Connect with us

Technika, technologie, nowości

20 lat w branży pneumatycznej

Automatyka przemysłowa

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Kurier Drzewny
SMS Tork - turecki producent napędów pneumatycznych i zaworów. Fot. MARTECH

Olsztyńska firma MARTECH to jeden z czołowych polskich dostawców produktów dla fabryk oraz zakładów zajmujących się naprawą i serwisem automatyki przemysłowej. Firma dostarcza kompleksowe rozwiązania zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw przemysłów: drzewnego, papierniczego, energetycznego, chemicznego, spożywczego, a także dla hutnictwa, rafinerii itd. Oferowane wyroby są produkowane zgodnie z wysokimi standardami jakości oraz zapewniają niezawodne i oszczędne działanie.

Kurier Drzewny

MARTECH działa bardzo prężnie, o czym świadczy fakt, że w ciągu doby jest w stanie wyprodukować dziewięć modeli siłowników pneumatycznych – począwszy od tych małych, a kończąc na dużych siłownikach o średnicy 200 mm. Siłowniki pneumatyczne znajdują zastosowanie w napędach różnych maszyn i urządzeń. Fot. MARTECH

 

O firmie

MARTECH to olsztyński producent siłowników, który posiada 20-letnią tradycję. Dokładnie w 1997 roku rozpoczął działalność i od tego czasu systematycznie się rozwija. Od 2013 roku uruchomił regularną produkcję nowych serii siłowników pneumatycznych. MARTECH z pomyślnością współpracuje z firmami z zachodu, m.in.: z włoską firmą Airwork – europejskim liderem w produkcji pneumatyki, brytyjskim Filtonem – producentem złączy obrotowych do różnych zastosowań czy też tureckim producentem napędów pneumatycznych i zaworów – SMS Tork. W ubiegłym roku MARTECH opanował z sukcesem rynek wschodni, gdzie dotarł na Białoruś, do Rosji oraz Azerbejdżanu. Przedsiębiorstwo działa bardzo prężnie, o czym świadczy fakt, że w ciągu doby jest w stanie wyprodukować dziewięć modeli siłowników pneumatycznych – począwszy od małych, a kończąc na dużych o średnicy 200 mm. Siłowniki pneumatyczne znajdują zastosowanie w napędach różnych maszyn i urządzeń. Wszystkie modele w standardzie wyposażenia posiadają magnes wbudowany w tłoku, umożliwiający stosowanie kontaktronowych czujników położenia (tzw. BSPT – bezstykowa sygnalizacja położenia tłoka). Oprócz siłowników pneumatycznych firma posiada także: reduktory i filtry powietrza, smarownice, zawory i elektrozawory, zbiorniki ciśnieniowe poziome oraz armaturę pneumatyczną. Ponadto oferuje również bogaty wybór węży pneumatycznych oraz przemysłowych, zaworów procesowych czy łańcuchów i kół łańcuchowych.

 

Siłowniki pneumatyczne

Pneumatyczne siłowniki nowej generacji MC posiadają normę ISO 6432, która zapewnia całkowitą zamienność siłownika pneumatycznego innego producenta. Produkowane są w średnicy od 8 do 25 mm w różnych wersjach: jednostronnej ze sprężyną lub dwustronnej, magnetycznej, a także z kwadratowym tłoczyskiem. Siłowniki te pracują w bardzo szerokim zakresie temperatur (od -20 do +90° C) i mogą osiągnąć bogaty zakres skoków roboczych (od 5 do 1000 mm). Maksymalne ciśnienie pracy dla tych urządzeń wynosi 10 bar. Tuleja i tłoczysko wykonane są ze stali nierdzewnej, pokrywy i tłok z aluminium, uszczelka tłoczyska z poliuretanu, a uszczelnienia z syntetycznego kauczuku (NBR). Siłowniki pneumatyczne serii CZ ISO 15552 produkowane są z zachowaniem normy ISO 15552/ISO 6431 w średnicy od 32 do 125 mm oraz w wersjach: jednostronnego i dwustronnego działania, z jednostronnym i dwustronnym tłoczyskiem, z tłoczyskiem chromowanym, jak i nierdzewnym. Znajdują zastosowanie tam, gdzie wymagana jest precyzja działania. Pracują w temperaturze od -20 do +80° C. Osiągają przedział skoków roboczych od 5 do 3000 mm. W standardzie posiadają amortyzację. Tuleja i pokrywy w tym modelu wykonane są z aluminium, uszczelnienie tłoka i uszczelka tłoczyska są poliureatnowe, natomiast tłoczysko stanowi pręt chromowany CK45 lub INOX AISI 316. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są siłowniki kompaktowe serii CM produkowane z zachowaniem normy ISO 21287 oraz UNITOP. Norma ta zapewnia 100-proc. zamienność siłownika ISO UNITOP innych producentów. Siłowniki te znajdują zastosowanie tam, gdzie jest ograniczone miejsce. Produkowane są w średnicy od 32 do 125 mm oraz w wersjach: jednostronnego i dwustronnego działania, z jednostronnym i dwustronnym tłoczyskiem, z tłoczyskiem chromowanym, jak i nierdzewnym. Pracują w zakresie temperatury od -20 do +80° C i osiągają zakres skoków roboczych od 5 do 250 mm. Tuleja i pokrywy wykonane są w tym modelu z aluminium, uszczelnienie tłoka i uszczelka tłoczyska z poliuretanu, natomiast samo tłoczysko stanowi chromowany pręt CK45 lub INOX AISI 316. Posiada on odpowiednik w 100 proc. wykonany ze stali nierdzewnej CMX ISO 21287 INOX. Tam, gdzie występuje ograniczone miejsce, a potrzebna jest duża siła pracy, MARTECH proponuje siłowniki kompaktowe serii CP, które zachowują ogromną siłę przy zminimalizowanych parametrach.
 
W ofercie firmy znajdują się również siłowniki z prowadzeniem CC. Jest to nowa generacja urządzeń pneumatycznych prezentująca wysoką jakość pracy. Mogą być montowane w różnych pozycjach, w zależności od potrzebnego kierunku wysuwu. Prowadzenie tłoczysk w siłowniku CC może występować zarówno na łożyskach ślizgowych, jak i kulkowych. Siłowniki z prowadnicą często stosowane są jako element dociskowy lub w celu uniknięcia montażu siłownika ISO 15552 z prowadnikiem, co zwiększa koszty. Z kolei w celu zredukowania gabarytów siłownika, przy jednoczesnym zachowaniu jego siły, został zaprojektowany krótkoskokowy siłownik serii CD. Produkowany jest w zakresie średnicy od 16 do 100 mm, a dzięki małym gabarytom idealnie nadaje się do miejsc trudno dostępnych. Występuje w wersjach: dwustronnego lub jednostronnego działania oraz z podwójnym tłoczyskiem. Przedsiębiorstwo oferuje także beztłoczyskowe siłowniki SS, które pozwalają na przemieszczanie ładunku wzdłuż całej swojej długości. Ich produkcja odbywa się w zakresie od 25 do 63 mm. Wyposażone są w tłok magnetyczny umożliwiający współpracę z czujnikami pola magnetycznego. Siłowniki beztłoczyskowe, występujące w wersji z dodatkowym wzmocnionym prowadzeniem, umożliwiają przenoszenie zwiększonych sił i momentów. Maksymalne ciśnienie pracy dla tych urządzeń wynosi 10 bar. Pracują w przedziale od -20 do +80° C, osiągając bardzo szeroki zakres skoków roboczych od 5 do 6000 mm. Pokrywy, tuleja, tłok i wózek wykonane są z aluminium, wszelkie uszczelnienia są poliuretanowe, natomiast taśmy wewnętrzna i zewnętrzna zbudowane są ze stali nierdzewnej. Warto wspomnieć także o siłownikach obrotowych (wahadłowych), które pozwalają na uzyskanie ruchu obrotowego o stałym kącie obrotu.
 
Siłowniki wahadłowe RY produkowane są w zakresie średnicy 32 – 125 mm. Posiadają tłok magnetyczny umożliwiający współpracę z czujnikami pola magnetycznego. Pozwalają na uzyskanie ruchu obrotowego o stałym kącie w zakresie 90, 180, 270 i 360°. Pracują w temperaturze od -5 do +80° C. Nie wymagają smarowania.

 

Airwork – zawory i elektrozawory

MARTECH proponuje szeroką gamę zaworów i elektrozaworów. W asortymencie posiada zawory nożne bądź ręczne – sterowane za pomocą dźwigni, a także mechaniczne sterowane przyciskiem, rolką lub antenką, również w wersji mikro. Ofertę wyróżnia bogaty wybór elektrozaworów. Elementem sterującym jest w tym przypadku cewka elektromagnetyczna – zmiana położenia zaworu wywołana jest zmianą sygnału elektrycznego sterującego zaworem. Najbardziej popularnymi elektrozaworami są urządzenia serii VY, które służą do sterowania np. siłownikami pneumatycznymi. Charakteryzują się wysoką jakością wykonania – posiadają uszczelnienia odporne na trudne warunki oraz podwyższoną temperaturę. Mogą być montowane zarówno na płycie przyłączeniowej, do korpusu siłownika, jak i samodzielnie. Firma z Olsztyna posiada w asortymencie także wyspę do tych urządzeń z wtykiem SUB-D25 pin. System ten umożliwia montaż elektrozaworów serii VY o różnych funkcjach na płycie przyłączeniowej z wtykiem SUB-D25 pin. Pozwala to ograniczyc liczbę przewodów jakie są montowane do poszczególnych elektrozaworów. Dzięki prostemu i intuicyjnemu rozwiązaniu można otrzymać kompletną wyspę lub zamówić samą płytą i zamontować ją do używanych elektrozaworów serii VY.
 
Przedsiębiorstwo przedstawia także elektrozawory serii EP, które charakteryzują się niskim zużyciem prądu oraz małymi gabarytami. Prawdziwym hitem na rynku są elektrozawory serii VA, których producentem jest włoski Airwork. MARTECH, owocnie współpracujący z firmą z Lombardii, dystrybuuje ten nowoczesny produkt. Jest on odpowiedzią na potrzeby klienta, aby zminimalizować rozmiar urządzenia bez utraty jego właściwości. Elektrozawory serii VA charakteryzują się niewielkimi gabarytami (15 mm), niskim poborem prądu, a przy tym nowoczesnym designem. Posiada też wtyczkę led i mocowany jest na płycie.

 

Filton – złącza obrotowe

MARTECH w 2014 roku podpisał strategiczną umowę z firmą Filton – angielskim producentem złączy obrotowych, czyli urządzeń, które można podłączyć do wału obrotowego w celu szczelnego przenoszenia płynów do i z urządzeń stacjonarnych. Kluczowymi elementami złączy obrotowych Filton są uszczelnienia obrotowe oraz układy nośne łożysk. W przypadku większości zastosowań najskuteczniejsze są uszczelnienia mieszkowe, które nie zawierają żadnych elementów wykonanych z elastomerów. W związku z tym doskonale sprawdzają się w temperaturze od poniżej zera do 300° C, czyli są najlepszym rozwiązaniem w przypadku pary, gorącej wody oraz płynów będących nośnikami ciepła. Jeżeli natomiast ciśnienie lub prędkość przekraczają możliwości uszczelnienia mieszkowego, Filton proponuje złączę z uszczelnieniem mechanicznym, które zdaje egzamin np. w układach hydraulicznych oraz w przypadku wyższych prędkości wałów, m.in. w obrabiarkach. MARTECH, jako jeden z dystrybutorów na Polskę, posiada np.: złącza R.E., P.B. i R.E.B. – do wody, pary, oleju i powietrza, a także złącza L.C. i P.N. – nadające się do pracy przy niewielkich obciążeniach (niskie ciśnienie, niska temperatura, umiarkowana prędkość oraz okazjonalne stosowanie).

 

SMS Tork – napędy pneumatyczne i zawory

Firma z Olsztyna nie zamyka się także na współpracę ze Wschodem, o czym świadczy udana kooperacja z tureckim producentem napędów pneumatycznych i zaworów SMS Tork. W asortymencie MARTECHU znajdziemy zatem: napędy pneumatyczne (1- lub 2-stronne, pozycjonery), zawory z napędem pneumatycznym (kulowe i kołnierzowe), zawory skośne, zawory ręczne i typu pinch, elektrozawory, a także bogaty wybór przepustnic (ręczne lub z napędem).

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Komentarze

Technika, technologie, nowości

Magazyn wspornikowy na płyty drewniane i lite drewno

Stolarnia Schmidt: 40 proc. więcej pojemności magazynowej i prąd z dachu

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Kurier Drzewny
Pomimo specjalnej konstrukcji wymaganej przez system fotowoltaiczny, OHRA zrealizowała system regałowy w ciągu zaledwie sześciu miesięcy - od momentu zamówienia do uruchomienia. Fot. OHRA

OHRA zbudowała dla stolarni Torsten Schmidt z Turyngii magazyn wspornikowy, który nie tylko oferuje więcej miejsca na płyty i drewno lite, ale także ma dach z zamontowanym systemem fotowoltaicznym. Specjalne ramiona nośne i pręty dachowe umożliwiają optymalne dla systemów solarnych nachylenie dachu do 30 stopni. Cała konstrukcja nośna została zaprojektowana z myślą o dodatkowej wadze 60 modułów słonecznych – około 1 tony.

 
Opr. (al)

 
Zrównoważony rozwój jest ważny dla stolarni Torsten Schmidt nie tylko w odniesieniu do stosowanego drewna: OHRA zbudowała dla przedsiębiorstwa z Turyngii magazyn wspornikowy, który nie tylko oferuje więcej miejsca na płyty i drewno lite, ale także ma dach z zamontowanym systemem fotowoltaicznym. Stolarnia zwiększyła swoją pojemność magazynową o 40 procent, jednocześnie wytwarzając na własny użytek zrównoważoną energię elektryczną z dachu.

 

Zrównoważony rozwój jako priorytet

Stolarnia mieszcząca się w Pößneck – niedaleko Jeny – projektuje i produkuje głównie pojedyncze elementy z litego drewna lub wysokiej jakości materiałów płytowych. W tym celu firma zazwyczaj pozyskuje potrzebne drewno od znajdujących się w pobliżu kupców z branży drzewnej, dzięki czemu zrównoważone zarządzanie i krótkie trasy transportu są łatwe do zrealizowania.
 
Zrównoważony rozwój odegrał również ważną rolę w nowym systemie regałów, przy pomocy którego stolarnia chciała stworzyć dodatkową przestrzeń dla płyt i litego drewna. Dostarczane przez OHRA regały wspornikowe o długości 30 metrów są wyposażone w system fotowoltaiczny, który wytwarza dla stolarni energię odnawialną. W tym celu wyposażyła półkę w specjalne ramiona nośne i pręty dachowe. Umożliwiają one optymalne dla systemu fotowoltaicznego nachylenie dachu o 30 stopni. Sam dach pokryty jest blachą trapezową. Cała konstrukcja wspornikowa wraz z podporami regału wspornikowego została dostosowana do wagi ogniw słonecznych – 60 modułów waży łącznie około 1000 kilogramów.

 

Regał, który produkuje ekologiczną energię elektryczną

Przy wysokości 3740 mm i trzech poziomach składowania – górny regał znajduje się na wysokości 1700 mm – sam wspornikowy oferuje wystarczającą ilość miejsca na płyty i lite drewno potrzebne w stolarni. Każdy z płynnie regulowanych wsporników o długości 1800 milimetrów może unieść do 400 kilogramów. Regał jest jednostronny, tylną ścianę wykonała stolarnia, więc regał ustawiony na granicy posesji pełni również funkcję ściany dźwiękoizolacyjnej.

Pomimo specjalnej konstrukcji wymaganej przez system fotowoltaiczny OHRA zrealizowała system regałowy w ciągu zaledwie sześciu miesięcy – od momentu zamówienia do uruchomienia. Od około roku regał produkuje ekologiczną energię elektryczną dla firmy. Stolarnia Torsten Schmidt zwiększyła ponadto swoją pojemność magazynową o 40 procent. Koncepcja regałów wspornikowych pozwala na szybki i bezpośredni dostęp do składowanych towarów. Dzięki temu oraz elastycznym, swobodnie zawieszonym ramionom wspornikowym zapobiega się uszkodzeniom drewna podczas jego składowania i pobierania.

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).


 


Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Ułatwienia w transporcie dzięki technologii próżniowej

Nowości od Ruho-tec

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Portal Drzewny

Firma Ruho-tec, z siedzibą w Blomberg w Niemczech, oferuje szeroką gamę produktów z dziedziny technologii tartacznych. Obejmują one różne technologie cięcia, systemy przenośników, komory suszące, a przede wszystkim technologię transportu próżniowego. Ta ostatnia jest jednym z głównych produktów w portfolio firmy.

Oprac. (al)

 

Łatwiejsza obsługa i wzrost wydajności

Jeden z robotów próżniowych firmy Ruho-tec jest używany w małym niemieckim tartaku (Sägewerk Henkel). Most ma szerokość toru około 8 m, co sprawia, że jest dość małym robotem. Rozwiązanie to uczyniło prace w zakładzie łatwiejszą i szybszą.
 

Potencjał wydajności i oszczędności

Teraz piła nie musi już czekać na pracowników i może ciąć o 30% więcej. Dzięki tej technologii oszczędza się ponadto znaczną liczbę pracowników. Jak widać na przykładzie tej firmy, nawet w małych tartakach istnieje ogromny potencjał wydajności i oszczędności.
Za pomocą technologii próżniowej Ruho-tec może nie tylko zagwarantować łatwiejszą obsługę różnych produktów, ale również wzrost wydajności. Nowa technologia obrotowych płyt ssących pozwala klientowi wybierać między transportem jednego lub więcej elementów. Umożliwia to również transport całych warstw.
 

„Za pomocą technologii próżniowej Ruho-tec może nie tylko zagwarantować łatwiejszą obsługę różnych produktów, ale również wzrost wydajności. Nowa technologia obrotowych płyt ssących pozwala klientowi wybierać między transportem jednego lub więcej elementów. Umożliwia to również transport całych warstw.”

 

Dla tartaków i budownictwa drewnianego

Robot do układania próżniowego „L&R 500” ma ładowność 500 kg. W przypadku zastosowania obrotowych płyt ssących uzyskuje się nośność co najmniej 350 kg. Prędkość wynosi do 40 m/min w przejeździe mostem i do 80 m/min w wózku dźwigowym. Technologia ta jest stosowana zarówno w tartakach, jak i w budownictwie drewnianym.
Pokazuje to, że obecnie wiele branż chce korzystać z technologii transportu próżniowego, ponieważ oprócz obniżenia kosztów i zwiększenia wydajności, może zaoferować bardziej nowoczesne i atrakcyjne miejsce pracy. Technologia transportu próżniowego idealnie nadaje się również do małych tartaków i do handlu drewnem. Nawet w niewielkich firmach widać ogromną poprawę satysfakcji i wydajności pracowników, ponieważ to opłacalne rozwiązanie umożliwiło znaczne oszczędności w produkcji lub dalszym przetwórstwie.

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).


 


Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Nowości w odpylaniu

Programy zarządzania WEBCONET® dla optymalizacji i oszczędności energii instalacji odciągowych i filtracyjnych

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Portal Drzewny
Efektywne i oszczędne odpylanie to jeden z najważniejszych aspektów produkcji, nie tylko w branży drzewnej. Fot. Schuko

Kontroler WEBCONET® to nowoczesne rozwiązanie, które służy gromadzenia i przetwarzania danych na temat pracy obrabiarek i systemu odciągowego, pozwalając na zwiększenie oszczędności i podniesienie wydajności pracy.

 

Gromadzenie danych produkcyjnych obrabiarek

Podstawą programów zarządzania jest gromadzenie danych produkcyjnych obrabiarek. W przypadku zastosowania obrabiarki wymagana jest instalacja odciągu materiału pyłowego i wiórowego. Parametry obrabiarek są rejestrowane, a w konsekwencji utworzony zostaje profil użytkownika dla każdej obrabiarki. Dane maszyn są ujmowane jako dane historyczne. Profil użytkownika każdej obrabiarki jest dostępny jako dane historyczne za bieżący miesiąc, ostatnie miesiące bieżącego roku i ostatnie 3 lata. Dla zliczonych danych są określane i obliczane dodatkowe wartości. Początek produkcji każdego dnia rozpoczyna się poprzez pierwszą obrabiarkę, natomiast koniec produkcji sygnalizowany jest poprzez wyłączenie ostatniej obrabiarki. Ten okres produkcyjny danego dnia dla każdej maszyny jest obliczany i przechowywany jako procentowy udział produkcji.
Częstotliwość przełączania obrabiarki jest również ważna dla wydajności. Godziny pracy i liczba żądań są ze sobą porównywane, co skutkuje częstotliwością przełączania.

W ten sposób dla każdej obrabiarki określane są następujące dane:
– godziny pracy,
– liczba żądań,
– częstotliwość przełączeń i procentowy udział produkcji za bieżący miesiąc,
– zsumowane wartości z ubiegłych miesięcy roku,
– bieżący rok i zsumowane wartości z ubiegłych 3 lat.
Ustalenie danych zapewnia wystarczające dane do oceny efektywności parku maszynowego. Aby program mógł funkcjonować, nie trzeba instalować żadnych dodatkowych urządzeń.

 

Gromadzenie danych dotyczących energii systemu odciągowego

Gromadzenie danych dotyczących energii stanowi kolejny program zarządzania, w ramach którego można poprawić efektywność technologii odciągowej. W tym przypadku całkowite zapotrzebowanie na energię technologii odciągowej jest określane według grup funkcyjnych. Grupy funkcyjne systemu odciągowego to separator wstępny lub separator, odciąg poprzez wentylatory podciśnieniowe oraz odciąg i usuwanie przefiltrowanego materiału pyłowego i wiórowego. Na podstawie danych charakterystycznych każdego indywidualnego odbiorcy w odpowiednich grupach funkcyjnych i godzinach pracy obliczana jest aktualna wydajność, a następnie określa się zużycie energii.
Całkowite zużycie energii przez instalacje jest dodatkowo liczone za pomocą niezależnego licznika energii. Obliczone wartości są stale porównywane i odpowiednio synchronizowane. Dla poszczególnych grup funkcyjnych instalacji odciągowej określane jest prawidłowe zużycie energii i możliwy jest dokładny rozkład kosztów. Wszystkie ustalone dane są obliczane i przechowywane w tym samym cyklu gromadzenia danych produkcyjnych.

W ten sposób dla każdej grupy funkcyjnej instalacji określane są następujące dane:
– godziny pracy,
– liczba żądań,
– częstotliwość przełączeń i zużycie energii za bieżący miesiąc,
– zsumowane wartości z ubiegłych miesięcy roku,
– bieżący rok i zsumowane wartości z ubiegłych 3 lat.
Ustalenie danych zapewnia wystarczające dane do rozkładu kosztów zużycia energii grup funkcyjnych systemu odciągowego. Aby program mógł funkcjonować, należy zainstalować licznik energii elektrycznej.

 

Rozkład kosztów energii systemu odciągowego dla każdej obrabiarki

Rozkład kosztów energii stanowi kolejny program zarządzania, w ramach którego można poprawić transparentność kosztów produkcji. Na podstawie danych ze zgromadzonych danych produkcyjnych i danych dotyczących energii oraz ostatecznie ustalonych wartości dla systemu odciągowego poszczególnych obrabiarek w odniesieniu do wymaganej prędkości przepływu powietrza i wynikającej z tego ilości powietrza uzyskuje się dokładny udział procentowy całkowitych kosztów systemu odciągowego.

Poza gromadzeniem danych produkcyjnych dla każdej obrabiarki dodatkowo określane są następujące dane:
– zużycie energii systemu odciągowego za bieżący miesiąc,
– zsumowane wartości z ubiegłych miesięcy roku,
– bieżący rok i zsumowane wartości z ubiegłych 3 lat.
Poprzez określenie danych dostępne są zatem koszty systemu odciągowego każdej pojedynczej obrabiarki.

 

Optymalizacja ilości powietrza

Portal Drzewny

Inteligentny rozkład kosztów energii dla systemu odciągowego dla każdej obrabiarki może poprawić transparentność kosztów produkcji. Fot. Schuko

Podczas uruchamiania program optymalizacji ilości powietrza automatycznie steruje każdą pojedynczą zasuwą maszyny produkcyjnej niezależnie od żądań obrabiarki; wszystkie inne zasuwy są przymusowo zamykane. Na podstawie parametrów określane jest teraz odpowienie podciśnienie. Wymagana ilość powietrza wynika z prędkości jego przepływu i średnicy króćców odsysających. Wartość zadana podciśnienia jest stopniowo zwiększana aż do momentu zmierzenia wymaganej ilości powietrza w systemie powietrza powrotnego. Odpowiednie pomiary w przewodach odciągowych i kanałach nie są możliwe, ponieważ przekazują one materiał pyłowy i wiórowy. Pomiar w systemie powietrza powrotnego odbywa się przy nieobecności materiału i reprezentuje dokładnie takie same wartości jak w przewodzie odciągowym. Po określeniu wymaganego podciśnienia, prędkość przepływu powietrza jest również obliczana na podstawie średnicy przewodu głównego linii odciągowej. Jeśli ustalona prędkość spadnie poniżej określonych wartości granicznych, istnieje ryzyko odkładania się materiału w przewodzie głównym. Materiał nie zostanie następnie w całości odprowadzony do instalacji filtracyjnej. W tym przypadku następuje realizacja podprogramu, który otwiera jedną lub więcej zasuw wymuszonych w celu zwiększenia ilości wywiewanego powietrza i ostatecznie zapewnienia wymaganej prędkości powietrza również w przewodzie głównym. Procedura ta jest stosowana w celu sprawdzenia systemu odciągowego każdej pojedynczej obrabiarki w układzie. Celem jest obsługa całej instalacji przy użyciu tylko jednej ważnej wartości zadanej podciśnienia, która jest optymalnie określona dla wymagań każdej obrabiarki i powinna być jak najniższa.

Jakość mocy odsysania zależy wyłącznie od prawidłowej prędkości przepływu powietrza bezpośrednio na króćcu odsysającym obrabiarki. Zastosowanie tego programu i wynikające z tego adaptacje w rurociągach mogą prowadzić do znacznych oszczędności energii, szczególnie w przypadku rozbudowy istniejących instalacji o dodatkowe króćce odsysające lub dodatkowe linie odciągowe. Jeżeli tylko dla jednej obrabiarki wartość zadana podciśnienia musi zostać zwiększona, powoduje to również wzrost mocy odsysającej i wynikających z tego kosztów innych aktywnych obrabiarek, chociaż ten wzrost mocy nie jest konieczny.
Gromadzenie danych produkcyjnych i danych dotyczących energii dla instalacji odciągowo-filtracyjnej z maksymalnie 32 obrabiarkami odbywa się równolegle do programów sterowania i regulacji na kontrolerze instalacji w połączeniu z panelem dotykowym w szafie sterowniczej.

 

Kontroler danych i optymalizacji WEBCONET®

Do użytkowania wszystkich programów optymalizacyjnych wymagany jest dodatkowy kontroler danych i optymalizacji. Kontroler ten może przetwarzać wszystkie programy nawet przy dużej liczbie obrabiarek i kilku instalacjach odciągowo-filtracyjnych. Interfejsy do systemów ERP wyższego poziomu są w fazie opracowywania. Prezentacja danych oparta jest na technologii WEB. Z każdego komputera wizualizacja odbywa się za pośrednictwem odpowiedniej przeglądarki.

Oprócz programów zarządzania i optymalizacji, kontroler danych i optymalizacji służy do wizualizacji i zarządzania komunikatami o błędach.
Możliwe jest również podłączenie systemów zewnętrznych, m.in. grzewczych, wentylacyjnych czy techniki oświetleniowej. W rezultacie powstaje centralny punkt kontrolny dla całej techniki dla budynków.

 

Portal Drzewny

Oprócz programów zarządzania i optymalizacji, kontroler danych służy do wizualizacji i zarządzania komunikatami o błędach. Fot. Schuko

Kurier Drzewny

Oprócz programów zarządzania i optymalizacji, kontroler danych służy do wizualizacji i zarządzania komunikatami o błędach. Fot. Schuko

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).


 

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Systemy regałowe i branża domów z elementów prefabrykowanych

Miejsce do przechowywania wszelkiego rodzaju materiałów – od małych kartonów, po duże elementy prefabrykowane

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Kurier Drzewny

Do produkcji drewnianych budynków niskoenergetycznych w zakładzie Žákavá, firma DFH Haus CZ rozbudowała i zmodernizowała swoje magazyny z wykorzystaniem systemów regałowych firmy OHRA

 
W części zewnętrznej regały wspornikowe o długości całkowitej wynoszącej prawie 250 metrów na pięciu poziomach magazynowych na pakiety materiałów budowlanych o długości nawet 13 metrów umożliwiają przechowywanie drewnianych materiałów budowlanych, a zintegrowany dach zabezpiecza je przed wpływami atmosferycznymi. We wnętrzu regały paletowe i wspornikowe z dnami kratowymi umożliwiają elastyczne przechowywanie wielu różnych artykułów – od pakietu ze śrubami, po kompletne, prefabrykowane części domów.

 

Zewnętrzne regały to jeszcze więcej miejsca na magazynowanie

DFH Haus CZ produkuje przede wszystkim domy z elementów prefabrykowanych marki Okal – nie są to projekty do produkcji masowej, tylko indywidualnie projektowane i produkowane, trwałe domy. Odpowiednio duże jest zapotrzebowanie na miejsce magazynowe na materiały niezbędne do budowy komponentów domów z elementów prefabrykowanych. W celu zapewnienia odpowiedniej pojemności magazynów, firma w 2018 roku zamontowała pierwsze regały wspornikowe na zewnątrz, które dzięki ocynkowaniu ogniowemu i pochyłemu dachowi są odporne na wiatr i inne czynniki atmosferyczne. Regały mają wysokość około 6 metrów i mogą zawierać pięć poziomów magazynowania, a ramiona o długości 1200 milimetrów mogą udźwignąć ciężar do 1 tony.

 

Przechowywanie artykułów o różnych wymiarach bez podpór przejściowych

W 2019 roku regały te zostały rozbudowane o kolejne rzędy i dziś na łącznej długości regałów, wynoszącej prawie 250 metrów, można przechowywać na zewnątrz materiały długie. Jednocześnie DFH Haus CZ wybudowała nową halę magazynową, która również wyposażona jest w regały OHRA. Zastosowane są tam zarówno regały wspornikowe, jak i paletowe. Pierwsze mają dna kratowe, co umożliwia przechowywanie artykułów o różnych wymiarach bez przeszkadzających podpór przejściowych. Szerokości półek regałów paletowych zostały dostosowane indywidualnie do potrzeb firmy. Dzięki stabilnej konstrukcji regałów OHRA, których elementy nośne wykonane są z pełnościennych kształtowników stalowych, regały uzyskują obciążalność półek wynoszącą 4 tony nawet przy szerokości półek sięgającej 3,9 metra.
 
Parametry techniczne regałów były dla firmy DFH Haus CZ tylko jednym z powodów wyboru rozwiązań magazynowych OHRA. Równie ważne były wieloletnie, dobre kontakty z tym europejskim liderem rynku regałów wspornikowych oraz biuro sprzedaży w Republice Czeskiej, które umożliwiło indywidualne doradztwo na miejscu.

Czytaj dalej

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).