ważny dla naszej firmy, była niezależna struktura – jak ma to miejsce w przypadku B&Z Polska. Wówczas zarówno kontakt z klientem, jak i przepływ informacji są najlepsze ze wszystkich możliwych – opowiada Peter Schaeidt, właściciel firmy Baljer&Zembrod.
Wozy do sortowania i manipulacji
Te poruszające się po szynach pojazdy zapewniają wygodny pomiar i manipulację surowca. Rozbudowane wersje pozwalają nawet na optymalizowanie przygotowania drewna przeznaczonego do dalszego przerobu. Kabina zapewnia komfort pracy operatora, pozwala pracować niezależnie od pogody i jednocześnie kontrolować cały plac surowca. Wóz napędzany jest energią elektryczną, co oznacza niskie koszty, niewielki hałas i brak problemów z zanieczyszczeniem środowiska. Może poruszać się po torowisku o nieograniczonej długości i szerokości wynoszącej najczęściej 3 m. Możliwy jest również inny rozstaw szyn, zgodny z potrzebami klienta. Wozy produkowane są z piłą kapującą (RSTW) lub bez niej (RUW). Dla dużych składów drewna montujemy również żurawie na suwnicy bramowej. W zależności od wymagań klienta, wyposażane są w silniejsze (OBX) lub o mniejszym udźwigu (ASX) żurawie unoszące. W ofercie Baljer&Zembrod znajduje się również bogate wyposażenie dodatkowe, począwszy od napędu na cztery koła (wskazane w polskich warunkach klimatycznych), klimatyzację, aż po system umożliwiający opisanie każdej kłody indywidualnym numerem, ułatwiając identyfikację drewna w produkcji.
Dźwigi stacjonarne

Dźwig stacjonarny. Fot. Baljer&Zembrod
Na placach surowca (ale także na składach surowców wtórnych) używane są dźwigi typu ASX lub OBX jako żurawie stacjonarne służące do transportowania lub porządkowania surowca. Sposób sterowania zależny jest od wymagań klienta. Żuraw może być zainstalowany w wersji z kabiną lub jako urządzenie wolno stojące zarządzane z oddzielnie usytuowanej kabiny operatora placu surowca.
Reduktory napływów korzeniowych

Reduktor napływów korzeniowych. Fot. Baljer&Zembrod
Reduktory napływów korzeniowych (ogławiarki) są standardowym wyposażeniem tartaków średnio- i wielkotowarowych. Ich zadaniem jest zmniejszenie średnicy dłużyc lub surowca kłodowanego w przypadku, gdy średnica materiału jest zbyt wielka dla dalszego przerobu produkcyjnego lub gdy drewno jest np. zbyt mocno zanieczyszczone. Ogławiarki produkowane są w wielu wersjach, tj. od wolno stojących do wysokowydajnych przeznaczonych do zainstalowania w liniach produkcyjnych (zarówno na podajnikach wzdłużnych, jak i poprzecznych). Możliwe są wersje, gdzie obraca się kłoda, a głowica frezująca jest nieruchoma lub odwrotnie (co jest ważne w przypadku krzywych dłużyc), kiedy to drewno leży w uchwycie, a obraca się głowica frezująca. Wartym uwagi jest opatentowane rozwiązanie Baljer&Zembrod – reduktor WRP – STAR – najszybsze i najbardziej wydajne urządzenie na rynku światowym.
Korowarki

Korowarka. Fot. Baljer&Zembrod
Maszyny do korowania stosowane są głównie przed liniami przetarcia. Zapewniają one przede wszystkim: większą trwałość narzędzi, lepszą dokładność pomiaru drewna okrągłego, lepszą ocenę optyczną odcinków drewna okrągłego, a także jego wstępne suszenie i składowanie. Baljer&Zembrod ma w swojej ofercie kilka typów tych maszyn, począwszy od korowarki wirnikowej, a kończąc na korowarce do krótkiego drewna przeznaczonej do pracy w zakładach produkcji forniru.