Connect with us

Technika, technologie, nowości

65 lat firmy Baljer&Zembrod

Maszyny do obróbki drewna

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny
Podczas tegorocznych targów DREMA firma Baljer&Zembrod prezentowała swoją ofertę produktową. Na zdjęciu od lewej: Łukasz Rybarkiewicz, przedstawiciel Baljer&Zembrod na Polskę, Peter Schaeidt, właściciel firmy oraz Zbigniew Sawicki, serwisant. Fot. Piotr Kmiecik

Firma Baljer&Zembrod została założona w 1951 roku, od 1985 jej siedziba i zakład produkcyjny znajdują się w Altshausen na południu Niemiec. W ciągu wielu lat działalności wyspecjalizowała się w prodkukcji wozów do manipulacji i sortowania drewna okrągłego, dźwigów, różnych typów korowarek, mechanizacji placu drewna okrągłego oraz reduktorów napływów korzeniowych. Wytwarzane urządzenia mogą być użytkowane jako maszyny wolno stojące lub zostać zintegrowane w linii do manipulacji surowca (w przypadku większych zakładów przemysłu drzewnego).

 

Kurier Drzewny

Wóz do sortowania i manipulacji. Fot. Baljer&Zembrod

Z historii firmy

– Nasza firma istnieje na rynku od 1951 roku. Swoją działalność rozpoczynała od naprawy maszyn rolniczych typu traktory itp. W 1956 roku, we współpracy z tartakiem, który znajdował się w pobliżu, został opracowany pierwszy wózek do sortowania drewna. Projekt wózka do transportu, sortowania oraz manipulacji już wtedy się wyklarował – stanowił pojazd szynowy z napędem elektrycznym.
 
Tak więc od początku został stworzony generalny koncept maszyny i tak jest kontynuowany obecnie. Można powiedzieć, że do lat 80. firma produkowała tylko wózki. Do tego czasu rocznie zrobiono i sprzedawano ich około 100. W momencie gdy liczba tych maszyn zaczęła spadać z uwagi na nasycenie rynku, pojawiły się nowe plany produkcyjne. Wtedy właśnie rozpoczęliśmy produkcję pierwszych maszyn związanych z obróbką drewna okrągłego. Były to reduktory napływów korzeniowych. Pierwsze maszyny oparto na pile kapującej ulokowanej horyzontalnie, które równolegle do poziomu ziemi ścinały napływ korzeniowy. Na początku lat 90. oferta wzbgaciła się o korowarki z głowicami frezującymi – również nasz bardzo popularny produkt. Połowa tych lat należała z kolei do pierwszych korowarek otworowych (rotacyjnych).
 
W tym okresie weszliśmy z ofertą na polski rynek. W międzyczasie równolegle następował ciągły rozwój wózków sortujących. Pojawiały się nowe żurawie, które były bardziej wydajne i silniejsze. Jednym z nich był żuraw OBX 1, a obecnie stanowi on model OBX V, tzn. piątej generacji. Pierwsze żurawie, jakie pojawiły się w ofercie, nazwaliśmy imionami dwóch bohaterów z kreskówki, tj. Asterix i Obelix (jeden z żurawi był słabszy, a drugi silniejszy). Jednak w związku z ochroną praw, francuska firma rysunkowa domagała się sporej kwoty w związku z używaniem tych nazw, dlatego przeszliśmy na skróty ASX i OBX.
 
Teraz jesteśmy jedynym przedsiębiorstwem, które zajmuje się produkcją wózków sortujących. Poza tym w ofercie znajdują się również maszyny związane z obróbką drewna okrągłego, m.in.: reduktory napływów, korowarki, sortowanie i manipulacja drewna okrągłego. Specjaliści zajmują się również projektowaniem rozwiązań do manipulacji surowca, serwisem technicznym oraz dostawą części zamiennych do wszystkich typów produkowanych przez nas maszyn. Ściśle współpracujemy z takimi firmami, jak: Joerg Elektronik czy HOLTEC. Możemy powiedzieć, że jesteśmy mocno obecni w całej Europie. Oczywiście realizujemy również pojedyncze projekty, w których wysyłamy maszyny do Australii czy Ameryki Południowej. Problem polega jednak na tym, że wszystkie produkowane są indywidualnie według zapotrzebowania klienta.
 
W momencie kiedy potencjalny odbiorca pochodzi z innego kontynentu, wówczas ma miejsce problem z wymianą informacji, tak ważną jeśli chodzi o profesjonalną obsługę zamówienia. Dlatego też idea jest taka, żeby na każdym rynku, który jest ważny dla naszej firmy, była niezależna struktura – jak ma to miejsce w przypadku B&Z Polska. Wówczas zarówno kontakt z klientem, jak i przepływ informacji są najlepsze ze wszystkich możliwych – opowiada Peter Schaeidt, właściciel firmy Baljer&Zembrod.

 

Wozy do sortowania i manipulacji

Te poruszające się po szynach pojazdy zapewniają wygodny pomiar i manipulację surowca. Rozbudowane wersje pozwalają nawet na optymalizowanie przygotowania drewna przeznaczonego do dalszego przerobu. Kabina zapewnia komfort pracy operatora, pozwala pracować niezależnie od pogody i jednocześnie kontrolować cały plac surowca. Wóz napędzany jest energią elektryczną, co oznacza niskie koszty, niewielki hałas i brak problemów z zanieczyszczeniem środowiska. Może poruszać się po torowisku o nieograniczonej długości i szerokości wynoszącej najczęściej 3 m. Możliwy jest również inny rozstaw szyn, zgodny z potrzebami klienta. Wozy produkowane są z piłą kapującą (RSTW) lub bez niej (RUW). Dla dużych składów drewna montujemy również żurawie na suwnicy bramowej. W zależności od wymagań klienta, wyposażane są w silniejsze (OBX) lub o mniejszym udźwigu (ASX) żurawie unoszące. W ofercie Baljer&Zembrod znajduje się również bogate wyposażenie dodatkowe, począwszy od napędu na cztery koła (wskazane w polskich warunkach klimatycznych), klimatyzację, aż po system umożliwiający opisanie każdej kłody indywidualnym numerem, ułatwiając identyfikację drewna w produkcji.

 

Dźwigi stacjonarne

Kurier Drzewny

Dźwig stacjonarny. Fot. Baljer&Zembrod


Na placach surowca (ale także na składach surowców wtórnych) używane są dźwigi typu ASX lub OBX jako żurawie stacjonarne służące do transportowania lub porządkowania surowca. Sposób sterowania zależny jest od wymagań klienta. Żuraw może być zainstalowany w wersji z kabiną lub jako urządzenie wolno stojące zarządzane z oddzielnie usytuowanej kabiny operatora placu surowca.

 

Reduktory napływów korzeniowych

Kurier Drzewny

Reduktor napływów korzeniowych. Fot. Baljer&Zembrod


Reduktory napływów korzeniowych (ogławiarki) są standardowym wyposażeniem tartaków średnio- i wielkotowarowych. Ich zadaniem jest zmniejszenie średnicy dłużyc lub surowca kłodowanego w przypadku, gdy średnica materiału jest zbyt wielka dla dalszego przerobu produkcyjnego lub gdy drewno jest np. zbyt mocno zanieczyszczone. Ogławiarki produkowane są w wielu wersjach, tj. od wolno stojących do wysokowydajnych przeznaczonych do zainstalowania w liniach produkcyjnych (zarówno na podajnikach wzdłużnych, jak i poprzecznych). Możliwe są wersje, gdzie obraca się kłoda, a głowica frezująca jest nieruchoma lub odwrotnie (co jest ważne w przypadku krzywych dłużyc), kiedy to drewno leży w uchwycie, a obraca się głowica frezująca. Wartym uwagi jest opatentowane rozwiązanie Baljer&Zembrod – reduktor WRP – STAR – najszybsze i najbardziej wydajne urządzenie na rynku światowym.

 

Korowarki

Kurier Drzewny

Korowarka. Fot. Baljer&Zembrod

Maszyny do korowania stosowane są głównie przed liniami przetarcia. Zapewniają one przede wszystkim: większą trwałość narzędzi, lepszą dokładność pomiaru drewna okrągłego, lepszą ocenę optyczną odcinków drewna okrągłego, a także jego wstępne suszenie i składowanie. Baljer&Zembrod ma w swojej ofercie kilka typów tych maszyn, począwszy od korowarki wirnikowej, a kończąc na korowarce do krótkiego drewna przeznaczonej do pracy w zakładach produkcji forniru.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij aby skomentować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Galeria

Systemy do suszenia drewna o zmniejszonym zużyciu energii

Nowoczesne technologie dla branży drzewnej

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny

BIGonDRY Srl to znana włoska firma produkująca wysokowydajne systemy suszenia, piece do obróbki cieplnej ISPM-15, waporyzatory oraz systemy termomodyfikacji drewna, które osiągają temperaturę 230° C.

 
BIGonDRY Srl zawsze był zaangażowany w opracowywanie nowych rozwiązań, mając na celu nie tylko jakość, ale także ekorozwój i oszczędność energii. Przykładem tego jest ich najnowszy system odzysku ciepła REC PLUS, którego sprawność potwierdzona przez własnych klientów wynosi ponad 30%. Wymiennik ciepła powietrze / powietrze o przepływie krzyżowym jest zaprojektowany i zainstalowany w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać gorące i wilgotne powietrze opuszczające suszarnię do przekazywania energii do zimnego i suchego powietrza wlotowego. Efektem rekuperatorów jest system zarządzania i pilotowania procesu suszenia, który pozwala na maksymalne wykorzystanie ciepła oddawanego do powietrza wewnątrz komory suszenia, optymalizując jej efektywność i obniżając koszty urządzenia.

 

Proces modyfikacji drewna w wysokiej temperaturze

BIGonDRY Srl od lat prowadzi badania we współpracy z najważniejszymi europejskimi instytutami badawczymi, aby zaoferować swoim klientom niezwykle zaawansowane technologiczne i niezawodne rozwiązania. Najnowszy program badawczy pozwolił na przeprowadzenie w pilotażowym zakładzie BIGonDRY serii badań termomodyfikacji wstępnie utwardzonej tarcicy z 9 wybranych gatunków drewna, w ściśle kontrolowanych i powtarzalnych warunkach procesowych.

 
Wyniki przeprowadzone na drewnie TERMOWANYM w procesie BIGonDRY o nazwie STYL + WOOD® dały wyjątkowe rezultaty w zakresie stabilności wymiarowej, która jest podstawowym parametrem końcowego zastosowania drewna oraz trwałości. Stabilność wymiarowa w rzeczywistości pozwala na obróbkę materiału z gwarancją, że po osiągnięciu ostatecznego zamierzonego zastosowania nie ulega on znacznym zmianom wymiarowym, dzięki czemu można go używać w różnych obszarach i wyjątkowych zastosowaniach końcowych, takich jak przebudowa i renowacja budynków, produkcja parkietu do użytku wewnętrznego, deski tarasowe i okładziny do użytku na zewnątrz, meble o wyjątkowym wzornictwie, do użytku w sektorze żeglarskim i w saunach.
 
Ten niezwykły krok naprzód w technologii drewna oznacza, że ​​drewno modyfikowane termicznie (coraz częściej zwane również LTM) może być stosowane w najbardziej ekstremalnych warunkach, zastępując inne stabilne materiały (takie jak tworzywa sztuczne, których produkcja jest jednak znacznie zanieczyszczająca), bez napotykania najczęstszych problemów podczas używania drewna: słabej trwałości i jego „mobilności” po umieszczeniu w wilgotnym środowisku. W procesie nie są stosowane żadne substancje chemiczne, więc powstałe produkty należy uznać za całkowicie biokompatybilne. LTM posiada również sprawdzone właściwości trwałości, stabilności i wyglądu, powtarzalne w zabiegach, dzięki czemu urządzenia BIGonDRY są niezwykle niezawodne.

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Pomiar wilgotności i temperatury drewna podczas obróbki termicznej PWT-8FIT

Nowość w ofercie TANEL

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny
Urządzenie pozwala precyzyjnie kontrolować warunki podczas suszenia drewna. Fot. TANEL

Najnowszy miernik z oferty TANEL – model PWT-8FIT – przeznaczony jest do stacjonarnego pomiaru wilgotności i temperatury zarówno drewna, jak i wewnątrz komory w trakcie jego suszenia. Doskonale sprawdza się m.in. podczas produkcji opakowań.

 

Tanel

PWT-8FIT przeznaczony jest do stacjonarnego pomiaru wilgotności i temperatury zarówno drewna, jak i wewnątrz komory w trakcie jego suszenia. Urządzenie umożliwia drukowanie wyników. Zakres pomiarowy wynosi 8 – 60 proc. dla wilgotności drewna, 0 – 80° C dla jego temperatury oraz wewnątrz komory. Miernik współpracuje z 11 gatunkami drewna (jodła, sosna, świerk, brzoza, jawor, klon, jesion, orzech, dąb, buk, topola).

 

Szczególnie do palet typu EUR

Miernik znajduje zastosowanie przy produkcji opakowań drewnianych, a w szczególności palet typu EUR. Urządzenie pozwala spełnić wymagania fitosanitarne (ISPM 15, „Wytyczne dla unormowania drewnianych materiałów opakowaniowych w handlu międzynarodowym”) w zakresie dokumentowania obróbki cieplnej drewna (temperatura, czas) oraz jego wilgotności końcowej (palet). Jest zgodny z zaleceniami (wymaganiami) Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu, który stanowi jednostkę prowadzącą rejestr producentów opakowań drewnianych w Polsce.

 

Przygotowanie miernika do pomiaru temperatury drewna

W celu poprawnego pomiaru temperatury drewna należy w najgrubszym elemencie wywiercić otwór o średnicy φ5,5/10,5 mm. W tak przygotowany otwór należy włożyć czujnik temperatury, a otwory wiercić na taką głębokość, by plastikowa osłona czujnika zanurzyła się w drewnie na głębokość około 10 mm (Rys. 1). Pomiar temperatury drewna musi być wykonany w miejscu możliwie najbardziej odległym od źródła ciepła i nie wyżej niż 1 m nad posadzką.
Przygotowanie miernika do pomiaru temperatury wewnątrz komory
Czujnik temperatury powietrza należy umieścić w połowie długości komory na wysokości ok. 150 cm – w miejscu, gdzie jest wyraźny (intensywny) przepływ powietrza (Rys. 2).

 

Przygotowanie miernika do pomiaru wilgotności drewna

Pomiar wilgotności drewna wymaga wcześniejszego zainstalowania elektrod pomiarowych. W tym celu należy:
– w drewnie przeznaczonym do suszenia wywiercić w odległości 25 mm dwa otwory φ 3,8 – 4 mm na głębokość ok. 25 mm lub do połowy grubości tarcicy (jeżeli grubość tarcicy jest mniejsza niż 50 mm); linia łącząca otwory powinna być prostopadła do włókien; zaleca się, by otwory znajdowały się w środku deski, co najmniej 50 cm od jej końca (Rys. 3);
– odłączyć igły od przewodów i wbić je w otwory, tak by końcówki igieł były na ich dnie;
– włożyć przewody do otworów w igłach.

 

Szybkie i proste przeprowadzanie pomiarów

W celu dokonania pomiarów należy załączyć zasilanie odbiornika i drukarki, a pokrętłem „GATUNEK DREWNA” wybrać odpowiedni rodzaj (temperatura drewna jest automatycznie uwzględniana przy obliczaniu ostatecznej wilgotności drewna). Na wyświetlaczu pojawią się wyniki pomiarów, na przemian (co 5 sekund):
▪ TD – temperatura drewna [°C],
▪ TP – temperatura powietrza w komorze [°C],
▪ WD – wilgotność drewna [%].
Za pomocą przycisku „START” należy wybrać żądaną częstotliwość wydruku: pierwsze naciśnięcie przycisku włącza wydruki co 60 minut oraz powoduje druk nazwy firmy i adres producenta opakowań. Drugie zmienia częstotliwość wydruku na 15 minut. Kolejne częstotliwość wydruku na 5 minut. Następne powodują zmianę częstotliwości wydruku na 15, 60 minut oraz wyłączenie wydruku (druk linii końcowej).
Urządzenie pozwala także na przeprowadzanie pomiarów bez wydruku, jak również wydruk w dowolnym momencie.

Kurier Drzewny

Kurier Drzewny

Rys 1 Pomiar temperatury drewna. Uwaga – przy wyjmowaniu czujnika nie wolno ciągnąć za przewody. Długość przewodów nie ma wpływu na wynik.

Kurier Drzewny

Rys 2 Pomiar temperatury wewnątrz komory.

Tanel

Rys 3 Pomiar wilgotności drewna.

Tanel

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Chroń drewniane okna, drzwi i okładziny przed uszkodzeniem przez grad

Ochrona stolarki przed czynnikami atmosferycznymi

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny

Ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi, drewniane okna, drzwi i okładziny są coraz bardziej zagrożone uszkodzeniami spowodowanymi gradobiciem. Powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 od Teknos ma nową warstwę nawierzchniową premium, która wygina się pod wpływem gradobicia, zapobiegając pękaniu warstwy powłoki, a tym samym chroniąc drewno znajdujące się tuż pod nią.

 
Aby powłoka lakiernicza skutecznie chroniła drewno, musi być nienaruszona i nie może mieć pęknięć. Dlatego powstała unikalna technologia TEKNOFINISH HAILRESIST, dzięki której stworzono powłokę uginającą się pod wpływem gradobicia i pochłaniającą energię uderzenia, co chroni w ten sposób przed pękaniem lakieru ochronnego. Efekt przetestowano w ramach projektu badawczego. Powierzchnie pokryte TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 zapewniają klasę odporności na grad HW 3.

 

Nadaje się on do wszystkich gatunków drewna stosowanych w stolarce zewnętrznej w obszarach gradowych. Podobnie jak w przypadku istniejących lakierów nawierzchniowych Teknos, zalecany system obejmuje wstępną obróbkę drewna iglastego za pomocą AQUA PRIMER 2907-02, a następnie warstwę nawierzchniową lub TEKNOL AQUA 1410-01 w celu ochrony przed sinizną oraz AQUAPRIMER 2900 dla wyrównania koloru i idealnie równych powierzchni, a także warstwę wierzchnią.

 

„Elastyczna powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 będzie działać wielokrotnie. Ta wyjątkowa technologia stanowi ogromne korzyści dla producentów okien, drzwi i okładzin drewnianych na obszarach objętych gradem.”

 
Aplikacja TEKNOFINISH HAILRESIST nie stwarza żadnych problemów. Produkt jest zgodny z EN 927-10 oraz ma doskonałe właściwości wyrównujące i przyczepne. 4800 może być barwiony na wszystkie półprzezroczyste kolory. Dzięki wysokiej przezroczystości uzyskuje naturalne kolory z niezawodną ochroną przed promieniowaniem UV i doskonałą odpornością na warunki atmosferyczne.
– Burze gradowe są coraz większym wyzwaniem w wielu regionach, dlatego ważne jest, aby producenci oferowali właściwe rozwiązanie – mówi Søren Juhl Hansen, dyrektor ds. zarządzania produktami w firmie Teknos. – Rozwiązania samonaprawiające się na bazie mikrokapsułek zapewniają naprawę, którą można uwolnić tylko raz. Natomiast elastyczna powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 będzie działać wielokrotnie. Ta wyjątkowa technologia stanowi ogromne korzyści dla producentów okien, drzwi i okładzin drewnianych na obszarach objętych gradem.

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Drewniane schody na lata

Pomysł na piękne wnętrze

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier drzewny
Schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów. Fot. JAF Polska

Schody łączą kondygnacje, oddzielają strefę dzienną od nocnej i wytyczają ciąg komunikacyjny. Jednak oprócz funkcjonalności, są również efektowną ozdobą domu – zwłaszcza te wykonane z drewna. Jaki gatunek tarcicy wybrać, żeby cieszyć się ich urokiem jak najdłużej? Na to pytanie odpowiada Paweł Torz, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

 

Kurier Drzewny

Schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów. Fot. JAF Polska

Schody to jeden z najbardziej skomplikowanych, a zarazem podatnych na zużycie elementów architektury budynku. Muszą być one dopasowane do kształtu klatki schodowej oraz pomieszczeń, przy okazji będąc wygodnymi i trwałymi w użyciu. W związku z tym, schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów.
Drewno jako materiał jest piękne, ciepłe w dotyku i pozwala na niemal dowolne możliwości obróbki. Wprowadza do wnętrza przyjazny, naturalny klimat, pasując zarówno do tradycyjnych wnętrz, jak i nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji. Schody z drewna są także ekskluzywnym dopełnieniem dla stali, betonu i szkła. Zalecane wymiary określają przepisy budowlane, natomiast materiał i sposób wykończenia leżą po naszej stronie. Co więc wybrać, by służyło nam na lata?

 

Schody z drewna

Kluczową decyzją jest wybór odpowiedniego gatunku drewna i jego odpowiednie zabezpieczenie. Z założenia na bok odkładamy gatunki miękkie, chociaż mogą nadać się na niektóre elementy konstrukcyjne. Drewno na schody musi być twarde i odporne na długotrwałe użytkowanie, czyli duże obciążenia, ścieranie, przypadkowy upadek ciężkiego przedmiotu i wiele innych zdarzeń.
 
– Najchętniej wybierane przez producentów schodów są zazwyczaj gatunki rodzime. Drewnem najbardziej popularnym jest niezmiennie dąb. Choć dębowe schody są droższe w wykonaniu ze względu na relatywnie wyższą cenę tarcicy dębowej, ich wysoką cenę rekompensują imponująca żywotność drewna oraz jego niepowtarzalne walory estetyczne. Ciekawym rozwiązaniem są obecnie schody jesionowe – barwione i wykończone na dąb. Ze względu na zbliżoną budowę, te dwa gatunki posiadają bardzo podobne właściwości, przy czym jesion jest prawie dwa razy tańszy. Ostatnimi czasy popularność, zwłaszcza na rynku skandynawskim, zyskują schody z wangami malowanymi na biało, których trepy wykonane są z naturalnego dębu. Wanga to belka, w którą wsuwane lub nasadzane są stopnie. Nadaje się do tego drewno olchowe, które jest miękkie i znacznie tańsze, ale w tej roli sprawdza się znakomicie. Z gatunków nieco bardziej egzotycznych prym wiodą: modrzew syberyjski, sapelli i iroko (przede wszystkim na schody zewnętrzne). Posiadamy również orzech amerykański w czterech klasach jakości: od bezsęcznej po sękatą. To bardzo ładny gatunek o nieregularnym usłojeniu, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Świetnie komponuje się z orzechowymi meblami – mówi Paweł Torz, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

 

Betonowe, samonośne, dywanowe

Najpopularniejszym wariantem są schody betonowe, obłożone z zewnątrz drewnem. Drewniane stopnie układa się na betonowej konstrukcji. Takie rozwiązanie zajmuje jednak sporo miejsca.
 
– Czasem jest też nieosiągalne ze względu na zbyt małą nośność stropu. Dlatego bardzo popularne są drewniane schody samonośne. Elementy konstrukcyjne takich schodów mogą być w całości drewniane lub metalowe. Ciekawą odmianą są schody dywanowe, które prezentują się lekko i designersko. To zasługa braku widocznych elementów konstrukcyjnych. Efekt lekkości możemy uzyskać też w schodach spiralnych bez podstopnic. Niestety są one mniej wygodne w codziennej eksploatacji. Zwłaszcza dla osób starszych lub małych dzieci. Z tego samego powodu ważnym elementem jest przemyślane umieszczenie balustrad. Mimo że poręcz nie każdemu musi się podobać, to pełni swoją funkcję i znacząco podnosi bezpieczeństwo użytkowania. Balustrada w schodach dywanowych stanowi integralną część konstrukcji, która odpowiada za przenoszenie obciążeń. Schody mogą być również wyposażone w spocznik, czyli płaską platformę łączącą biegi schodowe. Wyznacza on miejsce wygodnego postoju w drodze na szczyt – wyjaśnia Paweł Torz.

 

Konserwacja

A co w przypadku konserwacji schodów wykonanych z drewna? Do wyboru mamy klasycznie lakier oraz olej.
– Powierzchnia olejowana jest mniej śliska, a zarysowania mniej widoczne. Olej możemy też łatwo uzupełnić, przeprowadzając miejscową renowację. Lakier jest bardziej odporny na zabrudzenia i łatwo utrzymamy go w czystości. Niestety ziarenka piasku, zgrzytające pod podeszwą buta, mogą zostawić na nim trwały ślad. Lakierowanych schodów nie odnowimy fragmentarycznie, za to wymagają tego rzadziej. Niezależnie od rodzaju wykończenia, schody posiadają trudno dostępne zakamarki. Dlatego tak istotna jest ich precyzyjna konserwacja. Solidnie zabezpieczone drewniane schody to satysfakcja z każdym stopniem -zapewnia, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

Kontynuuj czytanie

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).